Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Returnare produs persoana juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
adica cumpar ceva pentru firma cu banii mei, il returnez, apoi il cumpar din nou cu banii firmei? Mai bine cumperi din alta parte, si aici nu ma refer la CEL Posted Image

#20
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Imi cer scuze daca s-a mai discutat in alta parte dar eu nu am gasit si de aceea continui pe acest subiect deschis aici mai demult.
Am incercat sa returnez un telefon mobil la Emag, deoarece nu corespundea asteptarilor mele si am fost refuzat din cauza ca s-a facut factura pe persoana juridica.
In postarile initiale de pe acest thread se spunea ca la Emag se accepta retur si de la persoane juridice. S-a modificat ceva de atunci? Eu nu am vazut mentionat pe site la Emag ca exista diferenta intre persoanele fizice si cele juridice cu privire la dreptul de retur. Mentionez ca in pagina produsului este scris ca dreptul de retur este extins la 60 de zile pentru membrii "genius", cum sunt si eu. Returul l-am solicitat dupa doar 11 zile...

Edited by wwx35, 05 May 2022 - 09:36.


#21
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu există așa ceva. Returul este legat de comerțul online, nu contează ce entitate juridică ești. Operatorii lor de la call center sunt echivalentul doreilor din reclame

#22
sellermn

sellermn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 15.01.2006
Returul produselor achiziționate online este reglementat de OG 34 din 2014 in care se precizează clar definitia consumatorului:
1. consumator - orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociații, așa cum
sunt definite la art. 2 pct. 2 din Ordonanța Guvernului nr. 21/1992 privind protecția consumatorilor,
republicată, cu modificările și completările ulterioare;

Prin urmare persoanele juridice nu au drept de retur.

wwx35, produsul este vândut de Emag sau de catre partener emag? Partenerii au politica de retur diferită de emag in ceea ce privește dreptul de retur al persoanelor juridice.

#23
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu discuți cu ei pe baza legislației românești ci pe baza celei europene a comerțului on-line, unde cumpărătorul este cumpărător, nu contează organizarea sa juridică.
https://www.google.c...indexamp_ro.htm

Dacă nu înțeleg de vorba bună, intri din nou pe pagina produsului, faci un print screen la textul cu returul și le spui că se încadrează la înșelătoare atâta vreme cât ești logat ca si persoana juridica, ești anunțat că ai dreptul la retur, dar de fapt este o minciună.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate