Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum ne dam seama ca am devenit depasiti?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu e vorba sa dai banii aiurea pe ce nu ai nevoie, doar ca trebuie sa fi in pas cu tehnica sa stii ce apare asa ca informatie, cum functioneaza si asa mai departe, nu e nevoie sa cumperi alt TV peste 6 luni, thenologia la aparatura nu se schimba in 6 luni, perioada e mult mai mare, de exemplu cum a fost perioada video VHS, chiar daca se schimbau modelele, erau acelasi principiu, stiai sa umbli la ele, cand a aparut mini-DV la fel, a durat mult pana s-a trecut la altceva.
Cu smart-urile la fel, eu mi-am luat HTC One M8 in 2014 vara, la anu face 4 ani, e tot aia ! Nu trebuie sa-mi iau M10 ca sa...stiu sa umblu la ele, ca e acelasi lucru.
Cand se trece la alta tehnologie gen 3 D cum auzisem, aia da, e altceva !
Si spuneam de foarte multa lume care nu stie sa umble la mai nimic din ziua de azi ! Asta e prost.
Sunt depasiti si de tehnica si de conceptii si de toate, ca si cum ei traiesc inca acum 55 ani astia de au 75 acuma
Nu invata nimic, nici nu vor !

#56
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
2 fete de 12 ani încercau sa își facă un selfie dar sa prinda in spate o mulțime de bicicliști stransa undeva.
Se vedea ca se chinuie si nu reuseau,mana fiind prea scurta sa îndepărteze suficient telefonul.
M-am oferit sa le ajut.
Replica lor,politicoasă de altfel:
" Mulțumim mult tare, dar știi...acum nu se mai fac poze din alea...acum se face selfie! "

Edited by mihai!, 17 December 2017 - 10:38.


#57
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Vai și eu am mătuși și unchi care compara generația lor cu a mea. De la ce-mi trebuie mie așa telefon :)) pana la Tre sa mergi la munca sa te chinui pe bani putini ca ei așa au trăit pe vremea lor.
Fratemiu trăiește in Anglia și mi-a zis ca se mira ca acolo oamenii in vârsta folosesc tablete, tel etc își comanda online, au carduri și au aplicație pe tel sa vadă situația contului etc
In schimb la mine in familie... Îmi e groaza sa ma uit la tel sa văd cât e ceasul ca deja aud ca ce faci cu tel ăla! Stai pe fb toată ziua și nu muncești :)) Nu ca as intra pe fb, dar asta cred ăștia mai in vârsta ca faci dacă ai tel in mâna
A și când merg in masina cu mătuși și unchi, n-am voie sa deschid geamul ca răcim. A trebuit in toiul verii sa fac sauna in masina. De fiecare data ieșeam uda din masina de parca am ieșit din piscina nu din masina. O data am crezut ca leșin in masina de cald, erau 40 grade afara și noi in masina cu geamurile închise și fără clima ca răcim. Și am prins și bariera aia de la pădurea verde și am zis ca deschid geamul măcar cât stam pe loc sa iau p gura de aer. 5 secunde am deschis geamul. A doua zi m-a sunat matusamea să-mi zică ca a răcit din cauza mea ca am deschis geamul și ca ia antibiotice :))


#58
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 milovme, on 20 decembrie 2017 - 00:10, said:

Stai pe fb toată ziua și nu muncești Posted Image) Nu ca as intra pe fb, dar asta cred ăștia mai in vârsta ca faci dacă ai tel in mâna.
Îmi e groaza sa ma uit la tel sa văd cât e ceasul ca deja aud ca ce faci cu tel ăla!
Sa inteleg ca tu muncesti si la tel te uiti doar la ora, nici nu stai pe fb ?

#59
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Fii independentă si ai scăpat de toate astea.

#60
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu mai intru pe fb ca am nimerit de câteva ori videoclipuri cu câini abuzați in cel mai rău hal, adică o femeie calcă cu fierul de călcat pe un câine, alta femeie lovea cu ciocanul alt caine și am șters prietenii care dădeau share la video de genul, dar tot cumva dau de video cu animale chinuite și nu mai intru de vreun an deja. In loc de fb intru pe forum. :)
Am vrut doar sa adaug ca eu îmi iubesc mătușile și bunica și ele ma iubesc pe mine doar  ca am vrut sa adaug și eu pe forum exemple de oameni depășiți. Dar așa cum sunt ale mele sunt și o sa am grija de ele când ele nu or mai fi in stare.
Când vine o Mătușa de a mea in masina la mine se panicheaza și are impresia ca toate mașinile intra in noi ca nu-s atenți :))


#61
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 21:16, said:

Timpul trece si pe masura ce timpul trece ma uit la tinerii din ziua de azi si realizez ca multi au o frizura pe care nu as aborda-o niciodata, poarta haine pe care nu le-as imbraca niciodata, au niste glume in ei pe care nu le inteleg, vorbesc de tot felul de actori, cantareti de care n-am auzit niciodata. Si multe altele. Au niste subiecte de conversatie de moare elefantul.
Am devenit depasiti?

Da, ești depășit de situație.

Cum ne mai dăm seama că am devenit depășiți?
Păi când ne pomenim într-o bună zi, că nu mai avem idealuri, că suntem plictisiți și inerți, că nu mai așteptăm nimic bun, dar ne apărăm, considerând că am devenit înțelepți. Nu, nu e înțelepciune, e îmbătrânire a spiritului, e moarte a prospețimii.

Și nu în ultimul rând, ne putem da seama că suntem depășiți, dacă am votat psd la ultimele alegeri :D.  
Pentru că asta arata că nu mai avem nici un ideal + paragraful de dinainte.

#62
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 scaiba, on 21 noiembrie 2017 - 21:27, said:

Nici eu, da' dacă zice că-i moare...
Cred ca e vorba doar de trompa elefantului care dupa o varsta se inmoaie iar in final moare.

#63
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pana la urma e treaba lor, fiecare face ce vrea. Insa raman si eu surprins cand vad baieti adolescenti pe strada ce discuta chestii de genul: te-ai vopsit ? Te-ai pensat ? Ce crema de fata folosesti ?

#64
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Adica ceva de genul. S-a intors lumea cu fundul in sus, nu alta.

#65
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 geostorm, on 09 ianuarie 2018 - 15:04, said:

raman si eu surprins cand vad baieti adolescenti pe strada ce discuta chestii de genul: te-ai vopsit ? Te-ai pensat ?
Interesant ar fi sa povesteasca femeile cum ii percep, cum e o relatie cu astfel de baietei pizdificati ?

#66
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 Quantum, on 22 noiembrie 2017 - 07:42, said:

In momentul ala esti istorie, te poti duce sa joci sah in parc.
Nu prea e recomandat...daca te taie pisharea ce faci? :P

#67
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Sunt unii care refuza anumite lucruri noi dar la chestiile legate de tehnica nu sunt depasiti sunt doar prosti . Cand te uiti la un om de 50 de ani te gandesti ca nu are cum sa fie atat de prost incat sa nu inteleaga cum functioneaza un telefon dar de fapt este.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate