Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.09.2017
Păreri despre boxele magnat soundforce 1200???

#2
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
https://forum.softpe...oundforce-1200/

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxe PA .Pentru sonorizari. Nu pentru acasa.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu-s bune nici pentru sonorizari.Sunt petarde.
Sunt bune pentru galagie in baruri pe la tara.
Pana la urma scopul e cel mai important.
Daca trebuie facuta ceva galagie intr-o bodega fara pretentii de sonorizat evenimente sunt bune.

Edited by geo123, 21 November 2017 - 17:14.


#5
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Dar păreri despre boxele Davis Acoustics?

#6
audioresearch

audioresearch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.08.2017
Am fost la evenimentul pe care l-au organizat baietii de la avmall si am ascultat boxele Eva pe un amplificator Yamaha. Mi-au placut. Camera lor are cam 18 metri patrati, dar este cam inalta, aproximativ 4 m. Sunet direct, incisiv, basul bun. O boxa pentru cei care cauta un sunet mai neutru. Daca doriti sunet cald, nu este o boxa pentru voi.
Info
http://blog.avmall.r...eview-by-darku/

#7
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Dar, poate un difuzor destinat reproducerii frecvențelor joase, care are diametrul de 16,5cm (Q Acoustics 3050) sau 11,5cm (Klipsch r24f) să coboare până la 44-40Hz, conform specificațiilor de pe hârtie?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,oarecum. Poate sa coboare pana la acele valori dar cu atenuare in decibeli.
Un exemplu
https://i.imgur.com/ALFhSfh.jpg?1

#9
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Așadar, dacă sensibilitatea dif-ului este mai mare, la redare se mai pierd din decibeli din această cauză? Scuze dacă întreb, poate, enormități. Dar vreau să înțeleg acest aspect. Am observat că, în general, majoritatea incintelor acustice sunt echipate cu difuzoare de bass/mid-bass cu diametre sub 20cm. Pe hârtie, producătorul poate să scrie ce vrea, dar boxa sună corect?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
N-are nici cea mai mica legatura cu sensibilitatea.

#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View PostGmare, on 06 decembrie 2017 - 00:50, said:

Aşadar, dacă sensibilitatea dif-ului este mai mare, la redare se mai pierd din decibeli din această cauză? Scuze dacă întreb, poate, enormități. Dar vreau să înțeleg acest aspect. Am observat că, în general, majoritatea incintelor acustice sunt echipate cu difuzoare de bass/mid-bass cu diametre sub 20cm. Pe hârtie, producătorul poate să scrie ce vrea, dar boxa sună corect?
Probabil te referi la raspunsul in frecventa. Pe hartie producatorul nu scrie ce vrea, pacaleala e ca multi producatori nu mentioneaza la cati dB au obtinut acele cifre . Marcile care se respecta mentioneaza acest lucru. In general boxele Canton, Magnat arata mai bine pe hartie, doar ca specificatiile rezultate sunt la +- 6 dB,uneori chiar mai mult, de aceea vei fi uimit ca o boxa de raft are specificatii ale frecventei inferioare ce rivalizeaza cu un subwoofer . Un raspuns in frecventa realistic e acela in care specificatiile sunt la +-3dB.

#12
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Da, la răspunsul în frecvență mă refer, dacă bass-ul coboară până, aproape de 40Hz, difuzorul având diametrul mai mic. Colegul edigee a precizat că "oarecum" poate coborâ până la acea valoare, de unde înțeleg că nu o atinge, dar totuși este pe aproape.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ce-i asa greu de inteles? Curba aia pe care am prezentat-o e extrem de edificatoare. La frecventele alea foarte joase difuzorul presteaza cu mult mai putini decibeli ,deci ajunge pana acolo dar la o intensitate sonora foarte redusa. Mai babeste ,basul ala de la 40-50Hz se aude ,dar foarte incet.

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ai inteles nimic din ce a spus colegul.
De atins o atinge, si asta o poate face pana si un difuzor cu diametru cu mult mai mic.Problema e alta.Degeaba coboara acolo daca atenuarea e imensa.
In cazul postat de colegul edi ai o atenuare de cca 30db la 40hz.Taraneste asta se traduce ca urechea ta nu o sa perceapa acele sunete.
Intram iarasi in arhicunoscutele polemici de marketing.
In regiunea subbasului ca sa ai presiune acustica trebuie sa pui in miscare volume impresionante de aer.Aici fara traductoare si cabinete de dimensiuni mari nu faci treaba.
Pentru 40-50hz iti trebuie minim traductor de 12" si asta e la limita.

#15
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
B&w 683 s2 are la specificatii 52hz-22khz la +-3db si atinge 30hz la -6db, cu doua dif de 16,5 cm , sunt minciuni?

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,ajung la 30 Hz in conditiile explicate.
La -6dB. Asta inseamna foarte mult ,adica sunetele de bas la 30Hz sunt extrem de atenuate.
Fiind producatori seriosi ,B&W dau valoarea ai de 52Hz ca punct de unde acele boxe incep sa raspunda in limitele acceptate ,alea de +- 3dB.
Dupa cum pui intrebarea tot esti in ceata ,nu? De fapt ce nu intelegi?

Edited by edigee, 06 December 2017 - 11:40.


#17
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
.. colegul spune ca pt 40-50 hz trebuie un difuzor de min 30cm!

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,ca se auda normal ,la nivel normal ,far acele atenuari mari in decibeli. La o incinta inchisa e obligatoriu un astfel de difuzor. La cele cu bas reflex se folosesc si difuzoare mai mici dar e de fapt un fel de artificiu care la un moment dat se simte.
Undele acustice sunt in fond unde mecanice. La frecvente joase lungimea acestora e foarte mare necesitand energie/putere mare pt. a fi create. Asta se traduce prin volum mare de aer "miscat" de acel difuzor. Metode: ai ori un difuzor cu diametru mare , ori unul ceva mai mic cu cursa mare ,ori o constructie de tip bas reflex. Prima metoda e optima ,a doua e dificil de realizat ,a treia e un compromis sa zicem acceptabil.
Eu am dat o explicatie absolut simplista ,lucrurile in realitate fiind mai complicate.

Edited by edigee, 06 December 2017 - 12:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate