Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

AEB HYUNDAI I30

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Indiferent de marca auto, eu zic sa nu va bazati pe acest sistem, ci pe picioru vostru pus pe pedala de frana, mai ales cand e vorba de pietoni.

#20
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru mine e o non-problema, dar de aici pana sa zici ca Hyundai ti-a dat teapa e o mare diferenta.

#21
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016


 whitey, on 01 martie 2018 - 16:52, said:

Da si in plus nu se activeaza la posibile alte obstacole inteleg.De aia poate testul facut de Costel mai sus cu un "perete din folie neagra" nu a a mers.
E mai bine ca nu i-a mers. Ca daca atunci ii mergea, capata incredere in acest sistem si apoi cand ii trecea un pieton prin fata, poate atunci nu-i mai functiona....


#22
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Da pot sa spun cum functioneaza sistemul la un Mercedes b class 2016 .
Sistemul sesizeze viteza ta fata de auto din fata si cu cat viteza este mai mare cu atat mai mare distanta de avertizare
Ex:eu am o viteza de 100 km iar auto di fata 50/60km distanta de avertizare undeva la 30 /40 metri.
Am pățit cu b class cand mi-a franat  singura fata de masina din fata.
La fel functioneaza si la Nisan, am un prieten care are aceasta masina.
Va multumesc

#23
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Mentionez ca nu sunt singurul client Hyundai care a raportat acesta problema in service Tiriac Auto Expozitiei sunt mai multi dupa cum mi sa spus si ca problema este transmisă la importator si de acolo la producator .
Asa consider eu ca am luat teapa
Multumesc

#24
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Sistemul de la Mercedes are radar, iar pe echiparea de Hyundai existenta in Romania nu exista acest sistem ca altfel am avea si cruise control adaptativ.
E clar ca e mai bine sa ai sistemul cu toate camerele, dar nu cred ca ti s-a promis ca o sa ai franare pe autostrada cu echiparea asta.  De altfel, cred ca si la alte masini se specifica sa nu te bazezi ca iti franeaza total la viteze mari.

Si ia uite ce avem aici Volvo vs Mercedes la viteze de oras :  https://youtu.be/PzHM6PVTjXo?t=184

Pare o teapa Mercedes de data asta ?

LE:
Mai am, pe ceata deasa cum iti spune si Hyundai ca nu merge : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o9O-aejD0vI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Una peste alta nu trebuie sa ne bazam pe sistemele astea deocamdata.

Edited by whitey, 02 March 2018 - 14:41.


#25
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Ai dreptate nu te poti baza pe aceste sisteme deocamdata si nici nu ma bazez in totalitate pe ele daca as fi vrut masina autonoma luăm taxiul sau autobuzul inteleg si sunt constient dar una este sa nu functioneze sistemul in anumite situatii meteo si alta este sa se dezactiveze  , dar dupa constatarea de la service si testul de drum au spus ca nu schimba nici camera Nici macar sa resofteze sistemul pana nu se clarifica situația la producator

#26
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Acum vad ca zici de dezactivare, eu nu mai inteleg nimic. Poti sa-mi zici te rog ce problema ai reclamat mai clar ? Dezactivarea (camera blocked) sau faptul ca nu ti-a franat la anumita viteza ?

#27
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Eu am ramas uimit de răspunsul unui Sef de service cand i-am spus că faza lunga automat si mentinerea benzi functioneaza si AEB nu
Raspuns Sef service:Mentinerea benzi functioneaza pe baza unor senzori din bara fata, si ca toate i30 care se vand acum in reprezentanta vin si cu radar
Raspuns reprezentanta: i30 deocamdata este doar cu camera

Mentionez nu FRANEAZA FAPT CONSTATAT IN SERVICE LA TEST DRUM SI IMI APARE CAMERA BLOKED CARE STA TOT TIMPUL AFISAT  IN BORD PE TIMP DE CEATA ACELASI LUCRU CONSTATAT TOT LA SERVICE CHUAR DACA DA CURĂȚAT PARBRIZUL
Nu începeam aceasta discutie daca nu aveam niste răspunsuri de la ei

#28
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Cum ati facut testul ? La ce viteze ? Ati refacut testul si cand nu exista mesajul de "camera blocked" ?  Da-ne cat mai multe detalii.

#29
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Testul lua facut cei de la service nu stiu sa spun cum dar eu prima data am fost si le am raportat acesta problema in august  dar m-Au mințit ca au facut testul de drum
A doua oara cand am fost la jumătatea lui ianuarie le am spus că daca nu-mi rezolva problema le las masina si sa-mi dea bani inapoi probabil asta ia facut sa recunoasca ca este o problemă de la producator care Nu este doar pe Romania am inteles ca in Franta sunt vreo 600 de reclamații
Multumesc

#30
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ok, nu exclud sa existe o problema, pentru ca nu am testat si nici nu imi doresc sa fac chestii riscante cu ea pe strada, dar chiar ar fi interesant sa primim upgrade cu radar in bot Posted Image

Am cautat pe net, nu gasesc nimic pe nicaieri , pe nici un forum problema asta. Cineva imi spunea de un forum din Germania, nu il gasesc. Daca ar fi 600 de reclamatii in Franta ar fi aparut pe undeva stirea. Tot ce pot sa spun ca averizarea sonora imi intra tot timpul, dupa cum spuneam sunt 3 etape de avertizare, eu nu am asteptat sa intre si a 3-a(care e franarea efectiva).

Edited by whitey, 02 March 2018 - 16:21.


#31
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Parerea mea e ca acest sistem fara radar, doar pe baza de camera, e o prostie. Cu radar dar fara camera, da (asa cum e la alti producatori).

#32
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Cred ca cel mai ok e sa ai ambele sisteme sau trei ca exista si radar LIDAR, am gasit asta pe un forum australian :

"
All have their own advtangies and drawbacks. Radar is least affected by weather and sun, but is slow at recognition. Laser and lidar are fast recognition, but are highly dependent on angles. All 3 can easily be confused by odd angles deflecting the reception in the wrong way, like following someone with a bent bumper. And they don't include pedestrian detection. They typically use a radar system that is dedicated and scanning for a specific shape and motion. That is why when you get all the systems that eyesight does using other tech, they are more expensive.
Eyesight is really only hampered by line of sight. But it is the fastest recognition of all types put together and is why it is the only system to pass all the iihs collision avoidance tests with flying colors. The only other that uses a similar system is Mercedes, and in a 90k sedan. And they hampered it with such a slow cpu it is only really used for pedestrian detection. They went ultra cheap on it."

Eyesight e tehnologia de la  Subaru si e doar pe camere (duble si color) https://www.subaru.c...g/eyesight.html


Dar nici un sistem nu e infailibil.

#33
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Pun pariu daca vrei la alt model de Hyundai fara i30 daca vrei sa-ti configureze masina cu AEB vine cu sistem radar.
Eu i-mi susțin in continuare parerea ca acest sistem doar cu camera a fost pus doar sa castige capital in vânzări fata de focus golf si altele.
Chiar uni care vand acest model sau mirat ca vine cu aceasta optiune in pachetul de baza si la un asemenea pret
Multumesc

#34
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 25.04.2016
Cu cat mai multe, cu atat mai bine, dar si costurile....
Dar radaru trebuie sa nu lipseasca, sa fie de baza.
Lidar e un sistem laser cu baleiere, dar costa f.mult si e pretentios, nu functioneaza in toate conditiile.
Tot pedala de frana e de baza.

Edited by MMike, 02 March 2018 - 17:41.


#35
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Masinile pt piata Americana si cea australiana sunt facute la alte standarde .
Eu cred ca noi cuparatori trebuie sa semnalăm  acest lucru sa nu ne mai ia de prosti totul tine de noi

#36
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Nu  am negat ca e inferior sistemul, chiar am spus ca e o decizie de marketingsa taie costurile. La Euroncap testul a iesit foarte bine. Problema care e importanta e daca merge cu adevarat sistemul pe dotarea din Romania.


Ca fapt divers, un top la la genul asta de safety ( Elantra GT e denumirea pentru i30 in alte zone din lume, sigur e cu radar inainte sa-mi sariti in cap Posted Image )

Attached File  c60fb1c2-29bb-422d-bdf7-30e9c1a4382f_cr.png   637.17K   20 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate