Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

AEB HYUNDAI I30

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
CostelBotescu

CostelBotescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2017
Normal ca vine  cu radar dar daca stan si ne uitam un pic cred ca sunt si mai ieftine pt ca nu poti concura pe o piata daca nu esti serios.
Referitor ca nu găsesti vreo stire pe undeva fata de problema nu cred ca o sa găsim, daca ar aparea o asemenea stire referitoare la aceasta problema la atatea masini ar fi groasă rău pt Hyundai,Pe mine si alti de pe la hyundai  ne mira faptul că se vand in continuare masini stiind de aceasta problema de catre importator ca el este singurul Vinovat de acest lucru

#38
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Tabelu ala e un pic cam vechi. Actual, sunt valabile rezultatele testului euroncap.
Eu consider ca un sistem de genul trebuie sa franeze in siguranta la minim viteza de oras (50 km/h). I30 franeaza in siguranta la 30 la ora, cam egal cu zero.

#39
IDA01RO

IDA01RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.09.2008
hop si eu, acum am citit acest forum, dar mai scriu si pe forumul dedicat Hyundai.!

@costel: in ce ma priveste, ai perfecta dreptate; am masina de aprox 2 luni si am remarcat aceleasi deficiente ref la AEB pe care le spui tu. Sistemul nu functioneaza absolut de loc, adica nu reactioneaza de fel. M-am lamurit ca nu are sistemul de radar doppler (asta dupa ce am cumparat masina) si ca functioneaza doar dupa camera.

Analizand un pic, camera trebuie sa reactioneze dupa un pattern pe care trebuie sa il identifice in mers, adica spatele unei masini, adica stopuri, etc . si depinde DOAR de soft-ul ei. De pietoni nici nu mai vorbesc.  Ca si fapt divers, camera de bord pe care am montat-o ulterior ma anunta de fiecare data de pericolul unei coliziuni Posted Image.

As imparti problema in 2: 1) aspectul practic al functiei respective si 2) problema contractuala, care mentioneaza o functie a produsului cumparat.

Ieri am trimis o scrisoare la dealer ref la aceasta problema, sa vedem ce raspunde. Xcum, Tiriac Auto lasa de dorit Posted Image

In plus, mai am o problema de functie descrisa in cartea primita la cumparare vehicul: Nu pot citi presiunea din pneuri pe bord si mai lipseste si posibilitatea de alegere a unitatilor de masura din meniul respectiv. La prima vedere nu pare important, dar cele doua sunt legate, parerea mea Posted Image

Adica exista 2 tipuri de TPMS: unul direct si altul..indirect. Si problema asta le-am scris-o celor de la dealer. Chestia este ca sistemul indirect se bazeaza pe sistemul ABS si este muult mai simplu si ieftin.

Peste toate cele, cand mi s-a dat CIV am vazut ca masina are si filtru de particule, adica GPF, adica o complicatie pe care nu mi-o doresc absolut de loc! Daca stiam inainte de cumparare, SIGUR nu mai ma bagam si mergeam la alta marca.

Cam astea sunt frustrarile mele, adica pe scurt, am dat banii pe ceva ce nu exista, exista si nu vreau, sau nu functioneaza !! Ca si observatie suplimentara, importatorul Hyundai are o politica total aiurea pentru romanica. De incompetenta dealerului TiriacAuto numai vorbesc. Incep sa am regrete, dar too late !

Bafta

Edited by IDA01RO, 13 September 2018 - 21:10.


#40
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Filtrul acela am impresia ca este si la alte marci, la motoarele noi pe benzina, sa fie conforme cu noile "norme"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate