Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tamponare ușoară nedeclarată

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017
O întrebare legată de o tamponare minoră. Șoferul din față a pus frână la semafor când era verde, carosabil ud, vina tehnic a mea. Nu au rezultat pagube, în afara unei clame de prindere desprinse de la bara lui. Culmea, șoferul nu mi-a cerut amibila și a fost de acord să ne vedem de drum. Întrebarea mea este: Dacă se răzgândește șoferul celeilalte mașini poate merge la poliție?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Da!

#3
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Ca sa arate ce paguba?

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sa arate orice paguba vrea el.
Se pune cu ciocanul pe masina, o f*te de tot, merge la Politie "ia uite fratuca organ ce m-a busit ala" ;)
Dupa aia isi f*te doua la mecla si se trezeste fraierici cu dosar penal pentru vatamare si parasire alocului accidentului.

Greşeli frecvente
https://www.romaniat...ara_190669.html

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tu ai pagube ?daca nu ai zici ca nu stii nimic si ala e nebun!...asta daca se duce ,dar nu cred.

#6
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
poate merge, dar degeaba, daca este cum spui

#7
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 buyonevideo, on 19 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Sa arate orice paguba vrea el.
Se pune cu ciocanul pe masina, o f*te de tot, merge la Politie "ia uite fratuca organ ce m-a busit ala" Posted Image
Dupa aia isi f*te doua la mecla si se trezeste fraierici cu dosar penal pentru vatamare si parasire alocului accidentului.

Greşeli frecvente
https://www.romaniat...ara_190669.html
Ia uite fatuca, am masina varza, dar asta care a alunecat un pic pe carosabil are tigaia intacta.

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 buyonevideo, on 19 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Sa arate orice paguba vrea el.
Se pune cu ciocanul pe masina, o f*te de tot, merge la Politie "ia uite fratuca organ ce m-a busit ala" Posted Image
Dupa aia isi f*te doua la mecla si se trezeste fraierici cu dosar penal pentru vatamare si parasire alocului accidentului.
prea desconsideri organul, nu-s chiar asa de usor de pacalit. Am patit-o odata cu un golanas din asta si organul a fost de partea mea, fara spaga, fara nimic.

Edited by alexpet, 19 November 2017 - 18:07.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 cimpi04, on 19 noiembrie 2017 - 17:52, said:

O întrebare legată de o tamponare minoră. Șoferul din față a pus frână la semafor când era verde, carosabil ud, vina tehnic a mea. Nu au rezultat pagube, în afara unei clame de prindere desprinse de la bara lui. Culmea, șoferul nu mi-a cerut amibila și a fost de acord să ne vedem de drum. Întrebarea mea este: Dacă se răzgândește șoferul celeilalte mașini poate merge la poliție?
"vina tehnic a mea" se traduce prin "oricum ai da-o, tot eu sunt vinovat" :)
si da, daca are chef celalalt sofer poate merge la politie. dar probabil ca nu o va face, daca ati discutat si v-ati inteles sa va vedeti amandoi de treaba


 68x95, on 19 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Ca sa arate ce paguba?
daca a existat contact, vor exista si urme. in cel mai bun caz urme de vopsea, dar posibil sa fie si bara afectata (superficial)
si nu, nu-i nevoie sa existe o paguba consistenta pentru a ramane 30 de zile pieton pentru nedeclararea accidentului. e suficient sa existe accidentul, indiferent cat de mic a fost.

#10
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017

 buyonevideo, on 19 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Sa arate orice paguba vrea el.
Se pune cu ciocanul pe masina, o f*te de tot, merge la Politie "ia uite fratuca organ ce m-a busit ala" Posted Image
Dupa aia isi f*te doua la mecla si se trezeste fraierici cu dosar penal pentru vatamare si parasire alocului accidentului.

Greşeli frecvente
https://www.romaniat...ara_190669.html

El nu a vrut asigurare, nu a cerut bani, nimic. El a propus să o lăsăm așa. Am și doi martori, deci nu e chiar așa de ușor de măsluit. Ideea era următoarea: Știu că are dreptul să meargă în decurs de 24(sau 48???) de ore să declare. După ce expiră acest termen mai poate declara tamponarea?

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce faci? Numeri orele acum? Nasol!

Desigur ca poate merge si dupa 24 de ore la politie, cu alte consecinte insa.

Edited by arab, 19 November 2017 - 18:22.


#12
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017

 _Smiley_, on 19 noiembrie 2017 - 18:16, said:

"vina tehnic a mea" se traduce prin "oricum ai da-o, tot eu sunt vinovat" Posted Image
si da, daca are chef celalalt sofer poate merge la politie. dar probabil ca nu o va face, daca ati discutat si v-ati inteles sa va vedeti amandoi de treaba



daca a existat contact, vor exista si urme. in cel mai bun caz urme de vopsea, dar posibil sa fie si bara afectata (superficial)
si nu, nu-i nevoie sa existe o paguba consistenta pentru a ramane 30 de zile pieton pentru nedeclararea accidentului. e suficient sa existe accidentul, indiferent cat de mic a fost.
Vina e a mea, într-adevăr, insă nu știu câți dintre noi șe așteaptă ca cel din față să frâneze sălbatic în fața semaforului verde. Singura urmă e clema de prindere a barei lui. Urme de vopsea nu au existat pentru că nu a existat frecare, a fost contact perpendicular.

Și care ar fi acele consecințe?

Edited by cimpi04, 19 November 2017 - 18:26.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.politisti...-accident-usor/

Deci?

Edited by arab, 19 November 2017 - 18:29.


#14
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce ingusta e lumea la minte.

Ghici de ce nu a vrut ala sa faca amiabila, sau sa incerce sa rezolve accidentul? pentru ca nu avea totul in regula, ori era baut, ori nu avea asigurare/vignieta/permis valabil, ori alte ilegalitati (iarba la el).

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Deci, initiator, eu as lasa lucrurile asa cum au cazut.
Prin Bucuresti de-astea-s la ordinea zilei, nu se complica nimeni pentru o zgarietura.

Chiar daca avea totul in regula....

#16
cimpi04

cimpi04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2017

 Deenman, on 19 noiembrie 2017 - 18:36, said:

Ce ingusta e lumea la minte.

Ghici de ce nu a vrut ala sa faca amiabila, sau sa incerce sa rezolve accidentul? pentru ca nu avea totul in regula, ori era baut, ori nu avea asigurare/vignieta/permis valabil, ori alte ilegalitati (iarba la el).
Nu părea genul. Părea de bună-credință.

 arab, on 19 noiembrie 2017 - 18:28, said:

Din câte înțeleg pe amândoi ne ustură buzunarul și mergem pe jos, nu?

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca sa stai linistit  du-te tu si declara incidentul in 24 de ore.

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bingo!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate