Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Tamponare ușoară nedeclarată

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
si daca te duci si declari tu iar ala nu vine (asa cum v-ati inteles verbal)o sa il bage pe ala ptr nedeclararea accidentului si ii va lua permisul in 24 de ore

in cazul tau eu as sta cat de cat linistit. sansele sa se duca sunt minime.


ca sfat ptr viitor daca mai patiti asa, dati-i o carte de vizita omului sau un numar de telefon. Bre, in caz ca te razgandesti suna-ma sa vin si eu Posted Image

Edited by bossake, 19 November 2017 - 18:49.


#20
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 silesax, on 19 noiembrie 2017 - 18:04, said:

tu ai pagube ?daca nu ai zici ca nu stii nimic si ala e nebun!...asta daca se duce ,dar nu cred.
Ahhhh, serios ?!
"Si-a reparat-o repede" zice celalalt

 alexpet, on 19 noiembrie 2017 - 18:05, said:

poate merge, dar degeaba, daca este cum spui
Sigur ?!

 68x95, on 19 noiembrie 2017 - 18:06, said:

Ia uite fatuca, am masina varza, dar asta care a alunecat un pic pe carosabil are tigaia intacta.
Vezi primul raspuns de aici.

 cimpi04, on 19 noiembrie 2017 - 18:16, said:

El nu a vrut asigurare, nu a cerut bani, nimic. El a propus să o lăsăm așa. Am și doi martori, deci nu e chiar așa de ușor de măsluit. Ideea era următoarea: Știu că are dreptul să meargă în decurs de 24(sau 48???) de ore să declare. După ce expiră acest termen mai poate declara tamponarea?
Norocul tau ca ai martori
Mergi TU la Politie, daca nu au trecut 24 de ore.
Da, 24 de ore e termenul.

 bossake, on 19 noiembrie 2017 - 18:49, said:

ca sfat ptr viitor daca mai patiti asa, dati-i o carte de vizita omului sau un numar de telefon. Bre, in caz ca te razgandesti suna-ma sa vin si eu Posted Image
WTF is this ?!
Ori la Politie, ori amiabila.
Altceva nu exista la lege, cu atit mai putin carte de vizita si alte rahaturi din astea.
Aici nu e tocmeala, ca la piata sau al locul de parcare, sa lasi numarul de telefon.
Aici e lege: legea circulatiei, scrie clar negru pe alb: politie sau amiabila, nu e loc de intors.
Si nici aia cu razgandeala nu a trecuta in lege, ce vorbim noi aici, pe langa subiect ?

 cimpi04, on 19 noiembrie 2017 - 18:40, said:

Nu părea genul. Părea de bună-credință.
Da, EL parea de buna credita.
PAREA.
Si poate chiar este.
Dar are prieteni/rude/colegi care pot sa-l influenteze.
Sau poate nu este, poate doar PARE.

Edited by buyonevideo, 19 November 2017 - 18:51.


#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asta pentru a evita emotiile si a lucra corect dpdv legal. Lumea e diversa si nu poti avea incredere in oricine.

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Imi aminteste de o intamplare de prin 2005-2006. Virez dreapta si opresc la trecerea de pietoni, in spatele meu unul se asigura si uitandu-se sa nu vina ceva din dreapta intra in mine. Amandoi cu Dacia 1300-1310.  Ne uitam, mi-a spart sticla la stopul stanga. Am facut schimb de numere de telefon si de sticle la stopurile de pe stnga Posted Image si ne-am vazut de drum fiecare.

Nu intotdeauna e teapa. Sunt  si oameni normali pentru care masina e doar un obiect, nu ceva sfant si drept urmare nu prea le arde de pierdut timpul pentru un rahat de zgarietura.
E drept ca pari sarit de pe fix daca iti privesti masina ca ceea ce este, un obiect. Exact ca masina de spalat rufe. Una e menita sa iti faca deplasarea mai usoara iar celalta sa iti faca spalatul rufelor mai usor. Cati din voi va dati de ceasul mortii daca se zgarie masina de spalat si cati daca se zgarie masina?

Edited by PoeOvidiu, 19 November 2017 - 19:00.


#23
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Eu am dat oglinda in oglinda cu un tip, tot scoteam capul de dupa o duba sa depasesc, ma intorc dupa el, il iau rapid: mergi cam pe mijloc, stii? Il invit la asigurare si zica ca nu poate ca trebuie sa ajunga nustiunde....ii zic ca oglinda costa 50 ron. Scoate doar 45 ca atata avea disponibil, zic merci si plec spre casa. Oglinda matiz, 15 ron.


Depinde cine e mai descurcaret.

Edited by 68x95, 19 November 2017 - 18:56.


#24
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Adica oamenii s-au inteles sa-si vada de drum si voi il indemnati sa-si bata joc de cuvantul dat.
Felicitari, asa se consolideaza caractere.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Îți dai seama cum ar fi pentru ăla. Nevinovat fiind și vrând să-i facă și un bine inițiatorului să se mai trezească și cu permisul suspendat și chemat la declarații. Eu n-aș face nimic.

#26
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
stai linistit ca ala nu se duce la politie pt o clema, ce dreacu nene, voi v-ati duce si sa pierdeti timpul la asigurare pt o clema?

#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu (mai ales ca sunt depedent de permis) m-as duce la politie si as declara ca am atins usor o masina  (marca / modelul/ culoarea) in spate dar nu am retinut numarul pentru ca omul a zis ca nu are nicio paguba si a plecat rapid.

Asa ma asigur ca nu-i fac nici lui vreun rau .....dar nici nu voi ramane cu permisul suspendat in cazul in care se suceste (unii ajung acasa si descopera zgarieturi  pe bara sau se razgandesc datorita sfaturilor primite de la prieteni - posibile daune sub bara )

Edited by polizei, 19 November 2017 - 19:15.


#28
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 buyonevideo, on 19 noiembrie 2017 - 18:52, said:


WTF is this ?!
Ori la Politie, ori amiabila.
Altceva nu exista la lege, cu atit mai putin carte de vizita si alte rahaturi din astea.
Aici nu e tocmeala, ca la piata sau al locul de parcare, sa lasi numarul de telefon.
Aici e lege: legea circulatiei, scrie clar negru pe alb: politie sau amiabila, nu e loc de intors.
Si nici aia cu razgandeala nu a trecuta in lege, ce vorbim noi aici, pe langa subiect ?
Da? si cum faci daca il busesti pe unul parcat? stai langa masina si-l astepti sa vina din concediu? nu lasi un numar de telefon, ceva ca sa rezolvi amiabil? sau hopa la politie si cand vine ala din concediu peste o saptamana ii ia carnetul?

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 bossake, on 19 noiembrie 2017 - 18:49, said:

si daca te duci si declari tu iar ala nu vine (asa cum v-ati inteles verbal)o sa il bage pe ala ptr nedeclararea accidentului si ii va lua permisul in 24 de ore

daca vrei sa fii complet acoperit, faci cum zice polizei:

 polizei, on 19 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Eu (mai ales ca sunt depedent de permis) m-as duce la politie si as declara ca am atins usor o masina  (marca / modelul/ culoarea) in spate dar nu am retinut numarul pentru ca omul a zis ca nu are nicio paguba si a plecat rapid.....


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Initiator stai linistit ai scapat usor. Unii de pe aici vor ca dupa ce ca omul n-a avut nici o pretentie sa-l mai pui si sa dea cu subsemnatul. Ca altfel cine stie ajungi si criminal la puscarie daca se impiedica ala dupa aia si isi rupe gitul.

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 Deenman, on 19 noiembrie 2017 - 18:36, said:

Ce ingusta e lumea la minte.

Ghici de ce nu a vrut ala sa faca amiabila, sau sa incerce sa rezolve accidentul? pentru ca nu avea totul in regula, ori era baut, ori nu avea asigurare/vignieta/permis valabil, ori alte ilegalitati (iarba la el).
Am cel putin 10 faze in care am lasat-o asa. Bara destul de flexibila, paguba minora, vinovatul simpatic, oameni suntem, asta e.
Ca or fi unii negri la suflet si profita de orice ocazie, asta e.

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 alexpet, on 19 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Da? si cum faci daca il busesti pe unul parcat? stai langa masina si-l astepti sa vina din concediu? nu lasi un numar de telefon, ceva ca sa rezolvi amiabil? sau hopa la politie si cand vine ala din concediu peste o saptamana ii ia carnetul?
Ai dat un exemplu particular: parcare, concediu fara masina... etc.
Astepti un timp rezonabil, 15-30 minute, mergi frumos la Politie, cum spune legea.
Din nou, nu e tocmeala, e lege.

#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 68x95, on 19 noiembrie 2017 - 18:56, said:

.......Oglinda matiz, 15 ron.
........Depinde cine e mai descurcaret.
Foarte , daca doar la matiz ai ajuns !
Eu ce sa zic ca am luat de la unul 250 de lei pt o oglinda , oglinda care a mai stat pe loc doar cu o fisura , inca doi ani , apoi mi-a fost schimbata la un service , moca ????
Vezi ? asta afacere !

#34
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Nu zic nimic, tinand cont ca am matizul la mine in strainatate. e vorba de pasiune, nu de futut bani.

La banii de ii castig aici mi-as lua lejer altceva.

Dar nu e locul aici de povesti.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 cimpi04, on 19 noiembrie 2017 - 18:16, said:

Știu că are dreptul să meargă în decurs de 24(sau 48???)

Nu stii bine.Nu are dreptul,are obligatia sa anunte in 24 de ore accidentul.Aceeasi obligatie o ai si tu.

Edited by adisz, 19 November 2017 - 21:02.


#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
are obligatia sa anunte ce? ca a existat un contact in urma caruia nu a rezultat nici o paguba? si nu are nicio pretentie? il da politistul afara in suturi ca-i iroseste timpul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate