Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Melhisedec este Dumnezeu Tatăl !

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postaltnume, on 22 noiembrie 2017 - 00:23, said:

Asculta-ti ratiunea, nu "inima".
Asta cu "inima" "e povesti", te duc la balamuc.
Ratiunea iti mai spune inca sa dai inapoi?

Rațiunea îmi spune să merg înainte, dar numai dacă devin din ce în ce mai rațional. Logica trebuie să devină un stil de viață, a doua mea natură și a doua mea Biblie, pe același loc, totuși, cu prima.

View Postaltnume, on 22 noiembrie 2017 - 02:29, said:


Ai aflat prea mult, dar ai aflat ceva ce te distruge fara rost.


Mă distruge și mă reface, simultan, dar mult mai puternic, fizic și psihic, cu o claritate a minții din ce în ce mai mare.

View Postaltnume, on 22 noiembrie 2017 - 02:29, said:


Deci, lasa dracu' prostia cu divinitatea si ramai doar cu logica, asta e calea ta, asta e raiul tau, savureaza cunosterea de care ai parte, nu da putere de persona claritatii care iti prezinta cunoasterea, chiar daca ai acest simtamant, ca prin tine "vorbeste" (gandeste) divinitatea; nu e nici o divinitarte, esti tu pe niveluri de claritate speciale ce pot lua aspect de alterare (boala psihica), daca nu o strunesti rational.


Văd că ți-a scăpat din vedere: aceasta am afirmat și afirm, că ”EU SUNT Divinitatea”!

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
"Ete pa" dracu ratiune!
Numai ratiune nu e aia de te indeamna sa te consideri divinitate.
Eu daca ma consider piatra si ma comport ca atare, tie iti pare ca e ceva rational?

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postaltnume, on 23 noiembrie 2017 - 07:46, said:

"Ete pa" dracu ratiune!
Numai ratiune nu e aia de te indeamna sa te consideri divinitate.
Eu daca ma consider piatra si ma comport ca atare, tie iti pare ca e ceva rational?

Ca să mă comport ca divinitatea, este de ajuns să fiu om. Da să te comporți ca o piatră... este mult mai dificil!

#40
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
De unde stii ca piatra nu e om?

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Post68x95, on 23 noiembrie 2017 - 23:40, said:

De unde stii ca piatra nu e om?

Unde am zis că ”piatra nu e om”?

#42
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
"E grele astea", ma predau.

#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Ioan 17:25 Neprihănitule Tată, lumea nu Te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut şi aceştia au cunoscut că Tu M-ai trimis.

După cum vedeți mai sus, Hristos îl numește pe Dumnezeu ”neprihănit”. Acum se pune întrebarea: este Dumnezeu doar neprihănit, sau este chiar Împăratul Neprihănirii? Pentru că, dacă este doar neprihănit, atunci orice neprihănit este și el Dumnezeu. Dar dacă este Împăratul Neprihănirii, acesta nu poate fi decât unul singur. Iar în acest caz ne întrebăm ”Cum de poate Scriptura să numească ”Împărat al Neprihănirii” pe altcineva în afară de Dumnezeu Tatăl?! Păi, nu poate! De aceea, dacă Melhisedec este numit în Scriptură ”împărat al neprihănirii”, atunci acest Melhisedec nu poate fi decât o singură persoană: Dumnezeu Însuși. Amin.

Evrei 7:1 În adevăr, Melhisedec acesta, împăratul Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt, care a întâmpinat pe Avraam când acesta se întorcea de la măcelul împăraţilor, care l-a binecuvântat,
         2 care a primit de la Avraam zeciuială din tot, care, după însemnarea numelui său, este întâi „Împărat al neprihănirii”, apoi şi „Împărat al Salemului”, adică „Împărat al păcii”,
         3 fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, rămâne preot în veac.

Edited by Dorel666, 19 May 2018 - 08:52.


#44
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDorel666, on 19 mai 2018 - 08:50, said:

Melhisedec

Melkizedek e Moloch

Melkizedek - mem-lamed-kof (rege) - http://biblehub.com/hebrew/4432.htm
Moloch - mem-lamed-kof (rege) - http://biblehub.com/greek/3198.htm

Aveau ca rege peste ei pe ingerul abisului.

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 19 mai 2018 - 08:50, said:

Ioan 17:25 Neprihănitule Tată, lumea nu Te-a cunoscut, dar Eu Te-am cunoscut şi aceştia au cunoscut că Tu M-ai trimis.

După cum vedeți mai sus, Hristos îl numește pe Dumnezeu ”neprihănit”. Acum se pune întrebarea: este Dumnezeu doar neprihănit, sau este chiar Împăratul Neprihănirii? Pentru că, dacă este doar neprihănit, atunci orice neprihănit este și el Dumnezeu. Dar dacă este Împăratul Neprihănirii, acesta nu poate fi decât unul singur. Iar în acest caz ne întrebăm ”Cum de poate Scriptura să numească ”Împărat al Neprihănirii” pe altcineva în afară de Dumnezeu Tatăl?! Păi, nu poate! De aceea, dacă Melhisedec este numit în Scriptură ”împărat al neprihănirii”, atunci acest Melhisedec nu poate fi decât o singură persoană: Dumnezeu Însuși. Amin.

Evrei 7:1 În adevăr, Melhisedec acesta, împăratul Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt, care a întâmpinat pe Avraam când acesta se întorcea de la măcelul împăraţilor, care l-a binecuvântat,
2 care a primit de la Avraam zeciuială din tot, care, după însemnarea numelui său, este întâi „Împărat al neprihănirii”, apoi şi „Împărat al Salemului”, adică „Împărat al păcii”,
3 fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu, rămâne preot în veac.
Pai vezi Dorele ? ca Melhisedec e preot al dumnezeului Preainalt ? Deci e doar preot , si imparat doar pe pamant, findca si ala a murit si s-a facut tzarana . In schimb duhul lui Melhisedec cu siguranta Tatal ceresc l-a salvat si il va reinviat la sfarsitul "veacurilor" . In comparatie cu Enoch sau ilie, Melhisedec nu a fost ridicat la cer. Doar ca oamenii acelor timpuri nu cunosteau originea acelui imparat numit Melhisedec.  Sa stii ca biblia mai si minte uneori. Nu trebuie sa iei totul ca adevar.

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 19 mai 2018 - 10:01, said:

Pai vezi Dorele ? ca Melhisedec e preot al dumnezeului Preainalt ? Deci e doar preot , si imparat doar pe pamant, findca si ala a murit si s-a facut tzarana . In schimb duhul lui Melhisedec cu siguranta Tatal ceresc l-a salvat si il va reinviat la sfarsitul "veacurilor" . In comparatie cu Enoch sau ilie, Melhisedec nu a fost ridicat la cer. Doar ca oamenii acelor timpuri nu cunosteau originea acelui imparat numit Melhisedec.  Sa stii ca biblia mai si minte uneori. Nu trebuie sa iei totul ca adevar.

Iar te crezi prooroc și Dumnezeu, măi Paco!

#47
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostDorel666, on 19 noiembrie 2017 - 13:11, said:

Dar cum îmi place să ascult și părerea altora, atunci când ajung la certitudinea nebunilor, aștept să-mi arate alții că greșesc, sau să mi se întărească credința că așa este. Deci, vă ascult...
https://doxologia.ro...ege-melchisedec
Apostolul Pavel te contrazice. Dorel ai intrat in erezie. Fuga la duhovnic si te spovedeste.
Si apoi Dorele, un preot este facut din tzarana de catre Dumnezeu.Cum sa fie Dumnezeu facut din tzarana ? Bai dorele orice baba cu 2 clase te face praf bah

Edited by WinstonMontana, 19 May 2018 - 22:48.


#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostWinstonMontana, on 19 mai 2018 - 22:47, said:

https://doxologia.ro...ege-melchisedec
Apostolul Pavel te contrazice. Dorel ai intrat in erezie. Fuga la duhovnic si te spovedeste.
Si apoi Dorele, un preot este facut din tzarana de catre Dumnezeu.Cum sa fie Dumnezeu facut din tzarana ? Bai dorele orice baba cu 2 clase te face praf bah

Unde și cum mă contrazice apostolul Pavel?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate