Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum fac sa cumpar o masina

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Eu când am vândut mașina a trebuit să scot mai întâi hârtie de la fisc că n-am datorii. Cu hârtia aia m-am întâlnit cu cumpărătorul și am mers împreună să semnăm cârca aia de acte de vânzare-cumpărare, la un birou de acte auto. După aceea omul a venit cu mine să ia mașina. Mi-a dat banii, i-am dat cheile și a luat mașina. Mai târziu, tot în ziua aia, eu am mers la fisc și am declarat vânzarea, el a mers și a declarat cumpărarea. Întâmplător amândoi locuiam în acte în același sector, deși amândoi stăteam în altă parte. Asta în București. Nu știu cum o fi în Timișoara și de ce fiscului de acolo îi ia o săptămână să înregistreze un amărât de contract.

În orice caz, orice vânzător de bună credință ar trebui să aibă pregătit certificatul fiscal care atestă că mașina e liberă de datorii. Nu mai țin minte dacă pe mine m-a costat ceva, dar dacă a costat, a fost o sumă minimală. Tu cumpără mașina numai după ce te asiguri că mașina e înmatriculată corect, omul nu are datorii la fisc și ați semnat contractul de v-c. Dacă dai banii înainte o faci pe riscul tău.

#38
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postionut_ionut, on 18 noiembrie 2017 - 14:56, said:

Ma scuzi ca m-am bagat, dar totusi este un forum ! Fii mai relaxat, astfel "drobul de sare" te va bantui mai putin.

Tot insisti cu drobul asta de sare. Ori ai ramas cu lectura la nivel de Ion Creanga, ori iti place sa ii faci pe altii prosti gratuit.

Unii cumparatori/vanzatori romani sunt total neseriosi.
Se discuta in paralel.

Doar i-am explicat omului ce poate sa fie in capul vanzatorului.

Edited by r629935, 18 November 2017 - 15:33.


#39
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
La banii aia poti sa-ti iei o masina noua. Si mai bine e sa o iei in rate. Se intrevede o mica criza la orizont, daca loveste dai masina inapoi.

#40
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost în Mall în Timișoara și am întrebat la o firma ce se ocupa de intermedieri auto și mi-au zis ca durează între 3 și 5 zile sa primești stampila de la taxe și impozite... Se pare ca ăștia de la Timișoara sunt mai cu moț.

#41
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postunderb, on 18 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Semnezi contractele si i le dai. El nu trebuie sa le semneze de fata cu tine. Ti le aduce semnate si de el si stampilate la primarie, iti da actele si cheile, ii dai banii si aia e.
Probabil ca nu se va intampla asa totusi pt ca are datorii.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate