Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum fac sa cumpar o masina

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Buna ziua,

Am gasit o masina la un prim proprietar. Acum vin problemele

Facem contractul in 5 exemplare le semnam si mergem cu ele la primarie. Contractele stau acolo cateva zile.
Eu cand ii dau banii? dupa ce am semnat contractele sau dupa ce am vazut stampila primariei ca nu are datorii.

Ideea e ca eu nu as vrea sa ii dau banii pana nu vad ca nu are datorii, el nu vrea sa depunem contractele pana nu ii dau banii ca imediat dupa ce am semnat contractul masina e a mea si zice ca dupa nu ii mai dau banii.
Dar daca el are datorii si cei de la primarie nu vor sa ii puna stampila eu ce fac?

Cum procedeaza in mod normal sa nu am nici o problema cu inmatricularea.

Vorbim de o masina de ~8000 Euro, ambi suntem din Timisoara.

Multumesc anticipat!!!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai interesant este ca nici unul dintre voi n-are incredere unul in celalalt.Poate ar fi mai bine sa va vedeti fiecare de treaba.
Hotul striga hotii,fara suparare.

https://forum.softpe...te-august-2016/

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Masina e a ta dupa ce iti da cartea, talonul si cheile. Daca el scoate certificatul fiscal de la primarie, nu inseamna ca automat masina e ata. Apoi, mergeti eventual amandoi la finante, dupa ce el a terminat cu stampilele lui, ii dai banii, el iti da hartiile si cheile, apoi continui tu cu stampilele tale.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,337
  • Înscris: 29.07.2013
Mergeti amandoi la un birou unde se intocmesc actele de vanzare-cumparare.
Va lamuresc aia de acolo pe ambii :D

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:06, said:

Contractele stau acolo cateva zile.
De unde pana unde ? Vanzatorul se duce la taxe si impozite cu toate contractele, unul ramane acolo, restul primesc stampila ca n-are datorii si ti le inmaneaza.
Poti face asta in aceeasi zi, imediat dupa ce ati facut contractul. Daca nu vrea, atunci e dubios.
Facand abstractie de cat stati la coada, e o treaba de 2 minute.

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postargonaut, on 18 noiembrie 2017 - 10:19, said:

Mergeti amandoi la un birou unde se intocmesc actele de vanzare-cumparare.
Va lamuresc aia de acolo pe ambii Posted Image

Informatiile astea l-am primit de la o firma ce se ocupa cu asa ceva... au zis ca trebuie sa semnam contractele si dureaza cam o saptamana pana primesc contcactul cu stampila de lataxe si impozite timisoara cum ca nu are datorii.

View Postvimann, on 18 noiembrie 2017 - 10:20, said:

De unde pana unde ? Vanzatorul se duce la taxe si impozite cu toate contractele, unul ramane acolo, restul primesc stampila ca n-are datorii si ti le inmaneaza.
Poti face asta in aceeasi zi, imediat dupa ce ati facut contractul. Daca nu vrea, atunci e dubios.
Facand abstractie de cat stati la coada, e o treaba de 2 minute.

Esti sigur ca se dau pe loc?

View Postrumegus, on 18 noiembrie 2017 - 10:17, said:

Masina e a ta dupa ce iti da cartea, talonul si cheile. Daca el scoate certificatul fiscal de la primarie, nu inseamna ca automat masina e ata. Apoi, mergeti eventual amandoi la finante, dupa ce el a terminat cu stampilele lui, ii dai banii, el iti da hartiile si cheile, apoi continui tu cu stampilele tale.

Nu se mai da fiscal, de la sfarsitul lui 2016 se face un contract in 5 exemplare care se stampileaza de primarie ca nu are datorii... stampila aia tine loc de fiscal

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Semnezi contractele si i le dai. El nu trebuie sa le semneze de fata cu tine. Ti le aduce semnate si de el si stampilate la primarie, iti da actele si cheile, ii dai banii si aia e.
Probabil ca nu se va intampla asa totusi pt ca are datorii.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am luat mașina pe loc. Avea fiscal, am făcut contractul, i-am dat banii și pa. Asta acum 3 ani. Și nu contează cât costă mașina. Cu toții muncim pentru bani.

Contractul se face oficial. Eu, la Primăria de sector.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:36, said:

Esti sigur ca se dau pe loc?
Il verifica instantaneu daca are datorii in sistem... sau vorbim de vreo comuna uitata de lume unde n-a ajuns tehnologia ?

View PostYOUR_GOD, on 18 noiembrie 2017 - 10:48, said:

Eu am luat mașina pe loc. Avea fiscal, am făcut contractul, i-am dat banii și pa. Asta acum 3 ani. Și nu contează cât costă mașina. Cu toții muncim pentru bani.
Contractul se face oficial. Eu, la Primăria de sector.
Nu mai e ca acum 3 ani, procedura e simplificata de anul trecut.

Edited by vimann, 18 November 2017 - 10:52.


#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvimann, on 18 noiembrie 2017 - 10:48, said:

Il verifica instantaneu daca are datorii in sistem... sau vorbim de vreo comuna uitata de lume unde n-a ajuns tehnologia ?
Vorbim de Timisoara, si imediat stampileaza si contractele de vanzare-cumparare?

View Postunderb, on 18 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Semnezi contractele si i le dai. El nu trebuie sa le semneze de fata cu tine. Ti le aduce semnate si de el si stampilate la primarie, iti da actele si cheile, ii dai banii si aia e.
Probabil ca nu se va intampla asa totusi pt ca are datorii.
Nu cred ca are totusi datorii dar el vrea sa procedam in urmatorul fel:

Sincer nu cred ca are datorii dar nu vreau sub nici o forma sa ii dau banii pana nu vad contractele semnate de taxe si impozite Timisoara. El vrea sa facem cele 5 exemplare, sa ii dau banii si sa iau masina si urmand sa se ocupe el de restul. Eu sunt putin paranoia.... daca el rupe contractele si dupa anunta la politie ca i s-a furat masina, eu ce fac.... sau daca chiar are datorii si nu ii stampileaza aia contractul

#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Vorbim de Timisoara, si imediat stampileaza si contractele de vanzare-cumparare?
Daca in toata tara e asa, n-o fi Timisoara mai cu mot sa te puna sa astepti cu zilele. Intreaba la taxe si impozite ca sa stai linistit.
Important: faceti toata procedura cat mai de dimineata, pana sa inchida la taxe si impozite.

Edited by vimann, 18 November 2017 - 10:59.


#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Eu sunt putin paranoia.... daca el rupe contractele si dupa anunta la politie ca i s-a furat masina, eu ce fac....

iti dau un sfat gratis si nu la caterinca, ia-ti o bicicleta din magazin, scapi de toate emotiile astea si nu stai cu grija ca te declara ala hot de masini, dormi linistit noaptea.....

daca fereasca dumnezeu ai si parte de vreo tamponare, nici nu vreau sa ma gandesc cum te perpelesti noaptea ca daca n-au aia in service bara sau alte piese

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvimann, on 18 noiembrie 2017 - 10:57, said:

Daca in toata tara e asa, n-o fi Timisoara mai cu mot sa te puna sa astepti cu zilele. Intreaba la taxe si impozite ca sa stai linistit.
Important: faceti toata procedura cat mai de dimineata, pana sa inchida la taxe si impozite.
L-am sunat din nou, si o sa mergem la taxe si impizite luni si sper sa rezolvam. I-am zis ca nu ii dau nici un ban pana nu vad contractele semnate de taxe si impozite.

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Sincer nu cred ca are datorii dar nu vreau sub nici o forma sa ii dau banii pana nu vad contractele semnate de taxe si impozite Timisoara. El vrea sa facem cele 5 exemplare, sa ii dau banii si sa iau masina si urmand sa se ocupe el de restul. Eu sunt putin paranoia.... daca el rupe contractele si dupa anunta la politie ca i s-a furat masina, eu ce fac.... sau daca chiar are datorii si nu ii stampileaza aia contractul

Ca am trecut recent prin procedura asta:

1) Nu dai banii pana nu ai toate actele in regula.
2) Masina nu e vanduta pana nu scrie el cu manuta lui pe talon: "Instrainat catre X-ulescu" si semneaza.

Ca atare, drumul corect si sigur pentru amandoi e:
1) Faceti contractul VC si il semnati (e tip).
2) Faceti inca 4 copii dupa el si le semnati.
3) El se duce cand are timp sa ia stampila (mie de exemplu mi-a dat-o pe loc).
4) Va intalniti si iti da contractele si actele masinii.
5) Verificii din nou ca toate actele sunt in ordine.
6) Ii dai banii si ii numara de fata cu tine.
7) Iti da talonul cu mentiunea "Instrainat catre" plus vehicolul si cheile acestuia (minim 2).
8) Va urati o viata fericita si va vedeti de drumul vostru.

Daca insista sa ii dai banii inainte sa aiba contractele alea semnate si stampilate de primarie, atunci sari direct la pasul 8.

Edited by StefanSC, 18 November 2017 - 11:20.


#15
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 04.11.2016
Din punctul meu de vedere banii trebuie sa-i dai in clipa in care iti sunt inmanate toate documentele necesare pe baza carora iti poti inmatricula masina: contract de instrainare-dobandire autovehicul cu viza de la financiarul vanzatorului (cade strict in seama acestuia obtinerea vizei), CIV, certificatul de inmatriculare si in plus, obligatoriu, ambele chei.
In niciun caz sa nu-i dai banii inainte de a avea toate in regula. Nu vrea, cauta alta masina, inseamna ca ceva este in neregula.
Candva, demult, cand am vandut o masina si trebuia mers la RAR pentru certificatul de autenticitate, m-am inteles cu cumparatorul ca eu sa merg la RAR cu masina el platind contravaloarea certificatului. Nu el mi-a cerut asta ci eu am insistat pentru a sta omul linistit ca a cumparat o masina pe care sa o poate inmatricula linistit chiar de a doua zi.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Mad... M-a sunat din nou si mi-a zis ca a vorbit el cu o doamna care se ocupa de asa ceva si ca in Timisoara e diferit, ca te tin o saptamana pana primesti stampila pe contract.

Sincer chiar aveam de gand sa ii dau banii sa iau masina, dar dupa ce mi-ati scris voi aici sub nici o forma nu ii dau banii pana nu vad contractul de instrainare semnat de taxe si impozite Timisoara.

#17
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 10:06, said:

Cum fac sa cumpar o masina
Salut, mai intai ai nevoie de niste bistari, poti rezolva rapid printr-o spargere la banca :D

#18
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 04.11.2016

View Postmirel3003, on 18 noiembrie 2017 - 11:41, said:

Mad... M-a sunat din nou si mi-a zis ca a vorbit el cu o doamna care se ocupa de asa ceva si ca in Timisoara e diferit, ca te tin o saptamana pana primesti stampila pe contract.

Sincer chiar aveam de gand sa ii dau banii sa iau masina, dar dupa ce mi-ati scris voi aici sub nici o forma nu ii dau banii pana nu vad contractul de instrainare semnat de taxe si impozite Timisoara.
Asta-i atitudinea corecta. Daca toata lumea ar proceda asa, ar disparea poate escrocii si panglicarii.
Daca ai timp da o fuga la Primarie si vezi daca e corect ce spune, macar pentru linistea ta sufleteasca. Daca nu, e clar ca umbla cu cioara vopsita si poti incepe sa-ti cauti alta masina,.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate