Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

E bine sa fii diferit?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Stim cu totii ca in zilele de astazi, se incurajeaza foarte mult "sa fii diferit" fata de ceilalti, sa fii unic. (ceea ce deja esti pana si din punct de vedere biologic).
Voi ce parere aveti?E bine sa fii diferit fata de ceilalti? Daca da, care e punctul in care sa fii diferit nu mai e un lucru bun?
Chiar sunt curios de raspunsurile voastre.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
diferit pe dracu. nu incurajeaza nimeni asta. toti sunt la fel. ma uit la astia tineri, toti sunt imbracati in colanti si au barbi.
mai nou, vad ca a aparut o noua rasa umana, niste gnomi cu torsul gros si umflat, de max 1.65 inaltime, cu picioare foarte scurte si subtiri.

Edited by rich1974, 18 November 2017 - 08:10.


#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
E bine să fi tu. Daca asta înseamnă că ești diferit bine, dacă asta înseamnă că ești ca ceilalți, iar bine.

PS excludem lucrurile ilegale.

#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrich1974, on 18 noiembrie 2017 - 08:09, said:

mai nou, vad ca a aparut o noua rasa umana, niste gnomi cu torsul gros si umflat, de max 1.65 inaltime, cu picioare foarte scurte si subtiri.
aliens! de la tableta/tel si hrana la "promotie" se trage asta. Posted Image

cel mai simplu sa fii diferit e sa nu afisezi un telefon/casti/tigara in public. si sa ai haine normale pe tine, nu de gay/homeless/"murdare/rupte"(la moda). si daca nici nu vorbesti in consoane(rromeste) gen eba, esti chiar alien pt majoritate. si o freza normala, dar deja dam in sf-uri.

Edited by 41ex, 18 November 2017 - 08:20.


#5
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
E mai bine sa fii tu insuti, fara sa cauti neaparat sa fii diferit sau la fel. Dar ca sa-ti raspund la intrebare, e cu dus si intors. Daca esti diferit, si asta inseamna ca esti un ciudat dubios care nu se intelege cu nimeni, nu se poate integra deloc, si e pe planeta lui,si face chestii extrem de anormale si de macabre  dupa parerea mea, nu e bine. Daca pur si smplu ai pareri si preferinte diferite, de exemplu la majoritatea priietenilor tai le place fotbalul, tie iti place rugby, la majoritatea prieteilor tai prefera  cs, tie iti place cod,lor le place rock-ul, tie reggae-ul e ok. E bine sa fii diferit atat timp cat te poti integra cu ceilalti si te poti bucura de o viata aproximativ normala.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCaptainMe, on 18 noiembrie 2017 - 07:57, said:

Stim cu totii ca in zilele de astazi, se incurajeaza foarte mult "sa fii diferit" fata de ceilalti, sa fii unic. (ceea ce deja esti pana si din punct de vedere biologic).
Voi ce parere aveti?E bine sa fii diferit fata de ceilalti? Daca da, care e punctul in care sa fii diferit nu mai e un lucru bun?
Chiar sunt curios de raspunsurile voastre.

Daca te referi la a fi diferit de terminatii de tineri care isi fac veacul prin licee, apoi tzipa ca descreieratii cand ies de acolo, atunci DA, e bine sa fii diferit.
Iar asta se face auto-educandu-te. Scoala produce tampiti (viitori sclavi) nu face educatie autentica, iar bunul simt se cultiva in cei 7 ani de acasa si ulterior prin eforturi proprii.
E bine sa fii tu insuti si sa te cultivi singur ca om in aceasta lume... nu urmand turma. Asta nu inseamna sa te izolezi de lume ci sa pastrezi un fel al tau de-a fi.

Edited by rosix, 18 November 2017 - 08:31.


#7
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostCaptainMe, on 18 noiembrie 2017 - 07:57, said:

Stim cu totii ca in zilele de astazi, se incurajeaza foarte mult "sa fii diferit" fata de ceilalti, sa fii unic. (ceea ce deja esti pana si din punct de vedere biologic).
Nu se incurajeaza asa ceva la modul real. Maxim la modul superficial si izolat. Pulimii, prostilor, care intamplator sunt majoritari, le place conformitatea (sau daca vrei, uniformitatea)
Gandirea si comportamentele neconforme "valorilor" prostimii sunt privite de catre prostime in cel mai bun caz cu suspiciune si cel mai adesea cu frica si dezaprobare.

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca sa citesti o carte in plus inseamna sa fi diferit sunt de acord, daca insa inseamna sa arati ca un poponaut, inseamna esti doar altfel dar tot prost. Diferenta este ca pe vremuri se radea de specimene din astea.....acum nu mai ai voie.

Edited by alexpet, 18 November 2017 - 09:00.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
exact asta am vrut sa spun si eu
de unde diferit,atata timp cat toti umbla nerasi si mai nou isi dau cu farba pe corp(se tatueaza)
sper ca nu voi vedea asa ceva niciodata la federer,messi a dezamagit

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postceanu1980, on 18 noiembrie 2017 - 09:26, said:

sper ca nu voi vedea asa ceva niciodata la federer,messi a dezamagit

La Ronaldo n-ai sa vezi. :)

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
In primul rand hai sa definim normalitatea!...in linii mari.
Ce e normal? Poate ca cei care poartă barbă găsesc normal sa facă acest lucru. Eu îmi doresc sa am barbă, dar, pana si eu ma sperii dimineața când ma uit in oglindă...așa ca am găsit soluția, poate si din lene, sa ma rad de maxim doua ori pe săptămână. Sunt normal?!...eu zic ca da. Mie îmi place, oarecum, ce vad dimineața in oglindă si altora le place de mine...
Referitor la pantalonii mulați si haine. Nu îmi plăceau cei strimți până am fost "obligat" sa probez o pereche. E singura pereche pe care o am si o port cu plăcere pentru ca îmi vine bine cu o anumita pereche de pantofi. Hainele(cămăși, tricouri, pantaloni, geacă), îmi plac simple. Cat se poate dintr-o culoare, fara desene, scris, rupturi, etc. Foarte rar mi-am luat ceva cu desen...și atunci pentru ca îmi placea si era pe starea mea de spirit...sunt normal ca am haine doar într-o culoare si alții poartă haine cu culori frumos asortate(nu țipătoare gen roz, mov si ma refer la bărbați)?!
Si da, ca a zis cineva de căști in ureche...mie îmi place sa ascult muzică când sunt singur pe stradă, in magazine, autobuz....si atunci cand ma intalnesc cu cineva cunoscut le scot si le bag in buzunar. Îmi place pentru ca nu am chef sa ascult discuțiile tâmpite de lângă mine...sunt normal?!

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postccf_cristi, on 18 noiembrie 2017 - 11:19, said:

Referitor la pantalonii mulați si haine. Nu îmi plăceau cei strimți până am fost "obligat" sa probez o pereche. E singura pereche pe care o am si o port cu plăcere pentru ca îmi vine bine cu o anumita pereche de pantofi. Hainele(cămăși, tricouri, pantaloni, geacă), îmi plac simple. Cat se poate dintr-o culoare, fara desene, scris, rupturi, etc.

Nu stiu ce intelegi tu prin "pantaloni mulati" dar exista unii pe piata care arata oribil pe barbati (nu mai vorbesc de femei)... Sunt un fel de izmene facute din material de blugi (ca sa ma intelegi) care merg foarte bine cu tenisi oribili (din aceeasi categorie de oribilitate).

In rest, te felicit pentru decizia de a nu purta blugi rupti pe nicaieri - o intreaga istorie omul a luptat, a dus razboaie chiar, ca sa nu umble peticit, rupt in cur, iar acum... ce sa vezi cand omenirea a trimis sonde pe Jupiter si roboti pe Marte, tinerii sunt imbracati in majoritatea lor in pantaloni rupti in genunchi prin care li se vad (oribil) pilozitatile de picioare.  E culmea modei - un pantalon rupt, prin care sa se reverse blana de pe piciorul barbatului...

#13
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
In general generatiile 90, 2000 + tind sa fie influentate foarte rau de mass-media. In general nu este tocmai ok sa devenim niste indivizi ce putem fi deosebiti doar prin test adn si fizic :)) Dar cam asta se cere, indobitocirea tuturor :(

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrich1974, on 18 noiembrie 2017 - 08:09, said:

diferit pe dracu. nu incurajeaza nimeni asta. toti sunt la fel. ma uit la astia tineri, toti sunt imbracati in colanti si au barbi.
mai nou, vad ca a aparut o noua rasa umana, niste gnomi cu torsul gros si umflat, de max 1.65 inaltime, cu picioare foarte scurte si subtiri.
Asta este.. si eu imi doream sa fie toate femeile dotate de la cupa C in sus..

View Postccf_cristi, on 18 noiembrie 2017 - 11:19, said:

In primul rand hai sa definim normalitatea!...in linii mari.
Ce e normal? Poate ca cei care poartă barbă găsesc normal sa facă acest lucru. Eu îmi doresc sa am barbă, dar, pana si eu ma sperii dimineața când ma uit in oglindă...așa ca am găsit soluția, poate si din lene, sa ma rad de maxim doua ori pe săptămână. Sunt normal?!...eu zic ca da. Mie îmi place, oarecum, ce vad dimineața in oglindă si altora le place de mine...
Referitor la pantalonii mulați si haine. Nu îmi plăceau cei strimți până am fost "obligat" sa probez o pereche. E singura pereche pe care o am si o port cu plăcere pentru ca îmi vine bine cu o anumita pereche de pantofi. Hainele(cămăși, tricouri, pantaloni, geacă), îmi plac simple. Cat se poate dintr-o culoare, fara desene, scris, rupturi, etc. Foarte rar mi-am luat ceva cu desen...și atunci pentru ca îmi placea si era pe starea mea de spirit...sunt normal ca am haine doar într-o culoare si alții poartă haine cu culori frumos asortate(nu țipătoare gen roz, mov si ma refer la bărbați)?!
Si da, ca a zis cineva de căști in ureche...mie îmi place sa ascult muzică când sunt singur pe stradă, in magazine, autobuz....si atunci cand ma intalnesc cu cineva cunoscut le scot si le bag in buzunar. Îmi place pentru ca nu am chef sa ascult discuțiile tâmpite de lângă mine...sunt normal?!
Eu nici nu ma uit in oglinda.. ieri era blak friday.. mi-a intrat barba in gura.. mustata in fine,  si m-am bagat pe net sa comand un aparat de tuns. De doua luni nu i-am purtat de grija.

#15
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Eu stiam ca doar oile urmeaza moda, deci se pare ca sunt miliarde de oi.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
E bine să fii diferit. Partea proastă e că îţi asumi anumite riscuri. Şi ai şanse mai mici de a îţi face prieteni (asta depinde însă şi de personalitatea omului). Vezi cum e pe forum. Mulţi cred că-s încuiat sau retrograd doar pt. că mă fascinează lucrurile vechi. Însă ei sunt încuiaţi pentru că nu încearcă să-şi dea seama de ce îmi plac şi mă judecă iute, fără să mă cunoască.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
F foarte bine sa fii diferit dar doar daca poti oricand sa fii si ca ceilalti. Adica chiar sa si poti, si sa fii ori de cate ori este nevoie, nu doar sa ti se para ca poti fi si ca ceilalti.
A, si sa nu uit, e bine sa fii genul diferit care starneste admiratie nu repulsie.

Edited by underb, 18 November 2017 - 12:44.


#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ei..cum sa starnesti admiratie unora ce le place lady gaga si pantalonii gay/tenisi..? inseamna ca trebuie sa te duci si tu la psiholog.

Edited by 41ex, 18 November 2017 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate