Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Încălcarea dreptului la bursă de către universitate

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Atasez apelul final depus astazi  , in acesta am mentionat mai clar despre bursa de merit.

``Avand in vedere ca media minima ce a beneficiat de bursa de merit II a
fost 7.03 iar media obtinuta de catre subsemnatul este 7.25, orice refuz de a-mi fi
acordata​ ​aceasta​ ​bursa​ ​este​ ​neintemeiat​ ​si​ ​reprezinta​ ​un​ ​ABUZ.``


Quote

Alea sunt fonduri de la stat pentru burse?

Da, facultatea mea are undeva la 250 studenti la buget x 201 lei sunt 50.000lei  iar toate bursele afisate imi dau 28.000lei .


raspuns primit de la ASCB (asociatia studebtilor la constructii ) : "Am avut și noi recent aceasta discutie cu conducerea UTCB, acelasi articol l-am vazut si noi. Ni s-a mentionat ca aceste burse pot fi date doar din veniturile proprii ale universitatii, nu din cel alocat de la bugetul de stat, iar bugetul din venituri proprii nu poate suporta si aceste cheltuieli."

Attached Files


Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 21:53.


#38
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 ccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 21:33, said:

Da, facultatea mea are undeva la 250 studenti la buget x 201 lei sunt 50.000lei  iar toate bursele afisate imi dau 28.000lei .
OK. Hai sa incercam niste calcule. Regulamentul utcb zice ca bursele sociale vor fi minim 30% din total fonduri. Sa zice 30% fix. Adica 15.000 ron. Cuantumul minim pt. sociale a fost marit de guvern la 578 ron. 15.000 / 578 = 25 de burse sociale. Ce zici. s-or gasi printre aia 250 vreo 25 care sa ceara asa ceva?

Ok. Am ramas cu 35.000 pentru restul. Bursele de studiu si de merit sunt mai mari decat cele sociale, insa cu cat depinde de la universitate la universitate. Hai sa zicem ca media dintre total burse merit+studiu ar fi de +30%(sper ca nu-i exagerat) fata de cea sociala, adica 750 ron. 35.000 / 750 ron = 46 de burse studiu + merit. Dintre aia 250 la stat, care au intrat banui cu medii mai mari ca tine, oare se gasesc 46 cu medii mai mari ca tine?

Nu stiu, e posibil ca aceste calcule sa fie gresite, dar ne ofera o imagine de ansamblu... daca ai date exacte, poti sa ni le arati...

Quote

Avand in vedere ca media minima ce a beneficiat de bursa de merit II a
fost 7.03 iar media obtinuta de catre subsemnatul este 7.2
Mda, e interesant de vazut rezultatul.. pare abuz daca zici ca situatia sta asa..

Edited by Geth, 17 November 2017 - 22:56.


#39
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
au fost acordate 9 burse sociale (din care 5 sunt de la mine din an pentru ca mi-am invatat mereu colegii sa depuna dosar) la licenta si 1 la master, deci pana la 25 mai am loc si eu cred Posted Image) (630lei bursa)

Am poze la listele afisate dar nu sunt acasa acum...

Burse de merit II erau 31-32 si este in valoare de 670lei, merit I era una singura , performanta una singura .
Nu a fost respins nici un student, au primit burse absolut toti studentii ce au fost la buget si au avut medie peste 7 sau au depus dosar de sociala.

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 23:15.


#40
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 ccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 23:06, said:

au fost acordate 9 burse sociale la licenta si 1 la master, deci pana la 25 mai am loc si eu cred Posted Image)
Pe toate seriile(anii de facultate)?

#41
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Da, pe toate seriile... voi posta maine listele, sper ca le mai am si pe cele cu studentii integralisti... o serie are 50-60 studenti din care maxim 10 sunt integralisti (din astia nu toti au avut medie peste 7), nu prea se invata la mine in facultate... iar la sociala multi nu stiu ca se poate lua cu restante, eu i-am informat pe toti de la mine din an :)), chiar si bursa de ajutor pentru imbracaminte , doar cei din an de la mine au depus cerere pentru ca restul nu stiu de ea...

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 23:29.


#42
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Asa cum am spus, am revenit si cu listele

Liste studenti integralisti :
https://postimg.org/image/8ruvvr0kr/
https://postimg.org/image/6naiuom3f/

Liste studenti bursieri:
https://postimg.org/image/jsq107nij/
https://postimg.org/image/bn7z22ep7/


A se observa ca cei de la taxa, pe lista cu studenti integralisi, au in paranteza trecut "taxa"
Au luat burse absolut toti cei ce aveau media 7+ inafara de cei de la taxa.

S-au dat 30 burse de merit II , 1 bursa merit I si 1 bursa Merit 2 iar ca sociale s-au dat 5 burse sociale , 3 burse sociale pentru orfani , 2 burse sociale pentru bolnavi , 3 burse sociale ocazionale pentru imbracaminte (au fost respinse doar 2 dosare, al meu si al unui coleg tot de la taxa)

Bursa de merit 1 - 850lei
Bursa de merit 2 - 670lei
Bursa de performanta -  1150lei
Bursele studentilor din anul I - 315lei
Bursa sociala - 630lei
Bursa sociala orfani si bolnavi - 670lei
Burse ocazionale - 630lei (se da doar o data pe semestru)

(3x315)+(27x670)+850+1150+(5x630)+(5x670) =27.535lei/luna , la care se mai adauga cele 3 burse ocazionale (630x3):6=315lei luna => doar 55-60% din buget este consumat (voi depune la secretariat o cerere prin care voi cere numarul exact de studenti la buget ai facultatii sa aflu exact fondul).

Edited by ccristyan, 18 November 2017 - 15:51.


#43
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Hey, hey, pe 29 am primit raspuns si la apel, mi s-a comunicat doar ca acesta a fost respins ca neintemeiat , fara sa fie motivata decizia ... , intre timp am primit si raspuns de la minister, prin care mi s-a intarit convingerea ca am dreptate, voi merge luni sa cer o copie a hotararii date de consiliului de administratie  si sper ca pana pe data de 15.12 sa reusesc sa depun cererea de chemare in judecata.

#44
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, ai mai fost inscris/exmatriculat de la vreo alta facultate, la acelasi nivel de studii? Daca da, nu ai dreptul la bursa.

#45
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nu, sunt serie curenta, nu am fost la alta facultate sau exmatriculat, am depasit doar anii bugetati.  
Si de unde ai scos regula asta? Poti beneficia de bursa chiar daca ai mai facut inca 2-3 facultati inainte, cu conditia ca in acei ani sa nu fii beneficiat de un numar de burse ce depasesc anii de studii la facultatea actuala. Daca tu ai primit burse 2 semestre iar facultatea la care esti inscris are 4 ani de studii, mai ai dreptul la bursa inca 6 semestre .

Extras din regulamentul UTCB:

"Studentii care urmeaza concomitent doua specializari in institutii de invatamant
superior de stat pot beneficia de bursa de la bugetul de stat, numai de la una dintre institutii,
cu conditia ca numarul total al anilor in care beneficiaza de bursa sa nu depaseasca
numarul anilor de studiu prevazut ca durata de scolarizare la specializarea de la care
urmeaza sa beneficieze de bursa.
Studentii de la cursurile universitare de licenta, precum si studentii de la cursurile universitare
de masterat pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat, pe un număr de ani egal cu durata
de scolarizare specifica formei de invatamant la care sunt inscrisi.

Absolventii cu diploma de licenta care urmeaza a doua specializare sau studentii
reinmatriculati pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat, in functie de fondurile
alocate, cu conditia ca numarul anilor in care au beneficiat de bursa sa nu depaseasca
durata normala a studiilor
"

#46
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Toate incercarile de a rezolva amiabil problema au dat gres, 3 luni in care am incercat sa le explic ca ceea ce au facut este gresit... astazi am depus cererea de chemare in instanta...
Intre timp mi-a fost confirmat de catre minister ca eram eligibil pentru acele burse si astept raspunsul sesizarii facute ulterior acestui raspuns... sa speram ca au facut verificari  si au luat masuri.
Am sesizat si CNCD pentru ca din punctul meu de vedere, modul in care a actionat universitatea este unul discriminatoriu, am la inceputul lui februarie audiere.

Edited by ccristyan, 31 January 2018 - 16:54.


#47
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Nici pana la aceasta data nu s-a rezolvat nimic concret, continui insa demersurile legale.
Ministerul in cele 4 luni mi-a oferit doar un raspuns evaziv si unul prin care eram informat ca inca nu au un raspuns pentru mine ( la 3 luni de la prima petitie), am purtat insa mai multe discutii verbale in aceasta luna in cadrul ministerului cu persoane din conducere si intradevar am dreptate, universitatea a procedat intr-un mod abuziv, mi s-a promis si un raspuns scris pe care trebuia sa il primesc pana pe data de 06.03, data la care mi s-a promis ca il voi primi pe 07.03 sau 08.03 iar acum s-a mutat pe 12.03 :)) sper sa il primesc luni.
Sper ca si cei de la CNCD vor constata discriminarea si vor aplica sanctiunile prevazute de lege.

Credeti ca as putea cere daune morale in cazul in care instanta va constata ca deciziile universitatii au fost abuzive? Ce sanse sunt sa obtin daune morale?

#48
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Revin cu stadiul actual al problemei.

1*
Am fost mintit de catre reprezentantii Ministerului Educatiei Nationale, mi s-a promis in mod repetat un raspuns clar si la obiect iar intr-un final, dupa multe drumuri la minister si ore petrecute in audiente, mi s-a dat un raspuns fara sens, fara a mi se raspunde la ceea ce am reclamat sau macar ceea ce au constat, probabil pentru a nu mi se da o coala alba. Intrucat raspunsul a fost nemultumitor, am trimis  catre domnul ministru un email in care mi-am aratat nemultumirea fata de neprofesionalismul ministerului iar la scurt timp mi-au fost comunicate urmatoarele :

"În vederea analizării aspectelor menționate de dvs. in adresele transmise, Directia Generala Invatamant Universitar a intreprins o serie de actiuni:
-a solicitat Universitatii puncte de vedere cu privire la regulamentul de acordare a burselor, precum si referitor la situatia dvs. scolara.
- a solicitat puncte de vedere directiei de specialitate din cadrul MEN ( Directia generala juridica), fiind vorba de aspecte de natura juridica
- a solicitat conducerii Universitatii să prezinte un punct de vedere in cadrul unei audiente la sediul MEN
- a raspuns solicitarii dvs. de a avea audiente in cadrul DGIU si v-a informat atat telefonic, cat si prin adrese oficiale (10504M/06.02.2018) cu privire la stadiul demersurilor DGIU. "

Prin adresa 10504M/06.02.2018 sunt informat ca au solicitat un punct de vedere universitatii si imediat ce vor primi acel punct, imi vor comunica cele constate si masurile luate.

Mi-au mai comunicat si :

"Având în vedere cele mai sus menționate, ținând cont de faptul că aspectele prezentate fac obiectul unui dosar aflat în desfășurare la Tribunalul București, Ministerul Educației Naționale nu se mai poate pronunța."

In cadrul audientelor am aflat ca si ministerul era nemultumit de raspunsurile universitatii, aceasta refuza sa raspunda pe subiect ( "cum v-au raspuns dumneavoastra, asa ne-au raspuns si noua").
Am citit si eu aceste raspunsuri, unul chiar l-am si primit si spune asa :

" Ca urmare a adresei .... va comunicam punctul nostru de vedere:

Acordarea burselor in universitatea noastra se realiza in conformitate cu prevederile legale cuprinse in:

-Legea nr.1/2011 a educatiei ......
-Ordinul.... nr. 3392/2017 .....
-regulamentul pentru acordarea burselor .... din U.T.C.B.

Cu deosebita considerantie, .... "

In ultimul punct de vedere U.T.C.B a informat ca exista un proces pe rol.


Au fost necesare 102 zile pentru aceasta bataie de joc iar la final tot nu am aflat cum s-a terminat povestea Posted Image)

2*
La C.N.C.D totul a decurs bine, a depus universitatea un punct de vedere in care a spus ca studentii de la taxa nu au dreptul la burse de la bugetul de stat intrucat acel fond apartine conform legii doar studentilor de la buget, a depus si ministerul un punct de vedere in care a solicitat respingerea petitiei intrucat legea educatiei prevede ca studentii de la taxa pot beneficia de burse finantate de la bugetul de stat si toate persoane ce au calitatea de student au dreptul la burse conform legii educatiei, neexistand nicio discriminare in lege.
Am depus astazi concluziile finale si astept hotararea, sper ca va fi sanctionata discriminarea facuta de universitate.


3*
In intampinare universitatea "a uitat" ce sustinea anterior si nu a mai invocat absolut nimic din ceea ce mi-a fost comunicat mie, sunt curios cum vor motiva in fata instanteti aceasta schimbare. Au sustinut de aceasta data ca nu am dreptul la burse deoarece am depasit durata unui singur program de licenta, nefinalizand studiile in termen de 4 ani dar ii contrazice regulamentul de acordare a burselor ce spune foarte clar ca poti beneficia de burse de la stat cu conditia ca numarul total al anilor in care beneficiezi de bursa sa nu depaseasca numar de ani prevazuti pentru finalizarea acelui program. Cum eu am beneficiat de burse doar 2 ani de zile, putem spune cert ca 2 ≠ 4. Au solicitat si sa nu fie luate in considerare raspunsurile primite din partea a zeci de universitati din tara ce sustineau ca acorda burse finantate de la bugetul de stat tuturor studentilor, in mod egal, fara a tine cont de forma de finantare pentru ca nu as fi mentionat in acestea ca eu am depasit cei 4 ani de scolarizare gratuite.
Nu am mentionat despre asta deoarece nici U.T.C.B nu invocase asta dar am revenit catre universitati cu aceasta mentiune, explicand exact situatie si surpriza, si de aceasta data raspunsurile primite imi dau dreptate.

4*
Am facut 6 sesizari catre rectorat avand ca obiect incalcari ale regulamentului de burse doar in acest an univesitar (conducerea nu cunoaste propriile regulamente sau le incalca intentionat), . Cred ca au incalcat mai bine de jumatate din articolele ordinului 3392/2017.
Doua din acestea au fost remediate la scurt timp de la sesizare.

5*
Povestea s-a repetat si in acest semestru universitar doar ca de aceasta data motivele s-au schimbat si am cam fost impiedicat sa contest listele.
Am fost declarat eligibil de catre comisia pe facultate dar eliminat de catre cea pe universitate, de asemenea la mine in facultate nu au fost afisate listele cu studentii bursieri  "pentru ca nu au venit de la semnat" , intr-un final, dupa mai multe sesizari si cu o intarziere si 1 saptamana fata de celelalte facultati, au fost afisate listele si am putut depune contestatie(la care inca nu mi s-a raspuns).
Mi s-a mai spus si ca studentii admisi cu taxa de la inceputul scolarizarii au dreptul la burse dar rectoratul a dat urmatorul ordin catre secretariate: "vor fi declarati eligibili doar studentii de la buget" iar tipizatele contineau obligatoriu mentiunea "student(a) la BUGET" .
Am constatat ca nu imi mai sunt inregistrate cererile transmise prin email(fie "nu merg descarcate", fie nu mi se ofera numar de inregistrare), trebuie sa merg si sa le depun personal la registratura universitatii:))
Cererile mele sunt solutionate astfel :
-pe data de 15.01 inregistrez cererea
-pe data de 25.01 sunt instiintat ca informatiile nu au fost identificate in termenul initial de 10 zile si imi vor parveni in termen de 30 zile de la data inregistrarii cerererii
-pe data de 14.02 este inregistrat raspunsul iar pe data de 15.02, la fix 30 zile imi este inmanat raspunsul prin care sunt instiintat ca informatiile solicitate nu intra in sfera legii 554/2001.
Aceasta metoda este folosita la toate cererile mele.

Pe scurt, este dezastru!
Nu am timp sa scriu cate porcarii s-au intamplat pana acum, dar nici nu ma voi lasa Posted Image)

Revin cand se mai strang lucruri importante

Edited by ccristyan, 16 April 2018 - 23:17.


#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Te felicit sincer pentru modul in care lupti cu ei.

Multi nu am avea aceasta rabdare, timp si chef. Chiar daca nu as putea vreodata sa fiu in felul tau consider ca oameni ca tine pot schimba anumite abuzuri care se comit si mergand mai departe, pot schimba mentalitatea intregii societati.

#50
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Eu incerc, dar este cam greut sa o faci de unul singur, nu sunt singurul in situatia asta si am incercat sa conving cativa sa mi se alature, dar majoritatea au spus ca le este frica de repercusiuni si nu vor mai reusi sa termine facultatea.

Am castigat alegerile in facultatea mea si am intrat in senatul universitar, am povestit si "colegilor" in speranta ca voi vedea ceva implicare, dar mi-au spus ca este razboiul meu cu universitatea si ei nu se vor baga Posted Image) ,  gandirea lor este ceva de genul "nu conteaza cine primeste bursa atata timp cat cineva primeste" si am observat ca accepta prea usor sa fie mintiti de catre conducere, neavand curajul sa se opuna, probabil imi voi da demisia imediat ce primesc hotararea CNCD.


Am fost chemat acum 2 zile la decanat si "certat" pentru ca as fi fost cam agresiv in una din sesizari si s-au simtit deranjati :))

Edited by ccristyan, 19 April 2018 - 18:16.


#51
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ehe, mai vin cu noutati... ca cine stie cate se aduna...

Cum am spus mai sus, povestea s-a repetat si in acest semestru universitar, doar ca de aceasta data a fost ceva mai pe fata abuzul celor din conducere.

- la data de 14.03.2018 am depus la secretariatul facultatii documentatia solicitata pentru acordara anumitor burse,
- la data de 30.03.2018 constat ca la avizierul facultatii a fost postat un anunt prin care studentii sunt instiintati ca pot ridica bursele in intervalul 02.-04.04.2018, fara a fi afisate listele cu studentii ce urmeaza a beneficia de burse.
- incepand cu data de 30.03.2018 am cerut afisarea acestor liste catre secretariatul facultatii, spunandu-mi-se de fiecare data ca acestea nu au sosit de la comisia pe universitare dar sa imi verific cardul deoarece am fost declarat eligibil de catre comisia pe facultate, fiind trecut pe liste ca toti colegii mei.
- deoarece colegii mei au primit bursa pe card iar eu nu primisem nimic, am dedus ca nu am fost trecut pe acele liste si am solicitat in mod repetat afisarea acestor liste, spandu-mi-se ca nu au ce afisa intrucat nu au venit de la comisia pe universitate.
- fac verificari in mai multe facultati ce apartin de U.T.C.B si constat ca in acestea sunt afisate listele cu studentii bursieri, moment in care sesisez in scris Rectoratul si solicit afisarea urgenta a listelor, solicit si verificarea competentelor celor responsabili de acest lucru.
- intr-un final, la data 05.04.2018 (vineri ora 16:30) sunt afisate listele ( in acea zi si la acea ora nu aveam cursuri si intra in vacanta de paste, ceea ce ma face sa cred ca au fost puse strategic atunci)
- conform regulamentului, o data cu afisarea listelor, se va afisa la loc vizibil si modul de contestare si calendarul, insa a fost omis acest lucru.
- la data de 06.04.2018 am depus contestatie pe adresele de e-mail oficiale ale universitatii  iar pe data de 11.04.2018 am inregistrat contestatia la registratura U.T.C.B
- la data de 26.04.2018 sunt informat ca nu imi va fi solutionata contestatia, motiv pentru care la data de 27.04.2018 inregistrez o sesizare scrisa catre rectorat.
- la data de 04.05.2018 imi este solutionata negativ contestatia ( copy paste ca cea din semestrul anterior)
- la data de 06.05.2018 depun apel conform regulamentului

In momentul de fata contestatiile mele nu sunt solutionate chiar daca regulamentul prevede un termen de 3 zile ( am terminat activitatea didactica).
Am insistat ca acestea sa fie solutionate in termen insa nu ai cu cine discuta, mi s-a spus ca o sa primesc raspuns in termen si ca apelul nu este contestatie si au la dispozitie 30 zile (regulamentul lor spune altceva) :))  

- pe data de 30.05.2018 a fost primul termen, la care nu s-au intamplat foarte multe deoarece am modificat cerea de chemare in judecata, insa judecatorul a solicitat catre parati sa se depuna documentatia ce a stat la baza hotararii de respingere a contestatiei intrucat nu exista la dosar niciun proces verbal, nicio motivare, absolut nimic care sa justifice acea hotararea, juristul U.T.C.B confirmand ca nu exista nimic in acest sens, deci din start acea hotarare este nula si va fi desfiintata de catre instanta.



Credeti ca pot depune plangeri penale pentru abuz in serviciu ca urmare a acestei intregi povesti?

Comisia constituita la nivel de facultate (este singura ce are competenta de a realiza listele) si comisia constituita la nivel de universitate (emitentul  actelor contestate), au aceste 2 comisii calitate procesuala pasiva?

#52
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Revin cu update Posted Image)
1) S-a terminat procesul pe fond, am trecut de procedura (acolo imi era teama) insa am picat pe fond Posted Image), instanta a omis toate probele de la dosar si a dat sentinta doar in baza articolului 223. al 9 din Legea nr.1/2011 " (9) Fondurile pentru burse şi protecţie socială a studenţilor se alocă în funcţie de numărul de studenţi de la învăţământul cu frecvenţă, fără taxă de studii. ", sustinand ca atata timp cat nu indeplinesc conditia de baza, ci anume, student la invatamantul cu frecventa, fara taxa de studii , iar eu fiind student inmatriculat cu taxa, nu cad sub incidenta regulamentului UTCB Posted Image)
Trebuie remarcat faptul ca:
- instanta nu a observat ca articolul 223 face parte din "CAPITOLUL XII Finanţarea şi patrimoniul universităţilor"
- instanta nu a reusit sa diferentieze modul in care se formeaza un anumit fond de beneficiarii acelui fond
- instanta a omis adresele din partea a zeci de universitati, din cuprinsul carora se observa clar ca acestea utilizeaza fondul de la bugetul de stat inclusiv pentru studentii de la taxa
- instanta nu a luat in considerare ca exista legea nr. 441/2001, lege ce reglementeaza in mod clar statutul studentilor cu taxa, iar aceasta spune clar ca studentii admisi cu taxa au dreptul la burse de la bugetul de stat ( alin 9 art 223 "s-a nascut" prin legea nr. 151/1999 si a fost preluat pana in prezent)
- instanta a omis ordinul 3392/2017, ordin ce reglementeaza criteriile de atribuire a burselor.

E ca la loterie si cu instantele de judecata, depinde totul de judecatorul la care pici. Daca ai noroc sa dai de un judecator ca al meu. mori cu dreptatea in mana Posted Image).
Culmea, Facultatea de Drept a unibuc acorda burse de la bugetul de stat si studentilor de la taxa  Posted Image)

Urmeaza recursul, sper ca va fi admis.

2) Pe data de 17.07.2018 mi-a fost comunicata in sfarsit hotararea C.A, la 102 zile de la contestatia pentru semestrul II
O sa urmeze si aici un proces. Din 4 instante (2 fond 2 recurs), trebuie sa dau de un complet competent.

3) Am finalizat plangerea penala pentru abuz in serviciu, miercuri cred ca o voi depune la parchet (se bazeaza in principal pe OG 27/2002 si L. 544/2001, fiindu-mi incalcat dreptul la petitie si informatie cu intentie, "am strans dovezi" aproape 1 an).


Frustrant sa ai dreptate si sa nu poti face nimic Posted Image)

Edited by ccristyan, 20 August 2018 - 11:50.


#53
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Cum s-a finalizat acest caz?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate