Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Încălcarea dreptului la bursă de către universitate

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postnavistar_eagle, on 17 noiembrie 2017 - 00:20, said:

Ba da, atunci cand iti platesti taxa,automat veniturile tale te situeaza in afara  protectiei sociale, ori regulamentul burselor se aplica celor care au nevoie de protectie sociala.Deci pa.

Esti pe langa, vezi ca am postat 5-6 raspunsuri in primul post (sunt atasate) , toate universitatile ce mi-au raspuns pana acum, ofera burse studentilor indiferent de forma de finantare a acestora.


Quote

Ia du-te la una si inscrie-te la taxa si cere  bursa sociala sa vez cat pe langa esti de fapt

De asta exista instante de judecata...

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 00:38.


#20
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postbossake, on 17 noiembrie 2017 - 00:19, said:

Faptul ca este la taxa nu inseamna ca are bani.
ba da, ca nu poti plati taxa si dormi pe strazi

Quote

Stii ca eu daca am terminat o facultate la BUGET a doua facultate nu o mai pot face la buget?
Nu, legea spune ca statul finanteaza(adica da din banii mei si ai altora) un singur ciclu de studii universitare.
Ca altfel suntem studenti pe banii statului o viata intreaga

Quote

Sau daca fac doua in paralel.
Doua facultati serioase nu pot fi facute in paralel.

Quote

are nevoie de bursa sociala sa isi plateasca taxa.
pai cei care nu au nevoie de bursa nu mai platesc taxa.

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 00:23, said:

Esti pe langa, vezi ca am postat 5-6 raspunsuri in primul post (sunt atasate) , toate universitatile ce mi-au raspuns pana acum, ofera burse studentilor indiferent de forma de finantare a acestora.
Ia du-te la una si inscrie-te la taxa si cere  bursa sociala sa vez cat pe langa esti de fapt

Avem bani doar pt spitale si medici nu pt turism studentesc prin facultati pe banii mei si ai altora.

Edited by navistar_eagle, 17 November 2017 - 00:28.


#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Eu observ aici o adversitate necuvenita fata de om.
Incredibil in tara asta, cand auzi ca unul cere bursa sociala, ajutor social, somaj, pensie trebuie sa il uram pe ala, ala e un parazit.

NU domnilor, asistarea sociala este ceva prezent in toata lumea. Nu ii facem niciun bine ca ii acordam banii aia, pur si simplu bursa aia omul o merita, pentru ca indeplineste (din pct meu de vedere) toate conditiile STABILITE PRIN LEGE. Urla toti sa se respecte legea, coruptie nu stiu ce, dar doar cand ne convine noua. Cand nu ne convine domne de fapt legea e proasta...

Pe de alta parte, vezi ca omul cere si BURSA DE MERIT spunand ca indeplineste conditiile. Si nici pe aia nu i-au dat-o.

Edited by bossake, 17 November 2017 - 04:07.


#22
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postbossake, on 17 noiembrie 2017 - 04:06, said:

Pe de alta parte, vezi ca omul cere si BURSA DE MERIT spunand ca indeplineste conditiile. Si nici pe aia nu i-au dat-o.
Mi se pare normal.Si eu am facut a doua facultate pe locuri cu taxa si am avut media generala 9.98 si nu mi-a dat bursa de merit.Evident ca nici eu la randu-mi n-am insistat si
am lasat ca aceasti bani sa se duca mai bine la cei care au nevoie(burse sociale) + invata  mai bine.
Din moment ce esti pe locuri cu taxa, nu ai nici un motiv sa intinzi mana la stat, absolut nici unul.

Quote

NU domnilor, asistarea sociala este ceva prezent in toata lumea
Da, insa doar daca este facut pe merit si cu  discernamant,avandu-se ca scop cheltuirea cu bagare de seama a banului de la bugetul statului  si nu "pomana porcului".
In loc ca banii sa se duca in buzunarul unor domni care fac turism studentesc prin facultati pe banii statului(adica ai mei, a lui x, y) prefer ca acei bani sa se duca
la azile de batrani /spitale/ bolnavii de cancer ,etc.

Edited by navistar_eagle, 17 November 2017 - 05:46.


#23
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Ce imbunatari imi recomandati ?

Spoiler

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 09:28.


#24
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postnavistar_eagle, on 17 noiembrie 2017 - 05:40, said:

Mi se pare normal.Si eu am facut a doua facultate pe locuri cu taxa si am avut media generala 9.98 si nu mi-a dat bursa de merit.Evident ca nici eu la randu-mi n-am insistat si
am lasat ca aceasti bani sa se duca mai bine la cei care au nevoie(burse sociale) + invata  mai bine.

Din moment ce esti pe locuri cu taxa, nu ai nici un motiv sa intinzi mana la stat, absolut nici unul.


Da, insa doar daca este facut pe merit si cu  discernamant,avandu-se ca scop cheltuirea cu bagare de seama a banului de la bugetul statului  si nu "pomana porcului".
In loc ca banii sa se duca in buzunarul unor domni care fac turism studentesc prin facultati pe banii statului(adica ai mei, a lui x, y) prefer ca acei bani sa se duca
la azile de batrani /spitale/ bolnavii de cancer ,etc.



Dar daca ii primeai nu te deranja.
Scuza-ma dar tu n-ai ales nimic. Ai plecat capu' si ai zis ma scuzati.
Si acum vrei sa moara si capra vecinului.


Altfel, asta cu azilele si bursele sociale, e bine si frumos.

Dar e ca in gluma aia.
John: Hai sa ajutam cu 5000 de dolari  studentii nevoiasi.
James: Ok. Si tu cat dai?
John: Pai eu am fost cu ideea.


Toata lumea vrea sa faca bine.
Pe banii altora.

#25
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Care e motivul pt care au dat bursa de merit unuia cu medie mai mica ca a ta, si tie nu?

#26
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postr629935, on 17 noiembrie 2017 - 14:47, said:

Dar daca ii primeai nu te deranja.
Scuza-ma dar tu n-ai ales nimic. Ai plecat capu' si ai zis ma scuzati.
Am refuzat pe motivul ca nu sunt asistat social si atat timp cat pot nu primesc pomeni si nu ma avant in lene si trandavie.

De altfel dupa mine o mare risipa de bani este gratuitatea pe CFR. Dai gratuitai celor cu burse sociale sau de merit tocmai pt ai diferentia fata de ceilalti
Pt cei cu burse sociale , aplici o politica sociala  de asistenta sociala
Pt cei cu burse de merit aplici o politica meritiocrata, prin care le recunosti efortul.
Pentru ceialti , la munca nu la pomana.

Edited by navistar_eagle, 17 November 2017 - 16:22.


#27
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

View Postfreshlemonade, on 17 noiembrie 2017 - 15:20, said:

Care e motivul pt care au dat bursa de merit unuia cu medie mai mica ca a ta, si tie nu?


Asta doar prorectorul ce se ocupa de burse iti poate spune, neoficial de la secretariat mi s-a spus : "nu s-au dat burse celor cu taxa niciodata in universitate, esti tu mai cu mot?"Posted Image) , oficial cele doua articole din legea educatiei.

Probabil sunt foarte putini la taxa ce se incadreaza la bursa sociala sau de merit si din aia putini cred ca nu i-a pasat nici unuia, au fost mirate secretarele cand am cerut un raspuns scris pentru refuz, de contestatie nici nu mai spun, cred ca nici nu stiau ca se poate asa ceva Posted Image)))  Sa nu zic ca in universitate este afisat un regulament din anul 2012.

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 17:40.


#28
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postnavistar_eagle, on 17 noiembrie 2017 - 16:22, said:

Am refuzat pe motivul ca nu sunt asistat social si atat timp cat pot nu primesc pomeni si nu ma avant in lene si trandavie.

Stiu, tu ai lucrat full-time si ai facut si utcb-ul.
Unde se cere prezenta si ai cate 7 proiecte in acelasi timp.
Mergeai cu transportul public, nu era problema sa pierzi 4 ore in trafic.

Sau poate ai facut chiar medicina. Cate joburi aveai? doua? Posted Image

Daca mami si tati au prins un loc caldut, normal ca nu esti asistat social.



View Postnavistar_eagle, on 17 noiembrie 2017 - 16:22, said:

De altfel dupa mine o mare risipa de bani este gratuitatea pe CFR. Dai gratuitai celor cu burse sociale sau de merit tocmai pt ai diferentia fata de ceilalti
Pt cei cu burse sociale , aplici o politica sociala  de asistenta sociala
Pt cei cu burse de merit aplici o politica meritiocrata, prin care le recunosti efortul.
Pentru ceialti , la munca nu la pomana.

Meritocratie, dar nu pentru catei. Pardon studenti la taxa.

Oricum asta e gluma zilei.
Intr-un topic despre utcb, unde toti sunt rude intre ei, sa se vorbeasca despre meritocratie.

#29
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Sa lamurim o chestie din start: NU exista "dreptul" la bursa in invatamantul superior.

Textele de lege care confera drepturi, sunt formulate cam asa:

Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a

sau

Art. 1. - Dreptul la asigurări sociale este garantat de stat şi se exercită, ĂŽn condiţiile prezentei legi, prin sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, denumit ĂŽn continuare sistemul public de pensii.

Bursele sunt un privilegiu/facilitate dat exclusiv la initiativa universitatii, in conditiile stabilite de aceasta. Doar cheltuirea fondurilor de la stat(care nici nu e obligatorie) e reglementata, si aia oarecum minimal(fondurile nu pot avea alta destinatie, recipientii nu pot fi decat cei enumerati de stat - voi confundati asta cu criterii de garantare a primirii bursei, cuantumuri minime). Teoretic, o universitate poate sa nu acorde burse deloc si sa returneze toti banii primiti de la stat, sau sa ofere o mana de burse foarte mari si pe restul sa-i lase cu ochii in soare(unii acuza anumite universitati ca ar practica asa ceva)

View Postccristyan, on 16 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Regulamentul universitatii nu imi limiteaza in nici un fel accesul la burse finantate de stat
Ti-l limiteaza, dar nu ai inteles tu. Chiar din regulament:

Bursele pentru stimularea performantei academice, bursele sociale, bursele sociale
ocazionale, bursele speciale, bursele pentru stagii universitare, postuniversitare si doctorale ĂŽn
tară/străinatate se acorda studentilor din U.T.C.B. in limita fondurilor repartizate de catre
M.E.N. s


mai departe:

Criteriile generale de acordare a burselor si a altor forme de sprijin material pentru
studentii din invatamantul superior de stat, invatamant cu frecventa sunt precizate in O.M.
Nr. 3392/27.02.2017 publicat in M.O. al Romaniei partea I, nr. 155/02.03.2017.


Criteriile specifice de acordare a burselor se stabilesc de catre Senatul U.T.C.B., in
limita fondurilor repartizate de M.E.N
.
si in raport cu conditiile efectuarii de catre studenti a
activitatilor universitare.


[..]

Sunt eligibili pentru bursa toti studentii de la studiile universitare de licenta si de masterat care au
promovat in integralitate formelor de verificare prevazute din planurile de invatamant.

[...]

Determinarea cuantumurilor burselor, stabilirea numarului de burse pe categorii si a
beneficiarilor burselor se fac dupa cum urmeaza:

Ai inteles? Cu alte cuvinte, universitatea nu interzice acordarea de burse celora de la taxa, insa daca fondurile de la stat s-au consumat datorita numarului de burse x cuantum pana sa se ajunga la cei ca tine, pa si pu'. Universitatea poate suplimenta din fonduri proprii bursele, dar nu e obligata sa o faca:

Senatul universitar poate decide, la inceputul fiecarui semestru sau o singura data in
timpul semestrului, suplimentarea fondului de burse finantate de la bugetul de stat cu
fonduri provenite din veniturile proprii extrabugetare


View Postbossake, on 16 noiembrie 2017 - 19:36, said:

Aici e marea confuzie pe care multi o faceti, Confundati art, 2 cu art, 1. Aveti impresia ca cei listati la art. 2 ar avea cumva "dreptul" garantat la burse. Nu, bursele nu sunt un drept si sunt acordate, conform, citez art. 1: pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar. La art. 2 trebuie sa se incadreze cei care primesc bani de la stat(burse sociale = bani de la stat - asa e definitia in lege), insa nu e o garantie ca cei care se incadreaza vor primi ceva.

Din textul de lege:

Art. 11
(1) Instituțiile de învățământ superior pot suplimenta fondul pentru burse provenit de la bugetul
de stat, pentru fiecare categorie de burse, cu fonduri provenite din venituri proprii.


"pot" nu indica obligatie.

Edited by Geth, 17 November 2017 - 18:46.


#30
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

Quote

Sa lamurim o chestie din start: NU exista "dreptul" la bursa in invatamantul superior.
Citez din cartea U.T.C.B : "Drepturile studentilor sunt urmatoarele: 4.1.7. Sa beneficieze de burse .... "
Ai dreptul la bursa atata timp cat indeplinesti criteriile de acordare a acestora.


Quote

Ai inteles? Cu alte cuvinte, universitatea nu interzice acordarea de burse celora de la taxa, insa daca fondurile de la stat s-au consumat datorita numarului de burse x cuantum pana sa se ajunga la cei ca tine, pa si pu'. Universitatea poate suplimenta din fonduri proprii bursele, dar nu e obligata sa o faca:

Regulamentul spune foarte clar : "Bursele de merit se acorda, pentru semestrul I, pe baza rezultatelor la invatatura din
anul universitar anterior, iar pentru semestrul II, pe baza rezultatelor la invatatura din
semestrul precedent, in ordinea descrescatoare a mediilor, pana la media minima (prag)
stabilita de Consiliul de Administratie pentru fiecare an de studiu. "

Singurul criteriu prevazut pentru bursa de merit este cel al performantei, in momentul in care dai bursa din 2 in 2, nu mai este respectat acest principiu.

La fel este scris si la bursele sociale, singurul criteriu pentru aceste burse il reprezinta situatia materiala a studentului.

Fondurile nu lipsesc, facultatea primeste 50.000lei pe luna pentru burse iar bursele ce au fost date sunt in valoarea de 28.000, unde se duc restul de 22.000 ? regulamentul spune clar ca acesti bani pleaca la alta facultate doar daca nu mai sunt studenti eligibili.


Intradevar ai dreptate dar nu in totalitate.
Daca esti eligibil, normal ca nu este sigur ca vei primi bursa dar daca altul cu medie mai mica ca tine ia bursa iar regulamentul prevede foarte clar ca si criteriu doar media, cum se numeste asta?

Orice criteriu ce nu apare in regulament, nu exista!
Regulamentul este intai dezbatut impreuna cu studentii (daca nu ma insel acestia au majoritate) , apoi el este trimis in senat unde este dezbatut si apoi votat.
Orice hotarare privitor la studenti se ia dupa consultatea Consiliului studentesc , hotarare ce este apoi aprobata de catre senat prin vot.

Este exclus sa vina x si sa spuna, stai ca eu vreau sa se dea bursa asta asa semestrul asta, alora nu le mai dam , poate face asta dar doar dupa consultarea studentilor si aprobarea senatului.

Edited by ccristyan, 17 November 2017 - 19:15.


#31
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View PostGeth, on 17 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Bursele sunt un privilegiu/facilitate dat exclusiv la initiativa universitatii, in conditiile stabilite de aceasta.

Te-ai invartiti pe langa subiect pana ai ramas fara tarcoale.
Concret, unde scrie ca nu este eligibil?

View PostGeth, on 17 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Aici e marea confuzie pe care multi o faceti, Confundati art, 2 cu art, 1. Aveti impresia ca cei listati la art. 2 ar avea cumva "dreptul" garantat la burse. Nu, bursele nu sunt un drept si sunt acordate, conform, citez art. 1: pe baza prevederilor regulamentului propriu stabilit de către senatul universitar. La art. 2 trebuie sa se incadreze cei care primesc bani de la stat(burse sociale = bani de la stat - asa e definitia in lege), insa nu e o garantie ca cei care se incadreaza vor primi ceva.
Da link catre regulamentul propriu la care tot faci referire.
Si daca tot ai ajuns acolo, indica si articolul, litera, cu exceptia pentru studentii la taxa. Cumularea burselor, etc.


Ca doar nu e secret si il aplicati dupa cate pile are respectivul.

Edited by r629935, 17 November 2017 - 19:37.


#32
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Citez din cartea U.T.C.B : "Drepturile studentilor sunt urmatoarele: 4.1.7. Sa beneficieze de burse .... "
Ai dreptul la bursa atata timp cat indeplinesti criteriile de acordare a acestora.
Sa lamurim cateva chestii:
- drepturile sunt conferite de lege, nu de "cartea"(probabil carta) unei universitati
- acolo zice un pic mai mult: 4.1.7. Sa beneficieze de burse in conditiile prevazute de regulamentul de acordare a burselor in U.T.C.B.,

Conditiile alea stabilesc si niste limite: incadrarea in fonduri in functie de numar burse x cuanatum.

Niciunde nu scrie nici in carta nici in alta parte ca toti studentii eligibili vor primi burse.

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Regulamentul spune foarte clar : "Bursele de merit se acorda, pentru semestrul I, pe baza rezultatelor la invatatura din
anul universitar anterior, iar pentru semestrul II, pe baza rezultatelor la invatatura din
semestrul precedent, in ordinea descrescatoare a mediilor, pana la media minima (prag)
stabilita de Consiliul de Administratie pentru fiecare an de studiu. "
Singurul criteriu prevazut pentru bursa de merit este cel al performantei, in momentul in care dai bursa din 2 in 2, nu mai este respectat acest principiu.
La fel este scris si la bursele sociale, singurul criteriu pentru aceste burse il reprezinta situatia materiala a studentului.
Criteriile specifice de acordare a burselor se stabilesc de catre Senatul U.T.C.B., in limita fondurilor repartizate de M.E.N.

Asadar criteriile sunt o chestie, limita fondurilor si incadrarea in aceasta limita, alta chestie. Bursele se acorda, cu respectarea criteriilor respective, doar daca sunt fonduri de la stat(adica in limita acestora).

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Fondurile nu lipsesc, facultatea primeste 50.000lei pe luna pentru burse iar bursele ce au fost date sunt in valoarea de 28.000, unde se duc restul de 22.000 ? regulamentul spune clar ca acesti bani pleaca la alta facultate doar daca nu mai sunt studenti eligibili.
Alea sunt fonduri de la stat pentru burse?

Daca sunt, si nu sunt consumate in totalitate, trebuie sa se redistribuie cumva.

Un aspect interesant:

Comisiile pe facultate vor putea atribui din acest fond un numar intreg de
burse, de preferinta studentilor pentru care diferenta dintre cuantumul minim al bursei si
suma ramasa neatribuita este minima



Insa din ce raspuns ai postat tu, ei sugereaza ca s-au epuizat fondurile de la stat(nu ne-ai postat raspunsul lor intreg)

Daca sunt alte fonduri(cum ar fi surse proprii) universitatea nu are obligatia sa le foloseasca pentru burse.

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Daca esti eligibil, normal ca nu este sigur ca vei primi bursa dar daca altul cu medie mai mica ca tine ia bursa iar regulamentul prevede foarte clar ca si criteriu doar media, cum se numeste asta?
Asta, intr-adevar, nu ar fi in regula. Esti sigura ca nu ai gresit ceva? Ca sunt niste detalii importante. Spre exemplu, pt. cei din semestrul intai se ia in calcul media de pe anil precedent, pt. cei din semestrul II media de pe semestrul I. In primul an, sem. I, nu se acorda bursa de merit.

In contestatie, nu am vazut sa contesti partea cu mediile.

View Postccristyan, on 17 noiembrie 2017 - 18:46, said:

Este exclus sa vina x si sa spuna, stai ca eu vreau sa se dea bursa asta asa semestrul asta, alora nu le mai dam , poate face asta dar doar dupa consultarea studentilor si aprobarea senatului.
Nu e chiar asa. Da, nu pot schimba conditiile de eligibilitate. Dar pot schimba numarul si cuantumul burselor in fiecare semestru, deoarece acestea sunt stabilite de comisii in fiecare semestru si nu stabilite in cifre fixe in regulament. Cu redistribuirea fondurilor e oarecum similar, tot de comisii e stabilit.

View Postr629935, on 17 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Te-ai invartiti pe langa subiect pana ai ramas fara tarcoale.
Concret, unde scrie ca nu este eligibil?
Ba am fost foarte la subiect. Eu nu am spus niciodata ca nu e eligibil. Insa eligibil inseamna altceva decat crezi tu ca insemana.

View Postr629935, on 17 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Si daca tot ai ajuns acolo, indica si articolul, litera, cu exceptia pentru studentii la taxa. Cumularea burselor, etc.
Tocmai, ca nu am zis ce sugerezi tu.

View PostGeth, on 17 noiembrie 2017 - 18:41, said:

universitatea nu interzice acordarea de burse celora de la taxa, insa daca fondurile de la stat s-au consumat datorita numarului de burse x cuantum pana sa se ajunga la cei ca tine, pa si pu'. Universitatea poate suplimenta din fonduri proprii bursele, dar nu e obligata sa o faca


#33
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Mda, nu stiu de unde a scos-o secretara ca daca esti la cu taxa, n ai cum sa primesti burse. Ma mir ca si la Bucuresti se intampla chestii de genul, cred ca ai vazut postarea mea legata de bursele extrem de putine de la mine.

#34
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
@Geth, tu nu intelegi ceva.
La el nu s-au terminat fondurile, atat bursa sociala cat si evident bursa de merit, se acorda dupa un clasament in functie de medie.

Avem un numar de fonduri care ne permit 100 de burse sociale. Primii 100 care depun dosarul si indeplinesc conditiile, in ordinea mediilor, obtin aceasta bursa.

Problema este ca el are medie mai mare decat altii care au luat bursa sociala sau bursa de merit. Singurul criteriu ptr care l-au respins a fost faptul ca este la taxa nu la buget.

#35
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Ciudat totusi ca spui ca nu mai e nimeni cu taxa care solicita bursa, cred ca am vazut prin toate universitatile zeci de exemple.

#36
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postfreshlemonade, on 17 noiembrie 2017 - 20:39, said:

Mda, nu stiu de unde a scos-o secretara ca daca esti la cu taxa, n ai cum sa primesti burse. Ma mir ca si la Bucuresti se intampla chestii de genul, cred ca ai vazut postarea mea legata de bursele extrem de putine de la mine.
De fapt, nu zice ceva complet fals. Chiar daca nu e o chestie precizata in regulament, e probabil situatia de facto: cei de la buget probabil se califica inaintea celor de la taxa si epuizeaza tot fondul pentru burse,

View Postbossake, on 17 noiembrie 2017 - 20:39, said:

@Geth, tu nu intelegi ceva.

Problema este ca el are medie mai mare decat altii care au luat bursa sociala sau bursa de merit. Singurul criteriu ptr care l-au respins a fost faptul ca este la taxa nu la buget.
Nu inteleg, intr-adevar. In contestatie el nu scrie decat ca media lui este peste pragul minim pentru bursa de merit, nu ca sunt altii care au luat bursa de merit avand medie mai mica decat a lui. Iar in regulament nu scrie nicidecum ca aceasta bursa(sau oricare alta) se acorda pentru absolut toti studentii care se incadreaza in pragul minim(sau orice alte criterii)

Edited by Geth, 17 November 2017 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate