Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Polonia este amenințată cu activarea Articolului 7 din Tratatul de la Lisabona

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
462 replies to this topic

#451
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:28, said:

Drepturi si obligatii, mon cher. Drepturi si obligatii. Vrei banu'? respecti contractu' de creditare. Nu vrei banu'? f. bine.. faci ce vrei la tine-n ograda. Da' nu mai primesti un euro de la politrucii nealesi de la Bruxelles..
Mon cher, vezi ca aia is subalternii Ursulei.
Si pana una-alta, Ursula e bot in bot cu Orbán (nu Ludovic, alalalt).
Si Orbán e aliatul Poloniei.
Asa ca vezi cum devine de se leaga.

#452
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 Hunor_66, on 22 februarie 2020 - 09:10, said:

Siegfried Muresan ???
El in numele cui vorbeste ?
Are vreo functie importanta pe la Bruxel, sau s-o trezit vorbind, sa se auda la Bruxel ca "el zice de bine"... ?
Propun să îl dăm pe valorosul penelist Poloniei.
Îmi va părea rău că ne fiug din țară valorile, dar asta este.


#453
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Allahu, on 22 februarie 2020 - 09:42, said:

Propun să îl dăm pe valorosul penelist Poloniei.
Crezi ca aia il iau ?

#454
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:28, said:

Drepturi si obligatii, mon cher. Drepturi si obligatii.
Apropo, "obligațiile" se aplică și țărilor arabe și africane?
Din moment ce drepturile, gen libera circulație, se aplică din plin...

#455
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Hunor_66, on 22 februarie 2020 - 09:41, said:


Nenea, Parlamentul European nu este in subordinea Comisie Europene. Pot intelege logica din spatele textului tau. Fiindca cu asta esti obisnuit; caci asa o fi in tarile pe care matale le aperi cu atata ardoare. Tari in care statul de drept a ajuns o gluma proasta. Dar stai linistit, cetatenii europeni din Ungaria si Polonia nu sunt lasati de izbeliste.

Prin grija parlamentarilor europeni, lucrurile se vor indrepta, iar in bugetul pentru urmatorul exercitiu financiar, prevederea de mai jos va intra in vigoare. Mai ales ca exista sustinere in Consiliu din partea contributorilor neti si din partea baietilor mari.

Quote

No EU money if rule of law is violated

The committee insists that adopting the regulation enabling EU funds for EU countries to be restricted when the rule of law is violated should be prioritised - this regulation is currently blocked in the Council.

Si e vremea ca autocratii de mucava din Ungaria si Polonia, mascarici ridicati la putere pe banii Europei, sa plateasca.

Quote

Soon the European Court of Justice will have to decide whether it considers the new disciplinary chamber of Poland's Supreme Court to have been established in violation of EU law. If it does so, a first key element of PiS attempt to control judges will be knocked out.

It is possible that the PiS government will refuse to comply with such a decision. Contrary to the clichés peddled by eurosceptics, the Union is far from an omnipotent hegemon. It has no police to send to member states to enforce its judgements. Every member state is itself responsible to enforce EU law. The whole system is built on mutual trust.

The commission could ask the court to impose a fine for every day that Poland does not comply with the judgement. If the PiS government refused to pay the fine, the commission may hold back the equivalent sums of EU funding for Poland, a country that receives significant EU funds. This would be the one tangible lever of pressure that the EU has.

Edited by Alecsandru010, 22 February 2020 - 10:00.


#456
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:56, said:

Nenea, Parlamentul European nu este in subordinea Comisie Europene.
Dar comisarii sunt...
Ce face PE fara decizia comisarilor ?
Nimic.

#457
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:56, said:

stai linistit, cetatenii europeni din Ungaria si Polonia nu sunt lasati de izbeliste.
Asta e o ironie, sau cum ?

#458
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:56, said:

Quote

The commission could ask the court to impose a fine for every day that Poland does not comply with the judgement. If the PiS government refused to pay the fine, the commission may hold back the equivalent sums of EU funding for Poland, a country that receives significant EU funds. This would be the one tangible lever of pressure that the EU has.
Exact despre Comisia Ursulei vorbeam.
Si ma tare indoiesc ca_Comisia va cere asa ceva. :)

#459
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 24.12.2005

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:56, said:

Si e vremea ca autocratii de mucava din Ungaria si Polonia, mascarici ridicati la putere pe banii Europei, sa plateasca.
Măscăricii ăia, pe banii Europei sau nu, își cam fac treaba pentru Polonia:  https://www.focus-ec...ountries/poland.

#460
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
ce deosebire de dreptacii nostri, iohanis, macovei, valean, rares bogdan, tomac, basescu, care nu stiu cum sa mai pupe ue pentru ceva excursii.
cred ca asta cu atragererea fondurilor ue, e o gluma, dupa gaura lasata de brexit.

#461
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 benis, on 22 februarie 2020 - 09:12, said:

OK, ce politică inteligență are statul polonez și nu o poate aplica? Fuck, ei sunt anti Rusia toată ziua dar în realitate vor să urmeze modelul rusesc. De ce nu se înghesuie la o uniune cu Rusia?

Eu cred ca in capu' astora care viseaza doar democratie drepturi libertati si europa exista cumva ideea ca toate sistemele cu alte idei sunt asa, o fratie in cuget si simtiri. Cat timp nu cred in lucrurile frumoase si nobile (lol) in care cred ei, se poate pune semnul egal intre Ungaria Polonia Rusia Turcia China si de ce nu chiar si DPRK.

 benis, on 22 februarie 2020 - 09:18, said:

Și-ar dori dezvoltare vestică dar cultură estică.

La fel cum japonezii si-au dorit (si au realizat) dezvoltare vestica dar cultura japoneza.
La fel cum sud-coreenii si-au dorit (si au realizat) dezvoltare vestica dar cultura sud-coreeana
La fel cum chinezii si-au dorit (si realizeaza in prezent) dezvoltare vestica dar cultura chinezeasca

De ce exact e asta o problema sau ceva de condamnat?

 asul, on 22 februarie 2020 - 10:27, said:

Măscăricii ăia, pe banii Europei sau nu, își cam fac treaba pentru Polonia:  https://www.focus-ec...untries/poland.

Pai aia e si problema reala, da' doar n-o sa zica nimeni la nivel oficial "vrem sa le-o tragem ca parca prea tind sa se transforme din catei in dulai si nu vrem asta".

 Alecsandru010, on 22 februarie 2020 - 09:56, said:

Tari in care statul de drept a ajuns o gluma proasta.

Statul de drept este o gluma proasta.

Fonfleu.
Gargara.
Lozinca.
Propaganda.

That's all. Statul e peste tot de drept doar pentru cine nu-si permite sa-l faca mai flexibil dupa nevoi. Restu e amageala pentru prosti. Singura unealta care mai functioneaza in sistemul pe care il aparati. Propaganda.

Edited by shefu_de_combinat, 22 February 2020 - 15:32.


#462
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Comisia Europeana deschide o noua procedura de infringement, a IV-a, impotriva Poloniei. Mdea. Pana nu se leaga bugetu' UE de statu' de drept o sa deschida CE proceduri de o sa li se acreasca.

Quote

EU opens legal case against Poland over judicial reform

Wednesday's case is the fourth the Commission has put forward against Warsaw since the conservative government, led by the nationalistic Law and Justice Party (PiS), began instituting judicial reforms.

Vera Jourova, a Czech member of the European Commission responsible for upholding the bloc's democratic values, told reporters there were "clear risks that the provisions regarding the disciplinary regime against judges can be used for political control of the content of judicial decisions."



#463
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Oh, iar balaria asta cu independenta justitiei. Ca parca justitia nu-i o curva inutila aservita mereu unor interese financiare, infaptuita de o mafie cu circuit inchis. Posted Image
N-avem niste probleme mai presante pe moment?

Edited by shefu_de_combinat, 29 April 2020 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate