Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Variator tensiune motor hota.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Salutare domnilor. Este prima oara cand scriu in aceasta sectiune, asa ca , va rog, fiti blânzi. Prin urmare. Am achiziționat acum ceva timp o hota de bucatarie hansa. Problema mea este ca treptele de putere sunt foarte puternice, prin urmare si zgomotul scos de motor este destul de puternic (64 db, conform specificatiilor). In treapta 1 este destul de deranjant, iar in treapta 3 nu te mai intelegi in bucatarie. Nu mai pun faptul ca simti cum este tras curentul pe la picioare pe sub usa, iar usa opune o oarecare rezistenta la inchidere (asta in treapta 1). Am desfacut carcasa ce protejeaza placa electronica si acolo sunt fire pentru fiecare treapta. Am inseriat un dimmer electronic pentru motoare, dar motorul scoate un sunet ciudat, ca si cum ar fi blocat. Intrebarea este urmatoarea... Se poate face ceva pentru a reduce turatiile motorului si a elimina sunetul acela deranjant de motor blocat? Hota imi place, iar daca as putea face aceasta macar pe o treapta, as fi multumit. Dau o bere, cafea, suc, tuica pentru ajutor.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Of of , pai care e rolul hotei cu motor ?
In alta ordine de idei , deschide un geam cand folosesti hota ca altfel nu e ok . Daca ai probleme cu dB monteaza-ti o hota fara motor ...

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Acel motor de hota este motor  in colivie, motor asincron,  si singura adaptare pentru reducerea turatiei este un convertizor de frecventa, este destul de scump...

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu folosesc un variator (dimmer) standard la o hota "Ariston cu 2 motoare", ca sa reduc viteza incat sa poata merge ore intregi fara sa deranjeze.
In camerele opuse bucatariei, las ferestrele pe pozitia micro-ventilatie si aerisesc astfel tot apartamentul.
Zgomotul hotei cu dimmerul este cam cat un frigider.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dimmerul functioneaza foarte bine pe sarcini rezistive sau motor cu perii, la motoare de tip asincron nu merge, pentru ca ecestea lucreaza in rezonanta cu reteaua.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Din ce stiu eu, motorul ala e un motor asincron, care functioneaza (culmea) aproape sincron cu frecventa retelei.
Adica are cam 2800rmp, 1400rpm, functie de numarul de poli.

Un motor asincron nu poate fi controlat in felul asta, treducand tensiunea, tre sa modifici frecventa retelei.

Doar un motor universal poate fi controlat prin dimmer. Dar ala e motor cu perii, ma indoiesc ca hota ta are motor cu perii.

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 maccip, on 12 noiembrie 2017 - 18:08, said:

ma indoiesc ca hota ta are motor cu perii.
Si eu, dar uite ca functioneaza cu dimmer pentru becuri. Posted Image

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Scoate motorul ăla cu tot cu elice afară şi pune unul de sursă PC de 120mm. Nu râdeţi, eu aşa am avut câţiva ani la o hotă care iniţial avea doar o clapetă acţionată cu un bimetal, fără motor. Era suficient de puternic ca să scoată aburii şi abia se auzea.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 kolfleading, on 12 noiembrie 2017 - 18:30, said:

Si eu, dar uite ca functioneaza cu dimmer pentru becuri. Posted Image
Functioneaza dar deficitar.
In sensul ca.. puterea lui e maxima la o anumita turatie anume.
Daca nu-i asiguri tensiunea necesara de a functiona la turatia aia, merge si la turatii inferioare, dar la un randament slab si foarte dependent de sarcina, in niciun caz in regimul lui optim.
Fiind ventilator, nu are o sarcina prea variabila. Nu se opreste cand inchizi usa la bucatarie?

Depinde de varianta constructiva, unele au o caracteristica forta-turatie mai echilibrata. Dar tot ma mira ca nu-ti face un zgomot ciudat macar.

Bobinajul cu condensator poate face ca caracteristica turatie-putere sa nu fie asa de abrupta ca in cazul motorului asincron clasic.
Si atunci celalalt bobinaj poate fi "tunat"pe mai multe turatii, cu pierderi in randament semnificative, dar ramanand totusi functional.

@shtresatu, dimmerul l-ai montat pe turatia de low banuiesc, nu pe toate cele 3. OK?
Abia atunci are ceva sanse sa mearga cat de cat OK.

LE: M-am mai gandit la o varianta, pune-i un scoci pe o parte de turbina.
:D
Daca e hota de aia neincorporabila, are turbina din aia cilindrica, daca nu, are ventilator normal, aluia nu-i poti face nimic.

Edited by maccip, 12 November 2017 - 18:46.


#10
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Pe mine, de principiu, ma deranjeaza zgomotul produs de hota. La mine in bucatarie este destul de mult abur (de la vapat) si as vrea sa reduc turatia motorului undeva la jumatate macar. Nu ma deranjeaza daca nu mai scoate aburul, fumul, mirosul la fel de repede. As vrea sa il fac asa ca sa mearga constant, fara sa imi faca creierii varza. Zgomotul de frigider este foarte redus. La mine hota scoate un zgomot de vreo 10 ori mai puternic
Cu astfel de dimmer, am facut motorul sa se invarta extrem de incet, pana aproape de 0 rotatii. In schimb, compenseaza sunetul de sarcina al motorului, ca si cum ar fi in scurt, ar fi blocata paleta motorului

Motorul este de 270w, iar dimmerul de 400 w

Edited by shtresatu, 12 November 2017 - 19:18.


#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vad ca esti cu hotarare pe orice altceva este normal. Atunci incearca si varianta unui condensator inseriat pe circuit. Nu spun eu care este valoarea, te las sa te distrezi singur.

#12
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008

 keta, on 12 noiembrie 2017 - 19:20, said:

Vad ca esti cu hotarare pe orice altceva este normal. Atunci incearca si varianta unui condensator inseriat pe circuit. Nu spun eu care este valoarea, te las sa te distrezi singur.
Daca te referi la hotararea de a modifica hota, da. Recunosc. Alta nu imi permit acum (pe langa faptul ca m-ar da nevasta afara, deoarece a fost destul de scumpa)

#13
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Daca are trei viteze poate e totusi motor sincron, daca poti fa poze cu motorul sicu regulatorul.

Edited by omuspan, 12 November 2017 - 19:32.


#14
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Motorul cu specificatiile plus dimmer-ulAttached File  20171112_193415.jpg   46.06K   127 downloadsAttached File  20171112_193357.jpg   60.45K   119 downloadsAttached File  20171112_193535.jpg   32.39K   111 downloadsAttached File  20171112_193529.jpg   31.73K   104 downloads

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce va tot legati de motor? Zgomotul acela e produs de elice.Daca-i dai jos elicea, poti sa-l lasi la orice turatie, ca nu va face zgomot.Asa ca daca vrei sa elimini zgomatul, la elice trebuie facute modificari, Diametrul elicei, pas, turatie,izolatti acustice ale incintei ventilatorului, cam pe acolo. Ideea cu ventilatoru de sursa e buna, doar ca eficacitatea e relativ mica. se pot in scimb, monte 3-4 asemene ventilatoare, care sa pota fi cuplate independent, in functie de necesar.
Si da, chiar si turatia unui  motor asincron poate fi modificata, dar nu cu dimmer de iluminat, ci cu unul de la o scula electrica cu reglaj de turatie. Faptul ca ii scade randamentul, nu e un impediment prea mare in cazul unui simplu ventilator.

Edited by myshyk, 12 November 2017 - 19:53.


#16
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 myshyk, on 12 noiembrie 2017 - 19:51, said:


Si da, chiar si turatia unui  motor asincron poate fi modificata, dar nu cu dimmer de iluminat, ci cu unul de la o scula electrica cu reglaj de turatie. ntilator.
Sculele nu au motor asincron.

Curentul de sub usa se rezolva modificand din clapeta de evacuare, sa evacueze tot in camera.

#17
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Sa incerc cu unul de bormasina. Doar atat detin acum

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
La motoarele AC regula e cam următoarea: are rotor bobinat se poate folosi un variator cu triac, dacă nu, nu.

Edited by mihaicozac, 12 November 2017 - 20:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate