Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Variator tensiune motor hota.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008

 omuspan, on 12 noiembrie 2017 - 21:08, said:

Eu ziceam sa pui poze cu regulatorul original al hotei nu cu dimmerul inseriat de tine.Poate fi modificat regulatorul original. Cu ala sa pui poze.Fata verso placa.
Poze cu placaAttached File  20171112_212958.jpg   55.47K   85 downloadsAttached File  20171112_212937.jpg   66.47K   94 downloads

#38
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca vrei confort acustic fara sa afectezi functionalitatea ai nevoie de o hota profesionala cu motor exterior si vent cu pale mari la turatie redusa.
Sunt si de cumparat (sunt destul de scumpe) dar daca ai cunostinte si scule poti bricola si tu un modul de exterior care sa-l atasezi la tubulatura hotei existente.Bineinteles pentru fiabilitate motor monofazic cu rotor in scurtcircuit montat in afara buncarului unde se afla elicea si comandat prin convertizor de frecventa.
Trebuie luctat ingrijit si izolat cu tampoane de cauciuc ansamblu  motor-ventola pentru a nu se transmite vibratiile la tubulatura ca altfel o sa ai zumzaiala in duct.
Pentru a evita depresiunea in incapere si toate neajunsurile care se trag din asta in bucatarie se monteaza o priza de aer sau se tine fereastra rabatata in timpul functionarii hotei.

Edited by geo123, 13 November 2017 - 09:04.


#39
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
E de lucru, si nu detin cunostintele necesare. Cred ca ar trebui sa ma documentez destul de mult. Eu nu ma gandesc la un confort acustic exagerat (daca s-ar auzi chiar ceva mai tare decat se aude centrala cand incalzeste apa, ar fi foarte ok). Eu am un maxim disconfort prin faptul ca se aude ca si intensitate cam cat un aspirator. In ceea ce priveste presiunea din camera, nu ma deranjeaza absolut deloc.

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ei, uite, mi-am demontat hota ca sa nu mai vorbesc "din auzite"!
Carevasazica, motorul e cu stator bobinat si rotor inchis, cu prize pe stator pentru cele trei viteze.
Cam asa:
Attached File  hota.JPG   30.01K   35 downloads
Deci modificarea turatiei se face prin modificarea numarului de spire, =>se poate modifica turatia si cu un dimmer.
Cat despre partea mecanica, cam asa arata:
Attached File  IMG_20171113_163029.jpg   93.61K   41 downloadsAttached File  IMG_20171113_163007.jpg   99.24K   36 downloads
Attached File  IMG_20171113_163044.jpg   55.51K   36 downloadsAttached File  IMG_20171113_162959.jpg   123.52K   33 downloads
Asa incat, zgomotul nu e facut de motor ci asa cum am mai scris, de rotor/paleta.
In primul rand fiind facut din polietilena, este perfect dezechilibat, produce vibratii care se transmit la toata tablaria hotei.
In al doilea rand, inclinatia palelor este complet aiurea, asa incat pentru a avea randament, trebuie turatie mare.
In al treilea rand montajul ventilatorului e facut la modul direct, fara pufere care sa elimeine transmiterea vibratiiloe de la ventilator la carcasa. Ca rezolvare, (parerea mea) :
- inlocuirea palelor cu alt model de ex. ca cele de la ventilatoarele de camera
- montarea ventilatorului la capatul opus al conductei si izolarea fonica a acesteia
Schimbarea tipului de ventilator cu altul mai silentios. de ex. de cele folosite la calculöatoare, asa cum am mai scris si mai sus.
Daca mai sunt si alte solutii....

#41
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
#myshyk esti un domn. Ca toti ceilalți de altfel. Se pare ca va trebui sa iau alta. Cu toate modificarile cred ca i-as dubla valoarea. Va multumesc pentru ajutor. Topicul sper sa ramana deschis, ca am vazut ca mai sunt persoane interesate de astfel de subiecte.

#42
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Din poza pe care ai postat-o, shtresatu, si motorul de la hota ta are mai multe prize. Dar bineinteles ca nu ai precizat asta, trebuia sa ma benoclez in poza si sa deduc ce nu se vedea, ca mai multe poze nu puteai sa faci. Sunt trei relee, cate unul pentru fiecare viteza, ce  alimenteaza cate o priza. Ca sa reglezi viteza in conditiile astea trebuie sa intercalezi un convertizor de frecventa monofazic pe una din prize, preferabil pe viteza mare, costa cam 2-3 sute de lei si trebuie sa-l poti monta in hota, daca ai spatiu sa nu afecteza designul. Nu cred ca gasesti hota cu asa ceva, asta e fita, din punctul asta de vedere cred ca merita cheltuiala si nici nu mai ai nevoie de celelalte trepte. Convertizoarele mai destepte au si programator de timp, cum are si hota ta, deci poate inlocui complet partea electronica a hotei. Alta hota inseamna alti bani, vezi cum te orientezi ca mai trebuie si electronist.

#43
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că principiul de funcţionare e asemănător cu cel de la pompele de recirculare din instalaţia de încălzire, cu rotorul în scurtcircuit, însă nici alea nu merg cu variator pt. că au nevoie de tensiune sinusoidală pt. defazare corectă.
Singura variantă simplă şi care ar putea să funcţioneze este cu un condensator înseriat cu motorul. Valoarea trebuie stabilită prin încercări, aşa orientativ aş încerca în prima fază cu 10-12uF/400V ca.

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar din desenul de pe motorul de la hota mea, cum se face modificarea turatiei? Nu prin modificarea campului magnetic dat de numarul diferit de spire din circuit?  Voi incerca si cu un dimmer de la o bormasina, revin cu rezultatele.

#45
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ai dreptate, convertizorul de fecventa monofazat comanda tot un motor trifazat.

 myshyk, on 13 noiembrie 2017 - 18:35, said:

Dar din desenul de pe motorul de la hota mea, cum se face modificarea turatiei? Nu prin modificarea campului magnetic dat de numarul diferit de spire din circuit?  Voi incerca si cu un dimmer de la o bormasina, revin cu rezultatele.

Ca sa modifici campul magnetic trebuie sa modifici intensitatea nu tensiunea. Trebuie un regulator de curent.

Edited by omuspan, 13 November 2017 - 18:43.


#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai si atunci cum se modifica turatia in cazul meu? Doar prin modificarea a ce?

#47
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Tipul asta de motor are o caracteristica cuplu-turatie care are pe undeva un maxim, aproape de turatia de 3000rpm. (pe la 2800 de regula). cuplul este maxim la acea turatie, insa functie de sarcina, el poate functiona si subturat.
Caracteristica se aplatizeaza in momentul cand ai o infasurare bobinata conectata prin condensator, dar poti fi si alte configuratii (spira in scurt pe stator).
Pentru a genera camp magnetic invartitor la turatie 0, se adopta una dintre metode.
Insa are ca efect aplatizarea caracteristicii cuplu-turatie si mutarea maximului spre o turatie mai mica.
Geometria polilor (sau spirii in scurt) decide acea caracteristica.
Nustiu cum sunt bobinati astia, dar teoretic se poate ca parte din bobinaj sa fie pus peste polii cu condensator(aia defazati) pentru a jongla din defazaj.
Sau bobinajele puse in serie sa fie pe poli diferiti care sa schimbe configuratia magnetica a motorului.
La alea cu 2 poli, nu ramane decat varianta spirei in scurt.
In orice caz, in cazul asta, n-ai ce-i face.

In cel mai bun caz, sa zicem ca poti reduce turatia prin dezechilibrarea sarcinii vs putere, adica prin curent. Teoretic e posibil. Practic insa nu va merge, motorul avand o caracteristica cuplu-turatie destul de nelineara (chiar cu panta negativa), nu vei gasi o configuratie stabila, mai ales in domeniul turatiilor mici, motorul va merge bolnavicios si instabil.
Insa, totul depinde de acea caracteristica, de aia tot bat campii cu ea. E neliniara si aiurea, depinde mult de configuratia particulara.


Dar, dupa cum zicea colegul, zgomotul e facut de turbina. E dintr-un plastic slab, e decentrata, ar trebui si ea echilibrata, ca roata la masina.
De aia ziceam sa incerci cu scoci din ala lat daca ai turbina din aia cilindrica. Pui scociul in partea opusa motorului, maschezi o parte de turbina, in felul asta ar trebui sa se reduca zi zgomotul, dar si forta.
Daca o acoperi toata cu scoci si tot face zgomot, insamna ca e decentrata rau.

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
E turbină radială, aerul îşi schimbă direcţia cu 90 de grade foarte repede, nu ai cum să scazi zgomotul. La cele axiale, cum sunt coolerele, deplasarea se face pe o singură direcţie ca urmare sunt mai silenţioase.

#49
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Imi cer scuze de calitatea pozelor. Voi incerca cu condensator inseriat si va comunic rezultatul.

#50
shtresatu

shtresatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.03.2008
Deci... Fara deci.... Sa va dea Dumnezeu sanatate. Am inceput sa aud cu urechea dreapta si nu mai tip la nevasta-mea in bucatarie. Condensator de 10 micro pe 400V, inseriat pe alimentarea principala (nu pe treapta) a redus turatia motorului foarte mult de abia se aude. In treapta 3 face mai putina galagie decat facea in treapta 1

#51
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Deci...Fara deci! Acum e atata liste ca nici aburul nu mai iese afara.
Acum serios, crezi ca daca aveau eficienta decenta la turatii asa mici le mai facea constructorul asa zgomotoase.

Edited by geo123, 28 November 2017 - 16:27.


#52
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Utilizatorul este multumit....
Nu a zis niciodata ca ar avea probleme cu abur sau altceva.
Acea hota era pur si simplu prea puternica pentru ceea ce avea nevoie.
S-a rezolvat.

Accepta ideea ca in RO mai merge si cu mici smecherii.

#53
cirlansorin

cirlansorin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.01.2016
Salutare.
Am si eu o problema similară cu hota de bucătărie. Am achiziționat o hotă Falmec, Gruppo Incasso Pro 80 cm, de 950 mc. Problema cu ea...este ca e prea "deșteaptă": in momentul in care îi obturezi sursa de aer pe care îl aspiră, incepe si se turează automat la un anumit nivel de turație...unde ii place ei, iar zgomotul produs e destul de mare. Precizez ca nu am geam la bucătărie, doar o aerisire de 12 cm, ci niste uși glisante de sticlă care dau un living. Cand închid aceste uși...hota o ia razna, se tureaza la maxim. Fără ele închise, tot e turată, dar nu la maxim. Asta, deoarece tubulatura hotel e de 15 cm, iar cea a blocului e de 12 cm. Ghinion, asta am văzut după ce am luat-o..
Există vreo soluție prin care să pot anula acel senzor sau ce o fi el...sa nu se mai tureze singură. Să-i schimb turatia doar din butoanele de pe ea. Sau e din motor toată treaba? Am incercat cu un variator, ca cel de la lumini, însă scoate un bâzâit aiurea cu cât reduc mai mult tensiunea. Altă soluție mai viabilă exista? Fac cinste! Parol!!😁

#54
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Gândeşte-te că dacă aerul iese pe tubulatură trebuie să şi intre pe undeva în bucătărie. Altfel se creează vacuum şi e normal ca motorul să se tureze, ca şi la aspiratoarele la care le obturezi furtunul.
Aerul care trece printre palele turbinei o frânează aerodinamic, în momentul în care nu mai ai flux de aer scade rezistenţa la rotire şi de aici turarea motorului.
Singura rezolvare posibilă este să mai dai o gaură în peretele exterior, prevăzută cu o clapetă.

Edited by mihaicozac, 03 October 2018 - 09:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate