Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Asigurare de viata cu acumulare de capital vs Conturi economii vs Pensie privata

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMatussalem, on 18 decembrie 2017 - 13:48, said:

80% din prima merge catre partea de acumulare, mai exact 1656, restul e plata componentei de asigurare.
Ok, deci ai urmatoarele produse combinate:
1. Asigurare de viata in caz de accident sau invaliditate la un pret de 0.13% anual (raportat la suma asigurata de 250000)
2. Componenta de economisire cu randament garantat de 2% net anual.

Pentru partea de asigurare de viata in caz de accident ai un pret bun, doar sa stii ca nu acopera prea mult din riscuri, 25% din accidentele cauzatoare de moarte sunt din accidente pana la 45 de ani, intre 45 si 65 doar 7% sunt accidente, peste 65 (desi sper ca ai sub 30 de ani si se termina contractul pana atunci) e sub 5%.

Pentru componenta de economisire ai un randament garantat net care teoretic iti pastreaza valoarea banilor si poate ai beneficii din investirea acestora. Problema e insa ca ai banii blocati pana la pensie.

Sincer as fi mers pe o pensie privata pilonul III, cu aceeasi suma, aveai in plus deductibilitate la impozitul pe venit si beneficiile la pensie sunt cel putin comparabile.

Quote

Am posibilitatea sa maresc primele pentru a acoperi inflatia.
Nu cred ca o sa o faci, nu te ajuta decat daca inflatia este foarte mare si suma initiala devine irelevanta.

View PostMatussalem, on 11 noiembrie 2017 - 17:56, said:

Buna ziua ! Ma puteti ajuta va rog sa ma dumiresc care e cea mai buna alegere pentru batranetea mea ?
Am fost contactat de un broker de asigurari care mi-a propus asigurare de viata cu acumulare de capital ca fiind cea mai buna varianta pentru mine pentru ca la "maturitate" imi iau primele platite inapoi cu o dobanda care poate varia, dar sigur e mai mare de 3.5% si pe perioada asta sunt si asigurat. Un mare plus pe  care l-am inteles este ca nu se plateste impozit pe profit.
"Sigur e mai mare decat 3.5%" s-a transformat in 2% garantat.

#20
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View Postaddysoftware, on 18 decembrie 2017 - 02:47, said:

am intrerupt contractul (in 2016) suficient de devreme

Cum suna cu 10 ani mai devreme, 2005-6 parca? Aveam un contract cu ING de prin 2003(4?) - tot asa, unitati cu posibilitate de rascumparare, o suma frumusica (proiectata) la sfarsitul perioadei de cotizare si optiunea de a incasa intreaga suma la sfarsit sau de a primi o pensie o perioada de x ani. Grafice frumoase (boom-ul speculativ la burse nu era nici la jumatate!). O contributie anuala in jur de 2000 lei, nu mai tin minte exact. Ce tin minte exact, era specificarea ca in primul an nu se putea renunta - se pierdea suma - dar incepand cu al doilea an puteam renunta fara penalitati.

Primul an OK, fara asteptari, al 2-lea an nu prea OK - suma nu crestea mai deloc, comisioanele lunare de administrare, cel anual si nu stiu ce alte taxe mancau tot profitul in favoarea ING. Am vrut sa renunt - demisionasem si de la servici - si surpriza, tot pierdeam o transa anuala. De ce? Noi conditii (success prin judecati pentru asemenea sume, avocatii vor manca mai mult decat paguba). Contribui si al 2-lea an, al 3-lea an iar pierdeam o suma daca renuntam (mai mica totusi, parca)

OK - reduc suma anuala si imi vad de treaba - nici asa nu-i bine, agentul nu a fost informat corect, treceti pe la sediu. Si ma duc sa vad unde sunt tocati banii - sediul de la Operei plin de fufe in nailon pana la 2 cm de..., foarte respectuoase de altfel - nu cred ca avusesera multi care renuntasera. Cred ca in camera au intrat 5 persoane, 4 fufe plus "sefuletul", un cap mai inalt ca mine si nu sunt un pitic, ochi albastri, privire corecta, mica insigna de la guler bine acoperita. Stiti si voi, crema corporatista care nu mai e nevoita sa crape dintii cu pulanul cum faceau bunicii lor.

Un mic interogatoriu: dar de ce vreti sa renuntati - fiindca nu castig nimic, dar stiti ca pierdeti - asta e, vad unde se duc banii mei, dar stiti e o perioada grea (bursa bubuia). Dupa 10 minute am zis ok, am voie sa renunt da sau nu. Da...a zis sefutul si a iesit valvartej.

De atunci stau departe de chestii din astea - pana am pus botul la Banca pentru Locuinte acum 2 ani, dar macar acolo am dobanda garantata si o singura prima de la stat m-ar scoate la final pe plus (ca bancarii si-au luat comisionul gras chiar de la inceput). Atat ca primele de la stat nu se mai dau...

Pe scurt - daca nu sunteti genul care ii mananca in palma si sparg toti banii de salariu intr-o saptamana, este o pierdere de vreme. Daca insa aveti nevoie de cineva sa va tina banii un pic, jumulind pe ici pe colo, atunci fondurile astea sunt perfecte. Pentru cei dragi, o asigurare de sanatate/viata bine redactata cred ca-i mai buna.

#21
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si unde gasim una bine redactata,  caci și aia e în foame !?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate