Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

UK si datoriile (recuperatori)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Dementozaur25

Dementozaur25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.04.2015
As avea si eu o nelamurire, cum naiba dau englezii telefoane pe abonament cerând doar cardul bancar(si o taxa de 10£) la cineva care este in UK de maxim 2~3 luni??.
Am fost martor cand respectiva a luat 3 telefoane, flagshipuri la abonament, in total a luat 5 telefoane si o sa plece in Romania fara sa plateasca nimic.
I-am zis ca ii va veni acasa sa plateasca imposibil sa scape insa mi-a zis ca nu o sa pateasca nimic.
Ma gandesc ca nu le este greu la astia sa ii trimita factura in Romania.
Chiar asa de fraieri sunt firmele de recuperare creante din UK?

#2
bebe2987

bebe2987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.08.2014
Salut,

Probabil va "scapa" cum au scapat si primii romanii care au avut datorii la banci sau anaf. Dupa ani de zile s-au trezit executati.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Legal nu le pot interzice să le cumpere, iar dacă dispar în ceaţă se trec la "pierderi operaţionale".

Edited by mihaicozac, 10 November 2017 - 11:04.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
La fel m-am intrebat, oare cum sunt cu amenzile? Daca iti iei amenda in nu stiu ce tara, cine dracu o plateste si ce se poate intampla daca nu o platesti?

Ma gandesc ca nu au ce sa-ti faca, doar nu-ti pune proprire. Sau mai ales daca tu n-ai venituri.

Edited by laffin, 10 November 2017 - 11:07.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa le plangi grija bogatanilor din UK ca sunt pradati cu gainarii din astea de 2 lei e ca si cum nu ai vedea mizeriile pe care corporatiile lor le fac la noi in tara.
Din partea mea, le urez la cta mai multe abonamente de tipul asta incheiate.

Jegurile astea fenteaza taxele si impozitele la noi in tara cu cifre de peste 6 zerouri si voi le duceti grija ca vor muri de foame de la gainariile de genul.

Edited by gumball3000, 10 November 2017 - 11:08.


#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 laffin, on 10 noiembrie 2017 - 11:06, said:

La fel m-am intrebat, oare cum sunt cu amenzile? Daca iti iei amenda in nu stiu ce tara, cine dracu o plateste si ce se poate intampla daca nu o platesti?

Ma gandesc ca nu au ce sa-ti faca, doar nu-ti pune proprire. Sau mai ales daca tu n-ai venituri.

Nimic....
http://stirileprotv....-in-trafic.html
Executare silita

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sint sume de 6 cifre ca sa executi pe cineva international. Au mai usurat astia chestiile cu UE-ul (din care UK vrea sa iasa...) dar tot nu e usor. In afara sa-l bage la "bad credit" nu face nimeni nimic special pentru de citeva ori citeva (chiar 5-10) sute de euro. A se nota ca nici macar nu-i infractiune sa zici ca te urmaresc astia la granita sau alte prostii ci doar o datorie banala pe civil neplatita.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Jammalan-the-Prophet, on 10 noiembrie 2017 - 11:10, said:


Nimic....
http://stirileprotv....-in-trafic.html
Executare silita
Iti executa aerul de il respiri sau ce?

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Adica incepe sa se miste treaba cu 70+ euro daca esti din UE. Altfel poate sa ti se rupa.

#10
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
O intrebare , ce sa execute daca nu ai nimic pe numele tau ?

Stai linistit ca nu e primul sau ultmiul roman care face asta.

#11
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007
Te da in judecata dupa 3 ani, castiga, daca ai ceva pe numele tau se ia, daca nu o treime din salariu.

La 20.000 sau mai putin.

Edited by juGGaKNot, 10 November 2017 - 11:40.


#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Sunt in UK de 2 ani, si iti pot spune ca nu le face nimeni nimic. De exemplu in casa in care stau acum, au stat inainte o familie care nu si-a platit gazul deloc (dupa parerea mea). A venit o factura pe numele lor de £11.000+. Ok, firma de recuperare e in scotia, m-am uitat pe net sa vad. Crezi ca aia o sa vina din scotia sa recupereze banii? Never.

Cu telefoanele, chiar am pe cineva aici care si-a luat un telefon de la 3 Mobile (ceva de genul, nu stiu cum ii zice, eu folosesc Lebara). A luat telefonul foarte ieftin, abonamentul nu a mai fost platit niciodata. Mai mult, 3 Mobile, daca iti faci abonament, de multe ori iti da un Xbox sau ceva. Ei bine, Xbox ala e la mine acasa in Romania de vreo 2-3 ani (mi l-a dat cadou, pentru ca respectivului ii trebuia telefon, nu consola) Posted Image . De recuperat, nici vorba. Costa mai mult firma de recuperare decat aia cateva sute de £, sub 1000, care ar fi paguba totala.

Si da, 3 Mobile iti face abonament chiar daca esti nou in UK, de multe ori chiar si fara sa lucrezi undeva, pentru ca e o retea extrem de proasta cu care nu ai semnal decat daca iesi in curte, si nu au clienti. La lebara, o2 si altele e mai greu, dar la astia oricine isi ia console, telefoane si alte prostii extrem de usor. Cam asa sta treaba. Posted Image

Edited by Zark, 10 November 2017 - 11:51.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai era un topic pe-aici in care se plangea cineva ca a fost dat in judecata ptr ca nu a paltit o amenda in Germania si a trebuit sa achite, inclusiv cheltuielile.

Probleme ar putea fi ptr englezi dupa ce ies din UE, dar acum isi pot recupera banii destul de usor. Si se pare ca sunt procese destul de rapide.
In topicul de care ziceam mai sus a fost dat si link de articol - se pare ca sunt cateva sute de astfel de procese pe rol. si in toate castiga cei din vest.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Si ne mai si intrebam de ce se uita urat cei din vest cand aud de romani sau de ce nu putem avea o tara ca in afara.
On topic, ce i se poate intampla este sa fie dat in judecata cu posibilitatea de a plati, pe langa paguba, si cheltuielile de judecata sau nu se intampla nimic si omul se bucura ca a reusit sa mai dea o teapa la prostii aia care nu il verifica inainte de a ii da niste telefoane scumpe.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 gumball3000, on 10 noiembrie 2017 - 11:06, said:

Sa le plangi grija bogatanilor din UK ca sunt pradati cu gainarii din astea de 2 lei e ca si cum nu ai vedea mizeriile pe care corporatiile lor le fac la noi in tara.
Din partea mea, le urez la cta mai multe abonamente de tipul asta incheiate.

Jegurile astea fenteaza taxele si impozitele la noi in tara cu cifre de peste 6 zerouri si voi le duceti grija ca vor muri de foame de la gainariile de genul.
Partial asa e. Nici UK nici o alta tara nu e scutita de existenta unor smecheri. Insa sa nu exageram, UK nu mai e de mult imperiu colonial. Sau poate ma insel eu si politica e mult mai complicata chiar si astazi....

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 gumball3000, on 10 noiembrie 2017 - 11:12, said:

Iti executa aerul de il respiri sau ce?

multi isi doresc de la viata mai mult decat un telefon. chestii gen case, economii, job bun etc.

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

 _Smiley_, on 10 noiembrie 2017 - 12:16, said:

multi isi doresc de la viata mai mult decat un telefon. chestii gen case, economii, job bun etc.

Aia care fac astfel de gainarii, gandesc doar pe termen scurt. La ce fura, sa manance si azi.

Edited by laffin, 10 November 2017 - 12:27.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 10 noiembrie 2017 - 12:06, said:

prostii aia care nu il verifica inainte de a ii da niste telefoane scumpe.
Cum sa-i verifice? :habarnam:
Si aici la mine iti da, daca ai adresa stabila si numar de asigurari sociale. Altceva nu-ti cere...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate