Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Salar inginer Germania sau Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postborn2lose, on 06 noiembrie 2017 - 14:50, said:

nu, tot de germania vorbesc si eu - oricum, cert este ca eu raman in mana cu mai putin de jumatate din salariul brut. suma pe care mi-o da calculatorul de salarii este exact ce primesc eu in cont + asigurarea de sanatate, pe care mi-o opreste firma. in fine, asta e in cazul meu, si vorbesc de o firma destul de serioasa.

Tu confunzi:
"Asigurarea de sanatate: 15,7% din salariul brut, 7,3% va fi platita de catre angajator si 8,4% de catre angajat".

La cine ai? La AOK?

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 14:53.


#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
asta ziceam si eu - numai ca eu spuneam ca e jumate ca sa fie mai simpla exprimarea. pe scurt, ideea este ca din ce iti da un calculator de salariu, ti se vor mai opri in plus acei 8.4% pentru asigurarea de sanatate. sau cel putin asta se intampla in cazul meu. bine, eu platesc ceva mai putin pt ca am asigurare privata de sanatate, dar mi se pare ca la 3900 brut nu se incadreaza decat la asigurare publica.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postborn2lose, on 06 noiembrie 2017 - 14:54, said:

asta ziceam si eu - numai ca eu spuneam ca e jumate ca sa fie mai simpla exprimarea. pe scurt, ideea este ca din ce iti da un calculator de salariu, ti se vor mai opri in plus acei 8.4% pentru asigurarea de sanatate. sau cel putin asta se intampla in cazul meu. bine, eu platesc ceva mai putin pt ca am asigurare privata de sanatate, dar mi se pare ca la 3900 brut nu se incadreaza decat la asigurare publica.

Noi acum vorbim de asigurarea normala de sanatate pe care o au peste 70-80% dintre nemtii. Adica nu asigurari facultative, asigurari extra, asigurari private, unde tu ca si cetatean scoti in plus bani pt exra/privat etc.
In cazul asta, tu vei primi net, suma ce ti-o ofera majoritatea calculatoarele pe care e gasesti pe net. Daca tu la sf de luna ai strans suma x (brut), tu vei primi cat iti arata calculatorul. Nimic in minus, nimic in plus.


Daca ai optat pt asigurare normala de stat, nu iti va fi retinut nimic din salariul net. Este ilegal.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 14:59.


#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
intre 2.400€ si 3.060€ (brut de 14 ori pe an) este salariu de inceput. Daca ai si Master + experienta atunci cu siguranta salariul este mult mai ridicat. (in Austria)

Edited by business11, 06 November 2017 - 15:13.


#23
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Multumesc !

#24
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Noi acum vorbim de asigurarea normala de sanatate pe care o au peste 70-80% dintre nemtii. Adica nu asigurari facultative, asigurari extra, asigurari private, unde tu ca si cetatean scoti in plus bani pt exra/privat etc.
In cazul asta, tu vei primi net, suma ce ti-o ofera majoritatea calculatoarele pe care e gasesti pe net. Daca tu la sf de luna ai strans suma x (brut), tu vei primi cat iti arata calculatorul. Nimic in minus, nimic in plus.
in germania, daca ai sub 4800 de euro brut, esti inscris automat  si obligatoriu la asigurarea de sanatate de stat. de la 4800 in sus, ai optiunea sa ramai la asigurarea de stat, sau te poti muta la un asigurator privat. daca ai peste 4800 brut, merita sa te muti la privat, ai un pret ceva mai mic si niste beneficii. dar asigurarea privata de sanatate nu este ceva in plus, pur si simplu o inlocuieste pe cea de stat. daca totusi te-ai mutat la asigurare privata, singurul mod in care poti reveni la cea de stat este daca iti scade brutul sub 4800, altfel ramai cu asigurare privata toata viata (care la batranete devine ceva mai scumpa decat cea publica). asta asa, ca o descriere a sistemului.

eu, indiferent la ce asigurare eram - si cat eram la stat la aok (unde m-au inscris ei automat), si dupa - cand m-am mutat la privat - primeam in cont cat imi arata calculatorul de salariu minus partea mea de asigurare de sanatate. si exact asa arata si fluturasul de salariu - scrie clar suma bruta, apoi deducerile, apoi suma neta (aia pe care mi-o da si calculatorul de pe net) - din care se scade asigurarea de sanatate, scrie pe fluturas cat este si aia - si apoi la final era exact suma pe care o primesc in mana.

Edited by born2lose, 06 November 2017 - 15:24.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu esti la cea de stat, corect?

#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ai asigurare medicala privata? ca altfel io nu vad cum poti sa ajungi la 45% din brut. io cat am avut STkl 1, chiar si dincolo de Beitragsbemessungsgrenze n-am depasit 46% impozite si taxe. si platesc si Kirchensteuer.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPengoon, on 06 noiembrie 2017 - 15:46, said:

ai asigurare medicala privata? ca altfel io nu vad cum poti sa ajungi la 45% din brut. io cat am avut STkl 1, chiar si dincolo de Beitragsbemessungsgrenze n-am depasit 46% impozite si taxe. si platesc si Kirchensteuer.

Exact.

#28
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
OT @Pengoon, de curiozitate, de ce platesti la Biserica, n-am intalnit asa generozitate la nici un roman pana acum?

#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostPengoon, on 06 noiembrie 2017 - 15:46, said:

ai asigurare medicala privata? ca altfel io nu vad cum poti sa ajungi la 45% din brut. io cat am avut STkl 1, chiar si dincolo de Beitragsbemessungsgrenze n-am depasit 46% impozite si taxe. si platesc si Kirchensteuer.
am privata, dar am fost o perioada la stat, la aok. in fine, mai luam niste bani inapoi la sfarsitul anului din tax deductions, dar lunar, primeam cam 45% din brut, fara taxa de biserica. in conditiile in care aveam si contract separat cu ernst&young pt taxe, sa fiu sigur ca platesc ce trebuie.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postborn2lose, on 06 noiembrie 2017 - 16:18, said:

am privata, dar am fost o perioada la stat, la aok. in fine, mai luam niste bani inapoi la sfarsitul anului din tax deductions, dar lunar, primeam cam 45% din brut, fara taxa de biserica. in conditiile in care aveam si contract separat cu ernst&young pt taxe, sa fiu sigur ca platesc ce trebuie.

Lasa tax deductionul ca ala n-are nicio treaba cu ce salariu incasai tu. La sf de an se facea recalculare etc si primeai ceva bani inapoi. Dar 45% nu cred nici eu. Mai ales ca n-ai salariu pe luna mare, adica ceva gen 5000-6000 etc

View Postjozefin, on 06 noiembrie 2017 - 16:14, said:

OT @Pengoon, de curiozitate, de ce platesti la Biserica, n-am intalnit asa generozitate la nici un roman pana acum?

Si mie mi se pare risipa de bani. Bine, nu sunt multi in jur de ~20 euro lunar.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 16:27.


#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMembruAnonim, on 06 noiembrie 2017 - 16:25, said:

Lasa tax deductionul ca ala n-are nicio treaba cu ce salariu incasai tu. La sf de an se facea recalculare etc si primeai ceva bani inapoi. Dar 45% nu cred nici eu. Mai ales ca n-ai salariu pe luna mare, adica ceva gen 5000-6000 etc
nu stiu de unde ai dedus asta, dar eu n-am scris nicaieri ca am salariu mic. de fapt, aveam, ca de vreo 3 luni m-am intors in Romania, dar din nou - asta n-are nicio relevanta.

#32
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Aici dacă te declari de religie catolică îţi trag bani automat, că e biserică de stat.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postborn2lose, on 06 noiembrie 2017 - 16:38, said:

nu stiu de unde ai dedus asta, dar eu n-am scris nicaieri ca am salariu mic. de fapt, aveam, ca de vreo 3 luni m-am intors in Romania, dar din nou - asta n-are nicio relevanta.

Aveai salariu ce depasea 7-8-9-10.000etc euro pe luna? Doar acolo se aplica procente asa mari (impozit, asigurari etc etc).

#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Mie mi s-a spus de către un angajator că la un salariul meu net el are cheltuieli lunare mai mari decât dublul netului, mi-a şi arătat pe un calculator. N-am fost foarte atent că pe mine mă interesa doar ce iau în mână.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
brut = (net + 80-90%) + 30%

Daca tu iei spre exemplu 1400eur net in mana, inseamna 1850eur brut. Compania plateste pentru tine insa cam 2200eur. Peste salariu brut mai vin 20-30% care sunt parti din asigurarea sociala, diferite plati "comunitare". Acesti 20-30% se numesc costuri de personal paralele.

#36
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postmihaicozac, on 06 noiembrie 2017 - 16:59, said:

Mie mi s-a spus de către un angajator că la un salariul meu net el are cheltuieli lunare mai mari decât dublul netului, mi-a şi arătat pe un calculator. N-am fost foarte atent că pe mine mă interesa doar ce iau în mână.
Corect. Numai ca te exprimi putin ciudat. Vreau sa spun ca la calcule de genul asta nu are ce cauta salariul net. Ptr ca angajatul poate fi necasatorit si fara copii, sau casatorit, 2-3 copii si nevasta casnica sau cu venit foarte mic (minijob, jumatate norma etc).
Mai exact, un angajator plateste circa 20% mai mult decat salariul brut pe care il ofera angajatului. Ex: un angajat cu 3000 brut/luna costa circa 3600, unul cu 5000 brut/luna costa circa 6000.
Deci nu chiar dublu, asa cum se aude "in popor".

Cele mentionate sus sunt valabile ptr Germania.

Edited by Passenger001, 06 November 2017 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate