Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum mostenim creierul?

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Vreau sa pun o intrebare simpla: numarul de neuroni si conexiunile sunt mostenite strict de la un parinte sau sunt mostenite de la amandoi?
Daca se poate sa imi dati si un link sa citesc mai mult despre subiectul asta.

PS: nu vorbesc de mitocondrii. Vorbesc strict de numarul de neuroni si conexiunile lor

#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Conexiunile se fac/distrug/refac pe parcursul vieții, prin experiențele trăite.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Meritocratia este o iluzie, cand te nasti cu o dacie de creier nu prea te poti lua la intrecere cu lamborghini chiar daca antrenamentele tale de pilot sunt exemplare, chiar daca schimbi vitezele perfect, nimeni nu iti va aprecia efortul daca iesi pe locul >1 publicul va aprecia doar invingatorul si nici nu va baga de seama sau sa analizeze de unde a plecat fiecare pilot sau ce conduce fiecare, la sfarsit lamborghini castiga fara eforturi, iar publicul va crede ca pilotul din dacie e un lenes iar cel din lamborghini un om de calitate.

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Post_-AppleS-_, on 05 noiembrie 2017 - 17:21, said:

Meritocratia este o iluzie, cand te nasti cu o dacie de creier nu prea te poti lua la intrecere cu lamborghini chiar daca antrenamentele tale de pilot sunt exemplare, chiar daca schimbi vitezele perfect, nimeni nu iti va aprecia efortul daca iesi pe locul >1 publicul va aprecia doar invingatorul si nici nu va baga de seama sau sa analizeze de unde a plecat fiecare pilot sau ce conduce fiecare, la sfarsit lamborghini castiga fara eforturi, iar publicul va crede ca pilotul din dacie e un lenes iar cel din lamborghini un om de calitate.
Daca nu ai grija de lamborghini la nastare .. in cativa ani rugineste si te alegi cu o dacia la maturitate . Cred ca am spus tot cu asta ..
Oricat de talentat esti , daca nu iti valorifici aptitudinea degeaba .. Imagineaza-ti un instrumentist care nu studiaza deloc , dar e cel mai talentat . Crezi ca o sa reuseasca ? Mai gandeste-te putin

Edited by GoldMasters, 05 November 2017 - 17:50.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mda o groaza de sfaturi...nici un raspuns la subiect.

#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cand ai probleme practic faci switch in reteaua mostenita de la mama.

cred ca mancarea si confortul conteaza foarte mult, in burta si chiar si in primii ani.

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Drq stie. Eu am intalnit si copii inteligenti cu parinti prosti, deci...

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are treaba cu parintii - inteligenta nu se mosteneste.
Niste idioti pot avea copil inteligent iar parinti inteligenti pot avea copii idioti.

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Numarul neuronilor mosteniti se supune aceluiasi mecanism ca si restul trasaturilor fenotipice, mai exact parintele cu genele dominante va fi cel mostenit. Problema este mult mai complexa pentru ca un anume genotip poate da nastere mai multor fenotipuri in functie de mediu.

Conexiunile si maniera in care acestea se fac tine mai mult de mediu (dar nu in totalitate)

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 05 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Mda o groaza de sfaturi...nici un raspuns la subiect.
Ba da, toate rasunsurile sunt pe masura inteligentei subiectului. Doar ca, vorba aluia de mai sus:dacia, lamborghini,...

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAMAN_SER, on 05 noiembrie 2017 - 18:33, said:

Numarul neuronilor mosteniti se supune aceluiasi mecanism ca si restul trasaturilor fenotipice, mai exact parintele cu genele dominante va fi cel mostenit. Problema este mult mai complexa pentru ca un anume genotip poate da nastere mai multor fenotipuri in functie de mediu.

Conexiunile si maniera in care acestea se fac tine mai mult de mediu (dar nu in totalitate)
Respect sefu' da un caz ceva mai concret , cum e la fii fata de fiice poti spune? Macar in termeni de procente si aproximari. Please :)

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2017 - 18:35, said:

Ba da, toate rasunsurile sunt pe masura inteligentei subiectului. Doar ca, vorba aluia de mai sus:dacia, lamborghini,...
? Tin minte sa te fii intrebat ceva, cumva?

#12
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Uite aici https://www.nfed.org...cs-inheritance/

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postkarax, on 05 noiembrie 2017 - 17:58, said:

Mda o groaza de sfaturi...nici un raspuns la subiect.


Cred ca fiecare om in parte se naste cu anumite abilitati. Foarte mult depinde capcitatea parintilor de a "slefui" in primii ani din viata aceste abilitati.
E drept ca unii se nasc batuti in cap, insa as zice ca e o boala. Si sunt si persoane foarte inteligente.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAMAN_SER, on 05 noiembrie 2017 - 18:44, said:

Mersi. Deci strict in cazul meu sa zicem ar trebui sa stiu ce gene au parintii daca recesive sau dominante. Lasandu-ma in afara acestei chestii, sa inteleg pana la urma ca creierul se mosteneste pe de-a intregul si nu pe bucati , sa zicem occipitalul de la mama si parietalul de la tata (sau ceva in genul , am auzit citit de fapt intamplator termenii astia referitor la creier) ? Altfel inteleg ca da , un fiu poate moste inteligenta mamei aka numarul de neuroni , respectiv o fata poate mosteni inteligenta tatalui.
Bun am inteles ce aveam nevoie sa stiu. Mersi

#15
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postkarax, on 05 noiembrie 2017 - 18:59, said:

Mersi. Deci strict in cazul meu sa zicem ar trebui sa stiu ce gene au parintii daca recesive sau dominante. Lasandu-ma in afara acestei chestii, sa inteleg pana la urma ca creierul se mosteneste pe de-a intregul si nu pe bucati , sa zicem occipitalul de la mama si parietalul de la tata (sau ceva in genul , am auzit citit de fapt intamplator termenii astia referitor la creier) ? Altfel inteleg ca da , un fiu poate moste inteligenta mamei aka numarul de neuroni , respectiv o fata poate mosteni inteligenta tatalui.
Bun am inteles ce aveam nevoie sa stiu. Mersi
Poti mosteni si inclinatiile nu doar inteligenta. Tin sa precizez ca inteligenta nu este dictata strict de numarul de neuroni ci si de "chimia" acestuia, poti avea un numar masiv de neuroni dar datorita unui mic dezechilibru chimic poti fi normal sau poti suferii chiar un retard usor.

#16
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vezi cu genele sa nu fie false. Cica ar fi fost o chestie d'asta prin China, cum ca o chinezoaica ca o papusa a nascut un copil urat foc, laser frate... adica nu, era de fapt frumoasa din cutit si a iesit adevarul pe fata, pe fata copilului bineinteles.

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mostenim creieru' intact ! ...
il distrugem dupa'aia ! ... Posted Image

Edited by realduc, 05 November 2017 - 19:16.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkarax, on 05 noiembrie 2017 - 17:00, said:

numarul de neuroni si conexiunile sunt mostenite strict de la un parinte sau sunt mostenite de la amandoi?
Vrei sa mostenesti doar NUMARUL lor?
Nu mostenesti nimic.
Te nasti cu vreo100 miliarde.
Daca foloseti doar 1.000 la ce iti ajuta? ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate