Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cum mostenim creierul?

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAMAN_SER, on 05 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Poti mosteni si inclinatiile nu doar inteligenta. Tin sa precizez ca inteligenta nu este dictata strict de numarul de neuroni ci si de "chimia" acestuia, poti avea un numar masiv de neuroni dar datorita unui mic dezechilibru chimic poti fi normal sau poti suferii chiar un retard usor.
Mersi

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Cam tot ce mostenesti, mostenesti de la ambii parinti.
Fiecare celula a corpuli tau are ADN din ambele parti.

Numarul de neuroni, cred ca intrebarea e pusa gresit, nu cred ca exista un raspuns clar la chestia asta.
Adica numarul neuronilor depinde de mai multi factori si apoi nustiu daca e prea relevant daca vrei sa corelezi cu inteligenta sau mai stiu eu ce.

Si crednta mea personala e ca conteaza mult mai mult educatia, environementul, societatea, anturajul, decat mostenirea genetica.
Din moment ce esti om, ai tot ce-ti trebuie pentru a fi prost gramada sau inteligent de talia lui Einstein.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 05 noiembrie 2017 - 18:43, said:

Respect sefu' da un caz ceva mai concret , cum e la fii fata de fiice poti spune? Macar in termeni de procente si aproximari. Please Posted Image


? Tin minte sa te fii intrebat ceva, cumva?
Da, ai postat pe SP, unde toti intreaba, toti raspund.  Iar tinerea de minte, se poate dezvolta prin exercitii, nu cred  ca se mosteneste´, nici cu creierul, nici cu neuronii sau cu conexiunile.
Daca se mosteneau genele, la ora actuala era plin pamantul de Edisoni, Vlaicu, Aristoteli,... Sau de din aialalti...Desi, din astia geme pamantul.

#22
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postmaccip, on 05 noiembrie 2017 - 20:23, said:

Din moment ce esti om, ai tot ce-ti trebuie pentru a fi prost gramada sau inteligent de talia lui Einstein.
Deci toata planeta e plina de putori pentru ca nu e plina de Einsteni si Edisoni.
Dar probabil ca atunci cand mergi cu Lamborghini e mai usor sa intri cu el in pom si apoi sa mergi cu Dacia decat sa mergi atat de rapid (dupa ce exersezi) cu lamborghiniul din dotare incat sa intreci vreun buggati, dar deobicei cand se intampla asta ori ala din buggati era infipt in pom, ori era neatent, ori pur si simplu nu credea ca il poti face asa ca a luat totul in gluma pentru ca atunci cand te va lua in serios... iar cazi pe locul 3 dupa dacia cea ambitioasa.

#23
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Posteiffel, on 05 noiembrie 2017 - 18:29, said:

Nu are treaba cu parintii - inteligenta nu se mosteneste.
Niste idioti pot avea copil inteligent iar parinti inteligenti pot avea copii idioti.
eu cred ca da. nu prea intalnesti parinti inteligenti(adica pe bune nu doar diplome si titluri aiurea) cu copii prosti. ca sunt mai lenesi/cocolositi si nu trag ca parintii si nu mai obtin atatea performante e altceva. dar daca ii intereseaza ceva se vor descurca mai usor decat altii cu parinti..simpli.

iar desteptii cu parinti "prosti" poate n-au avut ocazia parintii sa-si arate inteligenta, sau poate doar un parinte mostenit era mai inteligent..sau poate bunicul. :) sau de ce nu..vecinul.

#24
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
faptul ca e ilegal in majoritatea tarilor ca o femeie cu retard sa faca copii, dar nu si un barbat retard cred ca spune ceva despre cum se mosteneste retardul genetic.

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
kRAX,mostenesti pe naiba.Cred ca sau facut studii cu copii proveniti din medii total diferite.Toti pleaca egal. Smecheria e ca in primii ,cati or fi,ani sa educi,inoculezi,antrenezi material bruta cenusie.Aia de nu stiu numele tarii comparativ cu aia de ....ex.fac programe it au sa dea rezultatele scontate.DAR,mai sant copii care se autoformeaza,vor sa depaseasca conditiile in care au venit pe lume.

Personal genetic, zic astia ,sant predispus sa crap in jur de 65 ani pe cardio.Genetic barbatesc,tata,unchi.Acuma cine stie ce conditii de viata au avut pana sa ma nasc?Sau schimbat multe din anii50 in anii90

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmyshyk, on 05 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Da, ai postat pe SP, unde toti intreaba, toti raspund.  Iar tinerea de minte, se poate dezvolta prin exercitii, nu cred  ca se mosteneste´, nici cu creierul, nici cu neuronii sau cu conexiunile.
Daca se mosteneau genele, la ora actuala era plin pamantul de Edisoni, Vlaicu, Aristoteli,... Sau de din aialalti...Desi, din astia geme pamantul.
Stii ceva, am si asa prea multe necazuri , n-am chef de contraziceri pe net cu cineva pe care nu il cunosc. Asa ca daca se poate sa te abtii pe subiectul asta.

View PostMikeSpike, on 06 noiembrie 2017 - 02:23, said:

kRAX,mostenesti pe naiba.Cred ca sau facut studii cu copii proveniti din medii total diferite.Toti pleaca egal. Smecheria e ca in primii ,cati or fi,ani sa educi,inoculezi,antrenezi material bruta cenusie.Aia de nu stiu numele tarii comparativ cu aia de ....ex.fac programe it au sa dea rezultatele scontate.DAR,mai sant copii care se autoformeaza,vor sa depaseasca conditiile in care au venit pe lume.

Personal genetic, zic astia ,sant predispus sa crap in jur de 65 ani pe cardio.Genetic barbatesc,tata,unchi.Acuma cine stie ce conditii de viata au avut pana sa ma nasc?Sau schimbat multe din anii50 in anii90
N-am inteles nimic din ce ai spus. Si vezi ca mi-ai citit nick-ul gresit. In alta ordine , sa nu imi spui ca nu se nasc unii cu IQ de 70 si nu sunt in stare sa isi lege sireturile.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View Post41ex, on 05 noiembrie 2017 - 21:31, said:

eu cred ca da. nu prea intalnesti parinti inteligenti(adica pe bune nu doar diplome si titluri aiurea) cu copii prosti. ca sunt mai lenesi/cocolositi si nu trag ca parintii si nu mai obtin atatea performante e altceva. dar daca ii intereseaza ceva se vor descurca mai usor decat altii cu parinti..simpli.

iar desteptii cu parinti "prosti" poate n-au avut ocazia parintii sa-si arate inteligenta, sau poate doar un parinte mostenit era mai inteligent..sau poate bunicul. Posted Image sau de ce nu..vecinul.

Eu nu cred. Stiu. Sunt studii facute, in special la americani. Niciunul dintre savantii de geniu nu a avut copii cu aceeasi inteligenta, chiar daca au fost casatoriti tot cu genii.
In cel mai fericit caz copii au avut o inteligenta medie.

Singura diferenta este in educatie. Cei cu parinti destepti in general au primit o educatie mai buna, pentru ca parintii lor isi permiteau si stiau ce trebuie ptr dezvoltarea unui copil.
Niste idioti nu au cum sa ofere o educatie corecta copilului lor chiar daca e geniu. Ptr asta la americani exista cazuri in care copii supradotati sunt uneori ajutati cu scoala.

Singurii care sunt cu teoria mostenirii genetice sunt de principiu aceiasi care cred si in segregarea rasiala.

#28
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Posteiffel, on 06 noiembrie 2017 - 10:22, said:

Singurii care sunt cu teoria mostenirii genetice sunt de principiu aceiasi care cred si in segregarea rasiala.
Nu este teorie este fapt, iar afirmatia de mai sus este nu doar gratuita ci si total absurda. Faci o mare confuzie intre  eugenie  si rasism.

#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Eu vad problema cam asa.. Daca copiii parintilor destepti sunt statistic mai destepti decat ai celor prosti.
Nu putem zice 100% ca-s doar cauze genetice, in mod cert exista si un bias de educatie.
Insa...
In mod cert copii needucati, traiti in medii nasoale ajung sa fie mai prosti decat aia educati si in medii normale, indiferent din ce parinti provin.
Deci, chiar daca e sa fie o componenta genetica, componenta de environement o eclipseaza.

Si repet, odata ce te nasti om, poti ajunge prost sau destept, n-are rost sa dai vina pe mostenirea genetica.

Nustiu sa existe cazuri de copii gemeni identici care sa fi trait in medii total diferite. Dar in mod cert, ma astept ca ala care a trait in mediu mai civilizat va fi mai destept decat celalalt invatat de mic sa fure si sa bata caii cu biciul.

Insa cunosc copii abandonati de familii vai de mama lor, care au fost adoptati de familii normale si preocupate si acum au inteligenta si cultura pe masura educatiei.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posteiffel, on 06 noiembrie 2017 - 10:22, said:


Eu nu cred. Stiu. Sunt studii facute, in special la americani. Niciunul dintre savantii de geniu nu a avut copii cu aceeasi inteligenta, chiar daca au fost casatoriti tot cu genii.
In cel mai fericit caz copii au avut o inteligenta medie.

Singura diferenta este in educatie. Cei cu parinti destepti in general au primit o educatie mai buna, pentru ca parintii lor isi permiteau si stiau ce trebuie ptr dezvoltarea unui copil.
Niste idioti nu au cum sa ofere o educatie corecta copilului lor chiar daca e geniu. Ptr asta la americani exista cazuri in care copii supradotati sunt uneori ajutati cu scoala.

Singurii care sunt cu teoria mostenirii genetice sunt de principiu aceiasi care cred si in segregarea rasiala.
Adica asta
https://en.wikipedia...toward_the_mean
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate