Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Discutie despre atitudine

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Aici basarabean , am vrut sa stiu de la studentii actuali / fostii studenti care este atitudinea profesorilor fata de studentii basarabeni? Am intrebat niste profesori din liceul meu,  care  cunosc studenti ce au plecat sa invete in Romania si profii  mi-au zis ca atitudinea este diferita fata de romani, basarabenii fiind neprivilegiati intr o oarecare masura. Ce parere aveti?

#2
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
În perioada facultăţii, 2004-2008, am avut colegi din R. Moldova şi nu s-a făcut nici o deosebire între studenţi.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pe perioada facultatii am avut o colega basarabeanca .....toata lumea o iubea Posted Image .

#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Stai linistit, atitudinea profesorilor este aceeasi.
La camin insa, reputatia basarabenilor este alta, deoarece sunteti putin mai energici (nu generalizam si nu o lua in nume de rau) ;)

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Atunci dc profii imi ziceau ca atitudinea difera , in special am vb cu profa de info care zicea ca noi facem 2 ore de info pe saptamana , romanii  6 ore pe saptamana si basarabenii se duc deloc pregatiti si nimeni nu are interes sa le dea o mana de ajutor si se descurca greu.

#6
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Asta numai profa ta ştie .....

#7
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postexydos, on 01 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Atunci dc profii imi ziceau ca atitudinea difera , in special am vb cu profa de info care zicea ca noi facem 2 ore de info pe saptamana , romanii  6 ore pe saptamana si basarabenii se duc deloc pregatiti si nimeni nu are interes sa le dea o mana de ajutor si se descurca greu.
Mergi tu frumusel pe orice topic despre facultatile de info.
Ai sa vezi ca multi studenti se plang de profesorii lor.
De programa, de secretariat, de multe lucruri.


Cine sa ii ajute?
Profesorii?
Unii implicati in politica, altii in proiecte de cercetare, proiectare, propriile firme, etc.
Studentii?
Care la randul lor incearca sa isi ia examenele si sa mentina un echilibru in viata sociala.
Unii dintre ei muncind, avand probleme de familie.




Nu e vina romanilor daca se fac mai putine ore in Republica Moldova. Oricum locurile sunt limitate, deci ar trebui sa ajunga cei mai buni, care pot recupera rapid decalajul.
(Care fie vorba intre noi nu cred ca e asa mare.)

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postexydos, on 01 noiembrie 2017 - 14:43, said:

Aici basarabean , am vrut sa stiu de la studentii actuali / fostii studenti care este atitudinea profesorilor fata de studentii basarabeni? Am intrebat niste profesori din liceul meu,  care  cunosc studenti ce au plecat sa invete in Romania si profii  mi-au zis ca atitudinea este diferita fata de romani, basarabenii fiind neprivilegiati intr o oarecare masura. Ce parere aveti?

View Postexydos, on 01 noiembrie 2017 - 15:16, said:

Atunci dc profii imi ziceau ca atitudinea difera , in special am vb cu profa de info care zicea ca noi facem 2 ore de info pe saptamana , romanii  6 ore pe saptamana si basarabenii se duc deloc pregatiti si nimeni nu are interes sa le dea o mana de ajutor si se descurca greu.

Ti-ai raspuns singur, basarabenii nu sunt privilegiati si daca se duc nepregatiti se descurca greu. Deci sunt tratati normal ca si studenti, fara discriminare de nationalitate ci strict ca nu sunt pregatiti au o problema. Ca sa te ajute cineva trebuie sa faci tu ceva in plus nu doar sa fi "basarabean" si gata meriti un interes deosebit si privilegii...

Succes si un sfat, nu asteptati sa ca nationalitatea sa inlocuiasca 4 ore de informatica pe saptamana...

#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Eu stiu c , pascal, html , acum invat python. Profa de info imi zice sa nu ma duc in ro ca nu o sa ma descurc.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am avut si eu in Pitesti la facultate o colega basarabeanca. N-am vazut sa fie discriminata sau tratata diferit.
Facultatea de calculatoare. Stai linistit, oricum te iau de la zero si oricum in liceu nu inveti info.

Edited by Friskey, 01 November 2017 - 16:18.


#11
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postexydos, on 01 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Eu stiu c , pascal, html , acum invat python. Profa de info imi zice sa nu ma duc in ro ca nu o sa ma descurc.
Nu stiu in ce relatii te ai cu profa.

Dar cred ca vrea sa te sperie.


La liceele romanesti nu se fac 6 ore pe saptamana uzual. Poate cumulat cu optionale si tic (tehnologia informatiei: word, excel, etc.)
Asta o data.

Si basarabenii nu sunt discriminati. Daca scapi repede de accentul de moldovan, profesorii nu se prind. (nu ca i-ar interesa)


Banuiala mea e ca profa are alti favoriti. Si vrea concurenta mai putina.
Sau esti slab si nu vrea sa vii nepregatit. Asa ca zice ca romanii sunt nu-stiu-cum.
Sau poate are ceva afinitati rusesti si nu ii place trendul asta, al studentilor basarabeni veniti in Romania.


Sau o combinatie intre cele de mai sus.

Intrebarea e: ce ai de pierdut?

Edited by r629935, 01 November 2017 - 16:24.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Nu stiu atitudinea profesorilor, stiu de atitudinea studentilor.
Moldovencele sunt bune, o dau repede si ieftin. Moldovanii sunt cam tarani. Cam asta era perceptia generala pe vremea cand eram student.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJurasikMan, on 01 noiembrie 2017 - 15:04, said:

.....toata lumea o iubea Posted Image .
no shit, ce vrei sa spui? :)

#14
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
In facultate nu e ca în liceu, profesorii nici măcar nu o să-ți știe numele, darămite naționalitatea.

#15
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004

View Postexydos, on 01 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Eu stiu c , pascal, html , acum invat python. Profa de info imi zice sa nu ma duc in ro ca nu o sa ma descurc.

In facultate, daca te axezi pe mate-info, C-ul e asa, de detaliu, ca sa te ajute sa stabilesti de exemplu daca "o gramatica e sau nu dependenta de context". In facultate faci ecuatii diferentiale, algebra de nu's care, analiza complexa, teoria numerelor, baze de date, tehnici de programare si altele care nu-mi mai vin acum in minte. Daca n-o sa te descurci, n-o sa te descurci din cauza ta, nu din cauza nationalitatii. Iar ce inveti in liceu nu prea are legatura cu facultatea, practic acolo iei materiile de la 0. Nu contest ca un bagaj de cunostinte cu care vii o sa te ajute, insa daca te bazezi doar pe ce stii si n-ai de gand sa inveti, nu te vad bine.  Si, colac peste pupaza, mare parte din ce inveti in facultate din pacate nu ti-e de niciun folos in viitor, insa pleci de acolo stiind nu neaparat cum sa faci, dar cel putin unde sa cauti.

#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Adica pot sa nu mi aleg sa dau bac-ul la info ca oricum ce invat pt bac ul la info nu ma ajuta la facultate? Eu voiam sa dau chimia ca momentan o stiu ma ii bine.

#17
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@exydos: ba da, dacă vrei să faci info, bacul la info și în general pregătirea serioasă la info de liceu este esențială.

Nu sînt DE LOC de acord cu afirmația că ce se face la școală nu are nici o legătură cu facultatea. Evident la facultate se vor face materii noi de care nu ai auzit la scoală, DAR abilitatea de a programa în ORICE limbaj (poate fi și BASIC sau PASCAL), ideea de a te simți CONFORTABIL să programezi, să scrii un program cu cap și coadă care să meargă, chiar dacă este simplu, este o abilitate esențială, de care ai 100% nevoie dacă vrei să înveți în acest domeniu.

Am avut colegi care se simțeau în domeniul softului ca peștele în apă, care făceau softuri pt propria plăcere, care imediat treceau la alt limbaj etc, și alții care erau atît de stîngaci, cărora tot ce ținea de soft li se părea nefiresc, care se uitau la un mesaj de eroare fără să înțeleagă ce au greșit, care în viața lor nu ar fi încercat să facă un program ci încercau să-l copieze de la colegi, etc. Evident, cei din a doua categorie de abia s-au tîrît prin facultate și NU lucrează acum în IT deși, teoretic, au o diplomă care are legătură cu domeniul IT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate