Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce parere aveti despre PNL?

* * - - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

Poll: Ce parere aveti despre PNL? (568 member(s) have cast votes)

Ce parere aveti despre PNL?

  1. Foarte buna (25 votes [4.40%])

    Percentage of vote: 4.40%

  2. Buna (35 votes [6.16%])

    Percentage of vote: 6.16%

  3. Neutra (85 votes [14.96%])

    Percentage of vote: 14.96%

  4. Rea (159 votes [27.99%])

    Percentage of vote: 27.99%

  5. Foarte rea (264 votes [46.48%])

    Percentage of vote: 46.48%

Vote

#37
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postadisz, on 01 noiembrie 2017 - 15:25, said:

Cred ca in momentul actual,cea mai reprezentativa personalitate a PNL-ului este,in mod paradoxal,presedintele Johannis.Restul?Toti o apa si un pamant,gargaragii de meserie.

"personalitati marcante" este greu de zis ce inseamna.
desi am votat cu Iohannis si imi place comportamentul lui politic si social, nici macar despre el nu cred ca as putea spune ca este "o personalitate marcanta".
mi se pare o formulare foarte pretentioasa... nu cred ca in politica pot exista "personalitati marcante". poate mai degraba in stiinte sau in arte, adica acolo unde o comunitate de profesionisti iti poate recunoaste meritele.

in politica as zice mai degraba "personalitate dominanta".
asa cum a fost Iliescu, Basescu sau cum este acum Dragnea.

eu cred ca este mai bine sa nu existe nicio personalitate dominanta. pentru ca istoria ne-a demonstrat cat de bune sunt personalitatile dominante pentru Romania. adica deloc bune...

deci, daca PNL-ul nu mai are o personalitate dominanta, este un lucru bun din punctul meu de vedere.

Edited by Pollux, 01 November 2017 - 15:32.


#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 14:02, said:

.....merita si PNL-ul un topic.........Mai ales ca este principalul partid de opozitie la PSD.........
sigur ca este, atunci cand nu este principalul lui aliat. ai uitat de USL?
uita-te si la diversele initiative si activitati parlamentare, PNL-ul la televizor anunta ca face opozitie PSD-ului, dar cand e de votat uita sa voteze impotriva.

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 14:02, said:

- PNL il sustine categoric pe Iohannis pentru un nou mandat - lucru foarte important. denota maturitate politica.
PNL-ul nu-i in stare sa gaseasca nici un candidat valabil pentru primaria capitalei :). data trecuta au avut vreo 4-5 candidati si ultimul cica a cerut tot felul de chestii si favoruri pentru a fi de acord sa candideze. asa ca nu-i de mirare ca sustin pe altcineva pentru presedinte, ca astfel nu sunt nevoiti sa vina ei cu un "candidat". sau 7-8, pana gasesc vreunul cu pretentii mici :)

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 14:02, said:

- PNL este in sfarsit un partid pe picioarele lui. nu exclude aliante cu alte formatiuni (USR, Romania 100), este un partid deschis, dar din felul in care pune problema Orban, se intelege ca ceilalti trebuie sa isi defineasca strategia si sa vina inspre PNL.......
sau invers, trebuie sa se duca PNL-ul spre PSD :)

#39
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 15:31, said:

deci, daca PNL-ul nu mai are o personalitate dominanta, este un lucru bun din punctul meu de vedere.
Ar fi un lucru bun daca ar avea dezbatari si o viziune, dar din pacate nu are nimic din ce ar trebui sa aiba un partid politic.
Intre un partid disciplinat si stabil si unul dominat de lupte interne e de preferat primul.

Edited by Moftangiu, 01 November 2017 - 15:35.


#40
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Da o parere cit se poate de buna....

https://www.facebook...79170735563254/

#41
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostMoftangiu, on 01 noiembrie 2017 - 15:34, said:

Intre un partid disciplinat si stabil si unul dominat de lupte interne e de preferat primul.

in cazul asta, partidul ideal este USR-ul. Posted Image


problema este ca atunci cand esti dominat de lupte interne nu prea mai ai timp de luptele externe, deci nu mai ai cum sa ajungi la putere.

View Post_Smiley_, on 01 noiembrie 2017 - 15:33, said:

PNL-ul nu-i in stare sa gaseasca nici un candidat valabil pentru primaria capitalei Posted Image. data trecuta au avut vreo 4-5 candidati si ultimul cica a cerut tot felul de chestii si favoruri pentru a fi de acord sa candideze. asa ca nu-i de mirare ca sustin pe altcineva pentru presedinte, ca astfel nu sunt nevoiti sa vina ei cu un "candidat". sau 7-8, pana gasesc vreunul cu pretentii mici Posted Image

pentru mine este acelasi lucru.
important este sa il sustina pe Iohannis pentru un nou mandat.


mi-a placut interviul cu care am inceput topicul tocmai pentru ca a atins punctele care ma intereseaza pe mine... zici ca eu i-am dictat rapsunsurile lui Orban:
- il sustin pe Iohannis pentru un nou mandat
- nu distrug DNA-ul
- este un partid pe picioarele lui, si nu mai cauta cu disperare aliante electorale, doar de dragul aliantelor...

pe partea economica... am vazut ca au pe unul, Florian Câțu care se tot agita.
nu am stat sa il urmaresc cu atentie. dar mai rau decat papitoii de la pesedeu nu cred ca poate fi cineva...

Edited by Pollux, 01 November 2017 - 15:45.


#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 15:37, said:

.....este un partid pe picioarele lui, si nu mai cauta cu disperare aliante electorale, doar de dragul aliantelor...

vorbim in continuare de fostul aliat al PSD-ului, da? acelasi partid care s-a repezit sa "inghita" PDL-ul cand acesta se pregatea sa iasa de pe scena politica?
dintre toate partidele cu ceva istoric (care au participat la 3-4 alegeri parlamentare) PNL-ul are cea mai moale coloana vertebrala. trebuie sa mai treaca cativa ani pana sa se poata lauda ca "nu mai cauta cu disperare aliante electorale"

#43
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post_Smiley_, on 01 noiembrie 2017 - 16:21, said:

vorbim in continuare de fostul aliat al PSD-ului, da? acelasi partid care s-a repezit sa "inghita" PDL-ul cand acesta se pregatea sa iasa de pe scena politica?
dintre toate partidele cu ceva istoric (care au participat la 3-4 alegeri parlamentare) PNL-ul are cea mai moale coloana vertebrala. trebuie sa mai treaca cativa ani pana sa se poata lauda ca "nu mai cauta cu disperare aliante electorale"

cam cati ani tre sa mai treaca? :lol:
eventual sa mai stea pesedeul vreo 12 ani la putere, ca sa te convingi ca este nevoie de altceva? :huh:

#44
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Eu nu votez doar ca sa ma aflu in treaba. Sau ca e la moda. Sau ca toti voteaza, ca e in trend.
Votez atunci cand cred ca exista o persoana X care sa ma reprezinte. A vota inseamna ati exprima o parere (pozitiva) despre un candidat. A vota nu inseamna sa aleg un rau ca sa nu iasa si mai rau (aka Votez Iohannis sa nu iasa Ponta, cum a fost la ultimele alegeri). De aceea, votul nu este obligatoriu. In schimb, e un drept: dreptul de a incredinta ... ce vreti voi.

E adevarat, unul tot castiga. Dar macar te simti impacat cu tine insuti atunci cand zici: Imi bag pl in Romania si ma mut in Germania. Nu stau ca fraierul in Piata Victoriei sa urlu ca disperatul ca, in mod culmea, cel pe care l-am votat (caruia i-am oferit incredere!!!!!) ma fura, ma fufe pe romaneste. Adica bag stampila pe om in ianuarie, si in iunie urlu ca nebunul la Universitate. Asta e tzigamie.

Dimpotriva, cei mai indreptati sa "urle" daca vine vorba, sunt tocmai cei care nu au votat. (avand indeplinita conditia suplimentara de a nu avea "cu cine" sa votezi...)


Nu ma duc ca la Loto 6/49 sau ca la biliard, sa dau in rosu sa nu intre negru.

Edited by Rhesus, 01 November 2017 - 16:50.


#45
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostRhesus, on 01 noiembrie 2017 - 16:44, said:

Imi bag pl in Romania si ma mut in Germania.

in cazul asta, sanatate! nu te priveste discutia, sau politica romaneasca.

#46
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
ce mult bine i-ar face romaniei votul obligatoriu.
adica are de toate. democratie, egalitate, drept, privilegiu, sacrificiu.
satisfactie pe linie. de ce nu exista deja legea?

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Q: cum sunt puliticienii? A: Ca porumbeii. In campanie iti ciugol din palma iar dupa ce se fac mari, zboara si te caca-n cap. Toti sunt o apa si-un pamint! Vin si cersesc voturi, propun solutii salvatoare, apoi se ung cu mir, sa scape de puscarie. Mi-e sila de ei, de toti!

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPollux, on 01 noiembrie 2017 - 16:23, said:

cam cati ani tre sa mai treaca? Posted Image
eventual sa mai stea pesedeul vreo 12 ani la putere, ca sa te convingi ca este nevoie de altceva? Posted Image
vreo 2-3 alegeri, in care PNL-ul sa stea cu fruntea sus, fara aliantele si balbaielile recente.

faptul sa PSD-ul e rau nu inseamna neaparat ca PNL-ul e bun. si au fost suficienti 4 ani de guvernare (2004-2008) ca oamenii sa inteleaga ca e nevoie de altceva Posted Image (drept dovada sta pierderea alegerilor din 2008, desi Tariceanu a fost mai mult decat generos cu bugetul tarii: http://www.digi24.ro...08-317174Â Â)

Edited by _Smiley_, 01 November 2017 - 17:13.


#49
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Totusi sondajul de până acum zice multe despre PNL având în vedere că e facut pe un forum care nu suporta PSD-ul.

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Despre penele cui se poarta discutia?Posted Image

#51
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postspinname, on 01 noiembrie 2017 - 17:26, said:

Totusi sondajul de până acum zice multe despre PNL având în vedere că e facut pe un forum care nu suporta PSD-ul.

Si ce ar fi trebuit?Sa sara toti cu parere foarte buna?Sau buna?Crezi cumva ca eu am votat? Sau ca multi altii au votat?Sunt cateva voturi doar,deja ar trebui puse niste semne de intrebare, nu poate fi relevant un sondaj de genul.Mie nu-mi place ce face PSD, cu toate astea nu am dat acolo buna sau f buna, nu mi-am exprimat parerea , consider bambilici..In viata reala, o voi face.

Edited by ionutz_joe2009, 01 November 2017 - 18:57.


#52
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

View Postspinname, on 01 noiembrie 2017 - 17:26, said:

Totusi sondajul de până acum zice multe despre PNL având în vedere că e facut pe un forum care nu suporta PSD-ul.
pentru ca .....USL. pana acum PNL-ul nu a aratat ca a iesit din cardasia cu PSD
cel putin pentru majoritatea userilor de pe SP.
ps
nu cred ca e ce-a mai potrivita expresie: "un forum care nu suporta PSD". mai corect e "un forum care nu suporta MAFIA"

#53
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postcatalinn, on 01 noiembrie 2017 - 18:58, said:

pentru ca .....USL. pana acum PNL-ul nu a aratat ca a iesit din cardasia cu PSD
cel putin pentru majoritatea userilor de pe SP.
ps
nu cred ca e ce-a mai potrivita expresie: "un forum care nu suporta PSD". mai corect e "un forum care nu suporta MAFIA"

Nu ai cum sa-ti faci o idee pe baza a 38 de voturi din care 6 sunt neutre.Daca ma intrebi pe mine, eu am o parere f proasta despre toate partidele.Cam asa sta treaba in realitate.La final, voi alege raul mai mic.

Edited by ionutz_joe2009, 01 November 2017 - 19:11.


#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postspinname, on 01 noiembrie 2017 - 17:26, said:

Totusi sondajul de până acum zice multe despre PNL având în vedere că e facut pe un forum care nu suporta PSD-ul.
eu tocmai, votez psd-ul ca sa ii vad pe astia de la pnl cum se zvarcolesc in chinuri. si cand ma gandesc ca in 96 mi-au dat lacrimile de emotie cand a iesit CDR-ul Posted Image ........ma rog, pun pe seama varstei derapajul asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate