Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Victima accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Deci nu vrei sa te asiguri cand treci pe zebra dar ai pretentia sa nu fii zburat de vreo masina?Pai atunci isi merita soarta!

Edited by YourFan, 31 October 2017 - 21:43.


#20
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 alex2309, on 31 octombrie 2017 - 20:45, said:

Buna seara. Rog sfaturi in urmatoarea speta : femeie (72 ani) lovita pe trecerea de pietoni. Salvare, politie, urgenta, picior in gips 5 saptamini. La evaluarea de 2 saptamini pronostic favorabil - totusi operatia la genunchi ramane inca in discutie.  De la IML se dau 75-80 zile de ingrijiri.
Nu dorim neaparat sa facem plangere penala, dorim sa recuperam cheltuielile facute si cele viitoare. Deschidem doar dosar de dauna la asigurator ? Deschidem proces in civil impotriva soferului + asiguratorului ? Plangerea penala (eventual retrasa ulterior) ajuta ? Multumesc.
NU.
Angajezi avocat ,nu cauti sfaturi pe net,asigurarea(daca e ok) plateste cam 10.000 euro.Caz verificat,doar ca persoana in cauza s-a ales cu mana rupta.Vezi  grabeste-te ca se face doar intr-o anumita perioada de timp de la accident.

Edited by daniMMM, 31 October 2017 - 21:46.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rooney14, on 31 octombrie 2017 - 21:36, said:

tu cand ajungi intr-o intersectie si ai indicator de prioritate iar ceilalti cedeaza trecerea, nu te asiguri , treci fara sa te uiti stanga dreapta doar esti pe drum cu prioritate ?
Prima regula invatata ca sofer: Nu conteaza daca ai prioritate, conteza daca ceilalti stiu ca ai prioritate.

 YourFan, on 31 octombrie 2017 - 21:41, said:

Deci nu vrei sa te asiguri cand treci pe zebra dar ai pretentia sa nu fii zburat de vreo masina?Pai atunci isi merita soarta!
Cine vorbeste despre "iti meriti soarta". Problema e cine plateste daunele (in afara de tine).

#22
rooney14

rooney14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2014
@pasilla, eu unul nu ma bazez pe asta, era sa mi-o fur de multe ori cu tot cu prioritate. Posted Image

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rooney14, on 31 octombrie 2017 - 21:49, said:

@pasilla, eu unul nu ma bazez pe asta, era sa mi-o fur de multe ori cu tot cu prioritate. Posted Image
Si pe trecerea de pietoni e la fel, dar subiectul este altul aici.

#24
rooney14

rooney14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2014
De acord.
@Initiator, daca victima sa asigurat si soferul e complet vinovat luati cat puteti ca merita.

#25
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 bossake, on 31 octombrie 2017 - 21:33, said:

legiuitorul spune clar, doar la coltul strazii este obligatoriu sa te asiguri;

luati-o si voi logic, daca pietonul are obligatie sa se asigure INTOTDEAUNA cum poate fi asta alaturat cu faptul ca pietonul are prioritate de trecere atunci cand se afla prin loc marca.
adica ai si prioritate de trecere dar si obligatie de a se asigura?! n exista asa ceva, la coltul strazii pietonul trece legal DAR nu are prioritate, fiind obligat sa se asigure.

Uite cand au prioritate:

(2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.

Inainte de a se angaja se asigura.

Eu ,sofer, nu o sa dau cu masina peste tine cand esti pe zebra pentru ca ai prioritate, dar nici nu o sa opresc la fiecare trecere sa ma asigur ca nu vine unu' sa se arunce in fata masinii. Pana la urma pietonii nu tin la viata lor? De ce sa nu se asigure?

Edited by dicdobre, 31 October 2017 - 22:27.


#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
oleaca de frana nu strica. colegul nu a intrebat  de lege, ci despre plata daunelor, asa ca va rog sa reveniti ontopic.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Octavian_SK, on 31 octombrie 2017 - 21:15, said:

La cati cretini nu opresc in ziua de azi la trecere nu ma mir sa vad intrebari  ca cele de mai sus; obligatia unui conducator auto e sa se asigura ca nu va fi nimeni pe trecere indiferent daca pietonul se asigura sau nu; deci daca baba nu s-a asigurat si tu ai lovit-o pe trecfere meriti sa infunzi puscaria pentru ca i-ai pus viata in pericol
Ei, inainte de ate ratoi, mai citeste odata atent postul, apoi rumega-l nitel, ca sa intelegi cat mai exact ce scrie acolo, negru pe alb: Nu el a lovit o baba ci una din babele lui a fost lovita de altcineva.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 rooney14, on 31 octombrie 2017 - 21:22, said:

Depinde cum o interpretezi, eu zic ca, se refera la asigurarea in toate situatiile nu doar la coltul strazi.

eu zic ca interpretezi foarte prost

 bossake, on 31 octombrie 2017 - 21:33, said:

legiuitorul spune clar, doar la coltul strazii este obligatoriu sa te asiguri;

luati-o si voi logic, daca pietonul are obligatie sa se asigure INTOTDEAUNA cum poate fi asta alaturat cu faptul ca pietonul are prioritate de trecere atunci cand se afla prin loc marca.
adica ai si prioritate de trecere dar si obligatie de a se asigura?! n exista asa ceva, la coltul strazii pietonul trece legal DAR nu are prioritate, fiind obligat sa se asigure.

si as completa, poate traversa, cum spune si legea, doar dupa ce observa ca nu este un pericol fata de ceilalti participanti la trafic, adicatelea cu alte cuvinte le cedeaza trecerea.

 Dany_Darke, on 31 octombrie 2017 - 22:45, said:

oleaca de frana nu strica. colegul nu a intrebat  de lege, ci despre plata daunelor, asa ca va rog sa reveniti ontopic.

scuze de off, am postat inainte sa vad atentionarea

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 31 octombrie 2017 - 21:19, said:

Aici, se pare, ca nu e vorba depre  "coltul strazii".
Portiunea ingrosata actioneaza pe toata fraza, nu mai scoateti din context, e obligatorie asigurarea. Poate mergi cu viteza legala si la 3m in fata unu brusc nu se asigura...

Edited by andreic, 31 October 2017 - 23:35.


#30
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 andreic, on 31 octombrie 2017 - 23:35, said:


Portiunea ingrosata actioneaza pe toata fraza, nu mai scoateti din context, e obligatorie asigurarea. Poate mergi cu viteza legala si la 3m in fata unu brusc nu se asigura...

Discuția de aici poate continua la nesfârșit căci sintaxa frazei dă naștere la interpretări diferite. Dacă ar fi numai pe forum, nu at fi vreo problemă dar nu se acționează unitar într-un sens sau altul nici la nivelul polițiștilor și nici la instanțele de judecată, nu am timp să pun link-uri care să arate decizii pe ambele interpretări.
De regulă în situații de genul acesta se ajunge la ICCJ care dă o explicație care după aceea devine practică unitară dar n-am idee când și cum iau în considerare situațiile ce provoacă ambiguități.


#31
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

 rooney14, on 31 octombrie 2017 - 21:36, said:


@bossake , tu cand ajungi intr-o intersectie si ai indicator de prioritate iar ceilalti cedeaza trecerea, nu te asiguri , treci fara sa te uiti stanga dreapta doar esti pe drum cu prioritate ?

Confunzi ideea de obligatie legala cu ceea ce fac eu sau tu sau oricare.
In cazul explicat de tine nu exista obligatie legala sa ma asigur.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 alex2309, on 31 octombrie 2017 - 20:45, said:

Deschidem doar dosar de dauna la asigurator ? Deschidem proces in civil impotriva soferului + asiguratorului ? Plangerea penala (eventual retrasa ulterior) ajuta ? Multumesc.

Eu as face-o direct impotriva soferului
Asigurarea trebuie sa intervina pentru salvarea lui

#33
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Daca "soferii" din zilele noastre (cea mai mare parte dintre ei sunt "zmei pe 4 roti") ar circula regulamentar (legea spune ca in localitati in dreptul unei treceri de pietoni viteza maxima este de 30km/h), probabil ca nu ar mai exista astfel de spete.
Calitatea de sofer nu o are oricine: faci o scoala de soferi, dai teste esti evaluat si examinat si la final daca esti ok primesti permisul auto. In schimb pentru a fi pieton nu iti trebuie studii superioare, pieton poate fi oricine (chiar si soferul din discutie). Asa ca daca e pe trecerea de pietoni e DREPTUL lui sa traverseze cu sau fara asigurare prealabila.

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Imi si imaginez o bunica de 72 de ani tasnind fulgerator, ca Messi, pe mijlocul zebrei si luandu-l prin surprindere pe sarmanul sofer, visator, caruia nu-i trece prin creieras ca pe trecerea de pietoni ar putea trece... pietoni.
Pe trecere, pietonul nu e obligat sa se asigure, el avand prioritate. Toate obligatiile sunt ale soferului.

#35
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 danvlas, on 01 noiembrie 2017 - 07:27, said:

Pe trecere, pietonul nu e obligat sa se asigure, el avand prioritate.

PE trecere, pietonul are prioritate. Inainte sa calce pe trecere, pietonul este obligat sa se asigure.

#36
alex2309

alex2309

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2006
Multumesc celor care au dau sugestii. Azi ma intilnesc cu avocat specializat pe asigurari. O sa revin cu detalii.
Despre lege - e asa cum sunt majoritatea : interpretabila. In speta prezentata victima a fost lovita cand era aproape de axul drumui (mijlocul trecerii), soferul a fost neatent, nu avea viteza mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate