Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Cum se arunca hartia igienica corect ?

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#109
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 13:57, said:

Am oroare când aflu că în orașe apa de la toaletă plină cu rahat și hârtii e reciclată în stațiile de epurare și e reintrodusă în circuit și ajunge la chiuvetele oamenilor care o beau sau gătesc cu ea. Pfffff, e cea mai scârboasă chestie.
Sa intelegem si noi: e mai gustoasa aia care nu are si hartie ... sau ce ??...

#110
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postshymano, on 30 octombrie 2017 - 16:30, said:

Sa intelegem si noi: e mai gustoasa aia care nu are si hartie ... sau ce ??...
Eu am fântână în curte, vâna de apă e proaspătă și rece mereu de la cel puțin 12 metri de sub pământ filtrată natural. Are un gust deosebit apa din fântâna mea, are toate mineralele și ingredientele sănătoase. Fântâna mea e clădită din pietre de râu, fără betoane sau alte chestii care nu sunt ecologice. Doar tubul de la suprafață e din ciment armat ca să suporte greutatea soclului cu scripete și roata imensă din țeavă rotundă care a fost îndoită prin umplere cu nisip la temperaturi ridicate și meșterită cu ciocanul pe forma de cerc. Pun pariu că aș face afacerilor mari cu apa mea ecologică din fântână dacă aș avea o linie de îmbuteliat (nu în peturi, ci în căni din lut cu capace din lut ermetice) dar sunt sărac lipit pământului și nimeni nu mi-ar acorda un credit care să mă ajute să încep un business sănătos pentru oameni. În visele mele irealizabile îmi închipuiam înscrisul de pe etichetă:
"Fîntînea -
Apă de fântână, bei și te îndrăgostești de ea. "

#111
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Pun pariu ca ai cimitirul plasat fix la deal de fantana minunata.

#112
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postspinname, on 30 octombrie 2017 - 16:58, said:

Pun pariu ca ai cimitirul plasat fix la deal de fantana minunata.
Morții se îngroapă la 2 metri sub pământ, vâna de apă e sub 12 metri sub pământ. Fă un calcul, inteligentule.

#113
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Da, si dupa calcul imi iese ca substantele formate la descompunerea cadavrelor nu se scurg in sus ci se duc in jos spre aia 12m.

Cel putin am nimerit unde tii cimitirul :)

#114
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 16:49, said:

Eu am fântână în curte, vâna de apă e proaspătă și rece mereu de la cel puțin 12 metri de sub pământ filtrată natural. Are un gust deosebit apa din fântâna mea, are toate mineralele și ingredientele sănătoase. Fântâna mea e clădită din pietre de râu, fără betoane sau alte chestii care nu sunt ecologice. Doar tubul de la suprafață e din ciment armat ca să suporte greutatea soclului cu scripete și roata imensă din țeavă rotundă care a fost îndoită prin umplere cu nisip la temperaturi ridicate și meșterită cu ciocanul pe forma de cerc. Pun pariu că aș face afacerilor mari cu apa mea ecologică din fântână dacă aș avea o linie de îmbuteliat (nu în peturi, ci în căni din lut cu capace din lut ermetice) dar sunt sărac lipit pământului și nimeni nu mi-ar acorda un credit care să mă ajute să încep un business sănătos pentru oameni. În visele mele irealizabile îmi închipuiam înscrisul de pe etichetă:
"Fîntînea -
Apă de fântână, bei și te îndrăgostești de ea. "
1. Banuiesc ca vrei sa zici ''pietre de padure'' sau de ''cariera'', nu prea ai cum sa zidesti (mai ales la adancime), fara mortar si armatura, piatra de rau fara - care nu are fete drepte.
2. Nu poti turna ciment simplu (praf), doar amestecat cu nisip, balastru si apa, iar ala se numeste beton.
3. spinname  cam are dreptate cu ce se intampla cu nitritii si nistratii din cadavre Posted Image

Edited by Erwin_Rommel, 30 October 2017 - 18:44.


#115
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postspinname, on 30 octombrie 2017 - 17:19, said:

Da, si dupa calcul imi iese ca substantele formate la descompunerea cadavrelor nu se scurg in sus ci se duc in jos spre aia 12m.

Cel putin am nimerit unde tii cimitirul :)
Cimitirul e la vreo 3 kilometri depărtare față de fântâna mea. N-ai nimerit nici măcar pe aproape. Mai sapă, adânc, cu hărnicie. Poate nimerești vreun os, de ros, ca să stai jos, respectuos, frumosul, galant, elegant, ca un copil educat, băiat de băiat, care știe cu ce se mănâncă viața, ascultă povața. Eu am fost ca tine, știi bine, dar e foarte greu ca Ti să ajungi ca mine. La anii mei, doar cu părul meu cărunt te-am înfrânt, și nu dau niciun dram din înțelepciunea mea, pe tupeul tău josnic și brava ta. Da da! Hai Pa!

*și bravada ta
Bag pl în SwiftKey, iar își face de cap.

View PostErwin_Rommel, on 30 octombrie 2017 - 18:44, said:

1. Banuiesc ca vrei sa zici ''pietre de padure'' sau de ''cariera'', nu prea ai cum sa zidesti (mai ales la adancime), fara mortar si armatura, piatra de rau fara - care nu are fete drepte.
2. Nu poti turna ciment simplu (praf), doar amestecat cu nisip, balastru si apa, iar ala se numeste beton.
3. spinname  cam are dreptate cu ce se intampla cu nitritii si nistratii din cadavre Posted Image
Îți fac o poză la interiorul fântânii. Pietrele de râu sunt așezate la meserie, una peste alta, fațetă peste fațetă. Fântâna e realizată în 1987, de altfel e și scris în beton deasupra.

#116
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 18:52, said:

Cimitirul e la vreo 3 kilometri depărtare față de fântâna mea. N-ai nimerit nici măcar pe aproape. Mai sapă, adânc, cu hărnicie. Poate nimerești vreun os, de ros, ca să stai jos, respectuos, frumosul, galant, elegant, ca un copil educat, băiat de băiat, care știe cu ce se mănâncă viața, ascultă povața. Eu am fost ca tine, știi bine, dar e foarte greu ca Ti să ajungi ca mine. La anii mei, doar cu părul meu cărunt te-am înfrânt, și nu dau niciun dram din înțelepciunea mea, pe tupeul tău josnic și brava ta. Da da! Hai Pa!

*și bravada ta
Bag pl în SwiftKey, iar își face de cap.

Interesante ziceri... ti-ai folosit intreaga intelepciune sa le plagiezi de-a lungul vietii?
3 km zici, ai scapat. Da ia zi vecinii din deal tot in spatele curtii au wc-ul?

#117
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postspinname, on 30 octombrie 2017 - 19:02, said:


Interesante ziceri... ti-ai folosit intreaga intelepciune sa le plagiezi de-a lungul vietii?
3 km zici, ai scapat. Da ia zi vecinii din deal tot in spatele curtii au wc-ul?
Ce am plagiat? Amice, toate versurile pe care le creez le plămădesc în creierul, inima și sufletul meu. Nu-mi stă în caracter să copiez de la alții și nici să trag cu coada ochiului pe undeva ca să mă inspir. Probabil ești născut sau crescut sub oblăduirea lui Ponta Copy-Paste de ai paraschizoizia de a învinui pe cei din jur fără să îi studiezi câtuși de puțin. Caută-mi thread-ul "Gânduri printre rânduri" aici pe SP, caută-mă pe bestwap unde am sute de poeme compuse direct pe tastatură, caută-mă în revista literară "Întrezăriri" unde nu se publică chestii xeroxate ci numai poeme verificate și răsverificate din punct de vedere al compoziției și autenticității.

#118
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Baiat de baiat e plagiat... :limba scoasa!

#119
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 13:57, said:

Am oroare când aflu că în orașe apa de la toaletă plină cu rahat și hârtii e reciclată în stațiile de epurare și e reintrodusă în circuit și ajunge la chiuvetele oamenilor care o beau sau gătesc cu ea. Pfffff, e cea mai scârboasă chestie.

Ne pui si noua sub nas planul de aductiune al orasului respectiv? sa nu mor prost :D

#120
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu răspund la provocări infantile. Vă invit din suflet să veniți la mine să gustați o stacană de apă sănătoasă și după aceea vă iau în seamă opiniile. Până atunci luați câte o pastilă de clor când vorbiți cu mine pentru că vă pute rău gura....a stafilococi maronii.

#121
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Flame ai facut tu cand ai afirmat ca bem apa cu cacat.

#122
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu e niciun flame. Ai vizitat vreodată o stație de epurare? Barem caută pe net: "Cele mai jegoase meserii din lume". Ai să vezi cum se scufundă în căcat scafandrii angajați ai stațiilor de epurare să desfunde /curețe sitele alea pline de căcat gros, tampoane cu ciclu menstrual, ba chiar și avortoni trași cu apa în wc-uri care își fac călătoria spre Rai prin conductele de canalizare.

Ei, apa aia reciclată îți vine înapoi la chiuveta din bucătărie. Nu mă crezi că și așa e? :lol:

#123
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Asa. apa se deverseaza in rau, dupa ce niste bacterii faine aerobe mancatoare se desfata cu rahat. Ai vazut analize ale apei dupa iesirea din statie?

Si statia nu are site filtru, are filtre sub presiune. Adica un soi de pachete prin care se pompeaza zoaia si se transforma in ceva solid ce se imprastie pe dealuri.

#124
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Post68x95, on 30 octombrie 2017 - 21:49, said:

Asa. apa se deverseaza in rau, dupa ce niste bacterii faine aerobe mancatoare se desfata cu rahat. Ai vazut analize ale apei dupa iesirea din statie?Si statia nu are site filtru, are filtre sub presiune. Adica un soi de pachete prin care se pompeaza zoaia si se transforma in ceva solid ce se imprastie pe dealuri.
Cred că nu ai vizitat niciodată o stație de epurare. Sunt site. Bacteriile alea gurmande mâncătoare de rahat își umplu burțile după aia. Sunt orașe care nu au râuri care să le traverseze. Aberezi sublim. Ar trebui să te apuci de literatură SF, ai avea succes garantat, sunt destui naivi care să creadă balivernele tale.
Uitasem să pomenesc de chiloții curvelor plini de spermă care iau tot calea wc-urilor, că doar nu sunt ele atât de civilizate încât să și-i bage în punguliță ca să îi ducă acasă să îi spele bine înainte de a-i pune la gunoi ori a-i incinera.
Repet, eu îmi ard hârtiile cu care mă șterg la cur, și pe ale mele și pe ale familiei mele. Asta înseamnă civilizație și grijă față de mediul înconjurător. ;)

PS
Bacteriile alea chiar dacă sunt gurmande nu pot devora tampoane, chiloți jegoși sau avortpni. Au și ele meniul lor bine stabilit.

#125
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 22:11, said:

Cred că nu ai vizitat niciodată o stație de epurare. Sunt site. Bacteriile alea gurmande mâncătoare de rahat își umplu burțile după aia. Sunt orașe care nu au râuri care să le traverseze. Aberezi sublim. Ar trebui să te apuci de literatură SF, ai avea succes garantat, sunt destui naivi care să creadă balivernele tale.
Uitasem să pomenesc de chiloții curvelor plini de spermă care iau tot calea wc-urilor, că doar nu sunt ele atât de civilizate încât să și-i bage în punguliță ca să îi ducă acasă să îi spele bine înainte de a-i pune la gunoi ori a-i incinera.
Repet, eu îmi ard hârtiile cu care mă șterg la cur, și pe ale mele și pe ale familiei mele. Asta înseamnă civilizație și grijă față de mediul înconjurător. Posted Image

PS
Bacteriile alea chiar dacă sunt gurmande nu pot devora tampoane, chiloți jegoși sau avortpni. Au și ele meniul lor bine stabilit.
Aia raman in filtrele de tiam pomenit.

Baliverne ai zis tu de cand cu deversarea apelor reciclate in apa potabila a orasului.

si nu, nu am vizitat o statie de epurare cu 4 compresoare cu surub de 90kW fiecare, nu.....

Edited by 68x95, 30 October 2017 - 22:14.


#126
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
PS 2
Mai am o manie. Hainele vechi, chiloții, peturile, plasticăraia toată rezultată din cumpărături care necesită cel puțin 100 de ani ca să se degradeze în natură, pe toate le ard. Eu arunc la gunoi doar cenușă. Am o manie apropiată de paranoia să ard tot ce știu că e murdar și nu e biodegradabil. Ard tot, învârt cu grebla ori lopata până la ultimul fir de fum, până văd că totul e scrum.

Am să pozez mâine locul unde incinerez totul, ca să te convingi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate