Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casa parter + mansarda Mogosoaia

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Pai de ce ar fi chiar asa o mare diferenta? Apa si canalizare oricum duci si la etaj, curent la fel ..daca ai tablou si pe etaj..Singura diferenta e cu gazul..care mai rar il duci la etaj...In rest cam toate vin ingropate..plimbate pe parter, urcate si coborate la/de la etaj..apoi scoasa inapoi canalizarea..spre fosa/magistrala

E clar ca trebuie regandit un pic traseul prin casa...insa daca se vrea ..poate fi CT si la etaj fara prea multe probl.

Poate doar cei ce au centrala pe lemn..ar avea ceva de comentat..ca tre sa care toate lemnele..peletii..etc..la etaj..

Edited by manghels, 18 July 2018 - 13:10.


#92
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Daca era vreo problema, intr-un bloc isi montau toti centralele la parter. Cum nu au facut-o....

#93
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017
N-am mai postat pe aici de ceva vreme, dar proiectul nostru a avansat. Pe hirtie, cel putin. Iata ultima versiune (parter):

Attached File  snapshot-Sun, 14 Oct 2018 13_15_05 GMT.png   1.21MB   109 downloads

Attached File  Mogosoaia var. 1_Unnamed space 1.png   348.73K   110 downloads

Criticile, sugestiile, observatiile sint binevenite!

#94
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017
Iata ultima versiune primita de la arhitect.

Attached File  1.jpg   60.82K   53 downloads

Attached File  2.jpg   50.63K   53 downloads

Attached File  plan parter.pdf   130.09K   69 downloads

Attached File  plan etaj.pdf   126.16K   62 downloads

Edited by st00katz, 28 November 2018 - 15:48.


#95
3071

3071

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2016
Mie imi place compartimentarea. Jos nu o sa ai WC?

#96
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

 3071, on 28 noiembrie 2018 - 16:13, said:

Mie imi place compartimentarea. Jos nu o sa ai WC?

In camera tehnica va fi un dus si WC.

#97
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

 st00katz, on 26 octombrie 2017 - 18:54, said:

Salutare si bine v-am gasit, e prima mea postare pe softpedia!

[...]


Intentia noastra e sa ne facem o casa parter + mansarda, de cca 120 - 130mp, cu 3 dormitoare, living + loc de luat masa, 3 bai, bucatarie inchisa, camera tehnica, 1 terasa. Bugetul nu e mare deloc, cumpararea terenului ne-a cam decimat economiile si nu ne putem baza pe niciun imprumut de la banca. De aceea ne-o dorim mica, cit se poate de "verde", dar fara excese, si de lemn. O sa vorbim cu o firma constructoare de case de lemn si sper sa ne intelegem cu ei.
[...]

 the_lion, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

Iti fac un pustiu de bine si totodata imi mai racesc inca o data gura: 130mp construiti pe 2 nivele inseamna o amprenta de 65mp. Problema o sa apara cand vei vrea ca la parter sa ai un living mai generos, o bucatarie in care sa poti pune si o masa,un vestibul in care sa poti pune si un dulap/cuier, o camera tehnica in care sa pui centrala, tablourile, distribuitoarele pt instalatii, etc. In acel moment va aparea o discrepanta intre spatiul de la parter cu toate aceste functiuni (nici nu mai zic ca multi vor sa mai ingramadeasca si un birou) si cel de la etaj unde ai doar zona de noapte, 3 dormitoare si 1-2 bai. Si asa, desi vroiai 130mp construiti, amprenta ajunge pe la 75mp, deci in total 150mp construiti.
Repet aici ca picatura chinezeasca: cine vrea casa mica, de pana un 130mp, sa se gandeasca la o casa doar parter. Mai ales in cazul tau, in care spui ca vrei pe lemn...nu este chiar usor si ieftin sa faci un planseu care sa asigure si izolatie fonica (si ma refer in special la zgomotul de impact).
Short story long...ai teren de 500mp, aloca cca 110-120mp pt o casa doar parter. Vei iesi mai bine cu o casa de genul asta decat cu un P+M de 140-150mp. Nu compar parter vs p+m (e) ca si cost mp la mp...ci o casa parter versus o casa p+m cu suprafata mai mare cu cel putin 25-30mp din cauza scarii si a problemei mentionate mai sus (discrepanta intre functiuni parter si etaj).

 st00katz, on 26 octombrie 2017 - 21:36, said:

Suprafata casei nu va fi distribuita egal la parter si mansarda. Daca te uiti la poza casei care ne-a placut vei vedea ca e o vorba de o mansarda partiala. Am luat in considerare si varianta de casa parter, dar n-am reusit sa aranjam toate camerele enumerate doar la parter si sa ne iasa o amprenta a casei rezonabila. Vrem sa avem o curte libera cit mai mare. De aia am ajuns la concluzia ca solutia ar fi sa punem la parter incaperile pe care le vrem neaparat jos, si restul la mansarda, care nu se va intinde pe toata suprafata parterului. Deasupra livingului va fi o sarpanta, si va fi si o terasa care sa mai reduca din suprafata mansardei.
Astea sint doar ideile noastre, nu ne-am consultat inca cu nici un arhitect.

 the_lion, on 26 octombrie 2017 - 21:57, said:

Dupa ce spui...cel mai probabil ajungi spre 90mp ca amprenta. In cazul asta cu atat mai mult merita o casa doar parter.


Sa mai ziceti voi ca nu am eu gura aurita. Deci de la 120-130mp construiti in varianta P+M ai ajuns la o amprenta de 82.5mp (fara terase), deci 165mp construiti in varianta P+E.
Poate fraza "Bugetul nu e mare deloc" nu mai este relevanta acum si inchei discutia...dar daca da, atunci este inca un exemplu a ceea ce tot spun: fratilor, daca vreti casa de 120mp construiti faceti PARTER. Altfel ajungi ca acum, o sa ai 45mp de construit in plus.

Plus ca nu vad unde este structura de lemn, planul casei este facut ca si cum ai avea structura de beton.

Edited by the_lion, 28 November 2018 - 16:45.


#98
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 st00katz, on 28 noiembrie 2018 - 16:15, said:


In camera tehnica va fi un dus si WC.
sigur ii indicat sa ai abur..etc..in camera tehnica..unde ai toate jucariile? (sau nu le tii acolo?..centrala..boilere..etc)?

#99
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

 the_lion, on 28 noiembrie 2018 - 16:34, said:

Sa mai ziceti voi ca nu am eu gura aurita. Deci de la 120-130mp construiti in varianta P+M ai ajuns la o amprenta de 82.5mp (fara terase), deci 165mp construiti in varianta P+E.
Poate fraza "Bugetul nu e mare deloc" nu mai este relevanta acum si inchei discutia...dar daca da, atunci este inca un exemplu a ceea ce tot spun: fratilor, daca vreti casa de 120mp construiti faceti PARTER. Altfel ajungi ca acum, o sa ai 45mp de construit in plus.

Plus ca nu vad unde este structura de lemn, planul casei este facut ca si cum ai avea structura de beton.

S-au schimbat multe de anul trecut: s-a rezolvat oarecum problema banilor, am renuntat la planul initial si la multe altele intermediare si, dupa nu mai stiu cite iteratii, am ajuns la asa ceva.
Din pacate a picat si chestia cu casa din lemn. Sotia, dupa un documentar pe BBC, a inceput sa viseze inundatii,  taifunuri etc etc asa ca vom avea casa din caramida. Pot trai cu asta.

 manghels, on 28 noiembrie 2018 - 16:54, said:

sigur ii indicat sa ai abur..etc..in camera tehnica..unde ai toate jucariile? (sau nu le tii acolo?..centrala..boilere..etc)?

Ba intentionez sa le tin acolo. O cabina de dus folosita ocazional, separata de un perete de CT propriu-zisa, aerisire, poate ar rezolva problema. Nu m-am gindit foarte mult la asta.

#100
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Sa ii spui sotiei daca nu citeste ca a gresit continentul cu taifunele alea:). Iar daca va fi inundatie serioasa vom fi in deepshit la propriu, nu vad cu ce te-ar ajuta casa din caramida vs lemn impotriva acestei probleme. Sau era vorba de filmul vrajitorul din oz cand lua casa pe sus?

#101
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ba chiar ca daca vei avea casa de lemn la inundatie, vei putea pluti cu ea :D

#102
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 dell99, on 28 noiembrie 2018 - 22:31, said:

Sa ii spui sotiei daca nu citeste ca a gresit continentul cu taifunele alea:).
Pai...nu chiar. Incalzirea globala o sa cam dea peste cap anotimpurile si fenomenele meteo. Deja incep sa apara extreme, zonele de ses sunt in pericol de desertificare, apar inundatii tot mai frecvente etc. Nu spun ca o casa din caramida n-are nimic cand vine apa peste tine, doar ca ti-o ia cu totul cum au patit astia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1ve_MRZdig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 lapcat, on 29 noiembrie 2018 - 10:16, said:

Pai...nu chiar. Incalzirea globala o sa cam dea peste cap anotimpurile si fenomenele meteo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1ve_MRZdig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Partial ai dreptate, legat de taifun imi mentin parerea, ultima data cand m-am uitat pe geam nu aveam iesire la Pacific. Si nici la Atlantic sa avem urgane.
In schimb avem cutremure, mie de alea imi e groaza, sper s nu ajungem niciunul sa comparam cum s-au comportat casele de lemn sau de caramida la unul de 7-8 grade.

Edited by dell99, 29 November 2018 - 10:29.


#104
jullymorning

jullymorning

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2007

 st00katz, on 28 noiembrie 2018 - 21:19, said:


S-au schimbat multe de anul trecut: s-a rezolvat oarecum problema banilor, am renuntat la planul initial si la multe altele intermediare si, dupa nu mai stiu cite iteratii, am ajuns la asa ceva.
Din pacate a picat si chestia cu casa din lemn. Sotia, dupa un documentar pe BBC, a inceput sa viseze inundatii,  taifunuri etc etc asa ca vom avea casa din caramida. Pot trai cu asta.



Ba intentionez sa le tin acolo. O cabina de dus folosita ocazional, separata de un perete de CT propriu-zisa, aerisire, poate ar rezolva problema. Nu m-am gindit foarte mult la asta.

Până la urma ai terminat casa? Cat a iesit pe mp? Si cum se circula spre bucuresti dimineata, Si seara spre casa?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate