Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Casa parter + mansarda Mogosoaia

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017
Salutare si bine v-am gasit, e prima mea postare pe softpedia!

In momentul in care am hotarit ca vrem o casa a noastra nu stiam mai nimic despre ele, habar n-aveam de PUZ, POT, OSB etc. Se datoreaza in mare parte forumului astuia ca nu mai sint atit de profan in materie si, ca multumire si ca o ocazie de a primi sfaturi, incurajari etc, m-am gindit sa incep si eu un jurnal de casa.

Zilele trecute am cumparat un teren de 515mp in Mogosoaia. Uite si o poza a lui, nu ca ar avea vreo relevanta, dar sint tare mindru de el.


Attached File  teren.jpg   244.11K   276 downloads


Intentia noastra e sa ne facem o casa parter + mansarda, de cca 120 - 130mp, cu 3 dormitoare, living + loc de luat masa, 3 bai, bucatarie inchisa, camera tehnica, 1 terasa. Bugetul nu e mare deloc, cumpararea terenului ne-a cam decimat economiile si nu ne putem baza pe niciun imprumut de la banca. De aceea ne-o dorim mica, cit se poate de "verde", dar fara excese, si de lemn. O sa vorbim cu o firma constructoare de case de lemn si sper sa ne intelegem cu ei.
Ne-am gindit sa arate cam asa:


Attached File  Casa-cu-mansarda-si-balcoane-acoperite.jpg   170.39K   260 downloads


Am incropit un plan initial al casei in easyhome, o sa-l postez spre critica dupa ce il pieptan putin.
In rest, terenul a fost intarusat, stiu ca trebuie sa ma duc la primarie pentru schimbarea de rol fiscal, m-am apucat de cautat o firma pentru studiul geo, am facut rost de citeva carti despre constructii  si design case for dummies si continui sa citesc jurnalele de pe forum.

O sa va tin la curent.

#2
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Succes, o sa ai nevoie! Citeste acest post sa-ti faci o idee la ce te asteapta...

Edited by Mirel_85, 26 October 2017 - 19:04.


#3
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
intreb: balteste apa mai mult timp pe teren?

#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu sunt multe case pe structura de lemn pe-aici, asa ca o sa-ti urmaresc topicul.

Daca ai ales aceasta varianta sperand ca o casa din lemn costa mai putin decat una din beton si caramida ... trebuie sa fii foarte atent. Pretul creste rapid atunci cand ai un proiectant care nu cunoaste cum se lucreaza cu lemnul si pluseaza peste tot; sa fie! Similar, daca constructorul face lucrurile cam dupa ureche, tu ajungi sa platesti mai multi bani decat e necesar.
Iti spun astea din experienta mea.

Daca ai ales lemnul fiindca-ti place materialul si te tenteaza o casa din lemn datorita calitatilor ei, e mai simplu.

Spor!

#5
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View PostMirel_85, on 26 octombrie 2017 - 19:02, said:

Succes, o sa ai nevoie! Citeste acest post sa-ti faci o idee la ce te asteapta...

Mersi! O sa citesc, si sint constient ca n-o sa fie usor.

View Postcasadivino, on 26 octombrie 2017 - 19:05, said:

intreb: balteste apa mai mult timp pe teren?

Habar n-am. Plouase cu o zi inainte. Are importanta? Sint case de jur imprejur si par ok.

View PostDIY, on 26 octombrie 2017 - 19:28, said:

Daca ai ales aceasta varianta sperand ca o casa din lemn costa mai putin decat una din beton si caramida ... trebuie sa fii foarte atent. Pretul creste rapid atunci cand ai un proiectant care nu cunoaste cum se lucreaza cu lemnul si pluseaza peste tot; sa fie! Similar, daca constructorul face lucrurile cam dupa ureche, tu ajungi sa platesti mai multi bani decat e necesar.
Iti spun astea din experienta mea.

Daca ai ales lemnul fiindca-ti place materialul si te tenteaza o casa din lemn datorita calitatilor ei, e mai simplu.

Spor!

Mersi!
Firma la care ne-am gindit pare ca stie ce face. Imi place ideea de casa de lemn, sint constient de faptul ca e foarte posibil sa nu ies mai ieftin decit cu una de caramida.

#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 18:54, said:



Iti fac un pustiu de bine si totodata imi mai racesc inca o data gura: 130mp construiti pe 2 nivele inseamna o amprenta de 65mp. Problema o sa apara cand vei vrea ca la parter sa ai un living mai generos, o bucatarie in care sa poti pune si o masa,un vestibul in care sa poti pune si un dulap/cuier, o camera tehnica in care sa pui centrala, tablourile, distribuitoarele pt instalatii, etc. In acel moment va aparea o discrepanta intre spatiul de la parter cu toate aceste functiuni (nici nu mai zic ca multi vor sa mai ingramadeasca si un birou) si cel de la etaj unde ai doar zona de noapte, 3 dormitoare si 1-2 bai. Si asa, desi vroiai 130mp construiti, amprenta ajunge pe la 75mp, deci in total 150mp construiti.
Repet aici ca picatura chinezeasca: cine vrea casa mica, de pana un 130mp, sa se gandeasca la o casa doar parter. Mai ales in cazul tau, in care spui ca vrei pe lemn...nu este chiar usor si ieftin sa faci un planseu care sa asigure si izolatie fonica (si ma refer in special la zgomotul de impact).
Short story long...ai teren de 500mp, aloca cca 110-120mp pt o casa doar parter. Vei iesi mai bine cu o casa de genul asta decat cu un P+M de 140-150mp. Nu compar parter vs p+m (e) ca si cost mp la mp...ci o casa parter versus o casa p+m cu suprafata mai mare cu cel putin 25-30mp din cauza scarii si a problemei mentionate mai sus (discrepanta intre functiuni parter si etaj).

#7
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Bine ai venit! Si eu sunt curioasa cum va arata impartirea casei pe nivele, de la ideea asta am plecat si noi, mai putin de 160 construiti nu am reusit cu proiect p+m.
Pozitioneaza si dupa punctele cardinale schita casei, vei avea si mai multe necunoscute...

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postthe_lion, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

[...]...nu este chiar usor si ieftin sa faci un planseu care sa asigure si izolatie fonica (si ma refer in special la zgomotul de impact).
[...]

Adica ?!?

View Postthe_lion, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

[...] Problema o sa apara cand vei vrea ca la parter sa ai un living mai generos, o bucatarie in care sa poti pune si o masa,un vestibul in care sa poti pune si un dulap/cuier, o camera tehnica in care sa pui centrala, tablourile, distribuitoarele pt instalatii, etc. In acel moment va aparea o discrepanta intre spatiul de la parter cu toate aceste functiuni [...]

Hai, mai bine, sa discutam astea abia DUPA ce pune si planurile. Ce zici?

View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

[...]
Habar n-am. Plouase cu o zi inainte. Are importanta? Sint case de jur imprejur si par ok.
[...]

Da, are. Mai ales daca iei in calcul faptul ca una dintre cele mai bune investitii "cost initial vs. beneficii in exploatare" este drenul de fundatie. Din punctul meu de vedere, drenul de fundatie, este fruntas in top, acolo, cu izolatia termica. Dar mai e mult pana sa inceapa discutiile despre izolatia termica Posted Image

#9
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View Postthe_lion, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

130mp construiti pe 2 nivele inseamna o amprenta de 65mp. Problema o sa apara cand vei vrea ca la parter sa ai un living mai generos, o bucatarie in care sa poti pune si o masa,un vestibul in care sa poti pune si un dulap/cuier, o camera tehnica in care sa pui centrala, tablourile, distribuitoarele pt instalatii, etc. In acel moment va aparea o discrepanta intre spatiul de la parter cu toate aceste functiuni (nici nu mai zic ca multi vor sa mai ingramadeasca si un birou) si cel de la etaj unde ai doar zona de noapte, 3 dormitoare si 1-2 bai. Si asa, desi vroiai 130mp construiti, amprenta ajunge pe la 75mp, deci in total 150mp construiti.

Suprafata casei nu va fi distribuita egal la parter si mansarda. Daca te uiti la poza casei care ne-a placut vei vedea ca e o vorba de o mansarda partiala. Am luat in considerare si varianta de casa parter, dar n-am reusit sa aranjam toate camerele enumerate doar la parter si sa ne iasa o amprenta a casei rezonabila. Vrem sa avem o curte libera cit mai mare. De aia am ajuns la concluzia ca solutia ar fi sa punem la parter incaperile pe care le vrem neaparat jos, si restul la mansarda, care nu se va intinde pe toata suprafata parterului. Deasupra livingului va fi o sarpanta, si va fi si o terasa care sa mai reduca din suprafata mansardei.
Astea sint doar ideile noastre, nu ne-am consultat inca cu nici un arhitect.

#10
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDIY, on 26 octombrie 2017 - 20:42, said:

Adica ?!?


Adica exact ce am spus. Sa pui niste lemne (cel mai probabil verzi si nedimensionate) unele peste altele, prinse prin cuie, apoi un osb si niste parchet...dar lasa, ce stiu eu...



View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 21:36, said:



Suprafata casei nu va fi distribuita egal la parter si mansarda. Daca te uiti la poza casei care ne-a placut vei vedea ca e o vorba de o mansarda partiala. Am luat in considerare si varianta de casa parter, dar n-am reusit sa aranjam toate camerele enumerate doar la parter si sa ne iasa o amprenta a casei rezonabila. Vrem sa avem o curte libera cit mai mare. De aia am ajuns la concluzia ca solutia ar fi sa punem la parter incaperile pe care le vrem neaparat jos, si restul la mansarda, care nu se va intinde pe toata suprafata parterului. Deasupra livingului va fi o sarpanta, si va fi si o terasa care sa mai reduca din suprafata mansardei.
Astea sint doar ideile noastre, nu ne-am consultat inca cu nici un arhitect.

Se poate in 115-120mp. Am tot postat planuri de case parter de genul asta pe nenumarate jurnale...
Dupa ce spui...cel mai probabil ajungi spre 90mp ca amprenta. In cazul asta cu atat mai mult merita o casa doar parter.
Multi spun ca fac case de lemn, dar calitatea lemnului este un lucru fundamental. Ca sa-si acopere marja lui de profit, te vei trezi cu un lemn care nu este uscat corespunzator. Cand vei avea un proiect sa pui si planul pt planseu...sa poata sa-si dea cu parerea si @diy

Edited by the_lion, 26 October 2017 - 21:58.


#11
st00katz

st00katz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.05.2017

View Postthe_lion, on 26 octombrie 2017 - 21:57, said:

Se poate in 115-120mp. Am tot postat planuri de case parter de genul asta pe nenumarate jurnale...
Dupa ce spui...cel mai probabil ajungi spre 90mp ca amprenta. In cazul asta cu atat mai mult merita o casa doar parter.

Ai putea sa ma ajuti cu niste linkuri? Nu stiu cum as putea ingramadi toate incaperile alea in 120mp.

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postthe_lion, on 26 octombrie 2017 - 21:57, said:

[...]Sa pui niste lemne (cel mai probabil verzi si nedimensionate) unele peste altele, prinse prin cuie, apoi un osb si niste parchet...dar lasa, ce stiu eu...[...] ...sa poata sa-si dea cu parerea si @diy

Abia astept! Stiu ca tu m-ai luat la misto dar prefer sa ignor aspectul asta Posted Image
Comentariul tau, de mai sus, nu este - in nici un fel! - constructiv.
Eu am intrebat foarte serios, fiindca stiu cu ce se mananca "chestiunea" si incerc sa ajut cat pot.

Edited by DIY, 26 October 2017 - 23:39.


#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 21:36, said:


Suprafata casei nu va fi distribuita egal la parter si mansarda. Daca te uiti la poza casei care ne-a placut vei vedea ca e o vorba de o mansarda partiala. Am luat in considerare si varianta de casa parter, dar n-am reusit sa aranjam toate camerele enumerate doar la parter si sa ne iasa o amprenta a casei rezonabila. Vrem sa avem o curte libera cit mai mare. De aia am ajuns la concluzia ca solutia ar fi sa punem la parter incaperile pe care le vrem neaparat jos, si restul la mansarda, care nu se va intinde pe toata suprafata parterului. Deasupra livingului va fi o sarpanta, si va fi si o terasa care sa mai reduca din suprafata mansardei.
Astea sint doar ideile noastre, nu ne-am consultat inca cu nici un arhitect.


Imi plac ideile voastre. Si imi place, in mod deosebit, faptul ca te-ai distantat de ideea conform careia casa trebuie (!?) sa aiba aceeasi suprafata utila si pe parter si pe etaj. Intamplarea face ca eu sa locuiesc intr-o casa repartizata tot cam asa: camera de zi, baie secundara, spalatorie, camera tehnica, bucatarie + sufragerie + salon TV (astea din urma, open space) la parter si trei dormitoare si doua bai, la etaj. Si un balcon, la etaj Posted Image Parterul este (ca in desenul pus de tine) mai mare decat etajul cu suprafata camerei de zi. Si tot asa, camera de zi are acoperis tip sarpanta, cu inaltime variabila. Vor sari, cu siguranta, unii sa-ti spuna cat de dezastruos este sa ai tipul asta de inaltime intr-o camera dar ... nu-i chiar asa Posted Image
Noi avem cam 45% pe etaj si 55% pe parter. Dar asta numai pe motiv ca dormitorul matrimonial este mult prea mare, dupa parerea mea. Altminteri, procentele puteau fi altele.

Daca tie-ti place casa din poza, tine-te tare si fa-ti o casa sa-ti placa! Si sa va reprezinte.

P.S. In 104 mp eu construiesc doua dormitoare, doua bai, camera tehnica, debara, camera de zi + sufragerie + bucatarie (ce-i drept, din nou open space) si ... scara. Asa ca nu vad de ce, daca intr-adevar iti doresti asta, nu ai putea avea ceea ce-ti trebuie in 120 mp. Repet, daca iti doresti numai casa parter.

Spor!

https://forum.softpe...pa/page__st__36

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
,

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
1. Cat ai platit pe mp de teren?
2. din bustenti sau ce fel de lemn?
3. spor!

#16
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

Habar n-am. Plouase cu o zi inainte. Are importanta? Sint case de jur imprejur si par ok.
...asa am zis si eu cand mi-am cumparat Terenul referitor la Bransamentul Electric...si s-au platit 6000 euro...

#17
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postst00katz, on 26 octombrie 2017 - 22:04, said:



Ai putea sa ma ajuti cu niste linkuri? Nu stiu cum as putea ingramadi toate incaperile alea in 120mp.

De ex https://forum.softpe...8#entry20878507

Edited by the_lion, 27 October 2017 - 06:50.


#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostDIY, on 26 octombrie 2017 - 23:19, said:



Abia astept! Stiu ca tu m-ai luat la misto dar prefer sa ignor aspectul asta Posted Image
Comentariul tau, de mai sus, nu este - in nici un fel! - constructiv.
Eu am intrebat foarte serios, fiindca stiu cu ce se mananca "chestiunea" si incerc sa ajut cat pot.

Am spus in posturile precedente, la casele de lemn, mai ales de cele facute de diverse firmulite pe la noi, plafonul de lemn este un punct nevralgic. Atat la izolare fonica si in special la zgomotul de impact. Ma refer aici la transmiterea zgomotului prin elementele de lemn aflate in contact direct. Nu am zis ca nu sunt solutii..ci doar ca sunt scumpe.
Overall, in Romania o casa de lemn bine facuta, cu lemn de calitate (uscat, dimensionat, tratat, etc) iese mai scumpa decat una pe beton+caramida.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate