Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cauciucurile allseason pot înlocui cauciucurile de iarnă?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Comparaţia am făcut-o în condiţii aproximativ identice, de la plin la plin.

#38
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostMembruAnonim, on 24 octombrie 2017 - 22:11, said:

Ce sa caut acolo? Mi-am luat anvelope pentru nevoile mele. Asa pot si eu sa iti spun sa mergi in Antarctica, dar nu vad ce relevanta are...
Șansele ca tu sa călătoresti la Busteni cu masina ta incaltata cu anvelopele aferente sunt mai mari decat posibilitatea de a ma duce eu in Antarctica.

#39
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostRazvan_N, on 24 octombrie 2017 - 22:36, said:

Michelin CrossClimate si la mine, de doua veri si o iarna, inclusiv pe drumuri forestiere inzapezite.
Am renuntat la Dunlop de vara si la Continental WinterContact de iarna si n-am absolut niciun regret.
Am bagat un Logan incaltat cu Vredestein Quatrac pe drumuri neasfaltate si forestiere inzapezite, inclusiv asta iarna la -10 grade, si m-am simtit tot timpul in siguranta. O singura data n-a trebuit sa fiu impins de pasageri. Dar pe de alta parte, CrossClimate le-am simtit mai bune, in special la franari de urgenta pe asfalt ud...

#40
CristianStrb

CristianStrb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.10.2017
Totul tine de drumurile pe care le faci ...

Daca te plimbi prin Timisoara de exemplu, unde esti fericit daca depasesti 60km/h (avem limite de 70) nu cred ca are importanta ce fel de cauciucuri ai, in schimb, daca mergi destul de constant cu viteze mari, 150-170, ar trebui sa te gandesti la cauciucuri bune (prin bune ma refer la peste 500lei/bucata nu alea resapate din Auchan).

Eu am pe o masina all season si la una ii shimb vara/iarna, dar sincer sa fiu nu am observat nici o diferenta la drumurile pe care le fac. Parca cele all season sunt mai bune totusi indiferent de anotimp, cele de vara de exemplu sunt spectacol pe asfaltul incins, cand afara sunt 40 grade, dar in rest nu am vazut vreo diferenta ... iarna ... merg la fel si cu all season si cu cauciucuri de iarna. Pana acuma nu am ramas niciodata impotmolit si nici nu am derapat.

Ca idee: cele de vara si iarna, ambele sunt pirelli, undeva la 1500lei/setul de 4, cele all season au costat undeva la 800 lei.

Masinile despre care vorbesc sunt berline, fac undeva la 25.000km/an fiecare. Le impart cu sotia, care cum apucam.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmissionnad, on 24 octombrie 2017 - 22:50, said:


Șansele ca tu sa călătoresti la Busteni cu masina ta incaltata cu anvelopele aferente sunt mai mari decat posibilitatea de a ma duce eu in Antarctica.
eu mi-s  brașovean de fel, deci șansele sa călătoresc prin Bușteni sunt destul de mari. Însă drumul meu prin Bușteni se limitează strict la DN. Deci sunt destul de mari șansele sa nu am nici o problema cu CC, pentru că acolo e trafic mare, se da cu material antiderapant, etc. Mai departe de DN oricum nu am nevoie, ca nu sunt pasionat de schi. Și oricum, am fost cu CC-urile prin zăpadă și nămeți în București, m-au scos din rahat de fiecare dată, nu am avut sentiment se stress cu ele. Nu sunt nici Dumnezeu pe pământ sa ne înțelegem, dar la mașina mea de 109 cai putere nu simt nevoia sa dau mai mulți bani pe anvelope. Dacă as fi avut alt agregat, probabil ca aveam alți bani și și mai probabil atingem limitele CC-urilor mai devreme și simțeam nevoia de a le înlocui cu altceva.

Edited by MembruAnonim, 25 October 2017 - 09:41.


#42
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Lasa, ca nici cu pretul de la CC nu ne e rusine ...

#43
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Daca il compari cu pretul unor seturi separate de cauciucuri de iarna si de vara de calitate similara, si eventual inca un set de jante, plus manopera schimbarii de doua ori pe ani, iesi clar mai ieftin.

#44
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postshymano, on 25 octombrie 2017 - 12:49, said:

Lasa, ca nici cu pretul de la CC nu ne e rusine ...
Decat CC mai bine Nokian Weatherproof .
Un ex http://anvelope365.r...555-r16-91h-tl/

Edited by Baxon, 25 October 2017 - 13:21.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshymano, on 25 octombrie 2017 - 12:49, said:

Lasa, ca nici cu pretul de la CC nu ne e rusine ...
Tocmai, ca nu sunt deloc ieftine, dar nu se compara, cum a zis si colegul mai sus, cu pretul a 2 perechi de anvelope. De fapt aici e spilul. Cei care nu au spatiu de depozitare, sau nu au chef sa plateasca la un hotel de anvelope cauta variante. Una din ele sunt aceste CC-uri. Bineinteles ca or mai fi, dar eu m-am oprit la ele. Si daca performantele fizice corespund, atunci sunt deja suplimentare performantelor economice, ca ies mult mai ieftin cu o pereche de CC-uri daca le tin 3-4 ani pe masina, decat 2 seturi de anvelope la care se adauga montaj demontaj si echilibrare de 2 ori pe an (cei care nu au si set de jante separate, alta cheltuiala). Una peste alta, calculasem cand le-am luat ca in 4 ani imi iese un cauciuc moca doar din (lipsa de) montaj/demontaj/echilibrari

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate