Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cauciucurile allseason pot înlocui cauciucurile de iarnă?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cauciucurile allseason pot înlocui cauciucurile de iarnă?


Quote

Probele noastre de siguranță, desfășurate în toate zonele climatice, demonstrează că pneurile allseason reprezintă o alternativă sigură și accesibilă, cel puțin pentru modelele din clasele mică și compactă. Cele mai bune pneuri allseason sunt produse de Goodyear, Michelin și Continental. Fără deranjanta schimbare sezonieră a anvelopelor, poți rula fără griji tot timpul anului.

In linkul articolului, gasiti mai multe detalii tehnice.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu! Pentru iarna de la noi...nu! Vraja comerciala!

Edited by arab, 24 October 2017 - 18:51.


#3
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
allseason doar in tarile nordice, alta clima, alta mancare de peste, la noi iarna e iarna si vara e vara.

#4
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Ce căcat de test! Nu mai bagați în seamă toate publicațiile și "specialiștii" lor.

O anvelopă all-season nu are cum să fie la fel de bună ca cea de iarnă.

Plus că, în testele lor, se văd diferențe destul de mari între Kleber și BF Goodrich, ținând cont de faptul că aceste 2 mărci sunt facute din același amestec de cauciuc, iar diferența de profile de pe banda de rulare este isesizabilă.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Hahaha!

Quote

Cele 25 de seturi de anvelope allseason au fost achiziționate de pe piața liberă, din postura de clienți normali. Pe 15 dintre acestea le-am eliminat deja în prima rundă eliminatorie a testului. Motivul: distanțe de frânare mult prea mari pe carosabil ud (vezi tabelul din partea dreaptă a paginii).
În acest fel, numai zece seturi de pneuri au rămas în competiție după runda de calificare.

Daca nu ai -30C si nu ai zapada decat accidental, sunt excelente adica in zonele gen UK sau zone Marii Mediteraneene.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 24 octombrie 2017 - 18:57, said:

Hahaha!



Daca nu ai -30C si nu ai zapada decat accidental, sunt excelente adica in zonele gen UK sau zone Marii Mediteraneene.
Sau in Oltenia... :D

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Eu folosesc Michelin Cross Climate şi pot să spun că sunt excelente în orice condiţii, am avut şi zăpadă anul trecut şi sunt OK, totuşi nu sunt chiar 100% ca şi ele de iarnă însă pt. zăpadă ocazională merg.

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
In zona de vest, unde de obicei ai iarna maxim doua saptamani de zapada si in rest mult noroi, un set de Michelin Crossclimate, cu clasa A de aderenta pe suprafete umede, e alegerea ideala. Sunt multumit de ele... Decat doua seturi de gume vara/iarna buget, mai bine un set de gume all season de calitate.

Edited by Wotan, 24 October 2017 - 19:09.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmax_01, on 24 octombrie 2017 - 18:46, said:

Cauciucurile allseason pot înlocui cauciucurile de iarnă?
In linkul articolului, gasiti mai multe detalii tehnice.

Nu, nu le pot inlocui, dar sunt o solutie pentru oamenii kitrosi care nu vor sa scoata bani de inca o pereche de anvelope.
Eu circul doar cu alea de vara in toate anotimpurile iar atunci cand "gheatza, zapada sau polei" las masina sa zaca in parcare.

Mi-am dat seama ca, cu cat o las sa zaca mai mult, cu atat cheltui mai putin pe motorina pe timp de iarna (ma ocup doar de baterie).

Edited by rosix, 24 October 2017 - 19:22.


#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Din experienta mea allseason-urile sunt relativ ok iarna in conditii de temperaturi negative si asfalt ud. Eu am avut totusi probleme cu ele la vara pe caldura cand parca s-au transformat in plastelina, la fiecare viraj sau frana mai puternica deja ma apropiam de limita lor.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mai ține minte cineva cîte ore a fost zãpadã pe șosele iarna trecutã ?
Cauciucurile de iarnã sunt ok la munte
În caracal....glumeam și eu...

View Postrosix, on 24 octombrie 2017 - 19:16, said:

Nu, nu le pot inlocui, dar sunt o solutie pentru oamenii kitrosi care nu vor sa scoata bani de inca o pereche de anvelope.
Recunoaște cã nu duc douã sezoane dacã n-ai zãpadã și ai temperaturi ridicate...

Edited by sarac.lipit, 24 October 2017 - 19:21.


#12
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDjMx, on 24 octombrie 2017 - 19:18, said:

Din experienta mea allseason-urile sunt relativ ok iarna in conditii de temperaturi negative si asfalt ud. Eu am avut totusi probleme cu ele la vara pe caldura cand parca s-au transformat in plastelina, la fiecare viraj sau frana mai puternica deja ma apropiam de limita lor.
Probabil ca o anvelopa premium al season in genul celei care a fost desemnata castigatoare in testul celor de la Auto Bild, ar fi avut alt comportament rutier.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Până acu ceva ani mergeati toti cu anvelope de vară si iarna si nu sesizati diferente...de cînd o intrat legea n vigoare..sesizati diferente chiar si intre m&s si iarnă..măi să fiu nebun !!!

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDjMx, on 24 octombrie 2017 - 19:18, said:

Din experienta mea allseason-urile sunt relativ ok iarna in conditii de temperaturi negative si asfalt ud. Eu am avut totusi probleme cu ele la vara pe caldura cand parca s-au transformat in plastelina, la fiecare viraj sau frana mai puternica deja ma apropiam de limita lor.
Pãi chestiunea se pune așa...
Cauciucuri de iarnã sau all season
Eu zic all season, cã vara mergi cu alea de varã...dacã faci autobandul cu 160 3ookm
zilnic
Eu nu le schimb, cã rar ating suta...de cîteva ori pe an...

Edited by sarac.lipit, 24 October 2017 - 19:26.


#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostWotan, on 24 octombrie 2017 - 19:06, said:

In zona de vest, unde de obicei ai iarna maxim doua saptamani de zapada si in rest mult noroi, un set de Michelin Crossclimate, cu clasa A de aderenta pe suprafete umede, e alegerea ideala. Sunt multumit de ele... Decat doua seturi de gume vara/iarna buget, mai bine un set de gume all season de calitate.
Cum se comporta pe autostrada, vara, cand rulezi cu circa 130-140km/h?Sunt ok?

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Până acu ceva ani mergeati toti cu anvelope de vară si iarna si nu sesizati diferente...de cînd o intrat legea n vigoare..sesizati diferente chiar si intre m&s si iarnă..măi să fiu nebun !!!

#17
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostAdm, on 24 octombrie 2017 - 18:57, said:

Hahaha!



Daca nu ai -30C si nu ai zapada decat accidental, sunt excelente adica in zonele gen UK sau zone Marii Mediteraneene.
Stiu ca ideal este sa detii pentru fiecare senzon, anvelope dedicate, din gama premium.Anvelopele  din articol au fost testate in zone cu zapada din  Noua Zeelandă, în Alpii Sudici.
All season sunt ok pentru cei care nu vor sa cheltuie bani suplimentari si ruleaza de regula pe distante scurte, facand putini km intrun an.

View Postsarac.lipit, on 24 octombrie 2017 - 19:24, said:

Eu zic all season, cã vara mergi cu alea de varã...dacã faci autobandul cu 160 3ookm
zilnic
Eu nu le schimb, cã rar ating suta...de cîteva ori pe an...
Pentru ce zici tu as merge doar pe anvelope dedicate, vara, iarna, marci premium.Ca sa te invarti mai mult prin orasul tau si imprejurimi, aici, in Romania, poate ca merge si un all season, marca si model de top, premium.

Edited by max_01, 24 October 2017 - 19:29.


#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmax_01, on 24 octombrie 2017 - 18:46, said:

Cauciucurile allseason pot înlocui cauciucurile de iarnă?

Bineinteles ca da! Altfel nu ar fi fost proiectate.......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 October 2017 - 19:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate