Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Supernet 4.5G

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
346 replies to this topic

#307
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 clader, on 29 martie 2018 - 17:54, said:

Cu internetul tine pasul.De voce nu-i mai pasa.Cade intr-o veselie in 2G si se aude intr-un mare fel atunci cand esti in miscare.Sa te fereasca sfantul sa ai nevoie de waze,maps,mail in acelasi timp pentru ca deja e imposibil.
pe voce e beton.HD de fiecare data si se aude excelent.Din pacate ,aici(Bucuresti,sector 4) la interior internetul nu e chiar ok(foarte multe sesizari dar situatia e neschimbata).4g+ inexistent, 4g foarte slab te arunca tot timpul in 3g/3g+  si asta este destul de slabl.Exterior , da e super ok, viteze ametitoare in unele locuri din Bucuresti.
Pana la urma , una peste alta, raportat la ce platesc, serviciile oferite sunt decente.

Edited by gump4, 30 March 2018 - 07:10.


#308
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004

 gump4, on 30 martie 2018 - 07:05, said:

pe voce e beton.
Nu vreau sa-ti spun ce am gandit despre Vodafone pe autostrada A2 atunci cand am inchis de 3 ori convorbiri in retea din cazua calitatii de pe 2G,pentru ca acolo ajuge convorbirea invariabil in conditiile in care dureaza mai mult si te delpasezi.Daca trebuie sa discuti pe tema unui mail,nu ai nicio sansa.
Stau sa fac artificii,sa blochez telefonul pe 3G in reteaua "supernet 4.5G ? " Atunci devine reteaua "Supernet HSDPA".
Sunt subdezvoltati pentru anul 2018 la nivel de voce.
Sa se transofrme in furnizor de "mobile internt only" si gata Posted Image

Edited by clader, 30 March 2018 - 14:53.


#309
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
IndoorAttached File  aviary-image-1522752442160.jpeg   52.41K   125 downloads

#310
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Vad din ce in ce mai des B3 intraband plus B1 5 Mhz in Iasi 35 Mhz in total -> ex. In fata Palatului Culturii:Attached File  Screenshot_20180406-141941_Service%20mode%20RIL.jpg   62.45K   148 downloadsAttached File  Screenshot_20180406-142009.jpg   24.91K   140 downloads

#311
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cu maxim de inexistenta stima si fara nici cea mai mica urma de respect,
permiteti-mi va rog, sa ma c*c pe vodafone si pe mult laudata lor retea!

mi se pare penibil sa te lauzi ca esti brand (multinational chiar), ca dai
chestii tari, ca ai supernet patru ge jumate (a se citi superm*ie), sa faci
reclame cu sparta spartelor si cu cel mai prost dintre cei mai prosti care
se cred amuzanti...si tu sa oferi servicii praf, uneori chiar sub Digi.

probabil o sa ma intrebati de ce, unii fanboi o sa se irite de la scutec, etc.
let's roll:

- prepay (da, stiu...n-as fi atat de prost sa incerc un abonament la ei)
- optiune 6 EUR (incarc rar, mai mult sa nu pierd numarul, ca-l am de 14 ani)
- am zis optiune de 6 EUR, deci ma incadrez daca ar fi sa ma iau dupa ei, la
acces la niste viteze decente.
- telefon: un Xiaomi Note 4X, o jucarie nu tocmai proasta.
- testat in mai multe locuri din Bucuresti, mai mult sau mai putin aglomerate,
la ore diferite, cu aproape aceleasi rezultate. nu stau sa le insir pe toate...
- practic...a se vedea mai jos.

daca tot am incarcat luna asta, ca trebuia si daca tot mai am doar o luna din
contract la orange, zic hai sa vedem ce le poate pielea si altora. si-am vazut...
primul test, ala cu cea mai proasta viteza e facut pe LTE-ul Vodapraf. al doilea,
pe LTE-ul alora de la orange. specific din start ca nu mi-am folosit abonamentul
pentru teste, am utilizat tot prepay si tot optiune de 6 EUR si la aia. same place,
same hour, not the same sh*t...bate portocala la astia de le suna apa-n cap.

ca sa fie tacamul complet, la un moment dat am bagat in telefon si un SIM de Digi,
abonament, ca altfel la aia nu ai acces la 4G. nu stiu ce pana am facut de nu mai
dau de screenshot-ul ala, dar era sub Vodapraf cu 1-3Mbps. deci cam tot acelasi
rahat, dar la juma de pret. macar suna altfel si macar aia nu se c*ca atata pe ei ca
fac si ca dreg.

concluzie: hai pa ba, spartilor, va mai dau 5 EUR la anu' pe vremea asta, ca mi-e
lene sa stau cu portari. urmeaza la testat si Telekom, sa-i vad si p-aia ce freaca.
daca si aia sunt varza, prepay la portocala sau abonament inapoi la Digi. sictir...


LE: ca sa evitam eventualele discutii pe tema asta si sa vina vreun destept sa zica
el repede ca-s fan orange...ei bine, nu-s. am avut toate retelele romanesti pe mana.
mai putin zapp, aia mi se pareau cretini. am avut abonament la Digi din 2009, abia
dadusera drumul la retea. am trecut acum 6 luni la orange si imi expira contractul.
mi se pare oricum ca platesc mult pentru putin (la net ma refer, 5GB). asa ca...nu!

Edited by dygey, 12 April 2018 - 09:47.


#312
MariusXT

MariusXT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 03.03.2008

 dygey, on 12 aprilie 2018 - 09:35, said:

cu maxim de inexistenta stima si fara nici cea mai mica urma de respect,
permiteti-mi va rog, sa ma c*c pe vodafone si pe mult laudata lor retea!

mi se pare penibil sa te lauzi ca esti brand (multinational chiar), ca dai
chestii tari, ca ai supernet patru ge jumate (a se citi superm*ie), sa faci
reclame cu sparta spartelor si cu cel mai prost dintre cei mai prosti care
se cred amuzanti...si tu sa oferi servicii praf, uneori chiar sub Digi.

probabil o sa ma intrebati de ce, unii fanboi o sa se irite de la scutec, etc.
let's roll:

- prepay (da, stiu...n-as fi atat de prost sa incerc un abonament la ei)
- optiune 6 EUR (incarc rar, mai mult sa nu pierd numarul, ca-l am de 14 ani)
- am zis optiune de 6 EUR, deci ma incadrez daca ar fi sa ma iau dupa ei, la
acces la niste viteze decente.
- telefon: un Xiaomi Note 4X, o jucarie nu tocmai proasta.
- testat in mai multe locuri din Bucuresti, mai mult sau mai putin aglomerate,
la ore diferite, cu aproape aceleasi rezultate. nu stau sa le insir pe toate...
- practic...a se vedea mai jos.

daca tot am incarcat luna asta, ca trebuia si daca tot mai am doar o luna din
contract la orange, zic hai sa vedem ce le poate pielea si altora. si-am vazut...
primul test, ala cu cea mai proasta viteza e facut pe LTE-ul Vodapraf. al doilea,
pe LTE-ul alora de la orange. specific din start ca nu mi-am folosit abonamentul
pentru teste, am utilizat tot prepay si tot optiune de 6 EUR si la aia. same place,
same hour, not the same sh*t...bate portocala la astia de le suna apa-n cap.

ca sa fie tacamul complet, la un moment dat am bagat in telefon si un SIM de Digi,
abonament, ca altfel la aia nu ai acces la 4G. nu stiu ce pana am facut de nu mai
dau de screenshot-ul ala, dar era sub Vodapraf cu 1-3Mbps. deci cam tot acelasi
rahat, dar la juma de pret. macar suna altfel si macar aia nu se c*ca atata pe ei ca
fac si ca dreg.

concluzie: hai pa ba, spartilor, va mai dau 5 EUR la anu' pe vremea asta, ca mi-e
lene sa stau cu portari. urmeaza la testat si Telekom, sa-i vad si p-aia ce freaca.
daca si aia sunt varza, prepay la portocala sau abonament inapoi la Digi. sictir...


LE: ca sa evitam eventualele discutii pe tema asta si sa vina vreun destept sa zica
el repede ca-s fan orange...ei bine, nu-s. am avut toate retelele romanesti pe mana.
mai putin zapp, aia mi se pareau cretini. am avut abonament la Digi din 2009, abia
dadusera drumul la retea. am trecut acum 6 luni la orange si imi expira contractul.
mi se pare oricum ca platesc mult pentru putin (la net ma refer, 5GB). asa ca...nu!


Din pacate tu nu intelegi conceptia de retea mobila, adica mobilitatea unui serviciu. Ca ai facut tu 2-oua oua de teste in acelasi loc si ai obtinut la VDF viteza mica si la ORG mai mare este egal cu ZERO.
Eu iti pot veni cu exemplu in acelasi loc toate retelele la un loc speed test by okla in acelasi timp . TLK = 6mbs , Orange 20 mbs, Digi 1,2 mbs , Vodafone 82 mbs deci cat toate la un loc ridicat la puterea 2-a.
Viteza care o prinzi intr-un loc la o retea consta in mai multi factori. Pozitionarea ta, relieful, releul operatorului mai aproape de tine mai departe de tine, utilizatorii conectati pe releu adica la VDF poate era 99% conectare si releul mai departe iar la ORG 90% conectare si releu mai aproape.
Toate rahaturile de speed-testuri de le faceti cu toti nu au nici o putere de convingere asupra mea care lucrez in domeniu. Totul se rezuma la nivel national. Orange are semnal in Valea X, Vodafone nu are. Vodafone are semnal in Delta , Orange nu are si uite asa. Anumite zone au anumite populatii care din trecut din anii 97 cand aparut Conex si 98 Dialog , operatorii au investit, monitorizat si in final oferit servicii mai bune.

Bucuresti , exista locuri in care ai 1mbs atat Vodafone cat si Orange cat si Telekom, va duc de mana pe fiecare si vi le arat, ecranari de semnal , umbriri radio etc. Exista zone foarte bune de o parte si de alta. Insa daca tu te invarti in 10 metri patrati cu acelasi operator nu mai ai telefon mobil ...ai fix-ul dupa tine.
Si ca sa iti arat ce viteze am eu acasa in pat, ai poza de mai jos. Insa ce inseamna? Ca sunt un mare norocos nu? Ca tata pe Orange are 20 mbs in casa cu mine si ar trebui sa ma umflu in fiecare zi

[ http://i66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://oi66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://oi66.tinypic.com/23lzbls.jpg

[ http://i66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://oi66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i66.tinypic.com/23lzbls.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mariusss2000, 27 April 2018 - 21:54.


#313
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
În București, în majoritatea cazurilor, merge cel mult la un nivel mediocru daca nu chiar prost, deci, da, ești un norocos!

#314
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Btw, acel 4.5G era mai puțin cu 1.5G (adică 3G :P) majoritatea drumului de la Giurgiu la București, iar din "SuperNet" mai rămăsese doar "Net"-ul.

Probabil că atunci când vor anunța "SuperSuperSuperNet", va funcționa ca un "SuperNet" că acum nu!

Edited by DieselCRDI, 01 June 2018 - 10:16.


#315
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
E SuperShit 4,5G. Tot asa au si volte..

#316
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
Eu sunt mai norocos si raman abonat fidel.La servici si acasa am releul aproape,download150 Mbps media.La 10 euro 20GB in 4,5G e mai mult decat ok.

#317
TheAgent

TheAgent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 10.12.2015
Unde găsesc o hartă cu acoperirea 4G Vodafone ???

Pe site-ul vodafone.ro/acoperire nu se poate face diferența între acoperirea 4G și cea 3G de exemplu :(


#318
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca dai click pe locatia care te intereseaza (sau cautare) iti afiseaza ce acoperire ai.

#319
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Aici ai semnalul 4G, chiar daca e ciudat ca metoda de abordare:

http://www.cartelave.../acoperire.html

#320
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
amice, iti ramasesem dator cu un raspuns. desi ti-am vazut postarea atunci, nu am avut chef sa-mi bat
capu', dar am zis ca revin. aproape uitasem, insa trecand azi pe-aci...ok, with no further introduction:

tu ai o mare problema: ori nu intelegi ceea ce citesti, lucru pe care unii il numesc analfabetism functional, ori nu
vrei sa para ca intelegi si o cam dai in balarii. pentru a nu se interpreta acest lucru ca o jignire, de catre nimeni:

https://ro.wikipedia...;ional_Ä‚Ćœn_UE
http://jurnalul.ro/s...sca-576192.html
http://europa.eu/rap...o.htm?locale=fr

ok, trecem mai departe.

 Mariusss2000, on 27 aprilie 2018 - 21:43, said:

Din pacate tu nu intelegi conceptia de retea mobila, adica mobilitatea unui serviciu. Ca ai facut tu 2-oua oua de teste in acelasi loc si ai obtinut la VDF viteza mica si la ORG mai mare este egal cu ZERO.
te duci frumos la baie, dai cu apa rece pe fata si te trezesti. in caz ca nu ai facut-o deja.

 dygey, on 12 aprilie 2018 - 09:35, said:

- testat in mai multe locuri din Bucuresti, mai mult sau mai putin aglomerate,
la ore diferite, cu aproape aceleasi rezultate. nu stau sa le insir pe toate...
chiar aveai nevoie de cinspe mii de screenshot-uri? get a life!

 Mariusss2000, on 27 aprilie 2018 - 21:43, said:

Eu iti pot veni cu exemplu in acelasi loc toate retelele la un loc speed test by okla in acelasi timp . TLK = 6mbs , Orange 20 mbs, Digi 1,2 mbs , Vodafone 82 mbs deci cat toate la un loc ridicat la puterea 2-a.
tu imi vii cu un exemplu ca merge bine intr-un loc, eu iti vin cu 100-200 in care merge ca dracu'.
m-as simti prost sa aplic o astfel de umilinta cuiva.

 Mariusss2000, on 27 aprilie 2018 - 21:43, said:

Viteza care o prinzi intr-un loc la o retea consta in mai multi factori. Pozitionarea ta, relieful, releul operatorului mai aproape de tine mai departe de tine, utilizatorii conectati pe releu adica la VDF poate era 99% conectare si releul mai departe iar la ORG 90% conectare si releu mai aproape.
Toate rahaturile de speed-testuri de le faceti cu toti nu au nici o putere de convingere asupra mea care lucrez in domeniu.
eu unul cel putin, sunt electronist...si oleaca de radioamator. stiu ce zici tu acolo, ai dreptate, ok. insa oricum as lua-o,
tot prost merge. iar daca socotesti ca parerea "noastra", a gusterilor "care nu lucreaza in domeniu" e irelevanta pentru
domnia ta, atunci poate ar fi mai bine sa ne lasi in pace. zic si eu.

 Mariusss2000, on 27 aprilie 2018 - 21:43, said:

Bucuresti , exista locuri in care ai 1mbs atat Vodafone cat si Orange cat si Telekom, va duc de mana pe fiecare si vi le arat, ecranari de semnal , umbriri radio etc. Exista zone foarte bune de o parte si de alta. Insa daca tu te invarti in 10 metri patrati cu acelasi operator nu mai ai telefon mobil ...ai fix-ul dupa tine.
pe mine ma doare la bascheti ca vii tu si ne arati si ne iei de manuta si etc. mie unul nu-mi pasa! eu platesc bani
si primesc gunoi frumos ambalat. nici eu cand reparam televizoare in tinerete nu-i interesa pe aia cu televizoarele
busite ca vreau bani pentru deplasare si constatare chiar daca nu-i repar tv-ul. asa ca nici eu nu am de ce sa fiu
intelegator cu nimeni si sa accept scuze (chiar daca verificabile si reale) pentru ceva ce platesc, e promovat ca
fiind mare rahat cu mot si de fapt e o basina rasuflata.

Edited by dygey, 19 June 2018 - 15:53.


#321
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
O luare de atitudine foarte buna.
Poate se mai domoleste 'trendul' impotriva Huawei:

https://m.go4it.ro/b...elecom-17892010

#322
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtes...lt/a/4778249747

#323
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Pe unde e facut?

#324
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007
Gorăslău 4 Cedonia

Edited by kienny2003, 20 April 2019 - 09:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate