Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Supernet 4.5G

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#253
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postworldwide, on 26 ianuarie 2018 - 10:05, said:



Tu nu esti credibil oricum, adica daca scrii ceva de genul ca vine imediat operatorul tau si "pune ordine in piata" doar nu ai impresia ca unul ca mine e complet cretin si nu poate face legatura intre o limba pe aria Orange si-o critica pe aria Vodafone. Dupa cum ti-am spus, tu chiar esti indragostit de cei carora le dai bani, altfel, daca tot vrei sa tii discutia pe teme adiacente, ai afla ca nici macar asta nu-i chiar adevarat, fiindca daca ar fi pe-o chestie atat de aiurea, de "pus ordine in piata", pai Orange e destul de departe fata de Vodafone, Orange e tare in Botswana, Vodafone tocmai si-a tras 400 de milioane de clienti in India, Orange are Congo, Egipt, Kenya si Iberia, iar Vodafone are China si Rusia, in parteneriat e adevarat, dar ce conteaza e numarul de clienti. Vodafone detine vreo 14 retele in Europa, Germania si UK incluse, Orange are vreo 7. Orange are venituri de 41 de miliarde de euro in 2016, Vodafone are 47 de miliarde de lire sterline in 2017, vreo 54-55 de miliarde de euro, Orange e companie de stat, Vodafone e privata. Deci daca ar fi pe "pus ordine in piata", nici macar n-ar putea, iar culmea e ca daca ar pune cineva ordine in piata aia ar fi China Mobile, primul jucator mondial la o adica, doar ca nimeni nu judeca in termenii astia, de ultras. In rest, o gramada de golaneli se ascund si in spatele lui Vodafone si in spatele lui Orange, de la evitarea de taxe pana la nu mai stiu cate zeci de sinucideri intr-o perioada relativ scurta de timp, boicotarea "protestelor" din Orientul Mijlociu la unii sau coruptie si antisemitism la altii.
Attachment Vodafone.jpg  Attachment Orange.png

A, si nu uita te rog ca diseara, cand treci tu pe portiunea la care faci si se face referire mai sus, sa faci un screenshot cu vitezele si s-o pui pe topicul aferent. Banuiesc ca exista unul si pentru Orange, si pentru restul operatorilor. Deci nu aici, daca le pui aici e ca si cum ai discuta despre perfomantele Logan pe circuitul de la Monte Carlo. Plus ca mie mi se rupe in 14 ca acolo e cum o fi, la fel cum celor de acolo li se rupe tot in 14 de cum merge reteaua in Bucuresti sau whatever. Ma doare in cot de acoperire, la modul general, ma intereseaza doar ca pe acolo pe unde ma duce pe mine viata sa am semnal si-o viteza decenta. De aia si spun ca aici nu e locul pentru asa ceva, aici e pentru premianti, pentru varfuri, atat de viteza cat si de telefoane. Eu sunt client Vodafone dar n-am prins niciodata vitezele prinse de emanu, am un telefon mid-range cu care am prins la un moment dat ceva de genul 178/48, atat.

A, si hai sa-ti spun mai in clar, ca tot lasi impresia ca nu intelegi; mai fa-ti doua abonamente la Orange, prelungeste tot ce ai acum cu inca 7 ani, eventual fa-ti si cate un abonament macar la Tlk si Digi, dar trollingul de rigoare fa-l tot acolo.
Ce naiba, se presupune ca esti ditamai omul; ma doare in cot la o adica la ce operator esti tu, poti sa fii oriunde si pentru oricat timp vrei tu, dar bai nene...asta nu inseamna ca cea mai tare retea e aia unde esti tu, si nimeni nu poate spune ca se afla la cea mai tare retea. Decat pe anumite segmente, care sunt sau nu credibile, interesante sau nu pentru un client "de rand", oricum nu alea cu "Orange care pune ordine in piata" fiindca asa crede biogood, sau pentru ca pe nu stiu ce traseu de nu stiu unde, ori printre nu stiu ce blocuri din Bucuresti, un anumit operator nu are o viteza nemaipomenita. Asta-i doar oftica, pe romaneste spus.
Dacă vrei să ști în zona respectivă locuiesc eu. Asa ca stiu destul de bine cum sta situația.  Am avut toți operatorii ( vodafone, orange, telekom si chiar si digi). Dintre roate Orange si telekom sunt singurii care oferă 4G

Dacă vrei să te convingi verifica pe site-ul fiecărui operator ce oferă în zona respectivă ( în localitățile Teisani, Malul Vânat,Homoraciu, Izvoarele, Maneciu pământeni, Maneciu Ungureni, Cheia toate din Județul Prahova) Si apoi mai discutam

#254
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemanu900, on 26 ianuarie 2018 - 10:26, said:

Ar trebui poate modificat titlul topicului ca sa includa si mentiunea despre S8/S8+ poate eventual si Note 8 (insa nu stiu daca a primit update de firmware care sa permita macar 256QAM) sa fie clar si fairplay pt toata lumea.

Altfel si Huawei Mate 10 Pro suporta sigur 256QAM si 4xMIMO insa nu cred ca sunt si activate functiile (am pus o intrebare pe forumul dedicat insa nici un raspuns momentan) si mai sunt si alte modele. Deci ramanem doar la Samsung only din pacate, pana operatorul anunta ceva noutati.
Ce telefoane, exceptand S8 si Huawei Mate 10 Pro, suporta 256QAM si 4xMIMO?

As fi curios de o lista.

#255
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Prea multe nu sunt, varful de gama de la Samsung si Huawei.

S7 suporta MIMO 4x4, dar nu 256QAM.

Attached File  Screenshot_20180126-105139.png   340.6K   38 downloadsAttached File  Screenshot_20180126-105342.png   163.29K   34 downloads

Edited by MembruAnonim, 26 January 2018 - 10:58.


#256
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit pe reddit ca ar fi mai multe modele care ar putea beneficia de aceste functii cu o actualizare de soft.


Quote

Wish they would update other phones to support. Many tmobile devices can support at least 256 QAM
    legătură permanentăembedsalvează
[–]sherifhanna Qualcomm Employee 3 puncte acum 1 an
Very true. Anything with Snapdragon 820/821 can support 256-QAM DL/64-QAM UL with a simple software update.
Let your smartphone OEM know you want these things!


#257
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postdanghetau, on 26 ianuarie 2018 - 10:16, said:

Topicul se numeste Supernet 4,5G nu Supernet 4,5G pentru anumite telefoane cu hw/sw dedicat.
Si nici Vf nu a mentionat asta in prezentarea superretelei.

Serios ? Really ?  Inseamna ca ai ratat chiar primul mesaj din topicul asta, adica faza aia cu conferinta de presa, unde s-a spus ca:

"Reţeaua a primit funcţionalităţi foarte avansate specifice 5G, facem astfel practic legătura între 4G şi 5G”, a spus Buliga, care a realizat un test live în cadrul conferinţei cu un terminal Samsung Galaxy S8 Plus. În cadrul testului telefonul a descărcat date la o viteză de peste 740 Mbps. Terminalul a rulat o versiune specială de software - care îi permite să exploateze noile funcţionalităţi şi tehnologii implementate la nivel de reţea de către Vodafone. Versiunea de software urmează să fie disponibilă pentru clienţii Vodafone după ce compania sud coreeană va finaliza testele, cel mai probabil la finele acestui an, începutul anului viitor."

View Postmadalinmdl1, on 26 ianuarie 2018 - 10:37, said:

Dacă vrei să ști în zona respectivă locuiesc eu. Asa ca stiu destul de bine cum sta situația.  Am avut toți operatorii ( vodafone, orange, telekom si chiar si digi). Dintre roate Orange si telekom sunt singurii care oferă 4G

Dacă vrei să te convingi verifica pe site-ul fiecărui operator ce oferă în zona respectivă ( în localitățile Teisani, Malul Vânat,Homoraciu, Izvoarele, Maneciu pământeni, Maneciu Ungureni, Cheia toate din Județul Prahova) Si apoi mai discutam

Foarte bine, si care-i legatura cu topicul de fata ? Ti-a spus tie Vodafone c-o sa ai download de 800 de Mbps acolo cu orice telefon ?

#258
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,408
  • Înscris: 03.04.2004

View PostMembruAnonim, on 26 ianuarie 2018 - 10:57, said:

Prea multe nu sunt, varful de gama de la Samsung si Huawei.

S7 suporta MIMO 4x4, dar nu 256QAM.

Attachment Screenshot_20180126-105139.pngAttachment Screenshot_20180126-105342.png
De fapt e chiar pe dos, suporta 256QAM insa nu si 4xMIMO (chiar daca apare in acel meniu de service optiunea). S7 e 2xMIMO (nu are antene pt 4x) din pacate, iar pe VDF s-ar vedea acest aspect cu usurinta (referindu-ma doar la 256QAM) cand uploadul se duce peste 50 Mbps (numai sa fie si activata din soft optiunea). Faptul ca pe oficial e raportat download pana in 600 e datorita 3Ca x 150 + 30% 256QAM = aprox. 585 Mbps.
4xMIMO e foarte posibil sa fi fost suportat de defunctul Note 7, insa nu stiu cati il mai au si daca da, ce soft au pe el oficial dat fiind faptul ca Samsung a taiat complet orice development pe acest terminal, ba chiar il ingreunau in functionare cu ultimele OTA-uri ca sa forteze cumva utilizatorii sa le predea la reprezentante.

Edited by emanu900, 26 January 2018 - 12:48.


#259
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca ai dreptate in legatura cu MIMO 4x4, dar 256QAM unde scrie ca suporta?

Pe asta as putea sa-l testez mai usor in oro/vdf tinand cont ca se activeaza software (totusi nu gasesc nimic in servicemode), fata de MIMO care cred ca e raritate in reteaua vdf.

https://www.linkedin...ted-ray-khastur

Edited by MembruAnonim, 26 January 2018 - 12:52.


#260
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,408
  • Înscris: 03.04.2004
Pai altfel nu ai cum sa ai 600 pe download prin 3CA, care pe standard sunt setati pe modulatie 64QAM, cu latime de 20 Mhz ies maxim 450 Mbps.
Era un coleg pe aici care are S7 rootat iar prin meniul de service extins ii apare acea optiune 256QAM ON/OFF, exact ca la S8.
4xMIMO nu stiu pe unde exista implementat, cred ca VDF a lasat-o mai moale cu subiectul, nici macar vitezele maxime atinse pe upload nu le mai declara ca ar trece de 50, din contra acesta este maximul pe site-ul oficial, cand in realitate se duce peste.

Posibil sa fie si o metoda de protectie contra unor useri care sa fi reclamat deja ca nu vad pe telefoane mare branza de imbunatatire, chiar daca oficial doar cele 2 variante de S8 sunt marcate ca functionand 4.5G (dar asta numai cu firmware-ul dedicat CNX sau mai neoficial ultimul beta 8.0 csc ROM).

256QAM ar trebui totusi sa fie pe toata reteaua 4G implementat intrucat setup-ul se face din sw. Insa daca incarcarea e mare pe celule nu ai prea ai cum sa stii daca ai sau nu ai decat daca astepti inspre miezul noptii sau dimineata foarte foarte devreme.

La mine in oras sunt foarte multi straini pe Vodafone (in general studenti) si spun asta intrucat im mall-urile mari la reprezentantele oficiale VDF tot timpul e plin de arabi, musulmani, etc... mai pun si faptul ca nu locuiesc departe de UMF (unde e plin de cetateni stilul mai sus, plus cate apartamente au inchiriate prin zona), deci incarcarea pe celulele VDF din zona e foarte mare si chiar ma mir ca ies vitezele care ies, nu numai seara tarziu.

Edited by emanu900, 26 January 2018 - 13:22.


#261
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,408
  • Înscris: 03.04.2004
.. ca de ex. chiar acumAttached File  20180126_134446.jpg   42.71K   19 downloads

#262
cristy1464

cristy1464

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2016
Vodafone 4g+ după iPhone 7 in Craiova la etajul 4.
O sa sun la relații clienți sa întreb dacă am 4g+ activat și ce diferența are fi la viteza dacă îmi cumpăr un iphone 7 plus ori iPhone 8 plus.

Attached Files


Edited by cristy1464, 26 January 2018 - 17:12.


#263
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postworldwide, on 26 ianuarie 2018 - 11:48, said:



Serios ? Really ?  Inseamna ca ai ratat chiar primul mesaj din topicul asta, adica faza aia cu conferinta de presa, unde s-a spus ca:

"Rețeaua a primit funcționalități foarte avansate specifice 5G, facem astfel practic legătura Ăźntre 4G și 5G”, a spus Buliga, care a realizat un test live Ăźn cadrul conferinței cu un terminal Samsung Galaxy S8 Plus. În cadrul testului telefonul a descărcat date la o viteză de peste 740 Mbps. Terminalul a rulat o versiune specială de software - care Ăźi permite să exploateze noile funcționalități și tehnologii implementate la nivel de rețea de către Vodafone. Versiunea de software urmează să fie disponibilă pentru clienții Vodafone după ce compania sud coreeană va finaliza testele, cel mai probabil la finele acestui an, Ăźnceputul anului viitor."



Foarte bine, si care-i legatura cu topicul de fata ? Ti-a spus tie Vodafone c-o sa ai download de 800 de Mbps acolo cu orice telefon ?
Samsung galaxy J3, Vodafone Romania are doar H+. MALU VÂNAT PRAHOVA (DN1A)

4G inexistent

Uite si un test 4G Orange.  Spre deosebire de Vodafone, Orange chiar are 4G . Aceeași locație Malu Vânat Prahova (DN1A)

Attached Files



#264
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,408
  • Înscris: 03.04.2004
Indoor, buricul targuluiAttached File  20180126_194657.jpg   42.64K   19 downloads

#265
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postmadalinmdl1, on 26 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Samsung galaxy J3, Vodafone Romania are doar H+. MALU VÂNAT PRAHOVA (DN1A)

4G inexistent

Uite si un test 4G Orange.  Spre deosebire de Vodafone, Orange chiar are 4G . Aceeași locație Malu Vânat Prahova (DN1A)
Cu tot respectul, cand o sa o sa locuiesc si eu in Malu Vanat, sau macar o sa stau cu orele in acea localitate, o sa am si eu problema ta. Pana atunci n-o am, din nou cu tot respectul.
Apropo, nu aveti internet fix acolo ? Posted Image  Caci problema ta e totusi diferita de-a lui biogood, tu locuiesti acolo, pe cand el nu face decat sa se foloseasca de exemplul tau ca sa-si justifice "ideile" privitoare la ordinea pe care ar pune-o in piata Orange. Adica cum as umbla eu acum pe toata aria GSM, as gasi poze si exemple naspa despre Orange, si le-as posta pe aria respectiva total aiurea. Posted Image

#266
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postworldwide, on 27 ianuarie 2018 - 09:52, said:


Cu tot respectul, cand o sa o sa locuiesc si eu in Malu Vanat, sau macar o sa stau cu orele in acea localitate, o sa am si eu problema ta. Pana atunci n-o am, din nou cu tot respectul.
Apropo, nu aveti internet fix acolo ? Posted Image  Caci problema ta e totusi diferita de-a lui biogood, tu locuiesti acolo, pe cand el nu face decat sa se foloseasca de exemplul tau ca sa-si justifice "ideile" privitoare la ordinea pe care ar pune-o in piata Orange. Adica cum as umbla eu acum pe toata aria GSM, as gasi poze si exemple naspa despre Orange, si le-as posta pe aria respectiva total aiurea. Posted Image
Acasă am internet fix, dar la muncă nu am. Plus că mai umblu si eu prin zona si nu am întotdeauna wifi

#267
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postworldwide, on 27 ianuarie 2018 - 09:52, said:

cand o sa o sa locuiesc si eu in Malu Vanat, sau macar o sa stau cu orele in acea localitate, o sa am si eu problema ta. Pana atunci n-o am
Asta nu inseamna ca nu exista. Ba dimpotriva, pentru oamenii din zona exista si doare rau, mai ales cand vezi ca la altii exista 4G decent si acoperire din plin.

#268
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemanu900, on 26 ianuarie 2018 - 13:20, said:

Era un coleg pe aici care are S7 rootat iar prin meniul de service extins ii apare acea optiune 256QAM ON/OFF, exact ca la S8.

Root am, am bantuit prin tot servicemode-ul dar nu am gasit nimic, doar MIMO 4x4. Ai vreo idee pe unde poate fi acel toggle? Banuiesc ca in ROM e off by default, de aia au folosit firmware special CNX.

Edited by MembruAnonim, 28 January 2018 - 10:34.


#269
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,408
  • Înscris: 03.04.2004
Aici ar trebui sa gasesti optiunea pt 256QAM, cel putin banui ca meniul e asemanator ca la S8 (ignora codul pt ca nu va functiona, doar calea e de urmat odata ce intri in meniul avansat de service la *#0011#)Attached File  20180128_103912.jpg   25.56K   29 downloads

#270
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu este. Tot ce am putut face e sa activez 4RX si LTE Cat10 (e pe 9 by default). LTE RRC Release il pun pe Rel12 dar revine pe 10 dupa reboot.

Attached File  sQxUnG0.png   163.37K   40 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate