Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce este România ultima?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
238 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostKazmer, on 21 octombrie 2017 - 08:06, said:

M-am uitat în cartea Lui Murgeanu Are un capitol România Mare și eșecul ei economic. Este acolo o statisca în care arata 60% din profesorii de istorie considera epoca interbelica ca fiind cea mai buna din ultimii ani deși realitatea a fost exact pe dos. Nu doar atat, autorul scrie ca manualele dupa 90 susțin aceasta teza falsa. Practic avem de a face cu falsificarea istoriei.

Toata istoria Romaniei e falsificata de la cap la coada. Ca sa intelegi cum s-au petrecut lucrurile, trebuie sa consulti mai multe surse si ai nevoie de cunostinte economice. Pentru ca intreaga istorie a Roamanei este o tragedie economica si fiscala, a abuzului, exploatarii si coruptiei. Acolo se afla radacinile a ceea ce traim in prezent.
Iar cartile de istorie, in loc sa prezinte veridic aceasta tragedie istorica, evoca tot felul de victorii ale domnitorilor in batalii de o zi... sau acte infaptuite de marile puteri in care romanii n-au avut niciun rol (cum nu au nici azi) de parca ar interesa pe cineva astfel de victorii pasagere.

Eu as desfiinta istoria ca materie de scoala, pentru ca e plina de falsitati, triumfalisme gratuite si manipulari si strica mintea tinerilor.

Edited by rosix, 21 October 2017 - 08:44.


#20
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Postrosix, on 21 octombrie 2017 - 08:43, said:


Eu as desfiinta istoria ca materie de scoala, pentru ca.... strica mintea tinerilor.

Evident.
În loc să facă și ei ceva productiv cu timpul lor, învață să se plângă de istorie.
Asta e de fapt rolul istoriei la școală și acasă : hai să învățăm ce a fost ca să ne plângem de ce a fost cât vom avea de trăit.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu cred ca unirea cu Transilvania a tras inapoi Romania.  Tarile romane au fost vai de curul lor tot timpul.. Cititi cartea lu Neagu Djuvara - Intre orient si occident sa vedeti foamete si abuz fiscal in tarile romane.  Ideea e ca inapoierea, coruptia si abuzul la romani au radacini adanc infipte in istorie.

#22
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postarab, on 21 octombrie 2017 - 08:37, said:

Sugerezi ca atunci sau si acum Ardealul trage inapoi cumva tara? Eu cred ca e gresit si e doar o coincidenta. Altele sunt explicatiile.


Pai detaliaza acele "altele".

Asta daca le stii ...

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostSucre-Bolivar, on 21 octombrie 2017 - 07:50, said:

interesanta intrebare .
Dupa unirea cu Transilvania
cred ca au primit destui bani din colonia de peste Carpati
pentru a numai investii in economie, si pe termen lung
asta a avut efect negativ. Plus ca, sa nu uitam reforma agrara care din punct de vedere economic
a fost o prostie, ai impartit fondul funciar in bucatele , ar mai fi fost ok, daca pamantul lar fi primit niste oameni
care aveau o educatie care sa le permita sa dezvolte o afacere, dar majoritatea erau analfabeti atunci, asa ca productia sa prabusit dupa reforma agrara.

In timp ce in Ardeal românii au cumparat cel mai bun pamant si grofii au intemeiat colonii in mijlocul mirificelor paduri seculare, in TR si Moldova oamenii au primit cel mai prost teren, departe de padure si de cursuri de apa.

Alte oprelisti tin de educatia ciocoiasca deoarece noi romanii am sarit de la oranduirea antica in devalmasie direct la statul modern si democratic, dar mentalitatile au ramas aceleasi.

Mentalitatea ciocoiasca a facut ca in loc ca populatia Vechiului Regat sa migreze spre Ardealul de vest in special spre noua capitala metropola de la Baziaș si spre marile orase frumoase de la Beius, Alesd, Oas-Somes, samd, am praduit totul.

România avea nevoie de multi emigranti, si de unguri din Ungaria si de sarbi, ucraineni, samd ca sa cladeasca o tara precum Germania.

In schimb Ardealul a ramas pe loc, Baziasul si Moldova Noua-Veche-Ostrov, au ramas ce sunt si astazi, iar Oasul, Alesd, Beius, Deva, samd, niste locuri virgine splendide si cam atat.

#24
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postrosix, on 21 octombrie 2017 - 09:04, said:

Eu nu cred ca unirea cu Transilvania a tras inapoi Romania.  Tarile romane au fost vai de curul lor tot timpul.. Cititi cartea lu Neagu Djuvara - Intre orient si occident sa vedeti foamete si abuz fiscal in tarile romane.  Ideea e ca inapoierea, coruptia si abuzul la romani au radacini adanc infipte in istorie.
Bineinteles ca nu Transilvania a tras inapoi Romania Mare; eventual unirea cu Basarabia sa o fi tras inapoi.

#25
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

Copiata de altul ...

Quote


George Aninosanu · Universitatea din Bucuresti
INTREBARI SI RASPUNSURI

(poate nu stiati)


1. I. De ce a intrat Regatul Romaniei in primul razboi mondial?
R. Regatul Romaniei a intrat in primul razboi mondial pentru eliberarea Transilvaniei.

2. I. Ce pierderi umane a avut Regatul Romaniei in primul razboi mondial?
R. In timpul razboiului si-au pierdut viata 220.000 de soldati (locul doi dupa Franta, ca pierderi umane, raportat la populatie) si cca. 300.000 civili.

3. I. Ce pierderi materiale a avut Regatul Romaniei in timpul razboiului?
R. Pe langa imensele distrugeri si cheltuieli de razboi estmate la 31 milarde lei aur, o mare paguba o constituie pierderea tezaurului. In timpul ocupatiei germane a fost trimis in Rusia tezaurul Romaniei constand din: tezaurul Bancii Nationale, tezaurul Bancii de Depuneri si Consemnatiuni, tezaurul bancilor private (in total 93,4 tone de aur, valorand 1 miliard lei aur), bijuteriile coroanei, colectii de arta, carti rare, odoarele bisericiloe, bunuri de valoare ale persoanelor fizice etc.
In timpul ocupatiei germane au fost trimise in Germania un million de tone de petrol si s-a rechizitionat de la populatie un million de tone de cereale si peste trei millioane de animale. De asemenea au fost demontate fabricile si au fost trimise in Bulgaria impreuna cu mijloace de transport, unelte agricole si orice putea fi transportat.


4. I. Cum a rezolvat Romania problema “optantilor unguri”?
R. Dupa alipirea Transilvaniei la Regatul Romaniei s-a constatat ca 80% di terenul agricol, pasuni, paduri, vai si munti etc. era in posesia propietarilor unguri. Cum acestia au optat pentru plecarea din tara au fost despagubiti de Regatul Romaniei. Putem spune ca vechiul regat nu numai ca a eliberat Transilvsnia dar a si cumparat-o.

5. I. Care era gradul de dezvoltare al provinciilor alipite la Regatul Romaniei?
R. Toate provinciile alipite la vechiul regat aveau un nivel de dezvoltare mai redus decat al regatului, dupa cum urmeaza: PIB-ul pe cap de locuitor al Basarabiei reprezenta 61% din cel al regatului, al Bucovinei 71%, al Ardealului 92% si al Banatului 98%.

6. I. Ce a facut Romania pentru dezvoltarea acestor provincii?
R. Atat dupa primul razboi mondial, cat si dupa al doilea razboi, in timpul comunismului, s-au facut investitii mai mari in Transivania decat in restul Romaniei. S-a ajuns la situatia, ca judetele din Transilvania sunt mai dezvoltate decat cele din vechiul reagat, desi la data unirii erau mai putin dezvoltate .
In timpul comunismului, zeci de mii de locuitori din Moldova si Oltenia au fost nevoiti sa plece sa munceasca in noile fabrici si uzine construite in Transilvania.
Dupa revolutie, investitiile statului in Transilvania au fost mai mari decat in restul tarii.

EXEMPLU RECENT:
Investitii in infrastructura ruriera in perioada 2010-2014
Transilvania si Banat: populatie, = 6,8 mil. locuitori, investitii=16 miliarde lei
Moldova: populatie, = 4,2 mil. locuitori, investitii = 1,8 miliarde lei
Oltenia+Muntenia +Dobrogea, populatie= 9,3 mil. loc. invest.= 4,6 miliarde lei
I n 2015 Transilvania și Banatul- au avut un buget de 3,7 miliarde de lei pentru investiții in
infrastructura rutiera
Pe de altă parte, zona de est a țării - Moldova și Bucovina - au avut împreu¬nă un buget de
investiții de aproape 370 milioane de lei, adică de 10 ori mai puțin.


7. I. Cum ajuta guvernul dezvoltarea judetelor mai sarace?
R. In municipiul Bucuresti si judetul Ilfov, gratie investitiilor straine facute dupa revolutie, se produce o treime din PIB-ul Romaniei. Din taxele si impozitele colectate din Bucuresti 89 la suta se retin la bugetul central pentru plata pensiilor si salariile bugetarilor, o parte, iar cealalta parte se duce catre judetele mai putin dezvoltate, inclusive la cele din Transilvania. Bucurestiului i se aloca numai 11 la suta din taxele si impozitele colectate pentru administrarea orasului.

8. I. Ce judete au contributia cea mai mare la formarea bugetului de stat.
R. Bucuresti 89 la suta din taxele si impozitele colectate.
Constanta 86 la suta
Ilfov 84 la suta
Prahova 56 la suta
Cluj 56 la suta
Timis 55 la suta
Brasov 53% la suta
Celelalte judete au contributii mai mici.

PRECIZARE: Daca o firma are sediul in Bucuresti si filiale in judete, contributia filialelor la PIB se raporteaza la judetele respective si nu la sediul central.


BIBLIOGRAFIE.
-Romania in primul razboi mondial
-Institutul National de Statistica
-Analize economice
-Ziarul Financiar
P.S. Acest omentariu este un raspuns la declaratiile lui Sabin Gherman, care sustine ca Transilvania este defavorizata, in comparative cu alte regiuni ale Romaniei



#26
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View PostInfinitty, on 21 octombrie 2017 - 09:36, said:

In timp ce in Ardeal românii au cumparat cel mai bun pamant si grofii au intemeiat colonii in mijlocul mirificelor paduri seculare, in TR si Moldova oamenii au primit cel mai prost teren, departe de padure si de cursuri de apa.

Alte oprelisti tin de educatia ciocoiasca deoarece noi romanii am sarit de la oranduirea antica in devalmasie direct la statul modern si democratic, dar mentalitatile au ramas aceleasi.

Mentalitatea ciocoiasca a facut ca in loc ca populatia Vechiului Regat sa migreze spre Ardealul de vest in special spre noua capitala metropola de la Baziaș si spre marile orase frumoase de la Beius, Alesd, Oas-Somes, samd, am praduit totul.

România avea nevoie de multi emigranti, si de unguri din Ungaria si de sarbi, ucraineni, samd ca sa cladeasca o tara precum Germania.

In schimb Ardealul a ramas pe loc, Baziasul si Moldova Noua-Veche-Ostrov, au ramas ce sunt si astazi, iar Oasul, Alesd, Beius, Deva, samd, niste locuri virgine splendide si cam atat.
ma fascineaza ideea asta a ta cu orasele metropola de a lungul raurilor :)

#27
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Romania, in toata modernitatea ei, n-a fost niciodata o tara dezvoltata sau o tara care sa ajunga la nivelul de dezvoltare al celor din Vest.

Daca va uitati in cartile de istorie, pe perioada 1850-1900, era JALE:  in timp ce   Europa de Vest era deja strabatuta  de linii de cai ferate,  sosele, fabrici, uzine, spitale,  universitati,  erau personalitati care excelau in stiinta, cercetare, arta, inventii gen telefon, avion, automobile etc., in Romania aflata sub domnia regelui Carol I  inca mai erau tarani care locuiau in colibe de pamant si fan.
Bucurestiul pe la 1860 era efectiv un targulet medieval pe langa Londra Victoriana sau Parisul de la Belle Epoque.
Se murea la greu de foame, de tifos, eram tara europeana cu cea mai ridicata mortalitate infantila dupa Rusia si cu cel mai mare grad de saracie.

Pe la 1860, noi eram inca pe la 1460 ca mentalitate si nivel de dezvoltare.



In Evul Mediu si Renastere, la fel,  cand vest-europenii construiau catedrale, pictau capodopere artistice, sculpturi renascentiste, instruiau armate de cavaleri dotati cu platose de armuri de fier , construiau corabii si foloseau tunurile,  valahii si moldovenii nu faceau nimic altceva decat sa puna prezervativ la berbeci sa se uite la ei cum se imperecheau si cand era vorba de o lupta, trimiteau oastea cea mare:  adica tarani desculti inarmati cu furci, topoare si torte cu care parjoleau pamantul ca in rest, nu erau in stare sa duca lupte deschise pe camp.


Evident ca cei care ne-au scos din primitivitate au fost strainii , care ne-au vazut fie ca o forta de munca ieftina, fie drept carne de tun sa se lupte cu inamici redutabili.


Astia am fost noi (din pacate, legile PC nu ne mai permit sa catalogam inteligenta popoarelor dupa gena, adica nu mai poti sa spui ca respectivul popor e plin de retardati).

Cam asta e adevarul si trebuie sa-l acceptam!

Dar sa fim fericiti:  macar suntem ultimii din Europa si nu ultimii din Africa sau Asia. Se putea si mai rau.  

Edited by G-0Man, 21 October 2017 - 10:58.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKazmer, on 21 octombrie 2017 - 05:47, said:

Romania traieste un dezastru de un secol încoace fără perspective de îmbunătățire radicală.

Vorbesti de parca acum doua secole,aici ar fi fost raiul pe pamant.Sau trei secole,sau...

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
poporul roman este credincios si se respecta asteptand zicala ultimii vor fi primii
ce pretentii sa emiti de la un popor de poeti,natie de poeti sau cum mai suntem catalogati

#30
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
De capul vostru, atâta plâns de milă și victimizare cât puteți face, nici nu este de mirare că țara este unde este.

Viața este rezultatul gândurilor pe care le aveți în cap - dacă toată ziua stați și vă lamentați în pauză de serviciu și după ce ajungeți acasă de la serviciu, ce credeți că puteți obține ?
Ce faceți de fapt în viața voastră de când vă treziți din pat și până vă culcați la loc seara ?
Asta e jalnic.

Edited by AL_DRAGON, 21 October 2017 - 11:31.


#31
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostTaxon, on 21 octombrie 2017 - 07:09, said:

Eu ti-as sugera sa schimbi titlul topicului, denota de o mare ignoranta (ca sa nu zic rea-vointa) si anuleaza din start alegatiile din postarea ta de inceput.
Iar explicatiile sunt la indemina oricui a trecut ceva mai apasat prin materia numita Istorie, iar nu si-a ars timpul de invatat pe banca in parc sau in alte parti aiurea.

Titlul este intentionat rau-voitor.
Cateva fraze aruncate acolo cu ' ce bine era inainte' sint doar pentru a acoperi, tehnicile de  manipulare muscalo-mongole!

#32
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostSucre-Bolivar, on 21 octombrie 2017 - 09:39, said:

ma fascineaza ideea asta a ta cu orasele metropola de a lungul raurilor :)

Beograd, Budapest, Bratislava, Viena, plus puzderie de orase medii si mici pana in Germania.

Clima si geografia zonei submontane din vestul tarii de la Oaș la Ostrovul Moldova Veche si Baziaș, este cea mai buna zona din România cu precipitatii bogate, cu ierni blande sau foarte blande si scurte, fara crivăț, viscole, samd

Iarna tine cam 2 săptămâni la inceput sau mijloc de ianuarie, primavara si toamna sunt dulci, iar verile cu perioada scurta sau foarte scurta de canicula reala.

Dealurile si dâmburile acoperite cu codrii nesfarsiti de stejari, fagi si putin carpeni, plini de vanat, iar oamenii culeg remorci de pitoi in timp ce ghebele nu trebuiesc nimanui.

Este o zona mirifica unde oamenii sunt toleranti si primitori.

Daca Ardealul ar fi ramas independent chiar si fara Secuime, pot paria ca ar fi fost astazi o tara la nivelul Cehiei si ar fi absorbit toata populatia Moldovei, TR cat si o mare parte din ucraineni, devenind o Cehie suprapopulata a rasaritului, dar ar fi fost benefic. Probabil ca in 50 de ani inclusiv mentalitățile ar fi evoluat similar celor din Austria, Elveția sau Belgia.

View PostAL_DRAGON, on 21 octombrie 2017 - 11:31, said:

De capul vostru, atĂąta plĂąns de milă și victimizare cĂąt puteți face, nici nu este de mirare că țara este unde este.

Viața este rezultatul gĂąndurilor pe care le aveți Ăźn cap - dacă toată ziua stați și vă lamentați Ăźn pauză de serviciu și după ce ajungeți acasă de la serviciu, ce credeți că puteți obține ?
Ce faceți de fapt Ăźn viața voastră de cĂąnd vă treziți din pat și pĂąnă vă culcați la loc seara ? Asta e jalnic.

Ia mai gandeste inca odată, ceea ce vezi tu la tv sunt parerile unor batrani senili care nici macar nu constientizeaza ca pana si nepotii lor sunt integrati in occident si nu se vor intoarce in veci in tara.
La tv mai vezi Bucurestiul un oras paralel cu realitatea romaneasca, plus tot felul de aiuriti din bisnis, it si alte abureli balcano-rasaritene.

Asadar romanii activi sunt in principal in occident

Eu fac parte dintr-o minoritate care are anumite obligatii aici in tara, dar nu mai stau nici eu mai mult de 5-10 ani.

In zona Baii Mari 90/100 din muncitorii multinationalelor sunt femei multe in prag de pensie si stiu asta deoarece si eu lucrez la una dintre aceste firme, vad in statii doar femei ce pleaca la altele, iar duminica pe strada nu vad decat foarte rar barbati intre 18-65 de ani.

Apropo, PiBul nu reflecta nivelul de trai, de exemplu avem rascoalele de la 1907, avem saracia generalizata in satele Vechiului Regat. Statul nu prea a ajutat taranii care mureau pe capete, in schimb boierii de treaba au facut-o, poate din interes dar i-au ajutat cu malai curat.

Edited by Infinitty, 21 October 2017 - 13:55.


#33
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postarab, on 21 octombrie 2017 - 08:37, said:

Sugerezi ca atunci sau si acum Ardealul trage inapoi cumva tara? Eu cred ca e gresit si e doar o coincidenta. Altele sunt explicatiile.

Eu cred ca e reciprocă treaba dar nu vad ce se poate face.
Este evident ca modelul centralist nu da rezultat. Independenta este exclusa si nu are nicio logica sa ai trei tari cu populatie romana. Daca catalanii ar avea dreptul sa aiba și ei ca toate popoarele țara lor nu este cazul Transilvaniei. Din pacate din cauza contextului nici măcar o regionalizare nu este posibila iar autonomie sau federalizare nici nu poate intra în discuție. A fost recent la Cluj un comisar european sa vadă cum sunt atrase fondurile europene. Când a văzut cum stă treaba a criticat că de ce ne cramponam de felul centralist și comunist de a rezolva lucrurile. Ei în Olanda au rezolvat problema dezvoltării prin federalizare .

Votul iarăși nu este soluție când nici nu ai cu cine vota populația nici nupoate judeca ce e mai bine pentru țară.

#34
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKazmer, on 21 octombrie 2017 - 05:47, said:

Romania traieste un dezastru de un secol încoace fără perspective de îmbunătățire radicală. Care credeți ca sunt motivele și ce se poate face?

Dezastrul nu e de un secol, ci de mai multe. Uitându-ne la harta de mai jos, putem afla de ce România (şi nu doar ea) e într-o situaţie urâtă. România a fost până în 1877...provincie turcească.


[ http://www.emersonkent.com/images/south_east_europe_1648.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Vestul Europei s-a dezvoltat pe baza acumulărilor de capital, în vreme ce Balcanii au dat turcilor tot, capitalul neputându-se acumula. De aici vine şi corupţia, din faptul că marii boieri trebuiau să mituiască pe domnul fanariot, care era reprezentantul turcilor, şi dădeau peşcheş, ciubuc, mucarer şi aşa mai departe. În acest fel era imposibil să se acumuleze capitalul care ar fi dus la industrializare, ce are fi adus multe inovaţii.

#35
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postlupini, on 21 octombrie 2017 - 14:41, said:



Dezastrul nu e de un secol, ci de mai multe. UitĂąndu-ne la harta de mai jos, putem afla de ce RomĂąnia (și nu doar ea) e Ăźntr-o situație urĂątă. RomĂąnia a fost pĂąnă Ăźn 1877...provincie turcească.


[ http://www.emersonkent.com/images/south_east_europe_1648.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Vestul Europei s-a dezvoltat pe baza acumulărilor de capital, Ăźn vreme ce Balcanii au dat turcilor tot, capitalul neputĂąndu-se acumula. De aici vine și corupția, din faptul că marii boieri trebuiau să mituiască pe domnul fanariot, care era reprezentantul turcilor, și dădeau peșcheș, ciubuc, mucarer și așa mai departe. În acest fel era imposibil să se acumuleze capitalul care ar fi dus la industrializare, ce are fi adus multe inovații.

Totuși înainte de primul război mondial așa cum am arătat diferențele  erau neglijabile și recuperabile. Nu mai e cazul acum. Ne trebuie 100 de ani să ajungem din urmă Spania o țară săracă a vestului. Spania a avut PIB-UL nostru la începutul anilor 60. Între timp nici Spania nu stă pe loc si acumulează capital cel puțin la nivel de PIB 30000 dolari pe an.

#36
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostGhita_Bizonu, on 21 octombrie 2017 - 09:38, said:

[indent=1]Copiata de altul ...

Foarte multe minciuni de ex
Bogdan Murgescu scrie:Potenþialul
economic al teritoriilor reunite cu statul român era considerabil, deºi inegal. Transilvania ºi
Banatul aveau un nivel economic ceva mai ridicat decât Vechiul Regat, mai ales la nivelul
industriei prelucrãtoare, în timp ce Basarabia era mult mai slab dezvoltatã economic. Per
total, Unirea din 1918 a condus nu numai la sporirea cantitativã a potenþialului economic al
statului român, ci ºi la diversificarea acestui potenþial ºi la amplificarea posibilitãþilor de
dezvoltare a diviziunii interne a muncii;


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate