Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cumparare din faza de proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Imi poate explica si mie cineva de ce da lumea banii doar pe niste randari?

De cele mai multe ori realitatea e ca blocurile se termina mult mai tarziu decat e prevazut, iar imprejurimile blocului (parcari, spatii verzi, drum de acces etc) raman doar un vis.

Cu banii cash am fost sa vad un bloc nou care se construieste. Sa ii dau banii acum ca blocul are termen de finalizare decembrie 2018. Dupa o sa fie mai scump...
😂😂😂
Adica peste un an si ceva.
Am ramas eu prost de nesimtirea unora.

Dar presupun ca sunt multi care cumpara asa. De ce fac asta?

#2
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tbyk94m2sT0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Pentruca e mai ieftin? Stii povestea, nu risti, nu castigi.Problema e ca multe sint tepe...

#4
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o7BNE1q5DvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pentru ca e ieftin, pentru ca lumea e in general naiva, pentru ca multora le place sa fie mintiti frumos. E un fel de idee de viitor. Dai acum banii dar peste x ani va fi ceva de vis, vei locui acolo cu iubitul/iubita/sotia etc.  Si ce frumos va fi.  Oamenii cred in vise din astea. Probabil asta ne deosebeste de animale.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Motive sunt multe, unul din ele este pretul mai scazut "acum" decat spre finalizarea constructiei. Sunt destul de multe tepe, intradevar, dar sunt si multe care sunt mai bune fizic decat in proiect.

Eu imi iau prin prima casa o garsoniera si, cand am fost sa semnez rezervarea, ne-a invitat mai intai sa vedem locul si stadiul unde e constructia. De atunci si pana acum am fost de 3 ori si ultima data (acum 2 saptamani) mai aveau de montat centrala, prizele, tabloul electric si finisajele interioare (faianta in baie si bucatarie si ultimul strat de lavabila). Finalizarea blocului este programata pentru sfarsitul lunii viitoare (deci 6 saptamani). Ma astept sa ajunga undeva prin decembrie predarea catre deszvoltator si ianuarie-februarie pentru intrarea in posesie (ma astept la ceva birocratie).

Deci depinde peste ce dezvoltator dai.

#7
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
E simplu: pentru ca nu mai gasesti nimic disponibil cand e gata constructia (sau gasesti la demisol sau mansarda, cu chiu cu vai).
Si de asta oamenii cumpara in stadiul de proiect.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
bineinteles ca gasesti, dar la preturi pe masura

#9
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Preturile alea pe masura nu sunt pentru plebe, clasa muncitoare (adica 90% din cei care cumpara).
Vrei sa apuci sa cumperi ceva, o faci din stadiul de proiect, altfel mai apuci o ciunga-n par.

#10
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
un exemplu, ca sa intelegem. One Herastrau Plaza, Il stiti? Ok.
Pe cand abia incepusera sa sape fundatia (acum mai bine de un an) am primit oferte de preluare de contract apartament de 2 camere. 100k EUR.
Check imobiliare.ro. Pretul de lista este acum 150k + TVA.

Asta e motivul. Poti face un profit bun cumparand "pe hartie". Daaaar, evident, trebuie sa iti asumi niste riscuri. Si anume:
- riscul de nefinalizare
- riscul de piata (intre timp, ca pot trece doi ani intre momentul initial si momentul predarii), adica riscul ca piata sa sufere ajustari si prtul pe care l-ai fixat acum doi ani sa fie nerealist la predare
- riscul de finantare. Daca nu ai cash si politica de creditare a bancilor se schimba, poti avea surprise atunci cand trebuie sa platesti restul de plata

Eu de exemplu nu am riscat. Altii au facut-o si au castigat. Cu cat exuberanta pietei este mai mare, cu atat riscul creste (mai ales primul).

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
de prosti
daca ai banii aia,fara banca sau alte minuni,poate inteleg riscul
dar facut asa ceva pe credit,este doar prostie,inconstienta
practic se pune pariu pe viata omului sau pe acel cuplu
daca se intampla ceva rau te-a nenorocit pe viata
merita asa un risc?cand e vb de viata noastra?

#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Din contra, e mult mai logic sa joci la ruletă cu banii băncii, dacă se întâmplă ceva îți pui palma-n cur și dai în plată, ii lași pe ei sa se judece.

#13
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Banca nu îți dă niciun ban până nu e finalizat imobilul!!

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 ceanu1980, on 20 octombrie 2017 - 09:26, said:

de prosti
daca ai banii aia,fara banca sau alte minuni,poate inteleg riscul
dar facut asa ceva pe credit,este doar prostie,inconstienta
practic se pune pariu pe viata omului sau pe acel cuplu
daca se intampla ceva rau te-a nenorocit pe viata
merita asa un risc?cand e vb de viata noastra?


Man, marile afaceri s-au facut, se fac si se vor face cu bani imprumutati, nu cu banii tai. Atunci cand sunt ai tai, te joci cu viata. Cand sunt ai altora, te cam doare in pix.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
man daca pt tine cumpararea unei locuinte e afacere eu nu mai am ce vorbi
ce rahat sa dai in plata daca dezvoltatorul ti-a tras clapa
jucati-va cu viitorul si dupa aia iesiti in strada ca v-a f.... banca (cursul,robar,dobanda etc)

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am vorbit la modul general. Si da, inclusiv o locuinta este o afacere daca stam sa judecam un pic. Investesti intr-un capital. Iar in cazul de fata este un capital imobiliar.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 fqx, on 20 octombrie 2017 - 07:16, said:

Problema e ca multe sint tepe...

Așa multe țepe nu sunt. Adică auzi de toate, pentru că vorbim de sume mari, dar nu poți zice că e o generalitate. Dacă îți iei un apartament așa, din stadiul de proiect, e foarte probabil că vei avea apartamentul, iar proiectul se va finaliza în regulă. Că se întâmplă să mai existe și țepe, e adevărat, dar nu foarte des.

E avantajos să-l iei așa, mai ales din punct de vedere al compartimentărilor, dacă îl poți face după bunul plac. În plus, primul ajuns primul servit, iei la ce etaj vrei, cu vedere unde vrei, iei ceva mai bun decât dacă ai aștepta și ai cumpăra ce mai rămâne.

#18
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Sa dai bani cash, integral, pe un proiect pe hartie, aia da, inseamna sa fii idiot.
Sa dai un avans modic de 1-2000 de euro, sa iti poti alege etajul, orientarea, etc, iar restul atunci cand proprietatea este intabulata si poate fi ipotecata la banca, mi se pare absolut normal, avantajele, inclusiv pretul mai avantajos depasesc cu mult valoarea pagubei in eventualitatea in care se intampla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate