Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare din faza de proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View Postnonameshadow, on 20 octombrie 2017 - 11:35, said:

Banca nu îți dă niciun ban până nu e finalizat imobilul!!

n-am auzit-o pe asta, nici n-am fost in situatie ce-i drept
pai majoritatea cumpara prin credit la banca, mai rar sunt cei care vin cu banu jos
dezvoltatorul asteapta pana termina constructia ca mai apoi sa-i vireze banca banii in cont? pai si eu daca am toti banii, de ce nu as face la fel ?

View Postnestorr, on 20 octombrie 2017 - 18:15, said:

Sa dai bani cash, integral, pe un proiect pe hartie, aia da, inseamna sa fii idiot.
Sa dai un avans modic de 1-2000 de euro, sa iti poti alege etajul, orientarea, etc, iar restul atunci cand proprietatea este intabulata si poate fi ipotecata la banca, mi se pare absolut normal, avantajele, inclusiv pretul mai avantajos depasesc cu mult valoarea pagubei in eventualitatea in care se intampla.

1 din 5 constructori a acceptat un "avans" modic de 1000 euro pana la finalizarea constructiei, asta in ipostaza in care proiectul era la periferie, probabil nu foarte multi erau interesati
cei care construiesc langa diverse atractii gen mall scoli universitati spatii birouri etc etc, nu lasa fara avans de cel putin 50%. cam asta este problema, si foarte multi care se baga pe felie iar din moment ce le merge, normal sa faca asa in continuare

#20
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View Postmikaell, on 21 octombrie 2017 - 16:31, said:

n-am auzit-o pe asta, nici n-am fost in situatie ce-i drept
pai majoritatea cumpara prin credit la banca, mai rar sunt cei care vin cu banu jos
dezvoltatorul asteapta pana termina constructia ca mai apoi sa-i vireze banca banii in cont? pai si eu daca am toti banii, de ce nu as face la fel ?


Da, dezvoltatorul primește banii de la banca doar după ce construcția este gata, plus actele si evaluarea.
Nu o sa găsești nicio bancă care să îți dea banii pe o groapa sau pe un proiect, poate doar daca ii lași altă locuință drept garanție.

Avantajul daca ai banii cash și alegi sa plătești înainte e că poți obține un discount considerabil.

#21
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postnonameshadow, on 21 octombrie 2017 - 18:59, said:


Avantajul daca ai banii cash și alegi sa plătești înainte e că poți obține un discount considerabil.

Aha, 50 euro pe mp la un bloc care o sa fie gata in decembrie 2018. Da, ati citit bine, peste un an si ceva.
Asta daca nu mor eu sau dezvoltatorul pana atunci...


Tu daca ai vinde ceva, ai accepta sa iti arat extras de la banca, sa imi dai bunul si sa vezi banii peste un an si ceva?... invers de ce as accepta?

#22
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Disponibilitatea la negociere depinde de la proiect la proiect. Sau de la dezvoltator la dezvoltator.
Nu cred ca te obliga cineva sa dai banii dinainte. Eu am luat prin credit. Am dat 5% si restul cand a fost finalizat imobilul.

Dar daca alegeai sa platesti cash inainte de finalizare aveai 5% discount. Asta acum vreo 3 ani.

#23
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Imprejurimile blocului seamana cu randarile? Spune sincer.

#24
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Niciodată. La niciun proiect!
In randări îți va prezenta întotdeauna ansamblul înconjurat de verdeață. De parcă ți l-ar construi în pădure, fara alti vecini.


#25
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pai vezi? Asta e problema. Ca tu dai banii pe baza randarilor iar realitatea o sa fie de cele mai multe ori diferita.
Supermarketul nu o sa existe, calea de acces nu o sa fie betonata, locurile de parcare de la subsol o sa fie apartamente, etc. Amenajarea spatiilor verzi costa mult...


Repet: de ce as da banii mei cash acuma pe ceva ce vad abia la anul? Mie imi da cineva vreun bun cu promisiunea ca o sa il platesc peste un an?

Cred ca atunci cand ai banii cash si ai muncit pentru ei gandesti diferita fata de unul care se bucura ca i-a fost aprobat imprumutul Prima Casa.

#26
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Sincer, nici eu nu as fi riscat să dau mai mult de 5%, cu toate că am avut la momentul respectiv disponibilitatea să dau pana la aproape de 50%.
Am ales să dau doar 5%. Restul prin mult hulitul credit PC doar din prisma dobânzii.

#27
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postcatalin11catalin, on 21 octombrie 2017 - 21:49, said:

Pai vezi? Asta e problema. Ca tu dai banii pe baza randarilor iar realitatea o sa fie de cele mai multe ori diferita.
Supermarketul nu o sa existe, calea de acces nu o sa fie betonata, locurile de parcare de la subsol o sa fie apartamente, etc. Amenajarea spatiilor verzi costa mult...


Repet: de ce as da banii mei cash acuma pe ceva ce vad abia la anul? Mie imi da cineva vreun bun cu promisiunea ca o sa il platesc peste un an?

Cred ca atunci cand ai banii cash si ai muncit pentru ei gandesti diferita fata de unul care se bucura ca i-a fost aprobat imprumutul Prima Casa.
faci doar afirmatii generale. eu sunt la a doua achizitie in acest fel (cu finalizare sf 2018) insa la prima in MR nu am "descoperit" acest gen de diferente.
sigura a fost legata de suprafata utila rezultata din masuratorile cadastrale care a fost cu 1 mp mai mica dar am reglat diferenta din pretul final.

acum am platit 10% avans pt ca acest dezvolatator nu accepta "rezervare" cu 1.000 euro iar eu am vrut un anume apart (singurul din complex) si am vrut sa fixez pretul de acum.
cealalta varianta era sa astept sa finalizeze proiectul si sa platesc cu min 10% mai mult si sa nu mai gasesc acest apart.

singurele diferente la care pot avea surprize sunt legate de spatiul verde insa daca respecta conditiile din proiect si autorizatie vom avea 30% din suprafata complexului inverzita.

View Postceanu1980, on 20 octombrie 2017 - 12:16, said:

man daca pt tine cumpararea unei locuinte e afacere eu nu mai am ce vorbi
ce rahat sa dai in plata daca dezvoltatorul ti-a tras clapa
jucati-va cu viitorul si dupa aia iesiti in strada ca v-a f.... banca (cursul,robar,dobanda etc)
cred nu ca vorbesti din experienta proprie. se plateste un avans si doar pe acesta il risti in faza de proiect.
despre ce gen de clapa vorbesti in anul 2017 (nu din anii trecuti) ?

pai daca piata bancara a luat-o razna renunti sa mai faci credit si cesionezi "rezervarea" unuia dispus sa cumpere cash .

View Postmikaell, on 21 octombrie 2017 - 16:31, said:

n-am auzit-o pe asta, nici n-am fost in situatie ce-i drept
pai majoritatea cumpara prin credit la banca, mai rar sunt cei care vin cu banu jos
dezvoltatorul asteapta pana termina constructia ca mai apoi sa-i vireze banca banii in cont? pai si eu daca am toti banii, de ce nu as face la fel ?



1 din 5 constructori a acceptat un "avans" modic de 1000 euro pana la finalizarea constructiei, asta in ipostaza in care proiectul era la periferie, probabil nu foarte multi erau interesati
cei care construiesc langa diverse atractii gen mall scoli universitati spatii birouri etc etc, nu lasa fara avans de cel putin 50%. cam asta este problema, si foarte multi care se baga pe felie iar din moment ce le merge, normal sa faca asa in continuare
nu stiu daca ai si un exemplu de ansamblu unde sa iti solicite min 50% inainte de finalizare si intabulare.
eu max l-am intalnit la Rotar unde era de 25%.

#28
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Sa iei in faza de proiect e mult mai rau decat o ruleta ruseasca. Vei fi pur si simplu la mana constructorului, si o multime de constructori isi baga intentionat firmele in "insolventa" pentru a nu-si mai plati cheltuielile si facturile, si raman cu banii toti primiti, dar fara datorii, costuri si cheltuieli....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate