Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sînteți de acord ca 15 martie să fie consacrată prin lege ca sărbătoare a comunității maghiare din România?

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
381 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Nu cu multă vreme în urmă a fost depusă la Senatul României o inițiativă legislativă (L142/2017) a unor parlamentari din UDMR prin care se urmărește ca 15 martie să fie consacrată prin lege ca sărbătoare a comunității maghiare din România. 15 martie 1848 a fost data la care a izbucnit revoluția maghiară de la 1848, iar de această dată sînt legate revendicările acestei revoluții care a fost în cele din urmă înăbușită, revendicarea a XII-a fiind aceea de „Unio”, prin care se înțelegea revendicarea de unire a Transilvaniei cu Ungaria. Eu dacă aș fi maghiar din România și aș avea această zi ca sărbătoare, aș înțelege că trebuie să sărbătoresc, printre altele, că maghiarii au revendicat unirea Transilvaniei cu Ungaria și că acest lucru este un lucru normal de sărbătorit chiar și în ziua de azi când fosta Transilvanie este parte din teritoriul național al României, și că la 100 de ani de la unirea românilor din Transilvania cu România este normal să sărbătoresc 170 de ani de la revendicarea revoluționară maghiară de unire a Transilvaniei cu Ungaria. În calitate de român, mi se pare totuși că o astfel de solicitare depășește anumite limite ale bunului simț, avînd în vedere atât multe argumente istorice din trecut, precum și faptul că fosta Transilvanie făcînd parte din România, mi se pare inadecvat ca maghiarii din România să sărbătorească, printre altele, revendicarea unirii Transilvaniei cu Ungaria și pe cale de consecință mi se pare perfect justificat ca o astfel de inițiativă legislativă să fie respinsă foarte clar în Parlamentul României.

Senatorul Băsescu a declarat în urmă cu câteva zile: „Acest proiect de lege se plimbă în funcție de nevoia de șantaj a majorității de către UDMR. De aceea eu vă propun să votăm astăzi, pentru că va trebui să știm cât de departe poate merge PSD cu concesiile față de UDMR și câtă răbdare are UDMR la șantajul pe care, la rândul său, îl face PSD. Aș vrea să vă fie foarte clar un lucru. Sunt un om care respectă națiunea maghiară și toate sărbătorile ei. Și ca simplu cetățean și ca președinte i-am felicitat adesea. (...) Dar Ungaria și ungurimea au trei sărbători naționale. Nu spune nimeni că 15 martie 1848 nu a fost un moment de lansare de la Parlamentul de la Pesta a Revoluției de la 1848, dar acest program, printre altele, viza și anexarea Transilvaniei la Ungaria. Acest punct 12 de pe Declarația de la Pesta a generat mii de morți printre români și maghiari. (...) De aceea, personal, consider că a insista în Parlamentul României și a menține acest proiect de lege în viață, amânându-l din ședință în ședință, funcție de nevoile politice ale celor două partide politice, nu înseamnă decât a da ocazia unui șantaj. Convingerea mea este că niciodată această lege nu o să treacă, pentru că rostul ei nu este să celebreze maghiarimea, ci de a-i umili pe români.” (sursa: Agenția Națională de Presă AGERPRES)

Care sînt opiniile voastre?

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
A clarificat Basescu ,inca o data daca mai era nevoie :

”Aceste proiect de lege este ținut în funcție de nevoia pe care majoritatea politică o are de a șantaja UDMR-ul. Aș vrea să votăm respingerea acestui proiect de lege, pentru a nu afla cât de departe poate să meargă majoritatea politică pentru a avea sprijinul UDMR.

Aș vrea să vă spun că rostul acestei legi nu este să îi sărbătorească pe maghiar, rostul ei este să îi umilească pe români, atâta timp cât în declarația de la Pesta există un punct 12 prin care se proclama anexarea Transilvaniei la Ungaria. În urma acestei declarații au murit foarte mulți români și maghiar, pentru că punctul a dus la un bun conflict în Transilvania   (...) Pricepeți că dacă voi v-ați ales o sărbătoare nu trebuie să fie o sărbătoare pe teritoriul României și măcar în memoria miilor de români și maghiari care au murit în urma acelui punct 12 din declarația de la Pesta.

Aveți trei zile naționale, alegeți-vă alta din cele trei.

Mai mult decât atât, ne pregătim să adoptăm o lege pentru o zi a minorităților naționale. De ce este altfel minoritatea maghiară față de minoritatea romă, care sunt aproximativ egale ca pondere. Înțelegeți că acest proiect nu are susținere în Parlamentul României și nu mai veniți cu el niciodată”, a spus Traian Băsescu.
Fostul președinte le-a spus celor de la UDMR că le-a respectat mereu sărbătorile și mereu le-a marcat prin mesaje, însă nu poate fi de acord cu adoptarea legii care face din ziua de 15 martie o zi de sărbătoare a maghiarilor "

Edited by Daco_Get, 19 October 2017 - 08:33.


#3
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Sa dea zi libera pentru toti locuitorii tarii si nu-mi pasa

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Iochanan, on 19 octombrie 2017 - 08:30, said:

Care sînt opiniile voastre?
Cand Ungaria va consacra prin lege o sărbătoare a comunității romanilor din Ungaria, atunci sa o faca si Romania.
Altfel scopul acestei "sarbatoare" e de a ii umili pe cetatenii romani.

Parerea mea  Posted Image

#5
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Si in Marea Britanie sunt cam 450-500k de romani.Reprezinta o minoritate nu?Asta nu insemna ca romanii vor autonomie sau legile lor acolo.Se conformeaza legislatiei in vigoare.Deci NU nu sunt de acord.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ba, da' fiind sarbatoare mationala, sa fie tota lumea libera.

Si vreau si sarbatoare nationala a Jupiterienilor.
Stiu ca sunt singurul, dar ma simt discriminat. Eu aleg pe 15 iulie.

#7
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Ce mananca ungurii de zi nationala?

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Sincer, cu atatea initiative de genul, cred ca pragul de intrare in parlament ar trebui ridicat la 10 %....

#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 G-0Man, on 19 octombrie 2017 - 08:46, said:

Ce mananca ungurii de zi nationala?


Romani la frigare...

Edited by sylvius, 19 October 2017 - 08:54.


#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Mici.

#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
in principiu sunt de acord ca 15 martie sa fie sarbatoare a maghiarilor din Romania. :peacefingers:
atata timp cat se desfasoara in limite civilizate si nu se nazbatii de genul destramarea statului roman, mi se pare ok.

#12
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
În principiu, o astfel de inițiativă nu ar trebui să existe, nici nu ar trebui dezbătută.

#13
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014
Nu cred ca este o initiativa fericita aceasta lege. In 1848 romanii si maghiarii au fost (din cauza obtuzitatii maghiarilor in primul rand care le-au refuzat orice drept) in tabere opuse, cu interese diferite. Or, la 15 martie se poate spune ca se sarbatoreste un conflict intre romani si maghiari (caci asta a fost, in esenta, revolutia de la 1848 in Transilvania). Deci, nu sunt de acord!

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 danyel61, on 19 octombrie 2017 - 08:54, said:

Mici.
Micsi.

#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Atata vreme cat vor alege sa o sarbatoreasca comemoreze la Budapesta, da sunt de acord.

Avem sarbatori destule!
Poftim, sarbatoare!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-fqFigG5r8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radu2014, 19 October 2017 - 09:30.


#16
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Intrebam doar....ca daca se da zi libera pentru toti locuitorii tarii, atunci romanii ar putea sa manance de 15 martie si ce mananca ungurii.

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Da,cu conditia ca udmr sa se retraga  din parlament,sa se renunte la toate cererile despre Mordor iar maghiarii si celelalte minoritati  sa fie fie inclusi intr-un singur partid,al minoritatilor nationale,si fiecare minoritate sa aiba sarbatoarea ei,ca sa nu mai fie nici o discriminare.

#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 radu2014, on 19 octombrie 2017 - 09:29, said:

Atata vreme cat vor alege sa o sarbatoreasca comemoreze la Budapesta, da sunt de acord.


Ideea este ca maghiarii vor sa se declare, in Romania, sarbatoare nationala faptul ca romanii au fost ucisi de unguri !

Adica ungurii le-au facut cinstea de a-i ucide pe romani iar din asta trebuie facut sarbatoare nationala !

Edited by Daco_Get, 19 October 2017 - 09:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate