Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Se vor mari pensiile in 2018?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postflovio, on 18 octombrie 2017 - 13:29, said:

Ba, dar esti destept, nu gluma! N-au primit pentru ca sunt tampiti si accepta. Sau sunt incompetenti.
Da, si pensionarii tot deaceea n-au primit mariri de 30% pe an cum viseaza cel de mai sus... de prosti ce sunt si lenesi care stau cu samanta la gura pe banci prin oras.

Sau la ei nu se aplica?

Edited by g_force, 19 October 2017 - 20:55.
Flame


#20
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 13:41, said:

Da, si pensionarii tot deaceea n-au primit mariri de 30% pe an cum viseaza cel de mai sus... de prosti ce sunt si lenesi care stau cu samanta la gura pe banci prin oras.

Sau la ei nu se aplica gandirea ta idioata?
Ba, gandirea mea nu-i deloc idioata, frustrarea ta, este.
Pensia mea militara s-a marit. Daca salariul tau nu s-a marit, esti devina ca accepti, dupa cum am mai spus.

Edited by g_force, 19 October 2017 - 20:55.
flame


#21
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Posttiti_greucean, on 18 octombrie 2017 - 12:22, said:

Taica-meu are pensie 1300 de Lei. In 2014 cand a iesit la Pensie avea 1050 de Lei. 250 Lei in 3 ani ti se pare o crestere proportionala ?
1300 de lei o pensie....nu e mare.
dar la un salariu de 1450 brut, ramai cu 1100 de lei, mancare la servici, abonament la transport in comun sau benzina la masina,...cine le calculeaza? cu cat ramane unu angajat pe salariul minim ?
ca o femeie de servici din primarie castiga 2000 net. altu de la privat ia 1200. marim, marim....dar cat? de unde?
daca vrei sa iti raportezi pensia la salariul mediu, fie. atunci hai sa crestem si pensia lui bunica care e de 800 de lei.
si pensia aia speciala de la 15.000 de lei sa o facem 3000.

Edited by D3an, 18 October 2017 - 13:52.


#22
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu platesc nici o pensie, ca nu sunt fraier contribuabil la stat.

Edited by g_force, 19 October 2017 - 20:55.
Flame


#23
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postflovio, on 18 octombrie 2017 - 13:49, said:

Ba, gandirea mea nu-i deloc idioata, frustrarea ta, este.
Pensia mea militara s-a marit. Daca salariul tau nu s-a marit, esti devina ca accepti, dupa cum am mai spus.

sper sa vina totusi ziua in care poporul roman sa se treazeasca, sa nu ii mai cumpere cu un litru de ulei si 1 kg de zahar.
si ca un edit, eu ma simt frustrat ca dintr-un brut de 6400 de lei sa imi traga statul roman peste 2000 de lei pentru putori care toata ziua ard tigari si beau cafele. si ii doare curu de la atata stat pe scaun.

Edited by g_force, 19 October 2017 - 20:57.
Flame


#24
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Adica n-ai venituri, nu muncesti? Te tin parintii?
De unde ai bani "tai"?

Admitem ca esti om cinstit, ca nu faci parte din tagma infractorilor: hoti, talhari, evazionisti fiscali, contrabandisti, etc.

#25
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View PostD3an, on 18 octombrie 2017 - 13:50, said:

ca o femeie de servici din primarie castiga 2000 net. altu de la privat ia 1200. marim, marim....dar cat? de unde?
Ala e salariu mic, cred ca sunt salariile din trecut, intre timp s-au marit.
O lenjereasa de la primarie castiga 3700 lei, o femeie de serviciu 2800 lei.

#26
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postflovio, on 18 octombrie 2017 - 13:57, said:

Admitem ca esti om cinstit, ca nu faci parte din tagma infractorilor: hoti, talhari, evazionisti fiscali, contrabandisti, etc.
Nu muncesc pentru patronii romani, deci 0 venit la statul roman Posted Image

#27
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostD3an, on 18 octombrie 2017 - 13:50, said:


1300 de lei o pensie....nu e mare.
dar la un salariu de 1450 brut, ramai cu 1100 de lei, mancare la servici, abonament la transport in comun sau benzina la masina,...cine le calculeaza? cu cat ramane unu angajat pe salariul minim ?
ca o femeie de servici din primarie castiga 2000 net. altu de la privat ia 1200. marim, marim....dar cat? de unde?
daca vrei sa iti raportezi pensia la salariul mediu, fie. atunci hai sa crestem si pensia lui bunica care e de 800 de lei.
si pensia aia speciala de la 15.000 de lei sa o facem 3000.

Dar de ce sa compar cu salariul minim? Taica-meu nu a muncit pe salariul minim PE economie. Pensia este rasplata primita dupa o viata de munca. Nu asta e ideea ca pensia sa fie raportata la salariul cu care ai cotizat?

#28
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 13:58, said:

Ala e salariu mic, cred ca sunt salariile din trecut, intre timp s-au marit.
O lenjereasa de la primarie castiga 3700 lei, o femeie de serviciu 2800 lei.
Si e mult?

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 14:04, said:

Nu muncesc pentru patronii romani, deci 0 venit la statul roman Posted Image
Si atunci de ce te framanti?

View Posttiti_greucean, on 18 octombrie 2017 - 14:06, said:

Dar de ce sa compar cu salariul minim? Taica-meu nu a muncit pe salariul minim PE economie. Pensia este rasplata primita dupa o viata de munca. Nu asta e ideea ca pensia sa fie raportata la salariul cu care ai cotizat?
Corect.

Edited by flovio, 18 October 2017 - 14:07.


#29
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu e mult, o lenjereasa ar trebui sa castige minim 2000 euro, ca e greu sa impachetezi cearceaful.
Par cumva framantat asa tare? Si daca as fi as avea motiv, ca vad lumea cum munceste in jurul meu pentru bani pe care ii fura altii. Si ei nu au incotro, sunt captivi ai statului.

#30
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,199
  • Înscris: 13.07.2005
Gata !
Acu' a anuntat CAP Tariceanu ca s-a rezolvat cu pensiile in 2018 !

Pardon - se discuta in 2018 ... ca e stufoasa !

#31
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Posttiti_greucean, on 18 octombrie 2017 - 14:06, said:

Dar de ce sa compar cu salariul minim? Taica-meu nu a muncit pe salariul minim PE economie. Pensia este rasplata primita dupa o viata de munca. Nu asta e ideea ca pensia sa fie raportata la salariul cu care ai cotizat?
Ai incredere in mine, daca a iesit in 2014 la pensie cu 1000 lei, garantat a muncit pe un salariu minim sau aproape minim aproape toata viata lui de muncitor... asta desigur, daca e pensionar normal, cu vechime completa 35 ani si varsta de pensionare corecta si nu pensionar fraudulos.

#32
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 14:09, said:

Nu e mult, o lenjereasa ar trebui sa castige minim 2000 euro, ca e greu sa impachetezi cearceaful.
Par cumva framantat asa tare? Si daca as fi as avea motiv, ca vad lumea cum munceste in jurul meu pentru bani pe care ii fura altii. Si ei nu au incotro, sunt captivi ai statului.
Bravo. La Londra oare cat se castiga la cearseaf?
Evident ca esti.
Se vorbeste de pensii si tu te referi la hoti. Daca cunosti vreunul, fuga la politie si denunta-l. Altfel comiti infractiunea de tainuire.

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 14:20, said:

Ai incredere in mine, daca a iesit in 2014 la pensie cu 1000 lei, garantat a muncit pe un salariu minim sau aproape minim aproape toata viata lui de muncitor... asta desigur, daca e pensionar normal, cu vechime completa 35 ani si varsta de pensionare corecta si nu pensionar fraudulos.
Exsita pensionari fraudulosi? Adica au incalcat legea iesind la pensie?
Parca au fost unii care au iesit medical ...

#33
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 14:20, said:


Ai incredere in mine, daca a iesit in 2014 la pensie cu 1000 lei, garantat a muncit pe un salariu minim sau aproape minim aproape toata viata lui de muncitor... asta desigur, daca e pensionar normal, cu vechime completa 35 ani si varsta de pensionare corecta si nu pensionar fraudulos.

Nu taticu, a fost inginer tehnolog la o fabrica. Dupa aia a lucrat Mai multi ani coordonator la o firma de constructii metalice.

#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

View Posttiti_greucean, on 18 octombrie 2017 - 12:08, said:

Pensiile ar trebui sa se mareasca in functie de salariul mediu brut nu in functie de inflatie. Iar cu toate aceste mariri , pensia medie e abia 1000 de lei.

Deloc, ce treaba are salariul actual cu pensia voastră?
Sau, daca este sa fie in funcție de salariile actuale, ai fi de acord sa-ți scadă pensia cand salariile scad?

#35
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cel mai bine ar fi fost sa creasca treptat procentul de cotizatie pentru Pilonul II. Acolo sunt niste bani cat de cat siguri. Pilonul I intotdeauna a fost cu probleme.

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcdsoft, on 18 octombrie 2017 - 13:52, said:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu platesc nici o pensie, ca nu sunt fraier contribuabil la stat.
Tocmai din cauza ca sunt prea multe putori care stau cu mana intinsa la banii mei.
Pai si daca traiesti din ajutorul social primit de la stat ce autoritate morala ai sa-ti dai cu parerea aici???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate