Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

A murit Olga Tudorache

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
A murit Olga Tudorache - marea doamna a Teatrului Romanesc.

Simt un gol in suflet, pentru ca punem prea putin la loc. Nu prea vine nimic din spate.

Edited by miki07, 18 October 2017 - 10:09.


#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
R.I.P.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
RIP.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmiki07, on 18 octombrie 2017 - 10:09, said:

A murit Olga Tudorache - marea doamna a Teatrului Romanesc.

Da. Dumnezeu s-o odihneasca.  A fost unul dintre cei mai mari actori ai TNB + mult, mult teatru radiofonic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tn-r0MFbnJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 18 October 2017 - 10:34.


#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Dumnezeu s-o odihnească în pace !

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dumnezeu s-o odihnească în pace.

Am avut şansa să fiu spectator la "Regina mamă", m-am simţit onorat să văd acel spectacol şi să aplaud o actriţă de asemenea calibru artistic.

View Postmiki07, on 18 octombrie 2017 - 10:09, said:

Simt un gol in suflet, pentru ca punem prea putin la loc. Nu prea vine nimic din spate.
Ţi-am corectat eu propoziţia.
Cine să vină? "Las Fierbinţi"? Acei actori sunt consumabili, dacă lipsesc o lună de pe ecran sau de pe scenă şi dacă nu-i caută nimeni pe YouTube, intră în marea uitare.
Mai avem, totuşi, încă o doamnă a teatrului românesc, Tamara Buciuceanu, are tot 88 de ani. Nici ea nu este respectată atât cât merită, decât de către public.

Rolul ei în "Cuibul de viespi" rămâne memorabil.

Edited by PSC, 18 October 2017 - 10:54.


#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostPSC, on 18 octombrie 2017 - 10:49, said:

Dumnezeu s-o odihnească în pace.

Am avut şansa să fiu spectator la "Regina mamă", m-am simţit onorat să văd acel spectacol şi să aplaud o actriţă de asemenea calibru artistic.

Ţi-am corectat eu propoziţia.
Cine să vină? "Las Fierbinţi"? Acei actori sunt consumabili, dacă lipsesc o lună de pe ecran sau de pe scenă şi dacă nu-i caută nimeni pe YouTube, intră în marea uitare.
Mai avem, totuşi, încă o doamnă a teatrului românesc, Tamara Buciuceanu, are tot 88 de ani. Nici ea nu este respectată atât cât merită, decât de către public.

Rolurile lor - al ei şi al Olgăi Tudorache în "Cuibul de viespi" - rămân memorabile.

UIte, Bendeac e un actor bun, care face si teatru. Pacat ca la TV nu are sansa (ca eu cred ca vrea) sa faca si altceva.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conform Wikipedia, aşa a fost răsplătită doamna Olga Tudorache:

În teatru
    Premiul I pe țară la cel de-al II-lea Concurs republican al tinerilor actori, pentru Domnișoara Nastasia de George Mihail Zamfirescu
    Premiul I pe țară la cel de-al treilea Concurs republican, în 1959, pentru interpretarea rolului Nila tobosara
    Premiul pentru cea mai buna interpretare a anului 1968, dat de CSCA, pentru Baltagul, rolul Vitoria Lipan
    Premiul I pentru interpretare la Festivalul Național de Teatru din 1969, pentru Baltagul și Maria 1714
    Premiul Amfora 1968 pentru cea mai buna interpretare a unui rol principal feminin din acea stagiune
    Premiul special al juriului pentru contribuția artistică și pedagogică dosebita la realizarea celui mai bun spectacol al Festivalului de Artă Contemporană, Brașov 1978, Efectul razelor gamma asupra anemonelor
    Premiul de interpretare feminină pe anul 1977 ex-aequo, acordat de A.T.M. Biroul de Critica dramatica, pentru Efectul razelor gamma asupra anemonelor
    Premiul pentru cea mai buna interpretare feminina de la Colocviul despre arta comediei, editia a 3-a Galati, Nebuna din Chaillot, 1978
    Premiul revistei Săptămâna pentru 25 de ani de activitate teatrală, 1979
    Premiul I la Festivalul Național Cântarea României, ed. a V-a pentru Să nu-ți faci prăvălie cu scară de Eugen Barbu, rolul Elena Domnișor, anul 1985
    Premiul I la Festivalul dramaturgiei contemporane Brașov, 1986 pentru Elena Domnișor din Să nu-ți faci prăvălie cu scară
    Premiul special al juriului la Gala dramaturgiei românesti actuale Timișoara 1987, cu Elena Domnișor
    Premiul revistei Flacara 1985
    Diploma de onoare a Saptamânii teatrului scurt, Oradea, editia a 7-a 1988, pentru Noapte bună, mamă, rolul Thelma
    Premiul revistei Teatrul, 1988, pentru rolul Thelma din Noapte bună, mamă!
    Spectacolul REGINA MAMA a primit Diploma de onoare la Festivalul de Dramaturgie Contemporană – Brașov, decembrie 1997
    Premiul Fundației TOFAN pentru Cea mai importanta personalitate teatrală a anului 1997, decembrie 1997
    2000 - Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Ofițer acordat de Președintele României
    2001 - Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și patrimoniul Cultural Național Suceava acorda Diploma de onoare pentru înnobilarea scenei și ecranului românesc
    2001 - Prefectura Județului Iași conferă Diploma de excelență
    2001 - Municipiul București Sector 2 conferă Titlul de Doamna a scenei românești
    2001 Consiliul General al Municipiului București acorda titlul de Cetatean de onoare al Municipiului București
    2001 VÂRSTA DE AUR – Premiul special, distincție creată și decernată de Ion Antonescu, secretar de stat în Ministerul Culturii și Cultelor
    2004 - Trofeul Festivalului Național de Teatru I. L. Caragiale
    2006 - Doctor Honoris Causa, acordat, in sedinta extraordinara, de catre senatul Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica [4]
    2013 - Decorația Regală Nihil Sine Deo
Premii ale Uniunii Teatrale din România (UNITER)
    Premiul pentru întreaga activitate, Gala Premiilor UNITER, 1995
    Premiul UNITER pentru Cea mai buna actriță în cadrul Galei Premiilor UNITER, pentru rolul din
spectacolul Regina mamă de Manlio Santanelli, martie 1999
    Diploma de popularitate, Gala Premiilor UNITER, 2002
    Premiul Criticii pentru Cea mai buna actriță a anului 1997, acordat de secția română a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru (AICT) – Fundația Teatrul XXI, pentru rolul din spectacolul REGINA MAMA de Manlio Santanelli, februarie 1998

Premii în cinematografie
    1992 - Uniunea Cineaștilor din România, Premiul pentru interpretare, rol principal feminin în Drumul câinilor și Tusea și junghiul
    1996 - Diploma Opera Omnia, Uniunea Cineaștilor
    2001 - Diploma Artistă de onoare a filmului românesc
    2002 - Premiul de excelență, Centrul Național al Cinematografiei

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Dumnezeu s-o odihneasca în pace! Posted Image
:signher: https://ro.wikipedia.../Olga_Tudorache

Edited by TheStarkestTruthMatters, 18 October 2017 - 10:59.


#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Dumnezeu s-o ierte !
Mare actor, mare caracter! ...

#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Dumnezeu sa o odihneasca.
Am fost prezent la spectacolele in care a jucat. M-a fascinat de fiecare data.
Inconfundabil stil, inconfundabila tarie a vocii.







Am lasat mai multe randuri goale pentru a scrie ce urmeaza.
INCETATI cu prosteala asta cu RIP!!! Cu sau fara puncte intre litere. INCETATI!!!

Edited by addumi, 18 October 2017 - 11:11.


#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pacat, mare pacat! Dumnezeu s-o odihneasca!

Edited by e_bulu, 18 October 2017 - 11:24.


#13
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostPSC, on 18 octombrie 2017 - 10:49, said:

Dumnezeu s-o odihnească în pace.

Am avut şansa să fiu spectator la "Regina mamă", m-am simţit onorat să văd acel spectacol şi să aplaud o actriţă de asemenea calibru artistic.

Ţi-am corectat eu propoziţia.
Cine să vină? "Las Fierbinţi"? Acei actori sunt consumabili, dacă lipsesc o lună de pe ecran sau de pe scenă şi dacă nu-i caută nimeni pe YouTube, intră în marea uitare.
Mai avem, totuşi, încă o doamnă a teatrului românesc, Tamara Buciuceanu, are tot 88 de ani. Nici ea nu este respectată atât cât merită, decât de către public.

Rolul ei în "Cuibul de viespi" rămâne memorabil.
nu am auzit de olga tudorache, de altfel nu sunt nici un impatimit al teatrului.
totusi serialul Las fierbinti are cativa actori buni. doar ca in prezent alta e viziunea.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostD3an, on 18 octombrie 2017 - 11:50, said:

nu am auzit de olga tudorache, de altfel nu sunt nici un impatimit al teatrului.
totusi serialul Las fierbinti are cativa actori buni. doar ca in prezent alta e viziunea.
No comment.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Pai nu mai juca demult mai oameni buni. Ce-aveti acuma ? Plus ca avea 88 de ani.....   Asta e viata.

#16
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Odihneasca-se in pace

#17
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View PostBogotta, on 18 octombrie 2017 - 12:30, said:

Pai nu mai juca demult mai oameni buni. Ce-aveti acuma ? Plus ca avea 88 de ani.....   Asta e viata.
Uite cum stau lucrurile.
Cand un om performeaza in meseria pe care o face si tu beneficiezi si esti multumit, intr-un fel sau altul, de aceasta performanta, atunci ceva nevazut din tine spera ca omul in cauza sa fie cat mai multa vreme in rol.
Ce relevanta are ca nu mai juca de ceva vreme? Ce relevanta are ca avea 88 de ani? Asta este relevant?
Mai cugeta. S-ar putea sa descoperi ca te intersectezi cu astfel de oameni, performeri in meseria lor si s-ar putea sa nu mai judeci in acelasi ton cand, vreunul dintre ei, va disparea.

Edited by addumi, 18 October 2017 - 12:57.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postaddumi, on 18 octombrie 2017 - 12:56, said:

Uite cum stau lucrurile.
Cand un om performeaza in meseria pe care o face si tu beneficiezi si esti multumit, intr-un fel sau altul, de aceasta performanta, atunci ceva nevazut din tine spera ca omul in cauza sa fie cat mai multa vreme in rol.
Ce relevanta are ca nu mai juca de ceva vreme? Ce relevanta are ca avea 88 de ani? Asta este relevant?
Mai cugeta. S-ar putea sa descoperi ca te intersectezi cu astfel de oameni, performeri in meseria lor si s-ar putea sa nu mai judeci in acelasi ton cand, vreunul dintre ei, va disparea.


Tocmai de asta exista inregistrari. Am multe piese de teatru la mine in laptop in care joaca ea. De asemenea, multe se gasesc pe youtube.

Binenteles ca imi pare rau ca nu mai este insa .... un om nu poate trai la nesfarsit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate