Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Stejarul

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Salut,

ma bate gandul sa pun cativa stejari, unii aliniati la strada, langa gard, la nordul curtii. Unul la gardul cu vecinul din sud.

Acum am mai multe semne de intrebare:
1. O fi o idee buna?

2. De care soi?
Am gasit pe net in special stejar rosu. Pare diferit de stejarul din padurile noastre. E mai bun sau nu?

3. De unde puieti?
Am cautat in doua paduri mici de langa Ploiesti, au stejari mari dar puieti ioc.
As mai cauta in zona mea natala, in nordul Dobrogei - gasisem odata niste puieti pe o tarla nelucrata, sub padure. As lua cat mai mari, sa "fur startul".
Altfel, mai vazusem si pe olx niste pitici la pret bun

4. Dar daca-l seman?
Am adunat cateva ghinde de trei feluri, unele mai mici, unele medii altele mai maricele, fiecare de la pom diferit.
E un procedeu anume de urmat? Cineva pe aici zicea ca ar trebui fierte, sa pocneasca coaja.
Frate-miu a pus odata o ghinda netratata in ghiveci si a rasarit dupa o vreme.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Orice ai pune , ai grija unde ii pui . Astia , cresc si au asa putere de-ti darama si casa , daca radacinile au de-a face cu asa constructie .

#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 til, on 17 octombrie 2017 - 20:13, said:

Salut,
ma bate gandul sa pun cativa stejari, unii aliniati la strada, langa gard, la nordul curtii. Unul la gardul cu vecinul din sud.

O idee buna, dar trebuie sa vezi ce spune si legea, referitor la distanta de plantare fata de gardul cu vecinii.

Edited by corsica, 17 October 2017 - 20:48.


#4
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017
iti trebe stejari dresati ! ...
adica sa-si intinda radacinile in perimetrul "fixat de autoritati" ! ... Posted Image

Edited by preacuratul, 17 October 2017 - 20:55.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 til, on 17 octombrie 2017 - 20:13, said:

Acum am mai multe semne de intrebare:
1. O fi o idee buna?

2. De care soi?
Am gasit pe net in special stejar rosu. Pare diferit de stejarul din padurile noastre. E mai bun sau nu?

3. De unde puieti?
Am cautat in doua paduri mici de langa Ploiesti, au stejari mari dar puieti ioc.
As mai cauta in zona mea natala, in nordul Dobrogei - gasisem odata niste puieti pe o tarla nelucrata, sub padure. As lua cat mai mari, sa "fur startul".
Altfel, mai vazusem si pe olx niste pitici la pret bun

4. Dar daca-l seman?
Am adunat cateva ghinde de trei feluri, unele mai mici, unele medii altele mai maricele, fiecare de la pom diferit.
E un procedeu anume de urmat? Cineva pe aici zicea ca ar trebui fierte, sa pocneasca coaja.
Frate-miu a pus odata o ghinda netratata in ghiveci si a rasarit dupa o vreme.

1.  Da, e o idee foarte buna dar nu pune multi (doar cativa) si asigura-le front suficient, minim 5m intre ei.  Sunt copaci de drum lung (cca 100 de ani) fac coroana foarte bogata si tulpina poate ajunge si la 2m diametru.   Deci... pune 3 stejari cu distanta suficienta intre ei si sunt suficienti, nu trebuie sa faci o padure.  

1.1  Daca ai nevoie de umbra punei- in sud... Daca ai o gradina care are nevoie de soare, pune-i in vest astfel incat soarele la apus sa ajunga dincolo de ei si umbrirea gradinii sa fie nesemnificativa.

2.  Sol de care vrei tu dar preferabil sol gras, cu ingrasamnant natural (mranitza)...

3.  Nu-i nicio filozofie sa pui cate o ghinda in cate un ghiveci, sa-i asiguri umiditate si caldura, pana rasare. Cresc repede si, daca ajung la 80-100 cm ii poti pune in locul final.  Neaparat tutori de dirijare, dupa plantare, ca sa creasca drept
https://povesteacase...e-ghinda-video/

Nu uita - spatii mari intre ei... altfel, peste vreo 10 ani o sa regreti ca i-ai pus prea inghesuiti. Mai bine putin si spatiati corect... Nu sunt pomi de livada.

 gladiatore, on 17 octombrie 2017 - 20:40, said:

Orice ai pune , ai grija unde ii pui . Astia , cresc si au asa putere de-ti darama si casa , daca radacinile au de-a face cu asa constructie .

Minim 5-6 m de constructie... Radacinile nu afecteaza nici casa nici gardul.. se duc in fundul pamantului...nu ridica betoanele in jurul lor decat daca chiar ai construit pana langa ei si le impiedici cresterea.

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Văleuuu ... răspunsuri de nota 10 şi nu i-a plăcut nici unul!

LE: se uită la paulownia(topic)

Edited by jobist, 17 October 2017 - 21:14.


#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
1- stejarul ala rosu american are frunzele lobate cu zimti ascutiti si e foarte decorativ toamna
4- pentru semanat cred ca ai pierdut startul (septembrie), ghinda trebuie sa fie foarte proaspata, daca s-a uscat nu mai germineaza neam...

Edited by subway_guru, 17 October 2017 - 21:41.


#8
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 20:58, said:

Sunt copaci de drum lung (cca 100 de ani)

Glumesti? Cel mai batran stejar de la noi are aproape 900 ani!

#9
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 cotzi, on 17 octombrie 2017 - 21:29, said:


Glumesti? Cel mai batran stejar de la noi are aproape 900 ani!
La tara, langa biserica avem niste stejari de vreo 500 de ani, si inca o duc bine intre morminte...

#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mai .....nu-l faceti pe @till sa planteze in cimitir , ce naiba ....omul vrea copacii langa al sau gard . :D

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 til, on 17 octombrie 2017 - 20:13, said:

As mai cauta in zona mea natala, in nordul Dobrogei - gasisem odata niste puieti pe o tarla nelucrata, sub padure.

Daca faci un drum in zona Luncavita - Nifon e imposibil sa nu gasesti cativa puieti in padure.

 Erwin_Rommel, on 17 octombrie 2017 - 21:34, said:

La tara, langa biserica avem niste stejari de vreo 500 de ani, si inca o duc bine intre morminte...

Adica, de pe vremea lu Mihai Viteazu, nu?  Ar trebui sa stiti ca un stejar atinge maturitatea in cca. 50-70 de ani, cand dezvolta o tulpina groasa de 1.5-2 m in diametru.

Asa ca... or fi si stejari de pe timpul lui Buresbista, dar trebuie probat stiintific acest lucru.

Edited by rosix, 17 October 2017 - 21:41.


#12
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Stejarul din Borzesti , o mai fi existand ??

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Speciile de stejar/gorun se deosebesc destul de usor dupa aspectul frunzei si a ghindei...
Daca pui din puiet n-ai nicio sansa sa pastrezi radacina principala pivotanta si va stagna cativa ani buni...
Din ghinda, ingropi ghinda toamna si uiti de ea...ca se descurca singura fara irigatii si bibileli...
IMPORTANT:
Daca ai colectat ghindele si nu ai timp sa le semeni tine-le permanent umede...
;)

Edited by subway_guru, 17 October 2017 - 22:10.


#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cind mai vii acasa, dupa ce cobori podul la Slobozia, fa dreapta. La Privighetoarea intorci si parchezi linga padure. Meri in padure si fa un pish.... si de acolo te descurci. Calci pe ei.
Mersi ca mi-ai amintit. Vreau si eu 12, ca in Gone with the wind.

Ai grija cum te apleci.

Edited by viotl, 17 October 2017 - 22:03.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 21:41, said:

Adica, de pe vremea lu Mihai Viteazu, nu?  Ar trebui sa stiti ca un stejar atinge maturitatea in cca. 50-70 de ani, cand dezvolta o tulpina groasa de 1.5-2 m in diametru.

Asa ca... or fi si stejari de pe timpul lui Buresbista, dar trebuie probat stiintific acest lucru.
Pana acum nu au fost datati cu burghiu Pressler dar se cunoaste ca in zona a existat o padure seculara pana acum cateva sute de ani, unde se ascundeau haiduci.
Plus ca acestia ce au ramas au crescut intr-o zona saraca, la umbra dealului.

 gladiatore, on 17 octombrie 2017 - 21:42, said:

Stejarul din Borzesti , o mai fi existand ??
Acela a fost taiat la constructia bisericii, in 1493...

Edited by Erwin_Rommel, 17 October 2017 - 22:23.


#16
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 21:41, said:


Adica, de pe vremea lu Mihai Viteazu, nu?

Ai unul chiar langa casa, la manastirea de la Cernica(langa consignatia de carti si icoane), de vrei sa te simti coplesit nitel.
Biserica a fost ctitorita la 1608 de vornicul lui Mihai Viteazul iar stejarul, conform inscrisurilor bisericii, era deja acolo cand s`a construit. Cel mai probabil e mai vechi si ca mama lu Mihai Viteazul :D

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 rid, on 17 octombrie 2017 - 22:32, said:

Ai unul chiar langa casa, la manastirea de la Cernica(langa consignatia de carti si icoane), de vrei sa te simti coplesit nitel.
Biserica a fost ctitorita la 1608 de vornicul lui Mihai Viteazul iar stejarul, conform inscrisurilor bisericii, era deja acolo cand s`a construit. Cel mai probabil e mai vechi si ca mama lu Mihai Viteazul Posted Image

Nu prea cred in povestile preotilor, doar in atestarea varstei copacului, cu mijloace stiintifice.  Asta, pentru ca am vazut stejari cu diverse varste, iar unii catalogati ca avand cateva sute de ani erau mai putin dezvoltati decat altii despre care stiam sigur ca au cca 50 de ani din sursa sigura, care nu poate fi pusa la indoiala.]

O poveste ceva mai autentica, testata prin prelevarea unei probe, se afla aici:
http://adevarul.ro/l...97b1/index.html

In niciun caz, nu cred in povesti manastiresti.

Edited by rosix, 18 October 2017 - 03:49.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
In zona de sud a tarii pe lunca Neajlovului de ex, pana dincolo de Comana la varsarea acestuia in Arges, exista inca paduri in care stejarul secular e bine merci in picioare.
Ba chiar exista in albia majora stejari razleti care sunt obiective strategice, marcati pe hartile militare...pe vremurile in care gps-ul nu se inventase inca probabil serveau drept repere pt aviatie. Cert este ca.desi unii s-au si uscat, nimeni nu se atinge de ei.

Toate ocoalele silvice din zona au pepiniere in care speciile valoroase( stejar si frasin) sunt multiplicate pt replantari.
Cat despre radacina pivotanta care la transplantare e compromisa...povesti..in general oricum se planteaza niste ametiti de 20-40 cm inaltime, nu confundati copacii astia cu ciresii din hipermarket.


Mai putin relevante aceste aspecte, problema e alta....ce faci cu stejarul intr-o curte...
Stejarul e un arbore care creste greu, stejarul are nevoie de spatiu atat deasupra cat si in sol...
Pai mai apuci tu sa vezi ghinda aia copac? Ai idee ce fac radacinile alea pe sub pamant? Eu am sapat sa fac o co structie si am gasit radacini de mar si salcam la mama dracu fata de tulpina.

Stai cumintel in banca ta, daca tor ai un fetis cu stejarul  pune unul in mijlocul curtii sa se bucure de el stranepotii tai..in rest foloseste specii mai prietenoase si admira stejarii acolo unde le e locul, in padure.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate