Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stejarul

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 21:41, said:

Ar trebui sa stiti ca un stejar atinge maturitatea in cca. 50-70 de ani, cand dezvolta o tulpina groasa de 1.5-2 m in diametru.

Ma indoiesc de cele afirmate. Poate ne lamureste cineva care lucreaza in domeniul silviculturii. La 1,5m diametru si 50 ani varsta, inelele de crestere, facand un calcul ar trebui sa aiba 15mm grosime. Ori asa ceva nu exista. Am vazut la viata mea destul stejar, materie prima pt. furnir si inelele sunt foarte subtiri. De altfel e de ajuns sa te uiti la ceva mobilier din stejar si te lamuresti.
La 50 de ani asemenea diametru poate e atins de speciile care cresc repede gen plop, salcie, paltin...

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Are o laie..pai daca era asa...era brad, nici bradul nu  creste asa.
Attached File  tabel-crestere-stejar-1.jpg   68.58K   72 downloadsAttached File  variatia-diametrelor-1.jpg   53.85K   67 downloads

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic intre 50-70 ani are cresteri anuale maxime dar asta e extrem de discutabil, mai degraba se poate spune ca undeva in acel interval e apexul graficului..cand e mic creste putin mai greu, apoi scade...oricum diferentele sunt relativ mici...diferente de mm intre decade.
La 50 de ani stejarul e o beldie, nu prea scoti nimic  valoros din el decat poate in caz de forta majora un picior de podeata sau o grinda...in rest maruntis..poate la raritura sa cada asa ceva dar sub 100-120 de ani nici gand sa recoltezi ceva iar stejarul cu adevarat valoros in general sare de 150-200 de ani ca sa ai ce scoate.
Economic se poate peste 100-120 pt mobile si maruntisuri, butoaie si altele de acest gen insa stejarul e valoros la maxim traditional pt dulapi si grinzi( costructii ) iar ala nu il scoti sub 150.
Compromisul asta cu varsta de exploatare se face pt cz.dupa 100-120 ani ritmul de crestere scade insa si calitatea creste si din diametru mare se scot dulapi mult mai rezistenti si cu stabilitate mai mare a fibrelor..
Stejarul tanar si daca poti face din el ceva se suceste si se covargeste ca toti dracii.


#22
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Uau!
Mi-era teama ca n-am primit nici un raspuns, dar culmea, o pagina buna si utila.
Plus mesajele de aici si din privat de la dobrogeni :wub:

Bine ca v-am lasat sa va dezmatati in voie :D Deja s-a scris cam tot ce era de scris, putem inchide topicul :lol:

 jobist, on 17 octombrie 2017 - 21:12, said:

Văleuuu ... răspunsuri de nota 10 și nu i-a plăcut nici unul!
LE: se uită la paulownia(topic)
Securistii!
Chiar pe ala am stat, ca nu-l mai citisem demult, iar mi se taiase "abonamentul" la topicul ala.
Nu-sh ce are forumul asta de ma tot taie de la diferite topicuri.

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 21:41, said:

Daca faci un drum in zona Luncavita - Nifon e imposibil sa nu gasesti cativa puieti in padure.
Sunt din Isaccea de loc. Cand mai ajung pe acasa o sa bantui padurile, incep cu Revarsarea-Rachelu.

 viotl, on 17 octombrie 2017 - 21:59, said:

Cind mai vii acasa, dupa ce cobori podul la Slobozia, fa dreapta. La Privighetoarea intorci si parchezi linga padure. Meri in padure si fa un pish.... si de acolo te descurci. Calci pe ei.
Ai grija cum te apleci.
Bune hinturi :lol: Sa trec doar pe lumina pe acolo, nu? Cam greu, ca s-a scurtat... ziua.
O sa vad, daca nu plec pe Buzau-Braila.

Revin cu raspunsuri la unele idei.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cotzi, on 18 octombrie 2017 - 08:20, said:

La 50 de ani asemenea diametru poate e atins de speciile care cresc repede gen plop, salcie, paltin...

Te inseli! Am un astfel de stejar la tzara, la curte.  E plantat de raposatul bunica-meu, prin 1960-1970 si are cca. 100cm diametru in tulpina.  Imi pare rau ca nu reusesc sa incarc o poza (nu stiu de ce drk nu merge).
@Til, daca te duci prin Dobrogea, iti spun unde este, sa te duci sa-l vezi.

Poza facuta de Google Maps in 2012 de la cca. 3m distanta (cand ma mai duc la tara o sa-l masor sa fac o poza cu telefonul ca sa nu mai fie niciun dubiu)

https://www.dropbox....stejar.jpg?dl=0

Mai avem unul plantat din ghinda acestui stejar, intr-o gradina, in alt loc, are cca. 20 de ani si 25cm in diametru.

Nu stiu ce specie este - posibil gorun.. Habar n-am.
[ https://www.dropbox.com/s/vdsyxqd6wb0t2m1/stejar.jpg?dl=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 18 October 2017 - 12:06.


#24
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

 corsica, on 17 octombrie 2017 - 20:43, said:

O idee buna, dar trebuie sa vezi ce spune si legea, referitor la distanta de plantare fata de gardul cu vecinii.
Chiar, oare cat zice? Oricum, o sa vorbesc cu vecinul, sa vad ce parere are. Avem deja pomi foarte aproape de gard. Si eu, si el.
Dar stiu eu ce ganduri o avea pentru nepoti?

 rosix, on 17 octombrie 2017 - 20:58, said:

1.  Da, e o idee foarte buna dar nu pune multi (doar cativa) si asigura-le front suficient, minim 5m intre ei.  Sunt copaci de drum lung (cca 100 de ani) fac coroana foarte bogata si tulpina poate ajunge si la 2m diametru.   Deci... pune 3 stejari cu distanta suficienta intre ei si sunt suficienti, nu trebuie sa faci o padure.  
1.1  Daca ai nevoie de umbra punei- in sud... Daca ai o gradina care are nevoie de soare, pune-i in vest astfel incat soarele la apus sa ajunga dincolo de ei si umbrirea gradinii sa fie nesemnificativa.
La sud nu prea vreau, ca-mi umbreste solarul, plus ca-i gardul cu vecinul.
La vest am soseaua. La sosea am nuci pusi de fostul proprietar. Sunt deja mari, au cam 30cm diametru. 6 bucati pe 30m. Deci vestul e rezolvat.
La nord 60m pe o straduta. Am defrisat corcodusii batrani, au ramas doi nuci frumos si am de gand sa pun 3 - 4 stejari, cum ai zis, foarte rari.
Numai ca intre timp am pus pomi fructiferi, sunt mici (1,5m) si desi. Speram sa ajunga dominati de stejarii. La un moment dat o sa-i tai, ca nu am ce face cu atata pruna si las stejarii sa plece in voie.

Quote

Nu-i nicio filozofie sa pui cate o ghinda in cate un ghiveci, sa-i asiguri umiditate si caldura, pana rasare. Cresc repede si, daca ajung la 80-100 cm ii poti pune in locul final.  Neaparat tutori de dirijare, dupa plantare, ca sa creasca drept
https://povesteacase...e-ghinda-video/
O sa incerc asta. Nu neaparat pentru curte, dar sa fac puieti. Cine stie, poate-mi pica o gradina pe mana si fac o perdeluta de stejari pe ea. Pun toate ghindele in jardiniere, in casa.

Quote

nu ridica betoanele in jurul lor decat daca chiar ai construit pana langa ei si le impiedici cresterea.
Deci o temelie de beton pentru gard nu o sa fie recomandata? La ritmul lent de crestere a pomului, nu cred ca apuc sa am eu problema asta.

 jobist, on 17 octombrie 2017 - 21:12, said:

Văleuuu ... răspunsuri de nota 10
DA!

Quote

și nu i-a plăcut nici unul!
Ba da!

 subway_guru, on 17 octombrie 2017 - 21:42, said:

Speciile de stejar/gorun se deosebesc destul de usor dupa aspectul frunzei si a ghindei...
Asta-i beleaua, ca am vazut x feluri de ghinde, mici, mari, late sau adanci. Am unele de vreo 3cm diametru de acum cativa ani, tot fluier cu ele, dar nu mai stiu de unde le-am luat, ca sa ma duc dupa seminte.

 parintele, on 18 octombrie 2017 - 07:20, said:

Stai cumintel in banca ta, daca tor ai un fetis cu stejarul  pune unul in mijlocul curtii sa se bucure de el stranepotii tai..in rest foloseste specii mai prietenoase si admira stejarii acolo unde le e locul, in padure.
Asta-i cea mai buna idee, ar arata cel mai frumos. Am deja un par batran in mijlocul gradinii. Ar mai fi loc de un stejar mai incoace, dar ma mai gandesc daca-l pun sa umbreasca toata curtea.

Legat de ritmul de crestere in diametru postat mai sus. E descurajant de lent. Ma intreb daca in plin soare nu ar creste mai bine si poate ca tabelele alea sunt facute pentru cei crescuti in desis, in padure.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 til, on 18 octombrie 2017 - 11:54, said:

Asta-i cea mai buna idee, ar arata cel mai frumos. Am deja un par batran in mijlocul gradinii. Ar mai fi loc de un stejar mai incoace, dar ma mai gandesc daca-l pun sa umbreasca toata curtea.
Legat de ritmul de crestere in diametru postat mai sus. E descurajant de lent. Ma intreb daca in plin soare nu ar creste mai bine si poate ca tabelele alea sunt facute pentru cei crescuti in desis, in padure.

Nu te lasa descurajat. Pune macar unul, dar tine cont ca e un copac de volum si umbreste, asa ca gaseste-i un loc unde sa te poti bucura de el, sa nu te apuci dupa aia sa-i tai din ramuri.
Nu creste chiar atat de lent.. In cca. 20 de ani o sa-ti placa cum arata si sigur il vei lasa mostenire stranepotilor.
Ideal ar fi sa stabilesti locul si sa poti planta un stejar in anul de nastere al unui copil. In acest fel, nu vei mai avea probleme cu stabilirea varstei stejarului.

Edited by rosix, 18 October 2017 - 12:24.


#26
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ma mut inapoi in Isaccea intre timp

 rosix, on 18 octombrie 2017 - 11:45, said:

.
@Til, daca te duci prin Dobrogea, iti spun unde este, sa te duci sa-l vezi.
Mai avem unul plantat din ghinda acestui stejar, intr-o gradina, in alt loc, are cca. 20 de ani si 25cm in diametru.
Nu stiu ce specie este - posibil gorun.. Habar n-am.
[ https://www.dropbox.com/s/vdsyxqd6wb0t2m1/stejar.jpg?dl=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar sunt curios sa-i vad. Pe unde sunt?
Daca intre timp ai poze si cu ghindele, sau cu pomul cel tanar pune-le aici.

Suna ireal ritmul de crestere la tine, in comparatie cu tabelul postat mai sus. Pe de alta parte, si tabelul pare ireal, cu mai putin de 20cm grosime in 20 ani.
De-asta ma gandesc ca in conditii de pom izolat, in plin soare, sau macar in aliniament dar nu inghesuit din toate partile, ar creste mult mai bine.

PS. Gata, l-am gasit pe Maps :D

#27
newfmc

newfmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2007
Daca vrei sa mai castigi niste ani poti sa iei de la pepiniera. In cazul in care locatia din semnatura e actuala, ai o pepiniera destul de aproape la centura din Stefanesti-Voluntari (pepiniera ICAS Stefanesti, cred ca inca sunt de stat) unde iti confirm ca au stejari mai mari la preturi decente. Te duci cu cineva de acolo si iti scoate din pamant ce alegi tu, am vazut ca au pana la ~3m inaltime.
Si eu am vrut sa iau pentru umbra in curte dar am fost descurajat de ritmul lent de crestere al stejarului. Am luat platan pana la urma :)

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, stii prea bine ca nu obisnuiesc sa spun...povesti!
Posted Image
Uite aici un stejar din puiet...e un hibrid mai nobil de la gradinile botanice englezesti de la Kew!

Si unul din ghinda de aceeasi varsta...un pic mai bine dezvoltat Posted Image Posted Image Posted Image
In weekend sper sa pozez si stejareii americani tot din ghinde imprastiate pe parloaga...au un colorit superb nu alta!

Attached Files


Edited by subway_guru, 18 October 2017 - 20:27.


#29
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Varsta?

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Un deceniu...
In Dobrogea gasesti niste specii mai rare...
P,S.
De ce nu pui ceva mai variat?...ca sortimentul e vast!

#31
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Variat, adica mai multe sortimente de stejar? Sau stejar, platan s.a.?

Deci nuiaua aia verde iesita din ghinda are tot 10 ani?

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ma gandeam la specii diferite nu doar stejari...
Nu e nicio nuia, e o ramurica de la baza ca sa se vada forma frunzelor ca ghinde n-are...
Daca am vreme fac un fotoreportaj cu copacii din ‘jungla’ mea...
;)

Edited by subway_guru, 18 October 2017 - 23:38.


#33
preacuratul

preacuratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.10.2017
daca nici stejar "DACIC" nu mai suntem in stare sa "cultivam", vai de noi ! ...

Edited by preacuratul, 21 October 2017 - 11:37.


#34
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
La Stefanesti au alb si brumariu, daca am retinut bine. Astia-s dacici?
Au si rosu dar nu prea ma tenteaza.

#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Da

#36
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Cred ca m-am lamurit: stejarul alb e cel raspandit prin toata Europa.
Stejarul brumariu e adaptat la seceta si-i mai raspandit in Dobrogea si sudul tarii. Asa-i?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate