Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Egalitate rasiala?

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
338 replies to this topic

#1
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Ii vedem pe guvernanti, pe activistii ONG-isti sau pe jurnalisti in occident cum isi bat cu pumnii in piept ca suntem  o societate toleranta si  diversificata.   Cu toate astea, vechile obiceiuri xenofobice continua.

Daca sunteti cetatean britanic/evreu/german/elvetian/francez/american/japonez/saudit/chinez/coreean/belgian/olandez/spaniol/italian/rus sau din oricare tara care a fost candva imperiu ori un regat prestigios fiind actualimente un stat dezvoltat, si plecati intr-o tara straina, nu doar ca sunteti tratati si priviti cu respect, dar primiti  si cele mai bune oportunitati si vi se acorda si cele mai bune servicii dupa spranceana.

Daca ati avut ghinionul sa va nasteti intr-o tara din lumea a doua sau lumea a treia,  ca cetatean roman/polonez/congolez/irakian/indian/brazilian/mexican din oricare tara care a fost candva colonie si este in curs de dezvoltare ori este subdezvoltata, plecati intr-o tara straina.  Sunteti tratati cu dispret, chiar cu ura si indiferenta, aveti parte de cele mai proaste servicii si aveti acces restrans doar la joburile cele mai injositoare si prost platite.

Poate ca Hitler a avut dreptate cand a spus ca exista rase inferioare si superioare, spunand un adevar care exista de  sute de ani.

Cam asta e, dar  intotdeauna, primii care reprezinta o prioritate sunt cei care au avut factori geografici/climatici/culturali si au avut o dezvoltare asigurara si un trecut glorios  si prestigios.

Americanii, care se considera cea mai puternica si bogata natiune din lume,  stiu repede pe unde se afla tari ca Franta, Marea Britanie , Rusia,  China,  Germania, Japonia etc, pe glob, dar se cam incurca cand vine vorba de tari bananiere care nu le sunt de folos sau nu reprezinta un interes (daca nu le cheama Mexic, Coreea de Nord sau Irak).

Nu generalizez, dar dupa cum arata procentele, asa e: cei mai multi imigranti est-europeni se angajeaza doar in sectorul primar si cel secundar.

Poate fiindca o meritam avand in vedere ca romanii, polonezii, bulgarii , cehii, slovacii, balticii se repezesc sa fie exploatati pe salarii mici sau chiar tratati ca niste sclavi neplatiti de patronii lor conationali sau de patronii tarilor dezvoltate respective.
Ba chiar, est-europenii, mexicanii, musulmanii, africanii si indienii ii scutesc pe vest-europeni si pe americani de acele "meserii injositoare " prost platite pentru a-si permite sa munceasca doar la birou  in sectorul tertiar.
Da, te-ai nascut in Romania ca om de rand , ghinion, fie mori de foame in tara ta pe 200 euro, dispretuit de statul roman, fie sclavagesti intr-o tara straina pe salariul minim de 1200 euro (cu banii astia , mori de foame la preturile din Vest), dar avand acces numai la sectorul agricol si cel industrial.....ca sectorul tertiar, adica cel al serviciilor, e ocupat de  nativii vest-europeni.
Ba chiar le convine situatia cand stiu ca tarile lor sunt cele mai mari furnizoare de prostituate pentru  statele dezvoltate.
Imaginati-va ce scandal iesea daca  s-ar afla ca un evreu , un cetatean britanic, francez, american sau un german   ar munci intr-o tara straina pe salariul minim.

Pai cum , ei dezvoltatii si prestigiosii, sa munceasca meserii injositoare pe salarii mizere?



Mai e si articolul asta care se potriveste bine cu tema:
Behind enemy lines – Filozofie pe bordura



Bine, dupa cum spune Bill Gates, exista posibilitatea sa-ti schimbi destinul:
"Daca te-ai nascut sarac nu e vina ta, daca mori sarac este vina ta!"




Istoria poporului roman sau al oricarui popor african   ne demonstreaza ca asa este.

Edited by G-0Man, 15 October 2017 - 18:14.


#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Mai bine intitulai topicul ”egalitate interetnică?”

#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Eu unul nu inteleg de ce se considera xenofobia ca fiind un lucru rau. Cineva sa-mi explice!

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 XORIAN_L, on 15 octombrie 2017 - 19:00, said:

Eu unul nu inteleg de ce se considera xenofobia ca fiind un lucru rau. Cineva sa-mi explice!
Pentru ca-i stupid sa urasti un om doar pentru ca-i strain.

Edited by ericmario, 15 October 2017 - 19:09.


#5
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Xenofob nu inseamna sa urasti. Ci sa nu accepti straini in comunitatea din care faci parte.

Edited by XORIAN_L, 15 October 2017 - 19:34.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Inseamna frica, respingere sau ura, poate avea (oricare din) cele trei sensuri. Asa zice dexul.

Edited by Phobos, 15 October 2017 - 19:45.


#7
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Nu. Doar ca nu ma simt bine intre oameni de o anumita etnie. Nu mi se pare corect sa fiu obligat sa traiesc  unde nu-mi place.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 XORIAN_L, on 15 octombrie 2017 - 19:00, said:

Eu unul nu inteleg de ce se considera xenofobia ca fiind un lucru rau. Cineva sa-mi explice!
Fiindca societatea occidentala e condusa de ZOG, NWO si colaboratorii lor.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 XORIAN_L, on 15 octombrie 2017 - 19:52, said:

Nu. Doar ca nu ma simt bine intre oameni de o anumita etnie. Nu mi se pare corect sa fiu obligat sa traiesc  unde nu-mi place.
Te muti unde-ti place dar nu urasti pe altii...

#10
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

 XORIAN_L, on 15 octombrie 2017 - 19:00, said:

Eu unul nu inteleg de ce se considera xenofobia ca fiind un lucru rau. Cineva sa-mi explice!
Asta vreau si eu sa stiu.

Dar cred ca doar pe   globalistii multiculturalisti ai lui peste prajit ar trebui sa-i intrebam.

 doxan, on 15 octombrie 2017 - 19:58, said:

Fiindca societatea occidentala e condusa de ZOG, NWO si colaboratorii lor.
Inseamna ca ZOG e anti- est-europeni, anti-polonezi, anti-romani, anti-africani, anti-indieni, anti-musulmani  etc. de le restrange oportunitatile in asa hal sa munceasca pe joburi mizere si sa fie exploatati toata viata tuturor celor care au ghinionul sa se nasca in tari de mana a doua sau a treia, adica cele in curs de dezvoltare si in cele subdezvoltate?

ZOG-ul sa inteleg ca e doar  pro-tarile dezvoltate?

#11
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

 andreic, on 15 octombrie 2017 - 20:14, said:

Te muti unde-ti place dar nu urasti pe altii...
Ma obligi sa ma mut dupa ce au venit ei masiv in jurul meu. Nu intotdeauna este usor sa te muti.

Faptul ca fugi de ei, tot xenofobie este.

#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 G-0Man, on 15 octombrie 2017 - 20:18, said:

Asta vreau si eu sa stiu.

Dar cred ca doar pe   globalistii multiculturalisti ai lui peste prajit ar trebui sa-i intrebam.


Inseamna ca ZOG e anti- est-europeni, anti-polonezi, anti-romani, anti-africani, anti-indieni, anti-musulmani  etc. de le restrange oportunitatile in asa hal sa munceasca pe joburi mizere si sa fie exploatati toata viata tuturor celor care au ghinionul sa se nasca in tari de mana a doua sau a treia, adica cele in curs de dezvoltare si in cele subdezvoltate?

ZOG-ul sa inteleg ca e doar  pro-tarile dezvoltate?
O poza cateodata poate spune mai mult decat un wall de text...ca tot o spus domnul presedinte Iohannis de elefanti in camera.

Attached Files


Edited by doxan, 15 October 2017 - 20:28.


#13
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Pana una alta, tot n-am inteles de ce in plina era a corectitudinii politice:
  • germanii si britanicii sunt bine tratati oriunde se duc si muncesc pe salarii mari de la bun inceput?
  • romanii si polonezii muncesc pe salarii mai mici si sunt tratati cu dispret si trebuie sa parcurga un lung drum pana ajung sa traiasca si ei la limita decentului?



Sa fie pentru faptul  ca vest europenii au scoli si universitati mai bune in mediul in care se nasc si cresc?
Totultine de mediul in care cresti?  
Nu ca m-as astepta sa gasesc vreo universitate est-europeana in top 100.....dar totusi.


Ok, si cu toate ca  est-europenii chiar sunt mai slab pregatiti profesional si n-au alta optiune decat sa inghita si sa munceasca pe salarii mici, de ce totusi trebuie priviti cu dispret de vest-europeni?  
Ca doar nu vin la cersit si la furat marea majoritatea , nu vin sa puna de atentate si violuri ca musulmanii.

De ce vest-europenii ii urasc pe est-europeni?


Cred ca trebuia topic separat pentru asta.

Edited by G-0Man, 15 October 2017 - 20:33.


#14
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 G-0Man, on 15 octombrie 2017 - 18:06, said:

Poate ca Hitler a avut dreptate cand a spus ca exista rase inferioare si superioare, spunand un adevar care exista de  sute de ani.
Desigur, plus că Hitler a construit autostrăzi, nene, și a dat de muncă la tot neamțul. Păi nu era mai bine pe vremea lui? Nu exista nici trafic de droguri și tineretul era călit cu arma-n mână. Posted Image

/sarcasm

Mătăluţă, apologia nazismului îţi poate da probleme cu legea, şi dacă vrei să discuţi despre diferenţe rasiale, nu-l invoci pe Hitler, ce dracu'. Te decredibilizezi total şi irevocabil.

Edited by Mi_Rebelle, 15 October 2017 - 20:52.


#15
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

 Mi_Rebelle, on 15 octombrie 2017 - 20:51, said:

Mătăluţă, apologia nazismului îţi poate da probleme cu legea, şi dacă vrei să discuţi despre diferenţe rasiale, nu-l invoci pe Hitler, ce dracu'. Te decredibilizezi total şi irevocabil.


Nu fac apologie la ceva care se practica dinaintea aparitiei nazismului.

Lumea civilizata era rasista si inainte de Hitler.
Erau inegalitati interetnice si inainte (vezi romanii din Transilvania sub controlul Ungariei cum erau tratati, ca o populatie de mana a treia).



Acum, asistam la un nou fenomen de la extrema ailalta: negrii rasisti care ii urasc pe albi, musulmanii care ii urasc pe crestini.

Edited by G-0Man, 15 October 2017 - 21:24.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 XORIAN_L, on 15 octombrie 2017 - 19:00, said:

Eu unul nu inteleg de ce se considera xenofobia ca fiind un lucru rau. Cineva sa-mi explice!
Te duci în secuime.  Vrei să cumperi ceva dar nu știi maghiară.  Ești înjurat în maghiară.  Ce faci?

#17
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 benis, on 16 octombrie 2017 - 12:52, said:

Te duci în secuime.  Vrei să cumperi ceva dar nu știi maghiară.  Ești înjurat în maghiară.  Ce faci?

M-am dus recent in secuime si a fost mai bine ca pe litoral.

P.S. Am vorbit tot timpul romaneste.

#18
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

 G-0Man, on 15 octombrie 2017 - 18:06, said:


Poate ca Hitler a avut dreptate cand a spus ca exista rase inferioare si superioare, spunand un adevar care exista de  sute de ani.
Da, avea cand spunea ca exista diferente intre rase si indivizi. Insa n-avea dreptate cand voia sa extermine rasele inferioare.
Pana in anul o mie grecii, romanii, egiptenii, cateva state din orientul mijlociu faceau parte din populatiile superioare. De exemplu, in timp ce grecii calculau dimensiunile planetei, sute sau mii de triburi traiau prin pesteri fix ca in epoca de piatra. Deci e clar ca genetica a facut diferenta in acest caz si nu altceva. Dupa anul o mie au inceput sa se evidentieze triburile din vestul Europei, si pana in ziua de astazi detin suprematia in tot ce inseamna cultura, tehnologie si civilizatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate