Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cuptor microunde defect

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postunbrutus, on 15 octombrie 2017 - 19:42, said:

daca cade magnetronul se mai repara? Si daca da, cum?
Nu se mai repara, se inlocuieste.

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsandel1, on 15 octombrie 2017 - 21:09, said:

Nu se mai repara, se inlocuieste.
mersi, am gasit un video care explica chiar tot

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t1tdj3OnlXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, urmareste filmuletul. Baga de seama ca trebuie sa descarci condensatorul ala de fiecare data.
     De asemenea nu este o idee prea buna sa-l primesti cu capacul scos. Sunt tensiune de 5kV pe-acolo.
     Din punctul may de vedere, nu prea merita sa repari un cuptor cu microunde.
      Folosit sau nefolosit, corodeaza urat pe dinauntru. Asa ca devine dezgustator.
      Oricum daca a crapat transformatorul sau magnetoul trebuie sa-l arunci.



#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunbrutus, on 15 octombrie 2017 - 15:20, said:

cand cade repetat, si vine repetat, mai are prostul obicei sa vina cu supratensiuni.
Nu prea are de unde ca nu umbla nimeni la transformator la priza de iesire sa-i modifice tensiunea. Da stiu ca circula multe mituri dinastea care sa justifice defectele aparatelor proaste dar singurul mod in care poate surveni supratensiune intr-un sistem monofazic catre utilziator final este ca cineva sa se joace cu nulul comun astfel ca deconectarea lui de la pamant poate cauza unor faze tensiuni mai mari si altora mai mici depinde de sarcina si echilibru, practic in configuratia stea daca nulul comun nu ocupa pozitia centrala apar diferente de potential intre faze. Dar astea sunt situatii nefericite si rare la care nu prea ai ce sa le faci decat sa-ti pui un sunt automat de supratensiune si sa sara siguranta.
La simple intreruperi si reveniri tensiunile sunt pe cat se poate de nominale iar eventualele diferente sunt prea mici ca sa conteze, de ex deconectarea de la o linie de medie tensiune si reconectarea la alta samd...

Edited by andreic, 16 October 2017 - 09:11.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcspot, on 16 octombrie 2017 - 06:40, said:

Pai, urmareste filmuletul. Baga de seama ca trebuie sa descarci condensatorul ala de fiecare data.
De asemenea nu este o idee prea buna sa-l primesti cu capacul scos. Sunt tensiune de 5kV pe-acolo.
Din punctul may de vedere, nu prea merita sa repari un cuptor cu microunde.
  Folosit sau nefolosit, corodeaza urat pe dinauntru. Asa ca devine dezgustator.
  Oricum daca a crapat transformatorul sau magnetoul trebuie sa-l arunci.
La ce te referi cand spui "sa-l primesti cu capacul scos"?

Al meu este ca nou, si e si de 900W si de vreo 30 l, e f mare, nu prea mai gasesti acum asa ceva...
Nu a corodat deloc. Efectiv arata ca nou.

L-am desfacut si siguranta de inalta tensiune e arsa, am scos si dioda preventiv sa o schimb, insa am o problema...

De unde naiba iau eu acum piesele de schimb... pe ebay uk le gasesti pe toate ieftin si aduse acasa, dar in ro...

View Postandreic, on 16 octombrie 2017 - 09:10, said:

Nu prea are de unde ca nu umbla nimeni la transformator la priza de iesire sa-i modifice tensiunea. Da stiu ca circula multe mituri dinastea care sa justifice defectele aparatelor proaste
tu cam tii cu ursu  vad :)
Nu e nici-un mit, si ani de zile s-au tot defectat aparate la oameni si in orase si la tara, si le-au inlocuit pe banii lor
Sint localitati intregi unde pica curentul si revine si se ard zeci si sute de aparate. Nu e nici un mit.

De altfel poti vorbi cu furnizorul tau de electricitate, o sa vezi ca au formular special pe site pt cazurile astea.
Pt ca acum sint obligati.

Intr-o seara m-am trezit ca tot facea zgomote cuptorul (bipaie cand il bagi in priza) si se aprindea si stingea TVul...
Deci tot cadea si revenea tensiunea... crede-ma ca nu rezista multe aparate la asa ceva. Si se intampla destul de des

https://www.enel.ro/...pagubirilor.pdf

1 leu dioda, in alte parti insa e 20ron: http://www.mivarom.r...512-cl01-p-9444

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
https://ronishop.ro/...l01-12/1535.htm

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postr_murphy, on 16 octombrie 2017 - 10:43, said:

deci de 20 de ori mai scump ca la mivarom? hmm... :)

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postunbrutus, on 16 octombrie 2017 - 10:18, said:

Nu e nici-un mit, si ani de zile s-au tot defectat aparate la oameni si in orase si la tara, si le-au inlocuit pe banii lor
Sint localitati intregi unde pica curentul si revine si se ard zeci si sute de aparate. Nu e nici un mit.
N-am auzit de ele... dar nu e imposibil, cum ziceam daca cineva deconecteaza nulul comun la primii stalpi si la ceilalti nu e pus la masa... se intampla ce ti-am spus, altfel nu are cum ca nu are de unde, tensiunea depinde de numarul de spire in traf si ala nu variaza. Pe medie tensiune iarasi nu sunt variatii semnificative, depinde de sarcina.

View Postunbrutus, on 16 octombrie 2017 - 10:18, said:

1 leu dioda, in alte parti insa e 20ron: http://www.mivarom.r...512-cl01-p-9444
Aia se arde si de la reflectata in magnetron/cuptor. Intra in suprasarcina.

View Postunbrutus, on 16 octombrie 2017 - 11:31, said:

deci de 20 de ori mai scump ca la mivarom? hmm... Posted Image
Vezi ca nu orice componenta de la mivarom e si buna de ceva sau originala, diodele de HV sutn mai greu de verificat ca au cadere mare de tensiune si nu merg cu multimetru normal.

Edited by andreic, 16 October 2017 - 17:18.


#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 16 octombrie 2017 - 17:19, said:

Aia se arde si de la reflectata in magnetron/cuptor. Intra in suprasarcina.normal.
poti detalia un pic? Vrei sa spui ca se arde acea de la mavirom sau in general?
Nu ma intereseaza de ce se arde, la 1 leu toata lumea de pe net a facut la fel, a inlocuit-o si apoi a vazut daca se arde sau nu din nou

View Postandreic, on 16 octombrie 2017 - 17:19, said:

Vezi ca nu orice componenta de la mivarom e si buna de ceva sau originala, diodele de HV sutn mai greu de verificat ca au cadere mare de tensiune si nu merg cu multimetru normal.
toti cumpara de la mivarom si revand.
Diodele de HV sint mai greu de verificat, dar asta nu le face rele.

Nu prea am auzit pe nimeni sa zica ca sint unele f proaste din china...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate