Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cuptor microunde defect

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Cuptorul "se aprinde", roteste, chiar si zgomotul pare fix acelasi, totusi nu mai incalzeste.

Stie cineva daca poate fi ceva simplu de reparat, gen o siguranta ceva?

A cazut curentul in mod repetat, poate sa il afecteze? Ma gandeam sa fac o reclamatie la Enel dar nu stiu cat success ar avea.

totusi, sper sa fie ceva f simplu...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
Ar putea fi o siguranta sau rezistentele. Nu conteaza ca pica curentul, e ca si cum ai opri ceva din intrerupator.

Edited by andreic, 15 October 2017 - 15:15.


#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postandreic, on 15 octombrie 2017 - 15:15, said:

Ar putea fi o siguranta sau rezistentele. Nu conteaza ca pica curentul, e ca si cum ai opri ceva din intrerupator.
cand cade repetat, si vine repetat, mai are prostul obicei sa vina cu supratensiuni.

Dar ce rezistenta, daca totusi becul se aprinde, se invarte platanul, tot... Ma gandesc ca sigur tre sa fie si un electronist pe forum care poate stie mai multe.

#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Siguranta de pe inalta tensiune...
Ceva 0.7A la 5kV
Cauta "Siguranta cuptor microunde"

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Magnetronul

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
magnetronul, circuitul de alimentare a magnetronului ..

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Magnetronul, sigur 90%.

#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Foarte probabil siguranta de inalte.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am avut eu unu la fel care mergea si nu mai incalzea,ba uneori mirosea si putin a ars....l-am dus la unu din cartier care i-a schimbat ceva siguranta si dupa 2 zile a facut la fel
L-am aruncat si am luat alt cuptor cu 200 de lei,daca merge doi ani cat are garantie la pretu ala ma declar multumit
In concluzie nu se mai merita sa repari dinastea,mixere,blendere..etc
Si nu te arunca la firme scumpe ca si alea pica la fel,eu nu mai cumpar de mult firme consacrate ca sunt la fel de slabe ca cele mai putin consacrate

Edited by I2O, 15 October 2017 - 15:59.


#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.11.2005
Inainte de a schimba siguranta verifica fereastra de mica daca e arsa.in cazul asta e inutil sa schimbi fuzibilul ca se arde din nou.Cauta pe cineva care se pricepe si il repara .
Al meu are 15 ani si tot merge.Am schimbat de doua ori fereastra de mica si merge ca unul nou.

Edited by gymy, 15 October 2017 - 16:05.


#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Ce este acea "fereastra de mica"? Unde este pozitionata? Cum arata?

Am gasit, m-am lamurit, aici.

Edited by addumi, 15 October 2017 - 16:14.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostErwin_Rommel, on 15 octombrie 2017 - 15:43, said:

Magnetronul, sigur 90%.
deci se mai poate repara sau nu? Pana la urma asta e scopul topicului, nu doar sa identificam defectul si atat :)

View PostI2O, on 15 octombrie 2017 - 15:59, said:

Am avut eu unu la fel care mergea si nu mai incalzea,ba uneori mirosea si putin a ars....l-am dus la unu din cartier care i-a schimbat ceva siguranta si dupa 2 zile a facut la fel
L-am aruncat si am luat alt cuptor cu 200 de lei,daca merge doi ani cat are garantie la pretu ala ma declar multumit
In concluzie nu se mai merita sa repari dinastea,mixere,blendere..etc
Si nu te arunca la firme scumpe ca si alea pica la fel,eu nu mai cumpar de mult firme consacrate ca sunt la fel de slabe ca cele mai putin consacrate
raman la parerea ca s-a defectat in urma penelor de curent de la Enel.
E un cuptor mai scump, f mare si f puternic.

Nici nu am mai vazut pe piata altul asa mare. Rar ai nevoie de asa dimensiuni, dar na... zic doar ca la vremea lui a fost f scump

View Postgymy, on 15 octombrie 2017 - 16:03, said:

Inainte de a schimba siguranta verifica fereastra de mica daca e arsa.in cazul asta e inutil sa schimbi fuzibilul ca se arde din nou.Cauta pe cineva care se pricepe si il repara .
Al meu are 15 ani si tot merge.Am schimbat de doua ori fereastra de mica si merge ca unul nou.
o poza, un link ceva poti sa pui? sau macar mai multe detalii

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postandreic, on 15 octombrie 2017 - 15:15, said:

Ar putea fi o siguranta sau rezistentele. Nu conteaza ca pica curentul, e ca si cum ai opri ceva din intrerupator.
Hmmm, si tocmai de aceea au fost zeci/sute de cazuri de diverse echipamente casnice care s-au ars in exact aceleasi conditii.....

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011
Prima data se verifica cu multimetrul ce îi stricat si abia apoi se decide daca merita reparat.
Eu nu ma pricep dar cu greu am reusit sa repar unul https://forum.softpe...6#entry21717176

Edited by sandel1, 15 October 2017 - 17:53.


#15
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Sigur se repara dar trebuie sa te adresezi cuiva care se pricepe daca nu ai nici cea mai mica ideie despre cum functioneaza un cuptor cu microunde! Este foarte posibil sa fie de la siguranta sau dioda. Magnetronul cade mai greu. Vezi ca siguranta este intr-o carcasa de plastic. Cauta pe You Tube un tutorial cu schmbarea sigurantei la cuptorul cu microunde sa-ti faci o ideie.(vezi:https://www.youtube.com/watch?v=zJ47ZygrRZ8)

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postunbrutus, on 15 octombrie 2017 - 16:59, said:

deci se mai poate repara sau nu? Pana la urma asta e scopul topicului, nu doar sa identificam defectul si atat Posted Image


raman la parerea ca s-a defectat in urma penelor de curent de la Enel.
E un cuptor mai scump, f mare si f puternic.

Nici nu am mai vazut pe piata altul asa mare. Rar ai nevoie de asa dimensiuni, dar na... zic doar ca la vremea lui a fost f scump


o poza, un link ceva poti sa pui? sau macar mai multe detalii
Daca reusesti sa il repari ieftin poate merita....
Numai sa nu pice iar ceva dupa reparare

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
daca ar fi printre noi un anume bosorog electronist, v-ar zice ..
daca s-a ars o siguranta, inseamna ca pe acea cale de curent exista un consumator trufas care face ca aceasta sa se arda. trebuie identificat acel consumator (eventual chiar scurtcircuit - in functie de viteza de "ardere" a sigurantei) care se va dovedi a fi defect.
logic mister spock? :D

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postiuliean50, on 15 octombrie 2017 - 18:01, said:

Sigur se repara dar trebuie sa te adresezi cuiva care se pricepe daca nu ai nici cea mai mica ideie despre cum functioneaza un cuptor cu microunde! Este foarte posibil sa fie de la siguranta sau dioda. Magnetronul cade mai greu. Vezi ca siguranta este intr-o carcasa de plastic. Cauta pe You Tube un tutorial cu schmbarea sigurantei la cuptorul cu microunde sa-ti faci o ideie.(vezi:https://www.youtube.com/watch?v=zJ47ZygrRZ8)
daca cade magnetronul se mai repara? Si daca da, cum?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate