Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

plata datorii de catre urmasi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 Monstruozitate, on 14 octombrie 2017 - 17:00, said:

Corect. Nu se mai plateste in acest caz nimic.
Se plateste daca "mortul" nu si-a mai executat obligatiile contractuale din timpul vietii, adica sa zicem deja avea datoriile "scadente" si contractul anulat.
Daca cineva dupa deces s-a folosit de bunurile acestuia, acesta situatie priveste strict pe operatorul de servicii si pe cel ce a facut acele prejudicii, ca e adult, responsabil.
De ce considerati ca cineva sa folosit de serviciile aferente dupa moartea acestuia, voi va folositi de nr mobil al  altuia sa sunati ? Poate a venit factura cu abonament si fara niciun telefon dat. E o supozitie.
Chiar si dupa succesiune compania nu va castiga in veci pentru ca un avocat poate invoca lejer necunostinta paratului privind existenta abonamentului respectiv.

#20
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Eu nu consider, am dat exemple diferite.
Firmele de telefonie mobila nu vor sa stie ca cutarica e decedat, pt ca ele vand creantele, si cand un Eos KSI va veni la judecatorie, va afla ca se judeca cu un mort, si dosarul se va clasa prin decesul uneia dintre parti.

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 daady, on 14 octombrie 2017 - 16:21, said:

Un abonamentul a fost intrerupt de neplata-nu mai avea cine plati pentru ca titularul lui decedase.
Pai si daca titularul a decedat, nu se duce urmasul cu certificatul de deces la operator sa inchida numarul ? Ca eu asa stiam ca e civilizat si corect...
Daca acest lucru nu s-a intamplat, urmasii sunt buni de plata.

Edited by andreic, 14 October 2017 - 19:08.


#22
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

 poseidon07, on 14 octombrie 2017 - 17:08, said:

compania nu va castiga in veci pentru ca un avocat poate invoca lejer necunostinta paratului privind existenta abonamentului respectiv.
Asta imi aduce aminte de un vecin, care la procesul cu o companie de utilitati a folosit scuza asta cu eu nu stiam ca trebuie sa platesc ca n-am primit factura... sustinea el ca lui nu ii veneau facturile :D
Evident nu i-a mers treaba, si cu tot circul asta a ajuns sa plateasca aproape dublu fata de cat era datoria.

#23
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 andreic, on 14 octombrie 2017 - 17:15, said:

Pai si daca titularul a decedat, nu se duce urmasul cu certiuficatul de deces la operator sa inchida numarul ? Ca eu asa stiam ca e civilizat si corect...
Daca acest lucru nu s-a intamplat, urmasii sunt buni de plata.
In acest caz nu are de platit nimic pentru ca nu e datoria copilului sa stie ce abonamente are tatal. Urmasul e bun de plata in urma efectuarii unei succesiuni si daca instanta stabileste prejudiciul facut cu "buna stiinta". Daca nu sunt apeluri efectuate pe telefon dupa deces...pa.
Dar pierdem timpul pentru ca prejudiciul este prea mic pentru actiuni in instanta.

#24
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

 Platon, on 14 octombrie 2017 - 17:08, said:



Nu draga, omul era corect si platea, dar ghinion, s-a pricopsit cu un cancer galopant, de la diagnostic pana la deces au fost doar 2 luni, si medicii au fost uimiti de virulenta lui, asta a fost drama vietii sale, sau shit happens cum ar zice americanii, orice ar fi, tineti cont ca un principiu de drept spune ca mosteniti si drepturi, dar si obligatii
E o diferenta intre drepturi si obligatii, o firma are dreptul la relatii contractuale cu persoanele in viata, si obligatia de a inchide contractul in momentul decesului, si sa-si asume obligatiile ne-onorate.

#25
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 cdsoft, on 14 octombrie 2017 - 17:18, said:

Asta imi aduce aminte de un vecin, care la procesul cu o companie de utilitati a folosit scuza asta cu eu nu stiam ca trebuie sa platesc ca n-am primit factura... sustinea el ca lui nu ii veneau facturile Posted Image
Evident nu i-a mers treaba, si cu tot circul asta a ajuns sa plateasca aproape dublu fata de cat era datoria.
Vecinul era titular de contract.

#26
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Monstruozitate, on 14 octombrie 2017 - 17:15, said:

Eu nu consider, am dat exemple diferite.
Firmele de telefonie mobila nu vor sa stie ca cutarica e decedat, pt ca ele vand creantele, si cand un Eos KSI va veni la judecatorie, va afla ca se judeca cu un mort, si dosarul se va clasa prin decesul uneia dintre parti.
Sau va continua prin introducerea in cauza a mostenitorilor, cum de altfel se procedeaza.

#27
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Nu poate, pt ca datoria nu era la default din timpul vietii... sa facem diferenta dintre un contract civil neonorat de sanchi, ca n-a vrut Gigel, si un contract neonorat ca Gigel a murit.
Daca datoria era un default din timpul vietii se mosteneste, insa obligatiile asumate prin contractul valabil inceteaza prin deces!

 andreic, on 14 octombrie 2017 - 17:15, said:

Pai si daca titularul a decedat, nu se duce urmasul cu certiuficatul de deces la operator sa inchida numarul ? Ca eu asa stiam ca e civilizat si corect...
Daca acest lucru nu s-a intamplat, urmasii sunt buni de plata.
Tu insinuezi ca terte persoane au obligatii intr-o relatie comerciala dintre doua parti, total fals

Iar daca in mod activ (prin apeluri) s-au inregistrat postum datorii, iarasi nu implica mostenitorii...
Compania e libera sa inceapa o ancheta sa stabileasca cine a facut acele datorii, si sa i le bage pe gat aceluia, ca inca e viu

Edited by Monstruozitate, 14 October 2017 - 17:30.


#28
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 paznicmare, on 14 octombrie 2017 - 17:23, said:

Sau va continua prin introducerea in cauza a mostenitorilor, cum de altfel se procedeaza.
never la abonamente de servicii.

#29
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

 poseidon07, on 14 octombrie 2017 - 17:22, said:

Vecinul era titular de contract.
In cazul de fata domiciliul titularului e acelasi cu domiciliul mostenitorului, deci facturile erau trimise la acea adresa, nu poate invoca ca nu stia, la fel cum nici titularul nu poate invoca :D

#30
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 poseidon07, on 14 octombrie 2017 - 17:24, said:

never la abonamente de servicii.
Serios?
In temeiul carei norme juridice?
Sau sa inteleg ca utilizarea abonamentului de catre mostenitori, ulterior decesului titularului, desi defunctul nu mai este debitor, nu atrage in sarcina acestora obligatia de plata?
Adica o posibila raspundere civila delictuala nu mai exista?desi mai degraba isi are izvorul in cadrul acceptarii tacite a mostenirii.
Mai pe babeste, folosesti abonamentul cuiva si sa nu platesti?

Edited by paznicmare, 14 October 2017 - 17:46.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 poseidon07, on 14 octombrie 2017 - 17:21, said:

In acest caz nu are de platit nimic pentru ca nu e datoria copilului sa stie ce abonamente are tatal. Urmasul e bun de plata in urma efectuarii unei succesiuni si daca instanta stabileste prejudiciul facut cu "buna stiinta". Daca nu sunt apeluri efectuate pe telefon dupa deces...pa.
Dar pierdem timpul pentru ca prejudiciul este prea mic pentru actiuni in instanta.
Ghici ce, necunoasterea legii nu te scuteste de la respectarea ei.

 daady, on 14 octombrie 2017 - 16:21, said:

Un abonamentul a fost intrerupt de neplata-nu mai avea cine plati pentru ca titularul lui decedase. A sosit de la o firma de recuperari somatie de plata.
Intrebare:Daca titularul abonamentului a locuit in casa ficei pe numele caruia este si apartamentul, pot cel de la recuperari sa o execute silit pe fica  pt neplata ? Au trecut cam 4 ani de atunci.Se transmite datoria fiilor?
Deci, in 4 ani de zile au venit facturi, si nu s-a dus nimeni sa spuna ca nenea a murit, va rugam nu deranjati.

#32
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 fqx, on 14 octombrie 2017 - 17:01, said:

Cum e si normal, altfel, pe la 70 de ani ne-am face cu toti imprumuturi ca sa ne imbogatim copii...
Majoritatea bancilor au limita de achitare terminare rate imprumut. De exemplu ING 65 ani barbatii, 63 femeile https://www.ing.ro/l...AyAAEgKdA_D_BwE ) sau Raiffesen 65 ani https://www.raiffeis...AyAAEgKS0PD_BwE . Cel mai mult are Cec Bank, ei merg pana la 75 ani pentru rambursare credit. https://www.cec.ro/p...dare-creditelor
De obicei se fac imprumuturi ipotecare.

La subiect - de pe abonamentul in cauza s-a mai vorbit dupa data decesului? Intr-un caz similar (deces soacra, ramas telefonul fix cateva luni, nefolosit, intrerupt pentru neplata, vanduta creanta la o firma de recuperatori dupa cativa ani, mostenirea dezbatuta intre urmasi) litigiul s-a stins prezentand certificatul de deces.

Edited by claudiu1, 14 October 2017 - 18:31.


#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai cine a murit, titularul de contract? Daca nu, no problem titularu´ plateste, ca doar nu scrie in contract cine a fost utilizatorul si cine se uita la televizor.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Monstruozitate, on 14 octombrie 2017 - 17:24, said:

Iar daca in mod activ (prin apeluri) s-au inregistrat postum datorii, iarasi nu implica mostenitorii...
Compania e libera sa inceapa o ancheta sa stabileasca cine a facut acele datorii, si sa i le bage pe gat aceluia, ca inca e viu
Ideea este ca daca s-a creat prejudiciu prin utilizare dupa deces, e bun de plata, altfel nu. Si operatorii, si recuperatorii stiu asta... ce ar fi ca unu sa moara si sa nu te duci sa declari la pensii, ce faci incasezi pensii in continuare ? Esti bun de plata daca ai facut-o.

Edited by andreic, 14 October 2017 - 19:13.


#35
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Sa intelegeti pe Romaneste, in alta limba nu stiu sa va explic.
Daca la data decesului decujus titular de contract avea datorii in baza contractului, acestea fac parte din patrimoniul sau si revin mostenitorilor, care vor trebui sa le achite.
Daca la data decesului nu avea nici o datorie fata de furnizor, dar mostenitorii au folosit abonamentul acestia sunt tinuti la plata, si totodata se considera ca au acceptat tacit mostenirea fiindca s-au folosit de un bun al defunctului.
Daca nu au existat datorii si nici nu a fost folosit abonamentul, confruntand data decesului cu data ultimului apel se poate constata incetarea contractului conform clauzei prevazute privind incetarea pentru decesul utilizatorului.
Eu cred ca e destul de clar fara a despica firul in patru si a expune si textele de lege incidente.

#36
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Bun asa, chiar se vaita un prieten ca tatal trage sa moara... acum e timpul sa faca credite la toate bancile si firmele posibile, sa lase o mostenire... ca oricum saracul nu s-a ales cu nimic de pe urma parintilor, mai multe obligatii, ceva asemanator cu cel din topicul Ajutati-ma sa imi ajut mama :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate