Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

plata datorii de catre urmasi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
daady

daady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2014
Un abonamentul a fost intrerupt de neplata-nu mai avea cine plati pentru ca titularul lui decedase. A sosit de la o firma de recuperari somatie de plata.
Intrebare:Daca titularul abonamentului a locuit in casa ficei pe numele caruia este si apartamentul, pot cel de la recuperari sa o execute silit pe fica  pt neplata ? Au trecut cam 4 ani de atunci.Se transmite datoria fiilor?

Edited by daady, 14 October 2017 - 16:22.


#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Abonamentul a fost folosit de copii? Daca da, probabil ca vor trebui sa plateasca. Daca nu, ura si la gara.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Despre ce suma de bani este vorba??? Posted Image

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in momentul decesului terbuia sa mergeti frumusel la acea firma si sa reziliati contractul, ori sa-l transferati pe numele persoanei care-l va folosi. chiar daca era in termen acel contract, in caz de deces, acesta se poate rezilia.

din pacate voi ati mers inchis, pe pricipiul ca daca nu mai traieste, ce poate sa-i mai faca. ideea este ca acum odata cu acceptarea mostenirii, preluati si datoriile, pe care culmea, nu decedatul le-a facut, sunt ale voastre in numele lui.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdaady, on 14 octombrie 2017 - 16:21, said:

Un abonamentul a fost intrerupt de neplata-nu mai avea cine plati pentru ca titularul lui decedase. A sosit de la o firma de recuperari somatie de plata.
Intrebare:Daca titularul abonamentului a locuit in casa ficei pe numele caruia este si apartamentul, pot cel de la recuperari sa o execute silit pe fica  pt neplata ? Au trecut cam 4 ani de atunci.Se transmite datoria fiilor?
Daca succesiunea a fost facuta si nu mai exista nimic pe numele decedatului, nu mai au ce face, daca fica nu a mai folosit abonamentul .Datoriile se transmit urmasilor, dar daca a apucat sa faca succesiunea si au impartit mostenirea deja, nu mai au ce face.

#6
Tomitian

Tomitian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2017

View Postdaady, on 14 octombrie 2017 - 16:21, said:

Un abonamentul a fost intrerupt de neplata-nu mai avea cine plati pentru ca titularul lui decedase. A sosit de la o firma de recuperari somatie de plata.
Intrebare:Daca titularul abonamentului a locuit in casa ficei pe numele caruia este si apartamentul, pot cel de la recuperari sa o execute silit pe fica  pt neplata ? Au trecut cam 4 ani de atunci.Se transmite datoria fiilor?

Ce treabă are una cu alta? Ce treabă să aibă Orange/Vodafone cu mine, dacă tata și mama nu-și plătesc abonamentele?! Ce treabă să aibă banca X cu mine, dacă fratele meu nu-și plătește creditul? Îmi blochează mie cardul? Nu cred.

#7
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Datoriile se mostenesc si ele, nu doar bunurile.

#8
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 16:40, said:

Datoriile se mostenesc si ele, nu doar bunurile.

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 16:33, said:

Daca succesiunea a fost facuta si nu mai exista nimic pe numele decedatului, nu mai au ce face, daca fica nu a mai folosit abonamentul .Datoriile se transmit urmasilor, dar daca a apucat sa faca succesiunea si au impartit mostenirea deja, nu mai au ce face.
gresit

abia in momentul in care se dezbate succesiunea se poate indrepta firma de telefonie impotriva ei.

in acest moment nu figureaza in contract si firma o ia in mana pana ce nu are loc succesiunea.

View PostDany_Darke, on 14 octombrie 2017 - 16:32, said:

in momentul decesului terbuia sa mergeti frumusel la acea firma si sa reziliati contractul, ori sa-l transferati pe numele persoanei care-l va folosi. chiar daca era in termen acel contract, in caz de deces, acesta se poate rezilia.

din pacate voi ati mers inchis, pe pricipiul ca daca nu mai traieste, ce poate sa-i mai faca. ideea este ca acum odata cu acceptarea mostenirii, preluati si datoriile, pe care culmea, nu decedatul le-a facut, sunt ale voastre in numele lui.
cine sa rezilieze contractul ca defunctul nu mai traia. El avea dreptul sa semneze rezilierea.

Edited by poseidon07, 14 October 2017 - 16:54.


#9
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

View PostDany_Darke, on 14 octombrie 2017 - 16:32, said:

in momentul decesului terbuia sa mergeti frumusel la acea firma si sa reziliati contractul, ori sa-l transferati pe numele persoanei care-l va folosi. chiar daca era in termen acel contract, in caz de deces, acesta se poate rezilia.

din pacate voi ati mers inchis, pe pricipiul ca daca nu mai traieste, ce poate sa-i mai faca. ideea este ca acum odata cu acceptarea mostenirii, preluati si datoriile, pe care culmea, nu decedatul le-a facut, sunt ale voastre in numele lui.
1. Contractul, defapt orice relatie civila, inceteaza prin decesul uneia dintre parti. Tertii nu au nici o obligatie.
Datoriile, majoritatea, intra de drept in default, in special obligatiile pe care decedatul si le-a asumat, gen "perioada minima contractuala", "calendar de rambursare a ratelor", carduri de credit.

Situatia este putin mai nasoala nu cu datoriile facute postum, ci cu cele litigioase din timpul vietii, adica Georgica avea rata demult neplatita la banca, si poprire pe salariu pt ca in 100 de ani banca sa-si recupereze datoria. Atunci banca e indreptatita sa vina la masa credala, dar daca neplata ratelor este datorita decesului, contractul (deci si obligatiile) sunt lovite de nulitate.

O alta situatie o reprezinta datoriile izvorate din fapte penale, adica mortul era infractor si victimele sunt indreptatite chiar si dupa decesul acestuia la despagubire.
................
Situatia in care s-au realizat datorii de catre alte persoane dupa decesul contractantului, este un prejudiciu direct, nu are legatura cu mostenirea si reprezinta un altfel de conflict civil, ca sa nu-i spun in unele situatii si penal.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View PostTomitian, on 14 octombrie 2017 - 16:38, said:

Ce treabă are una cu alta? Ce treabă să aibă Orange/Vodafone cu mine, dacă tata și mama nu-și plătesc abonamentele?! Ce treabă să aibă banca X cu mine, dacă fratele meu nu-și plătește creditul? Îmi blochează mie cardul? Nu cred.
Daca mama si tata nu isi platesc datoriile, cand mor si tu vrei sa intri in posesia mostenirilor lasate de ei, le mostenesti si datoriile.Nu te agita daca nu cunosti exact legislatia.

#11
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View Postfqx, on 14 octombrie 2017 - 16:54, said:

Daca mama si tata nu isi platesc datoriile, cand mor si tu vrei sa intri in posesia mostenirilor lasate de ei, le mostenesti si datoriile.Nu te agita daca nu cunosti exact legislatia.
in cazul decesului abonatului, intervine forta majora asa cum se prevede in contractul de prestari servicii telefonie mobila

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMonstruozitate, on 14 octombrie 2017 - 16:54, said:

1. Contractul, defapt orice relatie civila, inceteaza prin decesul uneia dintre parti. Tertii nu au nici o obligatie.
Datoriile, majoritatea, intra de drept in default, in special obligatiile pe care decedatul si le-a asumat, gen "perioada minima contractuala", "calendar de rambursare a ratelor", carduri de credit.

Situatia este putin mai nasoala nu cu datoriile facute postum, ci cu cele litigioase din timpul vietii, adica Georgica avea rata demult neplatita la banca, si poprire pe salariu pt ca in 100 de ani banca sa-si recupereze datoria. Atunci banca e indreptatita sa vina la masa credala, dar daca neplata ratelor este datorita decesului, contractul (deci si obligatiile) sunt lovite de nulitate.

O alta situatie o reprezinta datoriile izvorate din fapte penale, adica mortul era infractor si victimele sunt indreptatite chiar si dupa decesul acestuia la despagubire.
................
Situatia in care s-au realizat datorii de catre alte persoane dupa decesul contractantului, este un prejudiciu direct, nu are legatura cu mostenirea si reprezinta un altfel de conflict civil, ca sa nu-i spun in unele situatii si penal.


Uite ca nu prea este asa, am eu un bun prieten, i-a decedat si ultimul parinte supravietuitor, si ce sa vezi ? la deschiderea succesiunii a primit pe langa apartamentul si mobila si ce mai aveau prin casa si o mica datorie de 400 de milioane, pe care ce crezi ? a platit tot pana la ultimul leut, el nici acum nu a reusit sa afle ce a facut tatal sau cu imprumutul asta, s-au evaporat banii  parca nu a fost.

Edited by Platon, 14 October 2017 - 16:58.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postposeidon07, on 14 octombrie 2017 - 16:56, said:

in cazul decesului abonatului, intervine forta majora asa cum se prevede in contractul de prestari servicii telefonie mobila
Intervine, daca mergi cu certificatul de deces si ii anunti.daca mai folosesti vreo 2 luni telefonul dupa deces, nu mai intervine...

#14
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017

View Postposeidon07, on 14 octombrie 2017 - 16:56, said:

in cazul decesului abonatului, intervine forta majora asa cum se prevede in contractul de prestari servicii telefonie mobila
Corect. Nu se mai plateste in acest caz nimic.
Se plateste daca "mortul" nu si-a mai executat obligatiile contractuale din timpul vietii, adica sa zicem deja avea datoriile "scadente" si contractul anulat.
Daca cineva dupa deces s-a folosit de bunurile acestuia, acesta situatie priveste strict pe operatorul de servicii si pe cel ce a facut acele prejudicii, ca e adult, responsabil.

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View PostPlaton, on 14 octombrie 2017 - 16:57, said:

Uite ca nu prea este asa, am eu un bun prieten, i-a decedat si ultimul parinte supravietuitor, si ce sa vezi ? la deschiderea succesiunii a primit pe langa apartamentul si mobila si ce mai aveau prin casa si o mica datorie de 400 de milioane, pe care ce crezi ? a platit tot pana la ultimul leut, el nici acum nu a reusit sa afle ce a facut tatal sau cu imprumutul asta, s-au evaporat banii  parca nu a fost.
Cum e si normal, altfel, pe la 70 de ani ne-am face cu toti imprumuturi ca sa ne imbogatim copii...

#16
Monstruozitate

Monstruozitate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.04.2017
Si de ce crezi ca nu-ti da nimeni?
Si aici iarasi vorbesti de alta speta, daca te stii muribund, si tanar fiind, se cheama ca ai inselat cu buna stiinta in cazul datoriei, e fapta penala si altfel "se mostenesc" datoriile!

View PostPlaton, on 14 octombrie 2017 - 16:57, said:

Uite ca nu prea este asa, am eu un bun prieten, i-a decedat si ultimul parinte supravietuitor, si ce sa vezi ? la deschiderea succesiunii a primit pe langa apartamentul si mobila si ce mai aveau prin casa si o mica datorie de 400 de milioane, pe care ce crezi ? a platit tot pana la ultimul leut, el nici acum nu a reusit sa afle ce a facut tatal sau cu imprumutul asta, s-au evaporat banii  parca nu a fost.
Aia 400 milioane sigur nu erau ultimele 20 de rate de nevoi personale neplatite, datoria era scadenta si-l urmarea pe parintele supravietuitor inca din timpul vietii, si copilul nu stia probabil.
Creditorul a aflat de succesiune, si dupa cum am zis, daca sunt doi frati si impart 50% bunurile, isi insusesc si 50% datoriile...

Greseala prietenului tau e ca n-a facut "sub valoare de inventar" mostenirea, adica o evaluare independenta a ceea ce mostenea, si atunci datoria "mostenita" era in cuantum maxim cu beneficiile!
----------
LE: Cunosc si eu pe cineva, are din vremurile credit cu buletinul o datorie frumoasa, ramasa la catastif.
Recent a mostenit jumate din apartamentul parintilor, daca are ghinion si verifica banca, o sa-si ceara banii, dar banii probabil pana merge birocratia se si cheltuiesc, si gata
Persoana respectiva are spre 60 de ani si probabil va muri neplatind acea datorie.

Edited by Monstruozitate, 14 October 2017 - 17:10.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu este precizat in contract ca in caz de deces etc , plata revine mostenitorilor , contractul devine nul .
Firma de recuperari mizeaza pe nestiinta celor vizati si mai ales pe frica acestora cand primesc scrisori cum ca urmeaza o actiune legala de recuperare a datoriilor , Hartia aia valoreaza fix zero . Scrisori de amenintare voalata am primit si eu gramada de la firme de recuperari care au preluat datoria mea catre x furnizor , insa nu au nici un temei legal sa te oblige la plata , De vreo 10 ani primesc scrisori de la o firma de recuperari ( ifn sau asa ceva ) care incearca sa ma prosteasca sa platesc o suma cu niste dobanzi ametitoare . I-am sunat acum 7 ani si le-am zis sa ma dea in judecata , nici pana azi nu am primit citatie la tribunal .

#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMonstruozitate, on 14 octombrie 2017 - 17:04, said:

Si de ce crezi ca nu-ti da nimeni?
Si aici iarasi vorbesti de alta speta, daca te stii muribund, si tanar fiind, se cheama ca ai inselat cu buna stiinta in cazul datoriei, e fapta penala si altfel "se mostenesc" datoriile!

Aia 400 milioane sigur nu erau ultimele 20 de rate de nevoi personale neplatite, datoria era scadenta si-l urmarea pe parintele supravietuitor inca din timpul vietii, si copilul nu stia probabil.
Creditorul a aflat de succesiune, si dupa cum am zis, daca sunt doi frati si impart 50% bunurile, isi insusesc si 50% datoriile...

Greseala prietenului tau e ca n-a facut "sub valoare de inventar" mostenirea, adica o evaluare independenta a ceea ce mostenea, si atunci datoria "mostenita" era in cuantum maxim cu beneficiile!


Nu draga, omul era corect si platea, dar ghinion, s-a pricopsit cu un cancer galopant, de la diagnostic pana la deces au fost doar 2 luni, si medicii au fost uimiti de virulenta lui, asta a fost drama vietii sale, sau shit happens cum ar zice americanii, orice ar fi, tineti cont ca un principiu de drept spune ca mosteniti si drepturi, dar si obligatii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate