Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Care sunt acele lucruri la care ați renunțat din cauza societății ?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Fiecare persoană ajunge pe la vârsta de 13-14 ani să absoarbă puternic influențele celor din jur.
Unii se apucă de băut, fumat, droguri, chiulit, machiat (fetele), etc. - dar nu mă refer la aceste lucruri.

Mă refer la acele caracteristici individuale pe care le-ați avut și la care ați renunțat din cauza anturajului.
De exemplu: în societatea actuală una dintre cele mai tipice schimbări îi vizează pe aceia ( în special bărbați, dar și femei ) care au o parte artistică/romantică/intelectuală, dar primesc critici la vârste fragede că nu este cool așa, că femeile vor doar niște macho fără creier, că oamenii profită de tine dacă nu văd că ești brută, că în gașcă nu vei primi respect dacă nu văd pe tine că ești tare, etc.


Și așa ajunge majoritatea să renunțe de fapt la cine este cu adevărat și să cedeze la presiunea celor din jur.
În loc să își construiască caracterul individual și liber, ajung să fie marionetele anturajului, al familiei, al internetului, etc.

Voi mai dezvolta pe parcurs, scrieți până atunci experiențele voastre ;)

#2
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca nu am renuntat la ceva din cauza la societate!? Doar ca am invatat sa cosmetizez putin partea de

1 - Mers la curve.
2 - Baut.
3 - Drogurile.
4 - Si societatea te vrea sclav, adica trebuie ceva rate, o nevasta grasa si o masina in leasing.

Deci la modul foarte sincer doar am invatat sa cosmetizez anumite lucruri, sa par mai familist.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 09:01.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 AL_DRAGON, on 14 octombrie 2017 - 08:58, said:

...
De exemplu: în societatea actuală una dintre cele mai tipice schimbări îi vizează pe aceia ( în special bărbați, dar și femei ) care au o parte artistică/romantică/intelectuală, dar primesc critici la vârste fragede că nu este cool așa, că femeile vor doar niște macho fără creier, că oamenii profită de tine dacă nu văd că ești brută, că în gașcă nu vei primi respect dacă nu văd pe tine că ești tare, etc.

...
Schimba anturajul.
Ma rog, presupun ca deja e prea tarziu la tine devreme ce ai deschis topicul asta. Dar asa, ca idee, nu toate femeile vor macho fara creier cum nici toti barbatii nu vor 90-60-90 fara creier.

#4
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 AlexEn, on 14 octombrie 2017 - 09:06, said:

Schimba anturajul.
Ma rog, presupun ca deja e prea tarziu la tine devreme ce ai deschis topicul asta. Dar asa, ca idee, nu toate femeile vor macho fara creier cum nici toti barbatii nu vor 90-60-90 fara creier.
Presupui greșit :lol:

Nu vorbesc despre mine.
Am descris un fenomen.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mda, eu am renuntat in a fi draguta cu masculii care se cred macho si incearca sa se umfle in pene in fata mea. de fapt castiga inversul a ceea ce sunt siguri ca vor obtine.

#6
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Dany_Darke, on 14 octombrie 2017 - 09:08, said:

mda, eu am renuntat in a fi draguta cu masculii care se cred macho si incearca sa se umfle in pene in fata mea. de fapt castiga inversul a ceea ce sunt siguri ca vor obtine.
Asta e o schimbare pozitivă și nu se datorează societății Posted Image
De fapt, acest lucru este ceva pe care l-ai atins în ciuda societății.
Fiindcă societatea împinge pe fiecare să se conformeze tiparelor care sunt impuse ( ca de ex. genul macho sau scorpia femme fatale ).
Turbează când văd că cineva scapă de brainwashing-ul lor :lol:

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Dany_Darke, on 14 octombrie 2017 - 09:08, said:

mda, eu am renuntat in a fi draguta cu masculii care se cred macho si incearca sa se umfle in pene in fata mea. de fapt castiga inversul a ceea ce sunt siguri ca vor obtine.
Si daca ai un mascul care face pe cumintele tocmai ca sa obtina efectul invers cum iti dai seama?

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Initiator? Ce varsta ai?
Ai zis ca mai toate femeile vor un macho, nu am mai auzit cuvantul asta de prin 90.
Femeile moderne vor un barbat puternic financiar, atat.
Ma uit pe la prietene, pe la cunostinte, pe la colege, ma uit si pe net,. ma uit si pe strada, ma uit peste tot si la barbat conteaza pozitia financiara/sociala, atat.
Cand femeia discuta sau vrea sa prezinte prietenul/sotul incepe cu situatia financiara, familia din care se trage, cat castiga, adica partea financiara, nu cred ca am auzit vreun compliment indreptat direct catre barbat, toate sunt indirecte ca face parte dintr-o familie buna, ca este politist, ca este doctor end shit.

Asta va scriu ca un om aflat la o anumita varsta si cu o anumita situatie financiara, toti cumparam femeia, conteaza doar sa stim sa pastram aparenta.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
N-as crede ca e tocmai asa. Adica ele nu au fantezii?

#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si cu ce vrei sa isi satisfaca partea de fantezie? nevoie? Cu un barbat sarac? Cu un tip care are minimul pe economie? Cum au milioane in tara asta?
Iubirea trece repede prin stomac cand este intretinuta cu salam si parizerz pe paine de 50 de bani.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asa e insa si atunci cand a mancat parca prioritatile se schimba. Si uite asa descoperi ca lumea cauta in principiu sa nimereasca ceva cat mai aproape de perfectiune. Adica degeaba are bani daca in pat nu stie chiar nimic. Pana la urma si asta cu sexul e o nevoie de baza.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 karax, on 14 octombrie 2017 - 09:17, said:

Si daca ai un mascul care face pe cumintele tocmai ca sa obtina efectul invers cum iti dai seama?

slabe sanse sa se gaseasca unul in genul, insa chiar si acela trebuie sa demonstreze ca merita sansa de a obtine. asa ca are cale lunga pana la obtinere. dar ca de obicei, aparentele nu pot tine prea mult, in scurta vreme isi dau arama pe fata.

dar daca nu ma insel, nu suntem pe SL, asa ca hai sa pastram discutiile conform ariei.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai ontopic vorbind uite eu de felul meu mai calm, insa trait intr-un cartier cu "baietasi", cu care am avut ceva conflicte, si uite asa m-am salbaticit si eu. Pana la urma trebuia sa ies si eu afara, si cum nu prea mi-a trecut prin cap cand eram mic sa notez si eu adresele si sa frecventez locurile pe unde mai stateau colegi, m-am multumit cu al meu cartier.

Pana la urma ca sa te feresti de orice influenta ar trebui probabil sa iti acoperi ochii si urechile , sa nu asculti si vezi nimic fie la tv , pe strada , loc de munca/scoala/etc si sa fii exact cum erai cand te-ai nascut. Insa asa ceva e imposibil. Influente sunt si vor fi. Depinde insa si de filtrul tau. Care asta nu stiu cum se formeaza. Noi oamenii n-avem memorie genetica sau ceva ca sa stim educatia si regulile inca de cand ne nastem. Asa ca suntem vulnerabili mereu , cu fiecare generatie, la invataminte proaste. Si filtrele se creeaza numai dupa ce ai invatat serios sa rationezi si sa aplici logica.

Edited by karax, 14 October 2017 - 09:35.


#14
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 09:01, said:

(...)
Deci la modul foarte sincer doar am invatat sa cosmetizez anumite lucruri, sa par mai familist.
In fata cui? A familiei?

#15
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 09:18, said:

Initiator? Ce varsta ai?
Ai zis ca mai toate femeile vor un macho, nu am mai auzit cuvantul asta de prin 90.
Femeile moderne vor un barbat puternic financiar, atat.
Ma uit pe la prietene, pe la cunostinte, pe la colege, ma uit si pe net,. ma uit si pe strada, ma uit peste tot si la barbat conteaza pozitia financiara/sociala, atat.
Cand femeia discuta sau vrea sa prezinte prietenul/sotul incepe cu situatia financiara, familia din care se trage, cat castiga, adica partea financiara, nu cred ca am auzit vreun compliment indreptat direct catre barbat, toate sunt indirecte ca face parte dintr-o familie buna, ca este politist, ca este doctor end shit.

Asta va scriu ca un om aflat la o anumita varsta si cu o anumita situatie financiara, toti cumparam femeia, conteaza doar sa stim sa pastram aparenta.

Exista femei si femei.
Daca in grupul tau femeile se comporta asa, nu inseamna ca e o regula generala, mai ales ca societatea si valorile ei se schimba extrem de rapid.

Initiator, tii prea mult cont de ceea ce cred si ce fac cei din anturajul tau. Te raportezi mult prea mult la ei.
Fa doar ce  ce iti place, cum iti place,  si nu te mai raporta mereu la ei si la valorile lor de viata. Nu incerca sa imiti obiceiurile si viata altora. Fiecare dintre noi suntem unici, fiecare aavem stilul nostru unic, mai ales ca diversitatea e ceva cool in societatea moderna de azi.

Edited by Astute, 14 October 2017 - 10:17.


#16
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
in anturaj mereu am refuzat sa "fac ca ei". la capitolul asimilat, asimilez doar ce mi se pare mie ca e benefic pe termen lung. nu am renuntat la nimic niciodata de gura altora, am sfidat presiunile si continui s-o fac. persoanele care se lasa influentate de societate nu au prea multa putere "of pulling one self together". unii se destrama usor... le place chiar sa fie manipulati, sa se lase pe mana altora, nu au discernamant si nu au propria lor personalitate, ii copiaza pe altii. daca in viata te descurajeaza femeile ca nu esti ca gloata si incerci sa devii doar ca sa le faci altora pe plac, sau daca te lasi mereu pe hotararile altora nu pot spune decat ca "you're weak my friend!"

Edited by zyppster, 14 October 2017 - 10:32.


#17
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 09:18, said:

1. Initiator? Ce varsta ai?

2. Ai zis ca mai toate femeile vor un macho, nu am mai auzit cuvantul asta de prin 90.

3. Femeile moderne vor un barbat puternic financiar, atat.
Ma uit pe la prietene, pe la cunostinte, pe la colege, ma uit si pe net,. ma uit si pe strada, ma uit peste tot si la barbat conteaza pozitia financiara/sociala, atat.

1. N-are importanță.

2. Ai dreptate, n-am fost în pas cu moda. În 2017 se folosește ”alfa”, nu ”macho”. Mea culpa.

3. Nu, nu vor doar atât.  
Dar deviem de la discuție.
Nu vreau să detaliez ce vor femeile, pentru că toți cei care sunt ancorați în realitate își dau seama de aceste lucruri.
Discuția de pe acest thread se axează pe cât de ușor influențabili sunt și bărbații, și femeile, la presiunile sociale și la acele ”trenduri” care aparent trebuie urmate.

 Astute, on 14 octombrie 2017 - 10:12, said:


Initiator, tii prea mult cont de ceea ce cred si ce fac cei din anturajul tau. Te raportezi mult prea mult la ei.
Fa doar ce  ce iti place, cum iti place,  si nu te mai raporta mereu la ei si la valorile lor de viata. Nu incerca sa imiti obiceiurile si viata altora. Fiecare dintre noi suntem unici, fiecare aavem stilul nostru unic, mai ales ca diversitatea e ceva cool in societatea moderna de azi.

Îți repet încă o dată și ție : aici nu este vorba despre mine.
Eu am descris un fenomen, pe care îl poți observa ca și outsider, nu trebuie să participi în el.

De altfel, sunt de acord cu ce ai scris.

 karax, on 14 octombrie 2017 - 09:35, said:

Pana la urma ca sa te feresti de orice influenta ar trebui probabil sa iti acoperi ochii si urechile , sa nu asculti si vezi nimic fie la tv , pe strada , loc de munca/scoala/etc si sa fii exact cum erai cand te-ai nascut. Insa asa ceva e imposibil. Influente sunt si vor fi. Depinde insa si de filtrul tau. Care asta nu stiu cum se formeaza. Noi oamenii n-avem memorie genetica sau ceva ca sa stim educatia si regulile inca de cand ne nastem. Asa ca suntem vulnerabili mereu , cu fiecare generatie, la invataminte proaste. Si filtrele se creeaza numai dupa ce ai invatat serios sa rationezi si sa aplici logica.

Aici e miezul problemei.
Să te izolezi de la influențe nu se poate.
Însă nu este adevărat că este imposibil să fii imun la ele : ține de controlul mental pe care îl ai asupra propriului tău psihic.
Vulnerabilitatea ta este propria ta slăbiciune prin care te lași influențat.
Dacă vrei să testezi această ipoteză, gândește-te doar : de ce există lideri și de ce există turme de oi care îi urmează ?
Pentru că unii se lasă influențați și alții influențează.
Tu alegi de care parte ești.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Intrebare: cum iti dai seama ce e corect si ce nu e avand in vedere ca atunci cand esti mic esti nou pe lume si astfel deschis la toate mentalitatile?

Cum reusesti sa iti vezi propriile vulnerabilitati?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate