Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care sunt acele lucruri la care ați renunțat din cauza societății ?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Mai devreme sau mai tarziu, intr-o proportie sau alta, te mulezi inconstient dupa societate, sau, la scara mai mica, dupa cercurile in care te invarti. Daca nu ai nimic in comun, nici cu unii, nici cu altii, decat originalitatea ta rebela, te vei izola si vei fi izolat, in aceeasi masura.

#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
reten - Deci NU.

 Nephthyis-Maat, on 14 octombrie 2017 - 09:48, said:

In fata cui? A familiei?
Societatea la modul general.

 Astute, on 14 octombrie 2017 - 10:12, said:

Exista femei si femei.
Daca in grupul tau femeile se comporta asa, nu inseamna ca e o regula generala, mai ales ca societatea si valorile ei se schimba extrem de rapid.
Erau femei si pe vremea lui Ceausescu si ironia face ca cele pe interes erau cele educate.
Acum cu facebook si retelele sociale si cu "barbatul" scris si spus la nivel general de "pupator", adica complimente pe facebook, diminutive, promisiunile cu privire la viata minunata si cadouri oferite fetelor inca de pe la 14 ani, deci femeia este antrenata pentru o viata de intretinuta sau cu asteptarile nerealiste.
Ai priceput ce am zis? Nu este o generalizare, este normalitatea.

Ce sa faca o fata cu un corp frumos si cu studii superioare alaturi de un sarac?

 zyppster, on 14 octombrie 2017 - 10:26, said:

in anturaj mereu am refuzat sa "fac ca ei". la capitolul asimilat, asimilez doar ce mi se pare mie ca e benefic pe termen lung. nu am renuntat la nimic niciodata de gura altora, am sfidat presiunile si continui s-o fac. persoanele care se lasa influentate de societate nu au prea multa putere "of pulling one self together". unii se destrama usor... le place chiar sa fie manipulati, sa se lase pe mana altora, nu au discernamant si nu au propria lor personalitate, ii copiaza pe altii. daca in viata te descurajeaza femeile ca nu esti ca gloata si incerci sa devii doar ca sa le faci altora pe plac, sau daca te lasi mereu pe hotararile altora nu pot spune decat ca "you're weak my friend!"
In anturaj sunt cei care aduc/introduc si cei care scot. Cam ce fel de persoana esti tu?

Edited by Argent, 14 October 2017 - 11:02.


#21
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 Nephthyis-Maat, on 14 octombrie 2017 - 10:44, said:

Daca nu ai nimic in comun, nici cu unii, nici cu altii, decat originalitatea ta rebela, te vei izola si vei fi izolat, in aceeasi masura.
"Originalitatea rebela" iti aduce numeroase cai de exteriorizare, constati ca lumea te place pentru felul tau de-a fi, atragi simpatii in mod regulat, nu exista izolare!

atragi si antipatii pentru ca nu poti fi pe placul tuturor, dar repet, nu trebuie sa te descurajeze si sa te schimbi ca sa fii pe placul tuturor, in cele din urma, vor nu vor, se obisnuiesc cu tine. daca nu, nu-i retine nimeni! pot sa-si vada de drumul lor.

Edited by zyppster, 14 October 2017 - 11:11.


#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 AL_DRAGON, on 14 octombrie 2017 - 10:31, said:

1. N-are importanță.

2. Ai dreptate, n-am fost în pas cu moda. În 2017 se folosește ”alfa”, nu ”macho”. Mea culpa.

3. Nu, nu vor doar atât.  
Dar deviem de la discuție.
Nu vreau să detaliez ce vor femeile, pentru că toți cei care sunt ancorați în realitate își dau seama de aceste lucruri.
Discuția de pe acest thread se axează pe cât de ușor influențabili sunt și bărbații, și femeile, la presiunile sociale și la acele ”trenduri” care aparent trebuie urmate.

Ba are foarte mare importanta, trece si tu ca mine, eu am peste 30 si ceva de ani, trec "30 si ceva de ani" sa nu se poata face legatura cu persoana mea reala, dar important este ca sunt un adult care am trecut de 30 de ani si nu discuti cu un copil.
Asa fii dragut si trece varsta pe care o ai cu aproximatie.

Problema cu cei care zici tu ca "sunt ancorati in realitate" este ca trebuie sa pastreze(si trebuie sa pastram) aparentele. Asa ca un utilzator cu vechime nu prea o sa poata sa iti raspunda ce vrei tu, ca nici eu nu vrea sa stie careva ce fac eu in viata reala.
Deci pastram aparentele.

Si da, macho se refera la aspectul sarac al barbatului, un capsunar lucrat pe camp poate sa fie macho, dar alpha male este cel care are situatia financiara, care o arde eco, tandru, alearga, viata sanatoasa end shit.
Deci macho este barbatul care arata bine dar nu are bani si o freaca singur sau se consoleaza cu femei urate.
Alpha male este barbatul care doar are bani, dar DOAR asta tine loc de frumusete, de bune maniere, de corp bun si asa mai departe.

 karax, on 14 octombrie 2017 - 10:38, said:

Intrebare: cum iti dai seama ce e corect si ce nu e avand in vedere ca atunci cand esti mic esti nou pe lume si astfel deschis la toate mentalitatile?

Cum reusesti sa iti vezi propriile vulnerabilitati?
Corect dupa cine? Corect este doar sa mimezi ca esti o persoana sociala.

Propriile vulnerabilitati se simt, daca esti baiat destept doar tu esti constient de ele.

Ex. In urma cu cativa ani un prieten(care nu avea prietena) imi zicea si credea si sustinea ca majoritatea femeilor nu fac sex oral, eu ascultam si ma gandeam "oare cum dracu a ajuns discutia in zona asta?" Adica nu puteam sa zic nimic ca il jigneam pe tip fara gagica, dar ma gandeam ca sexul oral este asa de normal de nu intelegeam discutia.
Si alte treburi de genul asta, am trecut si "alte treburi de genul asta" la partea in care stiu ca cu anumite persoane anumite subiecte nu trebuie abordate.

Deci? Daca cumva vrei sa faci pe omul perfect, familist, moralist, copilul care invata la scoala de fite, sotia desigur educata care lucreaza la birou, pai este bine, dar asta nu inseamna ca vreo particica din toate astea reprezinta adevarul.

Edited by Argent, 14 October 2017 - 10:59.


#23
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Nephthyis-Maat, on 14 octombrie 2017 - 10:44, said:

Mai devreme sau mai tarziu, intr-o proportie sau alta, te mulezi inconstient dupa societate, sau, la scara mai mica, dupa cercurile in care te invarti. Daca nu ai nimic in comun, nici cu unii, nici cu altii, decat originalitatea ta rebela, te vei izola si vei fi izolat, in aceeasi masura.
Brainwash detected Posted Image

Te mulezi inconștient după societate când ești slab și lipsit de caracter.
Restul sunt povești.

A trăi în societate nu este egal cu a face parte din societate.
Scrie-mi când reușești să descifrezi această afirmație ( no flame, no sarcasm ).

Edited by AL_DRAGON, 14 October 2017 - 11:01.


#24
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 10:48, said:

Cam ce fel de persoana esti tu?
cu un caracter puternic.

#25
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 karax, on 14 octombrie 2017 - 10:38, said:

Intrebare: cum iti dai seama ce e corect si ce nu e avand in vedere ca atunci cand esti mic esti nou pe lume si astfel deschis la toate mentalitatile?

Cum reusesti sa iti vezi propriile vulnerabilitati?
În primul rând este important să vrei acest lucru, să pui aceste întrebări, să fii deschis.
Unul care gândește este cu ani de lumină înaintea unuia care nu se gândește și nu pune întrebările astea, ci doar merge după turmă.

În al doilea rând, trebuie să îți dezvolți încrederea în tine fără să depinzi de mediu pentru a face acest lucru.
Dacă nu te poți raporta la altceva decât la anturaj când vine vorba de încrederea de sine, atunci înseamnă că de fapt nu o ai ( ceea ce ai tu este doar o încredere de sine condiționată, împrumutată de la alții atâta timp cât ești marioneta lor ).
Și atunci de unde încredere de sine ?
Vine din respectul față de propriul tău caracter.
Vine din spiritul tău, ceva care ( scuzați-mi expresia ) în mulți oameni a putrezit deja și de asta degeaba mai încerci să clădești un caracter în ei, că nu mai ai din ce să construiești.

După ce îți dai seama de acest lucru, începi să-ți analizezi viața, să-ți analizezi trăirile și experiențele.
Ce ai făcut, cu cine, unde, pentru cât timp, cu ce motiv, ți-a plăcut sau nu, de ce ți-a plăcut sau nu, a cui idee a fost, etc.
Te gândești ce cuvinte ai putea folosi acum să te definești, dar cuvinte reale, nu ceea ce ai vrea să crezi, ci ceea ce ești cu adevărat, să te gândești cu ce te identifici la ora actuală și de ce te identifici cu acel lucru.

Mergi tot mai adânc și tot mai adânc, descoperă rădăcina a tuturor elementelor care există în tine.
Dacă înțelegi rădăcina lucrurilor pe care le faci, pe care le gândești, pe care le simți, rădăcina relațiile pe care le ai, rădăcina oamenilor pe care îi consideri model în viața ta, rădăcina scopurilor și dorințelor pe care le ai în prezent, atunci ești deja la începutul drumului către trezire.

#26
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 10:58, said:

1. Ba are foarte mare importanta, trece si tu ca mine, eu am peste 30 si ceva de ani, trec "30 si ceva de ani" sa nu se poata face legatura cu persoana mea reala, dar important este ca sunt un adult care am trecut de 30 de ani si nu discuti cu un copil.
Asa fii dragut si trece varsta pe care o ai cu aproximatie.

2. Problema cu cei care zici tu ca "sunt ancorati in realitate" este ca trebuie sa pastreze(si trebuie sa pastram) aparentele. Asa ca un utilzator cu vechime nu prea o sa poata sa iti raspunda ce vrei tu, ca nici eu nu vrea sa stie careva ce fac eu in viata reala.
Deci pastram aparentele.

3. Si da, macho se refera la aspectul sarac al barbatului, un capsunar lucrat pe camp poate sa fie macho, dar alpha male este cel care are situatia financiara, care o arde eco, tandru, alearga, viata sanatoasa end shit.
Deci macho este barbatul care arata bine dar nu are bani si o freaca singur sau se consoleaza cu femei urate.
Alpha male este barbatul care doar are bani, dar DOAR asta tine loc de frumusete, de bune maniere, de corp bun si asa mai departe.

4. Propriile vulnerabilitati se simt, daca esti baiat destept doar tu esti constient de ele.


1. Frate, doar pentru că ai o vârstă nu înseamnă că știi mai multe despre viață.
Nu zic de tine, zic în general.
Am și eu o vârstă și nu mă laud cu ea, pentru că vârsta nu este o performanță.
Poți să treci precum gâsca prin apă și să ajungi la 50 de ani și să te lauzi că ai o vârstă, când unul de 30 de ani te poate face în câteva secunde, pentru că a procesat mult mai rapid și mult mai rafinat informațiile decât le-ai procesat tu în 50 de ani.

2. Așa, și... ?
Ce nu poți răspunde aici că trebuie să păstrezi aparanțele ? Posted Image

3. Definiții inventate de tine. Acum tu pari de parcă ești din alte timpuri.
Tinerii din ziua de azi folosesc macho și alpha referindu-se la bărbați care au o anumită reputație constituită din una sau mai multe elemente, precum stil, situație financiară, aspect fizic, etc.

4. Propriile slăbiciuni sunt la care fiecare este cel mai orb.
Necesită o vigilență continuă și o autoreflecție continuă și puternică pentru a-ți da seama de ele în mod constant și în fiecare clipă ( că slăbiciunile nu sunt constante, ele sunt dinamice, se schimbă, dispar și reapar tot timpul, doar fiindcă te-ai luptat ceva ieri nu înseamnă că nu te vei lupta și mâine, sau peste un an, când te aștepți cel mai puțin să reapară ).

 zyppster, on 14 octombrie 2017 - 10:51, said:

"Originalitatea rebela" iti aduce numeroase cai de exteriorizare, constati ca lumea te place pentru felul tau de-a fi, atragi simpatii in mod regulat, nu exista izolare!

atragi si antipatii pentru ca nu poti fi pe placul tuturor, dar repet, nu trebuie sa te descurajeze si sa te schimbi ca sa fii pe placul tuturor, in cele din urma, vor nu vor, se obisnuiesc cu tine. daca nu, nu-i retine nimeni! pot sa-si vada de drumul lor.
Posted Image

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Eu pot sa deduc ca esti minor si sa ma retrag din discutie.
Salutare.

#28
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 11:33, said:

Eu pot sa deduc ca esti minor si sa ma retrag din discutie.
Salutare.
Ai dedus probabil că discuția este peste nivelul așteptărilor tale și nu te poți afirma doar prin faptul că ai o vârstă.
Salutare Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 14 October 2017 - 11:42.


#29
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017

Quote

Mă refer la acele caracteristici individuale pe care le-ați avut și la care ați renunțat din cauza anturajului.

Quote

Tinerii din ziua de azi folosesc macho și alpha referindu-se la bărbați care au o anumită reputație constituită din una sau mai multe elemente, precum stil, situație financiară, aspect fizic, etc.
Si unde folosesc macho si alpha? In discutiile cu cine? Si mai ales de ce? Sa demonstreze ca "sunt bazati"?

Quote

Ai dedus probabil că discuția este peste nivelul așteptărilor tale și nu te poți afirma doar prin faptul că ai o vârstă.
Asta face parte din seria "ce-ti mai place shaorma"...

Eu am renuntat la "gloata". Anturajul, chestia aia ..."dupa blocurile gri"... NU am simtit nevoia sa ma identific cu nimic din interior. Si da, #Argent are dreptate aici:

Quote

toti cumparam femeia, conteaza doar sa stim sa pastram aparenta.

Femeia care te-a acceptat, trebuie "intretinuta". Trebuie sa faci absolut tot posibilul sa ii asiguri mult mai mult decat media. Sa ii lasi libertatea de manevra, sa ii asiguri stabilitatea economica, afectiva. Cred ca este suficient motivul pentru a renunta la anturaj.
In felul in care ai condus discutia, numai on topic nu s-a discutat.
Cred ca asteptai raspunsuri de genul, am renuntat sa mai scriu "poiezie", sa mai pictez, sa mai fac graffiti...  

Quote

Ai dedus probabil că discuția este peste nivelul așteptărilor tale și nu te poți afirma doar prin faptul că ai o vârstă.
Ce macho si aplha esti! Posted Image

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 09:18, said:

Cand femeia discuta sau vrea sa prezinte prietenul/sotul incepe cu situatia financiara, familia din care se trage, cat castiga, adica partea financiara, nu cred ca am auzit vreun compliment indreptat direct catre barbat, toate sunt indirecte ca face parte dintr-o familie buna, ca este politist, ca este doctor end shit.


Daca mi-ar face vreo femeie asta (presupunand ca suntem impreuna si as auzi-o prezentandu-ma in acest mod), din secunda doi poate sa uite de mine, salut si la revedere.

Te-nseli (si sincer imi pare rau, caci deduc ca n-ai cunoscut si femei dezinteresate de partea materiala), sunt multe femei care te plac pentru ceea ce esti si intr-o masura mult mai mica pentru ce ai sau pentru ce ai ajuns.

Deh, casnicia ii costa pe multi, ce sa facem.

Edited by cattavencu, 14 October 2017 - 13:22.


#31
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Arlekhinn, on 14 octombrie 2017 - 12:55, said:

1. Si unde folosesc macho si alpha? In discutiile cu cine? Si mai ales de ce? Sa demonstreze ca "sunt bazati"?


2. Femeia care te-a acceptat, trebuie "intretinuta". Trebuie sa faci absolut tot posibilul sa ii asiguri mult mai mult decat media. Sa ii lasi libertatea de manevra, sa ii asiguri stabilitatea economica, afectiva. Cred ca este suficient motivul pentru a renunta la anturaj.

3. In felul in care ai condus discutia, numai on topic nu s-a discutat.
Cred ca asteptai raspunsuri de genul, am renuntat sa mai scriu "poiezie", sa mai pictez, sa mai fac graffiti...  


4. Ce macho si aplha esti! Posted Image

1. Dacă ai fi fost atent la discuție, ți-ai fi dat seama că am răspuns colegului care a început să analizeze termenii.
Cine folosește acești termeni și când nu contează.
Thread-ul nu este despre asta.

2. Suntem de acord aici.

3. Presupunerile tale cu tentă de flame, vorbitul aiurea, și încercările de a deraia sunt fix motivul pentru care discuția iese off topic de multe ori Posted Image

4. Hm, dacă ai citit ce a scris colegul, ai văzut că intenția lui de la început a fost să se impună datorită vârstei.
Când a realizat că acesta nu este un loc unde vârsta lui este un laur, a decis să plece.
C' est la vie.
Eu sunt interesat de argumente, experiență și logică,  nu de vârstă.
Dacă trebuia să îți scoți vârsta din buzunar, la fel cum un vagabond își scoate briceagul, ca să impui respect, înseamnă că nu ai altceva cu care să impui respect.

 cattavencu, on 14 octombrie 2017 - 13:20, said:

1. Daca mi-ar face vreo femeie asta (presupunand ca suntem impreuna si as auzi-o prezentandu-ma in acest mod), din secunda doi poate sa uite de mine, salut si la revedere.

2. Te-nseli (si sincer imi pare rau, caci deduc ca n-ai cunoscut si femei dezinteresate de partea materiala), sunt multe femei care te plac pentru ceea ce esti si intr-o masura mult mai mica pentru ce ai sau pentru ce ai ajuns.

Deh, casnicia ii costa pe multi, ce sa facem.

1. Dar el nu poate face asta, pentru că alege să fie dependent de acele femei, indiferent de preț și de compromisul pe care trebuie să îl facă pentru asta.

2. A primit ceea ce a cerut.
A găsit femeile pe care le căuta.
Să îți ”cumperi” o soție este calea simplă.
Se pare că cineva degeaba are 40 de ani, că tot nu realizeză acest lucru ;)

Edited by AL_DRAGON, 14 October 2017 - 13:22.


#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La a mai face multe fotografii cu aparatul pe film... lumea nu prea mai are chef de pozat. Înainte să săriţi că era o chestie învechită, spun că unora le-am lăsat amintiri datorită pozelor mele.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
djl, vezi multitudinea de poze de pe fesbuci, asta nu inseamna ca lumea nu mai are chef de poze cum zici, dar o poza pe film nu o mai poti urca pe net. mai ales cum zici ca tu de fapt cauti centre care de fapt nu scaneaza poza si le eviti pe acelea care o fac. e o diferenta mare intre ce ai scris si ce se intampla in lumea reala.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu când am menţionat de centre care nu scanează poza, am menţionat de cazurile în care o scot pe hârtie. Pe feisbuc am poze cu mine scanate de pe film foto. Şi cred că mai au şi alte persoane.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Argent, on 14 octombrie 2017 - 10:58, said:



Corect dupa cine? Corect este doar sa mimezi ca esti o persoana sociala.

Propriile vulnerabilitati se simt, daca esti baiat destept doar tu esti constient de ele.

Ex. In urma cu cativa ani un prieten(care nu avea prietena) imi zicea si credea si sustinea ca majoritatea femeilor nu fac sex oral, eu ascultam si ma gandeam "oare cum dracu a ajuns discutia in zona asta?" Adica nu puteam sa zic nimic ca il jigneam pe tip fara gagica, dar ma gandeam ca sexul oral este asa de normal de nu intelegeam discutia.
Si alte treburi de genul asta, am trecut si "alte treburi de genul asta" la partea in care stiu ca cu anumite persoane anumite subiecte nu trebuie abordate.

Deci? Daca cumva vrei sa faci pe omul perfect, familist, moralist, copilul care invata la scoala de fite, sotia desigur educata care lucreaza la birou, pai este bine, dar asta nu inseamna ca vreo particica din toate astea reprezinta adevarul.
Pai inseamna ca tie ti-ar conveni anarhia. Anumite reguli morale trebuie sa existe, altfel ne-am apuca toti sa facem lucruri care nu plac celorlalti. De fapt morala inseamna in mare parte sa intelegi unde incepe si unde se termina spatiul privat.
Altfel fustrarile iti plac pentru ca  asa te-ai nascut sau pentru ca le-ai capatat? Cum ar fi un om care nu a avut parte de fustrari? I-ar mai placea sexul oral sau etc?

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Titlul topicului pare gresit vs. inceputul discutiilor (societate=anturaj)...
Eu raspund la titlu: Renuntari :(

- placerea de a purta conversatii boeme/intelectuale la carciuma (din cauza legii antifumat). Astea erau insotite si de: bautura, mancare draguta, uneori de interactiunea excelenta cu unii de la alte mese - o stare greu de inlocuit... Acum se iese la fumat afara... se pierde conversatie valoroasa... atmosfera si happeningurile s-au diluat...
- placerea de a conduce masina (din cauza aglomeratiei...)

Anturajul nu e societatea... e doar o parte mica a ei. Anturajul te defineste si te poate influenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate