Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Care sunt cele mai vechi electrocasnice și "miniaturi" electrice pe care le-ați văzut recent?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Difuzoarele de tipul ăla foloseau bobina de magnetizare pe post de filtraj al alimentării, adică era înseriată cu tensiunea redresată de diode din transformator.
Am reparat acum vreo 2 ani un Hornyphon austriac fabricat în timpul războiului, ceva componente defectate chimic în timp, funcţionează încă ireproşabil, cu lămpile tip pară originale.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, mi-am mai amintit de alte:
1) Am instalaţii luminoase de brad produse în anii '70-'80. Din păcate multe au ajuns la gunoi căci majoritatea celor produse în România erau proaste. Când eram mic aveam una din aia la care tot ieşeau firele şi a fost aruncată; idem au păţit şi cele de la bunicii paterni. Sincer, comparativ cu multre dintre cele capitaliste, ale noastre erau mai arătoase. Mno, aşa vrea şi una din aia din anii '60, cu becurile la vedere, da' la 200-300 lei să se ducă-n colo. E cu aur?;
2) La bunicii materni există un frigider "Z.I.L." produs în 1968. Dar cum şi-au luat unul mai nou, ăsta vechiul e folosit doar de Crăciun şi de Paşte când e nevoie de capacitate sporită de stocare;
3) Am 2 semafoare "PIKO" cu releu pt. trenuleţ (adică pot comanda oprirea vehiculelor cu motor). Anii '60-'70. Din păcate văd că şi al 2-lea trebuie reparat... au lamele de contact şi mai au şi ele probleme;
4) O râşniţă de cafea primită cadou de ai mei la nuntă. Rar folosită. Made in Italy.

Edited by djl, 06 October 2017 - 22:49.


#21
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Că vorbeai și de prize, întrerupătoare, la bunicii mei la țară multe din ele sunt din 1952 anul în care au construit casa. Iar în beci este un bec pe care îl știu de când eram copil (anii 80) și nu s-a ars.
Ca electrocasnice vechi am un televizor Gold Star de când au apărut, merge și vede oglinda dar nu mai este folosit, a ajuns în piesă de decor tot la țară.

#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Hehe, Goldstar, actualii LG...

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Parca ai mai deschis cel putin inca un topic care acoperea subiectul asta...

Am masina de spalat Wirlpool din '94 ( 23 de ani) pe care o utilizez des de cand am luat-o in 'primavara lui '94  si functioneaza foarte bine in continuare - chiar azi am spalat cu ea doua cuve de haine.
Nu a fost servisata serios niciodata.
Am schimbat dupa 10 ani condensatorul electrolitic care teoetic are viata de 5-6 ani, si au trecut inca 13 de atunci fara sa mai schimb ceva.
E facuta imediat dupa preluarea diviziei de elecrocasnice mari Philips, deci erau facute sa recomande firma, alta calitate.
Nu se compara cu Miele, dar nici nu ai impresia ca se rupe de noua ca la astea de acum. Apropo, ii scot dupa fiecare utilizare sertarul sa-l spal si usuc pe gresie ca sa nu faca mucegai; la astea noi iti lasa impresia ca nu o sa iasa de multe ori...
Am curatat odata tubul prin care se scurge detergentul catre cuva, dar fara sa o dementez, am mai curatat la pompa de cateva ori in 23 de ani, si o singura data acum 6 ani cred am desfacut singur o electrovalva pt ca probabil a prins o bula de aer si nu mai inchidea complet, nu am gasit nimic, am inchis-o si au mai trecut 6 ani de utilizare fara probleme.

Am si un Pentax K2 din 1975 care are obturator seiko-capal hibrid electro-mecanic controlat electronic, cu defilament vertical, cu prioritate de diafragma, si care functioneaza si acum fara servisare dupa 42 de ani...

Am avut si un TV NEI din '94 care anul asta inca functiona bine dar l-am dat cuiva. Avea elecronica Philips originala facuta in Olanda nu in China cum aveau TV-urile Philips deja atunci, si tub Samsung mai bun decat aveau majoritatea TV-urilor Samsung.
Aerul din carcasa era romanesc inca de la asamblarea din fabrica....

Am la tara niste comutatoare Siemens rotative care sunt montate pe pereti din 1923-1932 si in interior sunt ca noi si mecanismele si platinile cu toate ca au fost utilizate de atunci, si arata OK si carcasa si butoanele care inca sunt albe dupa 94 de ani. Casa a fost locuita zilnic pana prin '95....
Eu personal nu am fetishuri retro, acasa in Bucuresti am intrerupatoare Schneider relativ noi, insa alea din 1923-1932 sunt mult-muuuuuuult mai bine facute decat ce se face acum, sunt sigur ca spulbera chiar si niste ABB-uri industriale facute acum...( breakere industriale, nu intrerupataore casnice care sunt toate jalnice acum...)
Si au un mecanism surprinzator de complex cu bascule si arcuri care realizeaza o miscare complexa, si miniaturizat dar foarte rezistent, cu buton rotativ cu mai multe pozitii si platini multiple care se cupleaza perfect - asa de perfect ca nu se vede uzura dupa 94 de ani de utilizare casnica....

Apropo, am la tara si un frigider ZIL care inca functioneaza, dupa ce l-am avut si in Bucuresti de la inceputul anilor '70.
Am avut si Fram de pe vremuri care mergea acolo - nici nu are ce sa se strice la alea...dar l-a schimbat matusa pe ideea ca sa ia unul mai economic - probabil ca nu o sa-si scoata banii pe cel nou cu economia...

Edited by loock, 07 October 2017 - 00:24.


#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Bunicul care are "Z.I.L."-ul a avut un <<Pinguin>> 1000, primul sau al 2-lea model de frigider Românesc. Nici <<Fram>> sau "Frigero/Artic" nu au fost primele frigidere Româneşti, ci <<Pinguin>>urile produse la "Klement Gottwald", adică I.M.E.B./U.M.E.B. Nu ştiu în ce an îl cumpărase. A ajuns la ţară la rudele bunicii, acolo l-ai folosit în final pe post de pantofar şi din păcate l-au dat la fier vechi ca să-şi ia butelie  :(   Ar fi trebuit să ajungă la un muzeu...
Eu am fetişuri retro. Mi-ar plăcea să am o locuinţă în stil retro... adică să găsesc acolo mai tot de ce am nevoie, dar cu modernizările slabe şanse şi dacă găseşti una, din păcate e din aia care cam miroase   :(

#25
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
magnetofon uwertura?? la ai mei functional ultima data parca cand a fost bagat in priza - acu cca 20 ani; tv goldstar din 1990 - merge brici, ventilator de masa din RDG functional la buni - forma sf (total diferit fata de ce exista acum).  blender de mana fara fir cu accumulatori li-ion cca 10 ani - perfect functional - cred ca produsul a fost inaintea vremurilor sale. nu l-am mai vazut in piata apoi; becuri cu filament de 70 si 100 w.

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e legat de electronice, aşa am şi un radio "Grundig" CityBoy 1100 de prin 1973-1976, un "National-Panasonic" (e de fapt "Mitsubishi" pe dinăuntru) DR28/RF-2800A de prin 1978-1980,
magnetofonul "Tesla" B115, 2 walk-manuri (un "Sanyo" din anii '80 şi un "Panasonic" din anii '90), pick-up-ul (R.F.T. "Ziphona" PA-2040, cam din 1988-1989)
un tv <<Telecolor>> 3007 din 1984, un tv "Hitachi" CTM-1283 produs în Sept. 1988,
LaserDisc playere din perioada 1990-1992, un videocasetofon "Panasonic" NV-630PX (care însă cred că are capul video cam uzat şi are ceva damblale electronice - nu se mai vede color pe N.T.S.C.) + unul portabil N.T.S.C. produs în 1985 la care pot conecta o cameră video "Sharp" QC-54 produsă în 1984 şi un videocasetofon U-Matic "Sony" VO-5850 produs în anii '80
C.D.-R.O.M. S.C.S.I. "N.E.C." CDR-550 MultiSpin 3xi - produs în Sept. 1994. E cu caddy. Bine, cred că are componente de calitate de a ţinut atâta (eu am dat 10 Lei pe el acum 6 zile) şj de are vreo 1,3 k.g. (fără glumă!). Mai am şi 3 plăci S.C.S.I. funcţionale (1 pe I.S.A., 2 pe P.C.I.; cea pe ISA + 1 pe PCI sunt "Adaptec", iar cealaltă PCI e "American Megatrends"). Şi mai am o placă video de 4 M.B., pe PCI, produsă parcă prin 1997 şi care costa enorma la vremea aia (e ceva de fimă, dar am uitat cum îi zice).

Edited by djl, 07 October 2017 - 16:01.


#27
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
pai si ce faci cu ele? ca la muzeu vad ca nu le dai...

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postplimbaretul, on 07 octombrie 2017 - 22:25, said:

pai si ce faci cu ele? ca la muzeu vad ca nu le dai...
Le sterge de praf.....

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unele le mai şi folosesc.

#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdjl, on 07 octombrie 2017 - 15:49, said:

Dacă e legat de electronice, aşa am şi un radio "Grundig" CityBoy 1100 de prin 1973-1976, un "National-Panasonic" (e de fapt "Mitsubishi" pe dinăuntru) DR28/RF-2800A de prin 1978-1980,
magnetofonul "Tesla" B115, 2 walk-manuri (un "Sanyo" din anii '80 şi un "Panasonic" din anii '90), pick-up-ul (R.F.T. "Ziphona" PA-2040, cam din 1988-1989)
un tv <<Telecolor>> 3007 din 1984, un tv "Hitachi" CTM-1283 produs în Sept. 1988,
LaserDisc playere din perioada 1990-1992, un videocasetofon "Panasonic" NV-630PX (care însă cred că are capul video cam uzat şi are ceva damblale electronice - nu se mai vede color pe N.T.S.C.) + unul portabil N.T.S.C. produs în 1985 la care pot conecta o cameră video "Sharp" QC-54 produsă în 1984 şi un videocasetofon U-Matic "Sony" VO-5850 produs în anii '80
C.D.-R.O.M. S.C.S.I. "N.E.C." CDR-550 MultiSpin 3xi - produs în Sept. 1994. E cu caddy. Bine, cred că are componente de calitate de a ţinut atâta (eu am dat 10 Lei pe el acum 6 zile) şj de are vreo 1,3 k.g. (fără glumă!). Mai am şi 3 plăci S.C.S.I. funcţionale (1 pe I.S.A., 2 pe P.C.I.; cea pe ISA + 1 pe PCI sunt "Adaptec", iar cealaltă PCI e "American Megatrends"). Şi mai am o placă video de 4 M.B., pe PCI, produsă parcă prin 1997 şi care costa enorma la vremea aia (e ceva de fimă, dar am uitat cum îi zice).
Daca cotrobai prin locatiile familiei cred ca gasesc mai multe vechituri decat ai tu. Cel putin 2 Cromatice, 2 radiouri pe lampi, 3 DVD-uri ,Walk-man tot asa vreo 2 bucati, casetofoane.....etc....ah...sa nu uit am (cred ca mai exista) un TV Opera ....o minune tehnica....
Oricum piesa de rezistenta  (desi nu e electronic) e un mini  ulcior dacic din care Burebista a baut tuica....

Edited by Clovis, 08 October 2017 - 16:53.


#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Ia fă poze   :peacefingers:

#32
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
@djl
oarecum offtopic cu partea electrica insa   btw pe olx cred ca gasesti o gramada de ciudatenii - spre exemplu bere tuborg de 40 ani -  https://www.olx.ro/o...ni-ID99b9X.html

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Alea cred că erau folosiste prin localuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate