Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Care sunt cele mai vechi electrocasnice și "miniaturi" electrice pe care le-ați văzut recent?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Care sunt cele mai vechi electrocasnice (mașini de spălat, frigidere, aspiratoare, ventilatoare) și "miniaturi" electrice (prize, întreurp(ă)toare, tablouri de siguranță) pe care le-ați văzut recent în uz?

#2
Ben_10

Ben_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 26.09.2017
Eu am un frigider ARTIC de 17 ani.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
O combina cu dublucass si pikup , de prin anii 70 cred . Aaa , daca merge , si un gramofon la manivela , doar ca nu-i electro .

#4
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 08.04.2011
Eu am un Arctic de 30 de ani, dar pierdeam timp sa il dezghet, asa ca am luat luna trecuta o combina full no frost.

#5
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
un radio cu galena din 1919.
e la socrii in casa, mostenire de la strabunici.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Săptămâna asta am reparat pt. cineva un amplificator Minerva HA200, seria plată 1HE, fabricat prin 70.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Bunica are un congelator Arctic de aproximativ 20 de ani, menționez că merge perfect, cred că de două ori a suferit reparații minore în lunga sa istorie.

#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu am un monitor de 5 ani...

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ce ai mai djl, nu mai știi cu ce sa mărești colecția?
Înseamnă că ai multe obiecte.Unde depozitezi toate cele?
Aparte de cele electrice ce mai colecționezi?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Nu colecţionez şi aparate electrice. Eram doar curios.
Electronice colecţionez.
Am un întreruptor montat când ne-am mutat unde stau. Şi instalaţia de sonerie e cea originală. 1987.
Însă mai demult am văzut un întreruptor rotactiv vechi într-un bloc din 1969... posibil să fi fost acolo de când a fost construit blocul. Aparate de mari dimensiuni nu am văzut însă recent.

Edited by djl, 06 October 2017 - 21:58.


#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postddaannii, on 06 octombrie 2017 - 21:53, said:

Aparte de cele electrice ce mai colecționezi?

View Postdjl, on 06 octombrie 2017 - 21:56, said:

Nu colecţionez şi aparate electrice. Eram doar curios.
Română, bat-o vina.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze, citisem aparate.  Posted Image  Aşa precum am zis nu colecţionez electrice (afară de becuri şi poate alte "miniaturi"). Electronice, muzică şi filme pe suport fizic, publicaţii (în special vechi), imagini vechi, trenuleţe.
Ah, la electrice adaug o lampă veche de birou, cu abajur mat. Cred că are cel puţin 45 de ani. Stătea pe biroul la care stau eu acuma. E băgată într-o priză montată probabil când ne-am mutat aici. Frumuseţe de lampă... metal mult. Însă a trebuit schimbat întreruptorul   :(

Edited by djl, 06 October 2017 - 22:08.


#13
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postdjl, on 06 octombrie 2017 - 21:56, said:

Electronice colecţionez.
Ce înseamnă electronice mai exact, pune și tu o lista.
De pe la nemți nu te interesează nimic?
Ocazional mai merg pe la târguri de vechituri, poate vad ceva anume, zic și eu...

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Electronice audio şi video: videocasetofoane, LaserDisc playere, unităţi optice vechi (bine, asta e I.T., la fel precum sunt chestiile S.C.S.I.), deckuri casetofon, walkmanuri, magnetofoane, pickupuri, radiouri & altele. Bine, nu îţi închipui că am foarte multe aparate (adică de genul 5 casetofoane deck, 3 magnetofoane...).

Edited by djl, 06 October 2017 - 22:10.


#15
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Un goldstar cu 40 de canale inca merge la mine in camera probabil 1993/4, Recent probat video Orion NV-700 cu niste casete kaufland, monitor samsung 600 x 800 merge cu un tv tunner extern.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Arctic din  1981.   Fără reparații,  încă funcționează.  L-am donat acum mulți ani pentru ca niște muncitori să aibă apă rece pe timp de vară.  Iarnă stă oprit.

Dar asta-i nimic.
Am un radio Telefunken din anii 30-40 care funcționează, având o mică mare problemă.
Condensatorul variabil responsabil de acordul în frecvență a captat o vietate între lamele.  Și cine a învârtit de buton,  a făcut-o cu forță, reușind să strâmbe plăcile condenstarorului.
În principiu, ar trebui demontate, îndreptate și ar trebui să meargă ca noi.
O altă problemă ar fi difuzorul.   Este unul de 10 inchi  (yeap!  :)   )  cu câmp magnetic generat de o bobină.  Suspensia difuzorul de lângă bobină (spiderul) este dintr-o foiță de material în genul textolitului.   Este ruptă într-o parte și cam pârâie.   Am impresia că o lampă dă semne de oboseală.  

Pentru mine acel radio înseamnă memoria bunicului meu care seară de seară asculta VoA, Europa Liberă, Radio Vatican.   Iar eu Radio Luxemburg.  
Bunicul (dinspre tată) l-a adus din Germania cu trenul.   Când a venit comunismul l-a dus la fratele lui, la țară, unde l-au ascuns într-o șură.  După moartea lui Stalin a avut curaj să-l aducă înapoi.
Aveam antenă mare, pentru US,  ascunsă în pod.  Săpase în grinzi un canal,  băgase firul de antenă (circa 15m lungime) și coborâse firul în casă prin coșul sobei de teracotă.  Un buton de bronz era conexiunea cu soba.  Părea un simplu cârlig unde mama avea tot timpul un prosop rupt  ”pus la uscat”.    Sârma ”de rufe” de lângă sobă ducea la radio.   Tehnică de disimulare în cazul unui control inopinant.   Era strict interzisă ascultarea radiourilor  ”subversive”  în anii 60.   Se putea face și închisoare.    

Meditam la faptul că sensibilitatea acelui radio vechi este net superioară oricărui radio actual.
Și am avut o grămadă, inclusiv unele așa zis ”profesionale”.    După anii 90,  radiourile bune pe unde scurte au dispărut.  Nu mai există decât cele speciale, care se adresează segmentului radioamatorilor.  

De vreo 10 ani am în plan să îl reabilitez.  
Am cine să-mi restaureze carcasă, dar bătrânul neamț care mai repara lămpașe a murit, din pacate.   Dacă nu găsesc pe cineva,  o să mă apuc eu de meșterit.
Îmi doresc mult să-l țin în viață. Nu că aș asculta.  Dar a rămas  un fel de legătură sentimentală cu ”ai mei”.
Apropo, ați observat că după moartea celor dragi, majoritatea lucrurilor se duc și ele în neant.  Rămâi cu câteva lucruri, puține, dar de care te legi sufletește.

După mintea mea,  l-aș pune pe terasă.   Să-l văd tot timpul.
Am cumpărat de la Hypex niște module de amplificare în clasă D  (UCD400LP) pe care mă bate gândul să i le adaug.  Și un player usb plus un receiver BT.  
Mă rog, sunt vise deocamdată, pentru că timp de meșterit nu prea am.   Și parcă simt o reținere.   Mi se pare că ar fi o chestie de cocalareală să-l pângăresc.   Am tot felul de sentimente contradictorii pe tema asta.    Dar cert este că bătrânelul radio încă trăiește.

#17
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Djl,Faza este ca eu nu ma pricep la ele, dar dacă ai whatsapp vb.
Tomaso, lasă radioul asa cum este, modificările strica valoarea, știu, valoarea cea mai mare este cea sentimentală.

Edited by ddaannii, 06 October 2017 - 22:22.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am un radio pe lămpi produs în 1966, însă trebuie să refac placa audio - lămpi audio şi textolit nu prea e bine şi să-i pun un alt transformator. Stă pe dreapta de un an şi ceva   Posted Image
tomaso , alea sunt difuzoare electrodinamice am impresia. Erau de puteri mai mari. Şi aveai avantajul că nu se demagnetizau.
În afară de ăla pe lămpi (R.D.G.-ist) mai am şi un "Grundig" CityBoy 1100. Mic, antenă F.M. (U.K.W.) lipsă, face faze claviatura, dar e foarte sensibil! Păi dacă nu ai ecranaj, recepţionează F.M. cu antena aia din care nu a rămas decât baza! Deh, pe vremuri Made in Germany însemna ceva.
Pe mine mă fascinează multe lucruri vechi pentru că cu mai puţin oamenii făceau nişte chestii extraordinare!
Ah, la "miniaturi" am văzut prizele şi întreuptoarele şi unele veioze de la vagoanele de dormit din seria 71-31, produse în perioada 1959-1973. Funk, să ai afişaj cu WC ocupat (bine, textul a fost schimbat) când cineva încuie uşa la budă! (bine, nu ştiu dacă chestia asta mai funcţionează la toate).

Edited by djl, 06 October 2017 - 22:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate