Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce program de scriere folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#307
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu neaparat - si eu mai foloseam candva optiune sa-mi faca iso, daca nu aveam un Writer DVD pe PC-ul respectiv.
Si cand ajungeam la unul cu DVD Writer scriam imaginea si gata.

#308
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Imi recomanda cineva un program gratuit ? Vreau sa fac CD audio , insa la nero si burnaware viteza cea mai mica este x10 si nu pot sa o schimb mai mica decat atata, iar casetofonul o ia razna dupa un timp. Cele de demult pe care le faceam la x4 parca , nu au nici o problema.

Pe scurt: un program care poate face CD audio cu viteza sub x10.

Edited by TruculMagic, 19 December 2017 - 21:37.


#309
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Te-ai uitat pe aceasta lista?
De exemplu, cu IMGBurn ar trebui sa poti selecta o viteza mai mica.

#310
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
De putin timp folosesc BurnAware free.Exceptional din toate punctele de vedere.Functionalitate perfecta cu Windows 10.

#311
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Salut , ce soft de scriere cd/dvd/bluray-uri imi recomanda-ti pt un LG BH16NS55 - https://www.lg.com/n...ay-dvd-rewriter
Eventual cine detine acest model poate sa imi raspunda ce blancuri bluray foloseste
Multumesc anticipat de raspunsuri

#312
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

View Postwather, on 11 august 2018 - 14:57, said:

Salut , ce soft de scriere cd/dvd/bluray-uri imi recomanda-ti pt un LG BH16NS55 - https://www.lg.com/n...ay-dvd-rewriter
Eventual cine detine acest model poate sa imi raspunda ce blancuri bluray foloseste
Multumesc anticipat de raspunsuri
Pana la urma ce soft ai folosit? M-ar interesa si pe mine burner-ul acesta. Esti multumit de el?

#313
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu mi-am vandut blu ray-ul. Am revenit la DVD Writer.
Folosesc CDBurnerXP.

#314
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postwather, on 11 august 2018 - 14:57, said:

Salut , ce soft de scriere cd/dvd/bluray-uri imi recomanda-ti pt un LG BH16NS55 - https://www.lg.com/n...ay-dvd-rewriter
Eventual cine detine acest model poate sa imi raspunda ce blancuri bluray foloseste
Multumesc anticipat de raspunsuri

View Postalexmorph3us, on 21 martie 2021 - 14:01, said:

Pana la urma ce soft ai folosit? M-ar interesa si pe mine burner-ul acesta. Esti multumit de el?

Am scris si cu Nero, o versiune mai veche, 9.4.nu stiu cat, si cu IMGBurn v2.5.8.0, si cu BurnAware Pro v13 si v14. la Nero n-am facut nici o setare in plus, la IMGBurn insa am bifat "perform OPC before write" in Settings, tabul Write, iar la BurnAware era bifat by default.
140 de blu-ray-uri din 150, din care am aruncat 6 bucati (cand le introduceam, Windows-ul nu le vedea, nici nu m-am mai chinuit sa le scriu) si mai am 4. Chestia e ca apareau vandute ca Traxdata, TRBDP50 (se mai gasesc si pe EMAG, cred) dar uneori programul imi arata ca am introdus un RITEK, iar astea cica ar fi cam cele mai proaste in opinia celor care se ocupa intensiv cu asa ceva.
Oricum, am mai verificat in timp, cam dupa 1 an, prin sondaj, n-am sters imediat ce aveam important pe vechile hdd-uri, iar cand le-am verificat functionau ok. Cat o sa tina...sa vedem, a zis orbul.

LG-ul a venit cu firmware 1.02, i-am facut update la 1.05, dar tot ce-am scris a fost la 4x, chiar daca un program sau altul imi spune ca discul suporta 6x sau chiar 8x. Insa atentie, pentru anumite chestii & lucruri despre care nu se vorbeste pe aici nu e bine sa faceti update la firmware, fiindca ce este peste 1.02 nu le mai suporta. In rest, pentru uzul normal, obisnuit, back-up in cazul meu, este absolut ok, nu afecteaza.
Dupa ce o sa termin si cu restul de 4 discuri ramase, o sa trec pe Verbatim. Am inteles ca alea pe care scrie "Data Life Plus" (nu doar Data Life) sunt cam cele mai bune, ramane de vazut daca o sa le gasesc si pe la noi. Nu am nimic impotriva celor ce le-am cumparat si folosit pana acum, la ce cantitate de date am avut si avand in vedere pretul cu care le-am luat acum 2 ani, plus numarul de rateuri inregistrate, consider ca am facut o afacere foarte buna, insa acum nu mai sunt nevoit sa cumpar o cantitate mare, plus chestia aia cu identificarea care totusi ma bazaie, Traxdata vs. Ritek, o sa incerc si cu Verbatim.

Edited by worldwide, 14 June 2021 - 13:11.


#315
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postworldwide, on 14 iunie 2021 - 13:08, said:

Insa atentie, pentru anumite chestii & lucruri despre care nu se vorbeste pe aici nu e bine sa faceti update la firmware, fiindca ce este peste 1.02 nu le mai suporta.
Poti sa detaliezi, te rog? Ca eu nu prea am inteles.

#316
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Pai tocmai ca nu pot, fiindca ar fi interzis pe aici, si imediat apare eiffel.
Da si tu un search cu bluray downgrade firmware si-o sa afli. Posted Image

#317
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,857
  • Înscris: 11.01.2006
Care soft de scriere comprima fisierele video mai mult?
AM un fisier video care depaasete cu putin 8.5 GB cat are un DVD DL si nu pot sa-l pun pe DVD.
NU am BLU_RAY si am observat ca IMG BURN comprima mai mult datele decat CD BURNER XP.

Edited by CABLE MAN, 15 September 2022 - 14:26.


#318
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
iti recomand sa re-comprimi filmul tau (acum) prea mare folosind un bitrate un pic mai mic decit cel curent. in felul asta e mai sigur sa intre pe dvd si nu risti sa ai scriere incompleta.

#319
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Niciun soft de scriere nu comprima datele.
Sunt ceva diferente cand scrii o imagine fata de cand scrii un fisier.
Dipa cum sunt si ceva diferente de cacacitate la DVD-uri in functie de tip +R sau -R. Si in general pe un DL incap cam 8,3 reali nu 8,5 Gb.

Deci recodezi filmul cu un video editor cu un bitrate mai mic.
Sua daca diferenta e mica poti icnerca sa recodezi doar partea de audio.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate