Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cum sa pastrezi masina veche cand ai putea sa cumperi noua...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Am vrut sa-mi iau masina noua. Buget - vreo 11.000 pentru unii is multi, pentru altii putini - pentru mine, asa si asa.

Si a inceput aventura cu cautari, sortarea unor modele, apoi discutii cu dealerii.
Daca la inceput eram oarecum entuziasmat, pana la urma m-am sucit. Pastrez masina actuala.

Paradoxal - dealerii de masini noi m-au convins ca e mai bine sa stau cuminte.
Lucrez intr-un domeniu...asemanator, utilaje agricole. Vanzatorii incearca sa vanda, eu bag suport tehnic. Adica am o idee despre cum se agita colegii mei pentru o vanzare, mai stiu si eu cate ceva despre un motor, o transmisie...etc.
Asta doar asa, ca sa stim de unde am plecat.

Si primesc de la dealeri:
- atitudine superioara - stiti voi, genul care mananca cacat, da-` mananca cu asa o poftaaaa..... Adica, plm, daca nu intelegi cum functioneaza un motor in 3 cilindri,macar taci dreaq din gura , nu te fa de cacao in fata clientului.
- vanzatori care nu stiu ce vand. Fie ca vorbim despre cum lucreaza o anume implementare de hibrid, fie  ca vorbim de dotari. M-am contrazis maxim cu un vanzator pe o tema banala, dar doar pentru ca era total in afara. O configuratie, situl producatorului - jante aliaj 0 eur. Dealerul, nu ca doar cu otel. Bai nene, intra in plm pe situl producatorului si vezi configuratorul la liber. Cretinule!
- inflexibilitate. Bai dealerule, vreau o oferta personalizata!   "Ce e aia?",raspunde..   Bine , c*aie , ti-o zic pe romaneste, vreau o reducere din pretul de lista!  "Aaaaa, dar noi nu facem reduceri. Masinile se vand asaaaa de bine ca avem liste de asteptare de 6 luni"   Ha, sa mori tu?
- Lipsa de respect. Bun, aici eu vad lucrurile asa:  Dupa saluturile de rigoare, eu ii spun dealerului ce dorinte am, iar el imi ofera 1-2-3 variante.
Nooo. Nu. Niet. Incerci sa spui ceva si ala vorbeste peste tine: "vreau sa va asigur ca vorbim de masini germane, produse la o calitate....." Alooo, nenicule, odata ce am intrat la tine in firma, cred ca am vazut sigla. Adica nu-i ca si cum as fi cazut din avion.
Alta: Vreau varianta cu 150cp si dotarile x.   " Daaaa` de ce doriti neaparat 150cp? Ca e greu de stapanit..." Pentru ca asa vrea p*la mea, boule! Vrea 150cp. Tu trebuie sa-mi oferi ce cer, nu sa comentezi.
Alta: Vreau o oferta de "X", motor 150cai, dotari y. "Ati mai fost la vreun dealer "X" ?  Da.  " Atunci, mergeti tot acolo sa va faca cea mai buna oferta, mi-o dati pe mail si poate va mai scad 100 eur din pretul ala". Wow. Seriooooos???? O sutaaaa de eurooooooo??????(ironie)


Asa ca....m-am tot gandit. Stai ma nene....pai eu vreau sa le bag banu` in buzunar si ei nu-l vor. E mai interesant sa se simta importanti. Nu mai bine raman la masinuta mea, care nici nu cere CASCO, nici nu ma doare inima daca se zgarie, nici bataie de cap cu acte, hartii...etc


Marcile la dealerii carora am fost:
- Opel
- Ford
- Hyundai
- Suzuki
- Renault

Singurul profesionist 100% a fost cel de Ford. Pacat ca masinuta n-a fost chiar ce as fi dorit eu.

Edited by florinel, 03 October 2017 - 19:18.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce intelegi prin " masina veche"? Spre exemplu, eu am un Golf 3, din 97, 210 000 km, pana acuma, i-am reparat odata caroseria(praguri, usi, aripi fata, taloane aripi spate), schimbat pompa servo care s-a spart rulmentul si bobina de inductie.  Crezi ca la o masina noua, asi avea cheltuieli mai mici cu intretinerea?

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
pentru ca 75% din cumparatori nu stiu ce vor si pentru ca 90% din vanzatori, (dealeri)- pana in urma cu 2 ani vindeau la taraba sau vindeau chiloti, dar ei vindeau cei mai buni chiloti sau cei mai buni cartofi!
Si s-au gandit ca si la masini e la fel! in plus, in sistem e o adevarata increngatura de rude, amante, etc...unde sa mai incapa si profesionalismul?!?!?!?...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@florinel, ti-ai ales momentul de achizitie total nepotrivit. Astia si-au facut deja targetul cu ajutorul rabla. N-ai vazut cite masini s-au vindut? Unii zic: nesperat de multe.
Daca te duceai prin a doua jumatate a lunii ianuarie, se schimba calismera. Totusi, din ce citesc la tine nu-mi prea dau seama care era marca aia germana, cu produse de calitate. Parca Opel nu prea e chiar asa germana... si nici Ford... sau, ma rog!
Eu, cind aud de marci germane, ma gindesc la VAG, BMW, Mercedes. Imi scapa vreuna? Dar la astia vad ca nu te-ai dus...

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Bun, "veche" e doar un  adjectiv. M-am referit la masina actuala, masina pe care o am de cativa ani. Nu ca ar fi din 1900 toamna ci veche din perspectiva lucrului pe care ai vrea sa-l schimbi, din motive diverse, nu neaparat ca nu merge, sau ca cere bani - ci poate pur si simplu te-ai cam plictisit de ea, sau vrei ceva mai puternic, sau vrei anumite dotari sau...etc

Masina actuala(sau veche) e un Corsa C 2005 1.7cdti 100cp, in stare foarte, foarte buna, fara probleme .


@ Radu - marca aia germana era Opel. Care acu` e PSA.  Oricum, asta e mai putin important pentru mine - exemplul a fost o frantura de discutie, cat sa arat ca le place sa se auda vorbind. Mult, prost si fara rost.
Vis-a vis de targeturi...in domeniul meu fiecare depasire de x procente a targetului aduce cu sine bonificatii suplimentare. Nu stiu cum e la auto, dar totusi? Vrea clientul sa cumpere si tu il tratezi cu....fundul?

Edited by florinel, 03 October 2017 - 19:43.


#6
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
si bine ai facut........acum ia si programeaza un concediu beton de economia pe care ai facut-o

#7
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmyshyk, on 03 octombrie 2017 - 19:30, said:

... Crezi ca la o masina noua, asi avea cheltuieli mai mici cu intretinerea?

Da. Am o masina de 2.5 ani (luata de noua din reprezentanta) si in 20.000 km nu am bagat nimic in ea. Doar reviziile in garantie.
Iar dupa garantie voi fi LIBER.

#8
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016

View PostMMMMM, on 03 octombrie 2017 - 19:39, said:

Da. Am o masina de 2.5 ani (luata de noua din reprezentanta) si in 20.000 km nu am bagat nimic in ea. Doar reviziile in garantie.
Iar dupa garantie voi fi LIBER.
liber???? liber la schimbat senzori si bucse............in 2.5 ani 20000 km? 7, 8000 km pe an? crezi ca a meritat?

Edited by cooze28, 03 October 2017 - 19:48.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:36, said:

Bun, "veche" e doar un  adjectiv.
In acest enunt, sa stii ca veche e substantiv. :P
Daca ai masina beton, de ce vrei s-o schimbi? Iti stau rau banii in buzunar? Sau te-ai saturat de atita bine...
Ti-a zis un coleg mai sus: ia-ti o vacanta pe cinste si, sigur, ramai cu amintiri frumoase.

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:17, said:

........masina noua. Buget - vreo 11.000 ..........Vreau varianta cu 150cp .........

eu sunt curios ce masina de 150 cp noua gasesti tu la 11k.
nu-i de mirare ca dealerii incercau sa-ti propuna alte variante...

Edited by _Smiley_, 03 October 2017 - 19:49.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Ok, substantiv sa fie.
De ce voiam alta? Conduc Dacie de munca de la 300km(in zilele bune) si pana la 800km/zi(in alea mai putin bune) si de la masina personala as fi vrut mai multa putere. Ce sa zic, imi plac senzatiile tari, vara le mai satisfac cu motocicleta, da` primavara, toamna.....mai greu.
Oricum, am varianta B. O rescriere de soft pe Corsa, imi mai aduce vreo 30 caluti. S-ar putea sa fie interesant.

View Post_Smiley_, on 03 octombrie 2017 - 19:49, said:

eu sunt curios ce masina de 150 cp noua gasesti tu la 11k.
nu-i de mirare ca dealerii incercau sa-ti propuna alte variante...

Corsa Enjoy 1.4T 150cp ~ 11.000 eur. (scazi optionalele enjoy sound si opc line din poza). Un coleg din Iasi a luat configuratia asta cu 10.500 in 2016 - de aceea stiam ca se poate mai bine de atat.
Dealerii nu incercau sa-mi propuna variante, dealerii nu ascultau ce vreau eu, dealerii voiau sa-mi bage pe gat cacaturi de dotari pe care eu nu le vreau - si pentru ca nu m-am nascut ieri, dealerii incercau de fapt sa scape de stocuri.

Attached Files


Edited by florinel, 03 October 2017 - 20:04.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:17, said:

Am vrut sa-mi iau masina noua. Buget - vreo 11.000 pentru unii is multi, pentru altii putini - pentru mine, asa si asa.

Si a inceput aventura cu cautari, sortarea unor modele, apoi discutii cu dealerii.
Daca la inceput eram oarecum entuziasmat, pana la urma m-am sucit. Pastrez masina actuala.

Pai eu te sfatuiam sa pastrezi masina veche, fara sa te mai duci la dealeri...  Masina se tine pana curg  tablele din ea..

Edited by Dany_Darke, 03 October 2017 - 20:17.
avem probleme cu vocabularul?


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postflorinel, on 03 octombrie 2017 - 19:36, said:


Masina actuala(sau veche) e un Corsa C 2005 1.7cdti 100cp, in stare foarte, foarte buna, fara probleme .


oho stai bine
eu am ka din 2002

#14
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

View Postcooze28, on 03 octombrie 2017 - 19:42, said:

liber???? liber la schimbat senzori si bucse............in 2.5 ani 20000 km? 7, 8000 km pe an? crezi ca a meritat?
Liber sa-mi fac eu reviziile. Senzori si bucse? posibil, dar nu cred ca se va intampla prea curand. Poate doar daca imi bat joc de "cazan".
Si DA, consider ca merita; parerea mea. Merg cand si cat am nevoie.
Nu parcurg km de dragul de a alerga pe sosele. Mi-a trecut de mult timp dorinta de a conduce de placere. Mi-am facut norma cu prisosinta.

#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostMMMMM, on 03 octombrie 2017 - 20:32, said:

Liber sa-mi fac eu reviziile.
:) ierai liber dupa primii 5000 de km da nu ti-ai dat seama; daca nu crapa nimic serios pana atunci sansele sa fie un defect de fabricatie major scad drastic; daca pica un maner de usa sau un senzor asta e; si ca sa nu fie comentarii de un anume gen sunt la a 4-a masina "de noua" si la niciuna nu am mai pastrat garantia dupa primele 6 luni; nici o problema

#16
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ca sa inteleaga baietii despre ce se vorbeste pe aici, in agricultura sunt discounturi si de 30-40%. Nu mai stiu alt domeniu cu discount asa de mare.
A se citi "discount".

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmyshyk, on 03 octombrie 2017 - 19:30, said:

Ce intelegi prin " masina veche"? Spre exemplu, eu am un Golf 3, din 97, 210 000 km, pana acuma, i-am reparat odata caroseria(praguri, usi, aripi fata, taloane aripi spate), schimbat pompa servo care s-a spart rulmentul si bobina de inductie.  Crezi ca la o masina noua, asi avea cheltuieli mai mici cu intretinerea?

Da, daca nu iei una cu defecte de fabricatie (passat b6 2.0tdi pd), cel putin 5-6 ani ar trebui sa nu bagi nici un ban in ea in afara de revizii.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Florinel : cand vrei masina noua si vezi ca dealerii de la tine din oras is magari . ordinari etc , te apuci fain frumos si trimiti mailuri la toti dealerii din tara pt o oferta personalizata pe un model sau 2 modele si " cerni " ce primesti din raspunsuri . Culmea e ca vei gasi cu siguranta o oferta pe placul tau insa va trebui sa faci si tu o concesie si anume sa te deplasezi 2-400 km la dealerul care iti da cea mai buna oferta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate